کوی دانش - kooy

مشخصات بزرگترین راکتور سوخت دنیا

مشخصات بزرگترین راکتور سوخت دنیا
18 آبان
09:15 1394
در آلمان تیمی از محققان در حال آماده سازی جهت افتتاح بزرگترین کارخانه سوخت هسته ای دنیا می باشند. استلارتورها که با وندلشتاین ایکس-7 نیز(w7-x) شناخته می شوند با اجرا در موسسه ماکس پلانک، برای راه اندازی در این ماه منتظر تصویب قانونی می باشند. با راه اندازی آن (w7-x) از یک دستگاه مارپیچی بزرگ در توکی ژاپن که در سال 1998 آماده بهره برداری شد و در حال حاضر بزرگترین استلارتور فعال می باشد، پیشی خواهد گرفت.

در آلمان تیمی از محققان در حال آماده سازی جهت افتتاح بزرگترین کارخانه همجوشی هسته ای دنیا می باشند. استلارتورها (همجوشی هسته‌ای یا همان روشی که ستارگان از آن برای آزاد کردن انرژی استفاده می‌کنند، روشی است که از قرن بیستم بشر آرزوی مهار آن را داشته است و اکنون دانشمندان آلمانی امیدی تازه برای این کار یافته‌اند) که با وندلشتاین ایکس-7 نیز( w7-x) شناخته می شوند با اجرا در موسسه ماکس پلانک، برای راه اندازی در این ماه منتظر تصویب قانونی می باشند.

بعد از اینکه دولت آلمان پروژه را تصویب و موسسه گریفسوالد را برای کمک در ساخت این ماشین مامور کرد، پروژه ساخت w7-x در سال 1993 آغاز شد. پروژه، با فراز و نشیب هایی از جمله آهنرباهای معیوب تا مسائل تکنیکی غیرقابل انتظارهمراه بوده است. ساخت (w7-x) تقریبا با وقفه ای  همراه بوده است زمانیکه تامین کننده آهنربا ورشکست شد و مسائل تکنیکی، تیم را مجبور کرد تا بخش های زیادی را برای طراحی مجدد به عقب برگرداند.

استلارتور یک میلیارد یورویی سرانجام در می 2014  بعد از 1.1 میلیون ساعت ساخت و ساز در طی دوره 19 ساله ساخته شد. در سال گذشته این ماشین تحت آزمایش قدرتمندی جهت تائید عملکرد مورد انتظار و فعالیت در محدوده امن، قرار گرفته است. اکنون دانشمندان منتظر دریافت چراغ سبز برای آوردن پلاسما به داخل تاسیسات و آزمایش گداخت هسته ای می باشند.

برخلاف رآکتورهای هسته ای متداول که متکی بر در هم شکستن مولکول ها و زباله های خطرناک می باشند، همجوشی هسته ای از طریق آمیختن مولکول ها با هم، انرژی تولید می کند. رآکتور همجوشی هسته ای از دماهای بالاتر از 180 میلیون درجه فارنهایت (یکصد میلیون درجه سانتی گراد) برای گرم کردن پلاسما تا نقطه ای که الکترون ها از اتم استخراج شوند، استفاده می کند. میدان های مغناطیسی قدرتمند، در مورد  w7-x بیش از 56 تن آهنربا، سپس پلاسما را دربرمی گیرند و کنترل می کنند.

تحت چنین شرایط خاصی در داخل رآکتور، نیروهای دافعه عمودی بین الکترون ها غلبه می شوند و یون ها جهت تولید انرژی با هم آمیخته می شوند. این همجوشی مشابه با فرآیندی است که خورشید ما را تقویت می کند. دانشمندان اکنون باید تا آخر ماه صبر کنند تا بتوانند تصویب دولت را دریافت کنند و نخستین آزمایش واقعی شان از w7-x  را آغاز کنند. بدلیل طراحی استلارتور کارشناسان انتظار دارند رآکتور، پلاسما را محدود کند و برای 30 دقیقه در هر مرتبه تولید انرژی کند که بطور قابل ملاحظه ای شش دقیقه و نیم در رقابت با رآکتورهایی که از طراحی بر اساس توکامک  استفاده کرده اند، بیشتر می باشد.

دیوید گیتس سرپرست فیزیک استلارتور در آزمایشگاه فیزیک پلاسما پرینستون گفت: جهان منتظر است ببیند که ما چگونه زمان حبس را در اختیار می گیریم و بعد آن را برای یک پالس بلند نگه می داریم.

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

جابر صادقی سراجی

جابر صادقی سراجی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ساخت ابزارهای پزشکیِ اختصاصی برای بیمار با فناوری چاپ 3 بعدی

ساخت ابزارهای پزشکیِ اختصاصی برای بیمار با فناوری چاپ 3 بعدی

فناوری چاپ 3 بعدی جدید می تواند برای هر نوزاد بیمار کاتترها و ایمپلنت های جراحی خاص را تولید کند. بیشتر ابزارهای پزشکی که در بازار موجودند برحسب اندازه های استاندارد تولید می شوند، اما همانطور که شاید شما نیز توجه کرده اید اندازه و شکل بدن افراد بسیار متفاوت با هم است. از این نظر مخصوصا نوزادان بیمار یا نارس به واسطه بدن نحیفی که دارند نیازمند دقت دوچندان از سوی کادر پزشکی و مراقبت هنگام وارد کردن یا اتصال ابزار به قسمت های مختلف بدنشان هستند. اما در آینده نزدیک تمام تجهیزات زیست پزشکی را می توان به روش سه بعدی چاپ نمود، آنهم بر طبق ابعاد دقیقی که مطابق با ابعاد بدن بیمار خاص باشد.

مطالعه متن کامل
گرداب مسخ کننده دریاچه ای در پرتغال که آب اضافی باران را در خود می بلعد

گرداب مسخ کننده دریاچه ای در پرتغال که آب اضافی باران را در خود می بلعد

حاصل کار مشترک طبیعت و انسان واقعاً شگفت انگیز است. سد Covão do Conchos که در پرتغال واقع است، طی فصل سیل، آب باران را به داخل آبشار مسطحی می کشد و می بلعد. این گرداب، نمونه زیبایی از "سرریزی دهان باز" است که به کنترل سرریز آب باران مخصوصاً طی دوره بارش های سنگین می پردازد، به این ترتیب که آب را به مسیر دیگری هدایت می کند.

مطالعه متن کامل
مقایسه Galaxy S6 و Galaxy Note 5

مقایسه Galaxy S6 و Galaxy Note 5

شرکت سامسونگ در حال حاضر دارای 4 گوشی هوشمند پرچمدار است. با کوی دانش همراه باشید تا به بررسی دو گوشی هوشمند صفحه تخت Galaxy Note 5 و Galaxy S6 بپردازیم.

مطالعه متن کامل
استودیوی ژاپنی یو آی دی خانه مسکونی پوشیده از بتن شریمپ  را ساخته است

استودیوی ژاپنی یو آی دی خانه مسکونی پوشیده از بتن شریمپ را ساخته است

استودیوی ژاپنی یو آی دی آرشیتکتس جدیدترین پروژه خود را که مربوط به خانه ای مسکونی از جنس بتن می شود در قلب فوکویاما تکمیل کرده است. خانه یادشده متشکل از سه حجم بتنی سیاه رنگ است که با یکدیگر همپوشانی دارند.

مطالعه متن کامل
وزن کم در زمان تولد با ابتلا به دیابت نوع دو در بزرگسالی ارتباط دارد.

وزن کم در زمان تولد با ابتلا به دیابت نوع دو در بزرگسالی ارتباط دارد.

طبق نتایج پژوهشی جدید، وزنِ زمانِ تولد و سبک زندگی افراد بر خطر ابتلا به دیابت نوع دو تأثیر دارد.

مطالعه متن کامل