کوی دانش - kooy

"نارنجک حرارتی" برای هدف گیری سرطان

 "نارنجک حرارتی" برای هدف گیری سرطان
12 آبان
15:15 1394
بنا به مطالعه ای جدید، محققان موفق به توسعه "نارنجک های" مسلح محتوی داروهای مبارزه با سرطان شده اند که ماشه های حساس به حرارت دارد و این امکان را فراهم می سازد تا درمان را به صورت مستقیم وهدفمند بر روی تومورها انجام داد.

 بنا به مطالعه ای جدید که قرار است در کنفرانس سرطان موسسه تحقیقات سرطان ملی NCRI در لیورپول عرضه شود، محققان موفق به توسعه "نارنجک های" مسلح محتوی داروهای مبارزه با سرطان شده اند که ماشه های حساس به حرارت دارد و این امکان را فراهم می سازد تا درمان را به صورت مستقیم و هدفمند بر روی تومورها انجام داد.

تیم محققان که در دانشگاه منچستر قرار دارند، اقدام به توسعه لیپوزوم ها (ساختارهای کوچک و حباب مانند از غشای سلولی  که به عنوان بسته هایی برای تحویل مولکول ها به داخل سلول ها استفاده می شود) نموده اند تا بتوان دارو را به داخل سلول های سرطانی منتقل کرد. چالشی که در این روش درمانی وجود دارد آنست که باید به هدایت لیپوزوم ها و بار آنها به صورت مستقیم به سوی تومورها پرداخت، درعین حال بافت های سالم نیز حفظ می شوند.

 بنا به دو مطالعه جدید، تیم محققان با جای دادن ماشه فعال شده به وسیله حرارت درون لیپوزوم، یک گام به حل این مشکل نزدیک تر شده اند. با حرارت دهی آرام تومورها در آزمایشگاه و موش های نمونه، محققان توانستند زمان کشیده شدن سوزن را تا آزادسازی دارو توسط "نارنجک های" کشنده سرطان و هدف قرار دادن تومورها را کنترل نمایند.

کوستاس کوستارلوس نویسنده مطالعه و استاد نانوپزشکی در دانشگاه منچستر می گوید: "لیپوزوم های حساس به حرارت از توان بالقوه برای حرکت ایمن در سرتاسر بدن برخوردار هستند و همزمان داروی سرطانی مورد نظر را نیز با خود حمل می کنند. بعد از آنکه لیپوزوم به "نقطه داغ" سلول های سرطانی گرم شده برسد، سوزن کشیده شده و دارو آزاد می شود. به این ترتیب می توان به شیوه ای موثر داروها را به تومورها منتقل کرد و آسیب به سلول های سالم نیز کاهش پیدا می کند.

"ماشه حرارتی روی 42 درجه سلسیوس تنظیم شده است که تنها چند درجه گرم تر از درجه حرارت عادی بدن است. هرچند که این  مطالعه صرفاً در محیط آزمایشگاه انجام شده است، اما شیوه هایی وجود دارد که بتوانیم با بهره گیری از آنها بالقوه سلول های سرطانی را بسته به نوع تومور در بیماران مبتلا حرارت دهی کنیم و برخی از این روش ها هم اکنون در محیط های بالینی مورد استفاده قرار دارند."

پرفسور چارلز اسونتون، رئیس کنفرانس سرطانNCRI  سال 2015 می گوید: "لیپوزوم ها حباب های کوچکی از جنس غشای سلولی هستند که همانند یک سرویس پستیِ سلولی عمل می کنند و مولکول ها را به سلول ها تحویل می دهند. استفاده از آنها برای تحویل داروهای سرطانی از مهمترین پروژه های نانوپزشکی بوده است. اما یافتن مسیرهایی برای هدایت صحیح لیپوزوم ها به سوی تومورها از چالش های عمده برای تحویل داروهای هدفمند بوده است.

"این مطالعات برای اولین بار نشان می دهد می توان اقدام به ساخت لیپوزوم هایی نمود که درجه حرارت آنها کنترل شده باشد  و به این ترتیب طیفی از روش های درمانی جدید در اختیار قرار می گیرد. هرچند این مطالعه هنوز در اوایل خود قرار دارد، اما استفاده از لیپوزوم ها می تواند شیوه ای موثر برای هدف قرار دادن معالجات  سلول های سرطانی باشد، در عین حال به این ترتیب سلول های سالم نیز دست نخورده باقی می مانند."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
ارتباط تماشای تلویزیون فقط به مدت یک ساعت در روز با اضافه وزن کودکان در مهدهای کودک

ارتباط تماشای تلویزیون فقط به مدت یک ساعت در روز با اضافه وزن کودکان در مهدهای کودک

کودکان مهدکودکی یا کلاس اولی هایی که یک ساعت در روز تلویزیون تماشا می کنند در مقایسه با کودکانی که کمتر از شصت دقیقه در روز تلویزیون تماشا می کنند، بیشتر در معرض خطر چاقی قرار دارند. این مطالعه شنبه، 26 آوریل در نشست سالانه انجمن علمی امراض کودکان (PAS) ارائه شد.

مطالعه متن کامل
این سریع ترین درمان برای سرطان سینه است

این سریع ترین درمان برای سرطان سینه است

دوره کوتاه پرتو درمانی برای زنانی که در مرحله اولیه سرطان سینه هستند بهتر است

مطالعه متن کامل
رولز رویس مدل ریث (شبح) خودرویی برای دوستداران واقعی موسیقی

رولز رویس مدل ریث (شبح) خودرویی برای دوستداران واقعی موسیقی

خودروساز سفارشی ساز بریتانیایی (رولزرویس)، به پاس عشق وعلاقه ای که از طرف هنرمندان و خوانندگان موسیقی (مخصوصا هیپ هاپ دوستان) نسبت به اتومبیل های این کارخانه ابراز می شود مدل دیگری از مدل ریث خود را عرضه داشته است، این نسخه جدید "الهام گرفته از موسیقی" نامگذاری شده است.

مطالعه متن کامل
ویدئو: هابل و ثبت "نمایش نور شگفت انگیز" سحابی  دوقلو

ویدئو: هابل و ثبت "نمایش نور شگفت انگیز" سحابی دوقلو

هسته داغ سحابی PN M2-9 با تشعشع فوق بنفشی می درخشد که "بال های پروانه ای" آنرا روشن ساخته است.

مطالعه متن کامل
تشخیص رژیم غذایی خرس های گریزلی با بررسی یک تار مو

تشخیص رژیم غذایی خرس های گریزلی با بررسی یک تار مو

محققین آمریکایی و کانادایی می گویند که می توان با بررسی یک تار موی خرس های گریزلی به رژیم غذایی این حیوانات در طی چند ماه پی برد. این تکنیک که فلزات کمیاب پسماند در موی خرس را می سنجد، می تواند ابزار مهمی در تشخیص این مسئله باشد که آیا حیوانات در معرض تهدید انقراض غذای مناسبی می خورند یا خیر.

مطالعه متن کامل