کوی دانش - kooy

مشخصات بزرگترین راکتور سوخت دنیا

مشخصات بزرگترین راکتور سوخت دنیا
18 آبان
09:15 1394
در آلمان تیمی از محققان در حال آماده سازی جهت افتتاح بزرگترین کارخانه سوخت هسته ای دنیا می باشند. استلارتورها که با وندلشتاین ایکس-7 نیز(w7-x) شناخته می شوند با اجرا در موسسه ماکس پلانک، برای راه اندازی در این ماه منتظر تصویب قانونی می باشند. با راه اندازی آن (w7-x) از یک دستگاه مارپیچی بزرگ در توکی ژاپن که در سال 1998 آماده بهره برداری شد و در حال حاضر بزرگترین استلارتور فعال می باشد، پیشی خواهد گرفت.

در آلمان تیمی از محققان در حال آماده سازی جهت افتتاح بزرگترین کارخانه همجوشی هسته ای دنیا می باشند. استلارتورها (همجوشی هسته‌ای یا همان روشی که ستارگان از آن برای آزاد کردن انرژی استفاده می‌کنند، روشی است که از قرن بیستم بشر آرزوی مهار آن را داشته است و اکنون دانشمندان آلمانی امیدی تازه برای این کار یافته‌اند) که با وندلشتاین ایکس-7 نیز( w7-x) شناخته می شوند با اجرا در موسسه ماکس پلانک، برای راه اندازی در این ماه منتظر تصویب قانونی می باشند.

بعد از اینکه دولت آلمان پروژه را تصویب و موسسه گریفسوالد را برای کمک در ساخت این ماشین مامور کرد، پروژه ساخت w7-x در سال 1993 آغاز شد. پروژه، با فراز و نشیب هایی از جمله آهنرباهای معیوب تا مسائل تکنیکی غیرقابل انتظارهمراه بوده است. ساخت (w7-x) تقریبا با وقفه ای  همراه بوده است زمانیکه تامین کننده آهنربا ورشکست شد و مسائل تکنیکی، تیم را مجبور کرد تا بخش های زیادی را برای طراحی مجدد به عقب برگرداند.

استلارتور یک میلیارد یورویی سرانجام در می 2014  بعد از 1.1 میلیون ساعت ساخت و ساز در طی دوره 19 ساله ساخته شد. در سال گذشته این ماشین تحت آزمایش قدرتمندی جهت تائید عملکرد مورد انتظار و فعالیت در محدوده امن، قرار گرفته است. اکنون دانشمندان منتظر دریافت چراغ سبز برای آوردن پلاسما به داخل تاسیسات و آزمایش گداخت هسته ای می باشند.

برخلاف رآکتورهای هسته ای متداول که متکی بر در هم شکستن مولکول ها و زباله های خطرناک می باشند، همجوشی هسته ای از طریق آمیختن مولکول ها با هم، انرژی تولید می کند. رآکتور همجوشی هسته ای از دماهای بالاتر از 180 میلیون درجه فارنهایت (یکصد میلیون درجه سانتی گراد) برای گرم کردن پلاسما تا نقطه ای که الکترون ها از اتم استخراج شوند، استفاده می کند. میدان های مغناطیسی قدرتمند، در مورد  w7-x بیش از 56 تن آهنربا، سپس پلاسما را دربرمی گیرند و کنترل می کنند.

تحت چنین شرایط خاصی در داخل رآکتور، نیروهای دافعه عمودی بین الکترون ها غلبه می شوند و یون ها جهت تولید انرژی با هم آمیخته می شوند. این همجوشی مشابه با فرآیندی است که خورشید ما را تقویت می کند. دانشمندان اکنون باید تا آخر ماه صبر کنند تا بتوانند تصویب دولت را دریافت کنند و نخستین آزمایش واقعی شان از w7-x  را آغاز کنند. بدلیل طراحی استلارتور کارشناسان انتظار دارند رآکتور، پلاسما را محدود کند و برای 30 دقیقه در هر مرتبه تولید انرژی کند که بطور قابل ملاحظه ای شش دقیقه و نیم در رقابت با رآکتورهایی که از طراحی بر اساس توکامک  استفاده کرده اند، بیشتر می باشد.

دیوید گیتس سرپرست فیزیک استلارتور در آزمایشگاه فیزیک پلاسما پرینستون گفت: جهان منتظر است ببیند که ما چگونه زمان حبس را در اختیار می گیریم و بعد آن را برای یک پالس بلند نگه می داریم.

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

جابر صادقی سراجی

جابر صادقی سراجی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
جعبه ی انگشتر ازدواج

جعبه ی انگشتر ازدواج

شاید اگر جعبه های انگشتر ازدواج در یک اندازه مناسب تری بودند، احتیاجی به حمل جعبه های امروزی نبود. و یا این که انگشتر را بدون جعبه، داخل جیبمان با خود حمل کنیم تا لحظه ای که آن را به نامزدمان هدیه دهیم.

مطالعه متن کامل
پزشکان قصد دارند اولین پیوند سر در انسان را انجام دهند

پزشکان قصد دارند اولین پیوند سر در انسان را انجام دهند

تیمی از جراحان نخبه از سراسر جهان به زودی اولین پیوند سر انسان را انجام خواهند داد. این کار نه فیلم، نه رمان علمی تخیلی یا شوخی و دروغ ماه آوریل نیست. این عمل در واقع اتفاق می افتد و هیچ کس نمی داند که این عمل کار ساز خواهد بود یا اگر کار ساز باشد چه معنی در بر دارد.

مطالعه متن کامل
کیف دستی زنانه Leoht  هم گجت های شما را شارژ می کند و هم در پیدا کردنشان به شما یاری می رساند

کیف دستی زنانه Leoht هم گجت های شما را شارژ می کند و هم در پیدا کردنشان به شما یاری می رساند

کیف دستی "فناوری" Leoht یکی از آن مواردیست که داشتنش ضروری نیست، اما شاید خانمها، واقعا (واقعا) بخواهند یکی داشته باشند. همانطور که حدس زدید این کیف هم یکی از آن آیتم های عصر مدرن است. رویه ساده و چرم مشکی آن اگرچه شیک است اما آنچه کیف یادشده را جذاب می کند، داخلش است. داخل این کیف و کف آن یک باتری با ظرفیتهای 6000 تا 10000 میلی آمپری تعبیه شده است تا در هر مکانی حتی هنگام پرواز با هواپیما گجت هایتان را شارژ کند، علاوه بر این، نور داخلی هم دارد تا چیزهایی را که لازم دارید سریع تر پیدا کنید و یک جاساز مخفی هم دارد که بنا به میل خودتان می توانید وسایل با ارزشتان را داخلش بگذارید.

مطالعه متن کامل
آیا تستوسترون می تواند جایگزین درمانی مناسب تری باشد؟

آیا تستوسترون می تواند جایگزین درمانی مناسب تری باشد؟

یک مطالعه جدید عنوان می کند: تزریق درون ماهیچه ای تستوسترون که نوعی جایگزین درمانی است تندرستی بیشتر و خطرات کمتر مجاری قلبی را به نسبت روش انتقال پوستی با ترمیم پوست و ژل به همراه دارد.

مطالعه متن کامل
افزایش خطر جراحی قلبی و عروقی در بیمارانی که قرصهای ضد فشارخون beta blocker مصرف می کنند

افزایش خطر جراحی قلبی و عروقی در بیمارانی که قرصهای ضد فشارخون beta blocker مصرف می کنند

به گزارش یک مقاله که بصورت آنلاین منتشر شده، طی تحقیقی که بر روی بیماران دانمارکی صورت گرفته است مشخص شد قرصهای ضد فشارخونی که شامل Beta blocker می باشند، خطر جراحی و حتی مرگ را در بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب (MACEs) قرار گرفته اند، بالاتر می برد.

مطالعه متن کامل