کوی دانش - kooy

پروژه آرایِ گوگل می تواند آینده تلفن همراه باشد، نگاهی به تولید گوشی ماژولار توسط گوگل

پروژه آرایِ گوگل می تواند آینده تلفن همراه باشد، نگاهی به تولید گوشی ماژولار توسط گوگل
21 آبان
06:50 1393
سث نیوبرگ یک تلفن دارد. این یک گوشیِ جدید است، البته صرفا نمونه اولیه ای بیش نیست. تقریبا هیچ کسی در دفتر مرکزی شرکت گوگل تابحال این گوشی را ندیده است. نیوبرگ در گوشه ای از اتاق کنفرانس در دفتر مرکزی مانتین ویویِ گوگل نشسته است، تازه از هواپیما پیاده شده و من درکنارش هستم، علاوه بر ما عکاسی هم هست که پشت سرهم از این گوشی جدید عکس می گیرد، نمونه اولیه ای که هیچ شباهتی به گوشی هایی که تابحال دیده ایم ندارد. این همان آینده گوشی های تلفن همراه گوگل است. اجازه بدهید حرفم را تصحیح کنم: "این گوشی می تواند آینده تمام گوشی های همراه جهان باشد". البته اگر همه چیز خوب پیش برود.

تاکنون متاسفانه اوضاع خوب جلو نرفته، حداقل هنگام معرفی تلفن به جمع. نیوبرگ سعی دارد تا نمونه اولیه جدید Project Ara را بوت کند. پروژه آرا تلفن ماهواره ای ماژولار بسیار ساده گوگل است و این نمونه اولیه جدید، آخرین نسخه از نمونه اولیه Spiral 1 همین گوشی است. گوشیِ یادشده مفهومیست انقلابی که اظهار می دارد گوشی ها باید به طور کل از اجزایی ساخته شوند که صاحبانشان بتوانند معاوضه شان کنند. دراینصورت نه تنها چرخه حیات بسیار طولانی تری خواهند داشت (زیرا می توانید مثلا صرفا دوربین تلفن را آپگرید کنید، یا مثلا پردازنده گوشی را) بلکه توسعه تلفن را هم تسریع می کند. گوشی های ارزان تری در اختیار مردم قرار می گیرد، گوشی هایی که کیفیت بهتری دارند و گوشی هایی که با محیط زیست سازگارتر هستند. بنابراین پروژه آرا کنجکاوی زیادی را برانگیخته است.

البته تلاش برای معرفی این تلفن جدید چندین بار شکست خورده است. دوبار آخر نیوبرگ، همان مهندس ارشد پروژه آرا سعی کرد تا تلفنش را در ملاء عام راه اندازی کند که خب شکست خورد. در اولین بار صفحه نمایش بالا نیامد (که  همین دستمایه ساختن لطیفه هایی توسط مردم درمورد گوشی ماژولاری با محوریت اجزای قابل معاوضه شد که به خاطر صفحه نمایش خراب اصلا بالا نمی آید). دفعه دوم، درنمایشگاه گوگل این تلفن یک جورهایی بوت شد، اما بلافاصله خاموش شد. حداقل صفحه نمایش روشن شد و کلمه آندروید را همه دیدند. اما درواقع کامل راه اندازی نشد. خوشبختانه بدنبال این دمو آخرین خبر در مورد اسپات لایت عرضه شد و انیمیشن دلگرم کننده ای کار گلن کین به نام Duet در رابطه با این محصول گوگل به تماشاچیان نشان داده شد که اشک همه را درآورد و اصلا همه بالا نیامدن تلفن ماژولار را فراموش کردند. (خب، البته همه افراد حاضر نه، اما حداقل موقع رفتن مردم در موردDuet  صحبت می کردند).

اگر بخواهیم منصف باشیم، ساختنِ گوشی یاد شده واقعا مشکل است. می توان از این لحاظ تلفن آرا را اندکی شبیه تلفن لگو Lego دانست. ماژول های منفرد، که هرکدام وظیفه خاصی به عهده دارند داخل قابِ درون استخوان بندی متصل می شوند و با آهن رباهای ِبرقیِ پایا در محل خودشان جای می افتند. یک ماژول برای باتریست، یکی برای صفحه نمایش، یکی برای دوربین و یکی برای آنتن و دیگری برای نور ال ای دی. حتی شاید یکی هم برای نظارت بر گلوکز خون شما باشد. بله، چرا که نه. 

پل ارمنکو که قبل از آمدن به گوگل به عنوان دانشمند علوم موشکی فعالیت داشته، در رابطه با این تلفن می گوید "این تلفن علمِ موشک هواکردن نیست". وی اکنون مسئولیت ِ پروژه آرای گوگل را برای بخش پروژه ها و فن آوری پیشرفته گوگل به عهده دارد. این بخش که اختصارا ATAP نامیده می شود، درحکم یک شرکت گوگل دوم داخل شرکت گوگل اصلی است. مدل آن برگرفته از دارپاست و تخصص آن نیز دربه عهده گرفتن پروژه های بسیار چالش برانگیز و تقریبا غیرممکن و حل و فصل کردن آنها بعد از دو سال است.

در همین راستا ارمنکو نیز سابقا برای دارپا کار می کرده است و مسئولیت دفتر فناوری تاکتیکی را به عهده داشته است.علاوه برپروژه های دیگر، وی مسئولیت نظارت بر پروژه ای به نام System F6 را نیز به انجام رسانده است که برنامه "سفینه فضایی تکه ای" بوده است. System F6 کارکردهایی را شامل می شد که امروزه توسط یک ماهواره بزرگ انجام می گیرد و آنها را بین مجموعه ای از ماهواره های ماژولار و کوچکتر تقسیم می نمود که در قالبی فشرده با هم حرکت می کردند.  به نظرتان آشنا می آید؟ خیلی شبیه نسخه فضایی آرا به نظر می رسد. 

شاید تلفن ماژولار را نتوان هم سنگ ِماهواره ها دانست اما به سرانجام رساندن پروژه تلفن های ماژولار مشکل تر است.  پروجکت آرا متکی به تولیدکننده های بسیاری در مکان های جغرافیایی متعدد است که اجزای آن را موازی با هم تولید می کنند بدون اینکه قادر به تست کردن و آزمودن اجزای تولید شده درکنار هم باشند. به نظر عاقلانه نیست! به همین خاطر هم گوگل وادار به ابداع روشی شد که نه تنها بشود هرکدام از ماژول ها را تست کرد، بلکه نحوه تعامل هر ماژول را با انواع دیگر ماژول ها نیز سنجید. تنها چیزی که گوگل خواهد ساخت قابِ درون استخوان بندی است. استخوان بندی که بتوانید سایر ماژول ها را به آن متصل کنید. به این ترتیب قاب هایی در سه اندازه کوچک، متوسط و بزرگ تدارک دیده شده است. از آنجایی که ماژول های تلفن قابلیت معاوضه دارند، تعداد تلفن هایی که در سایزهای مختلف داخل جیبتان دارید کم است .قاب مینی یک جورهایی شبیه iPodهای قدیمی به نظر می رسد. دراز و نازک و پهنایش هم بیش از دو اینچ است. 

ارمنکو درحالیکه قاب مینی را دور انگشتانش بازی می دهد می گوید: "من متوجه نمی شوم چرا تلفن ها هر روز بزرگتر از قبل می شوند. همه چیزهای دیگر دارد کوچکتر می شود. من قصد دارم این رویه را برعکس کنم و سایز مینی را به بازار عرضه کنم." دربرابر این گفته هایش استدلال می کنم که تلفن های بزرگ الان بسیار محبوب هستند و حتی بیشتر از آن خیلی محشرند. اما ارمنکو درمقابل توجهم را به این نکته جلب می کند که جادوی تلفن های مینی درهمین است که نیاز به تصمیم گیری ندارد. "شما به عنوان مصرف کننده چند فریم با اندازه های مختلف در اختیار دارید. یک اندازه مینی دارید که می توانید داخل شلوارجین تنگتان بگذارید و بروید تفریح، یک اندازه بزرگ هم دارید که می توانید با خودتان سرکار ببرید و ایمیل هایتان را بنویسید".

این یک تصویرِ محشر است، محشر! می توانید تصورش را بکنید تلفنی داشته باشید که هم با آن به مکان های تفریحی بروید و هم صبح روز بعد اندازه اش را عوض کنید و کارهای دفتری تان را انجام دهید؟ واقعا درچه عصری زندگی می کنیم. پس گوگل، فریم تلفن را خواهد ساخت، و چهارچوبی را هم طراحی خواهد کرد تا به توسعه دهندگان در حل مسائل پیچیده سازگاری کمک کند. کیت توسعه ای ماژولار یا MDK نیز همراه این قاب عرضه می شود که تولیدکنندگان امکان تست اجزای تولیدی خودشان را داشته و نمونه اولیه آن را کاملا به شکل نرم افزاری بسازند، بدون اینکه نیاز به تست کردن آنها در مقابلِ دگرگونی احتمالی سخت افزاری باشد. قرار براین است که در صورت پایبندی به کیت توسعه ای ماژولار از سوی تولیدکنندگان، همه موارد تولید شده با هم سازگار بوده و صرف نظر از اینکه چه جزئی به آن اضافه شده باشد کار کنند. فقط کافیست که جزء مدنظر را به کیت وصل کنید. خیلی چشمگیر است، اما قبلش پیش درآمدی وجود دارد که باید رعایت شود.

 

ارمنکو خاطر نشان می کند: "مدلِ اتصال و روشن سازی در سایر پلت فرم ها و نه فقط موبایل، حل شده است". سپس به نمونه های دیگری اشاره می کند که از داده یا قدرت یکپارچه ای در سرتاسر وسیله استفاده می کنند که به این خاطر می شود بخش های دیگری را به وسیله اضافه نمود. می توانید به هرتعداد که بخواهید قطعات جانبی قابل اتصال به یو اس بی کامیپوترتان را خریداری کنید. ماشین های مدرن برمبنای پروتکل های باس حرکت می کنند که به شما اطمینان می دهد تمامی قطعات الکترونیکی قادر به برقراری ارتباط با هم هستند. حتی در هواپیماها نیز چنین است. اما تلفن های مدرن متفاوتند. تقریبا همه چیز به جز باتری و سیم کارت، داخل تلفن بصورت دائمی مداربندی شده اند. وی در توضیح این گفته می گوید: "تلفن های موبایل از جمله ابزارهای نادری هستند که باس ندارند. این نقصان همیشگی را باید رفع کنیم". 

لازم است این مشکل خیلی سریع رفع شود، زیرا یکی از شرایط انجام پروژه های ATAP اینست که محدودیت زمانی دوساله در موردشان رعایت شود که همین سبب می شود آرا درگیر رقابت تنگاتنگی برای حضور در بازار تا بهار آینده باشد. گوگل میزبانی دور دوم از کنفرانس های توسعه دهندگان پروژه آرا را به عهده دارد. این بار جدی تر به این مقوله پرداخته شده است. قرار است در 14 ژانویه 2015 کنفرانسی در مانتین ویو برگزار شود و بدنبال آن کنفرانس دیگری در سنگاپور در 21 ژانویه. گذشته از این سایت های ماهواره ای در نیویورک، بوینوس آیرس، لندن، بنگلور، توکیو، تایپه و شانگ های اختیار شده است تا توسعه دهندگان بتوانند در دفاتر گوگل دورهم جمع شوند که با زمان و تاریخ کنفرانس های یادشده منطبق باشند.

دلیل اینکه این بار برخلاف کنفرانس ماه آوریل توسعه دهندگان در سیلیکون ولی دور هم جمع نشده و از سرتاسر جهان به کنفرانس متصل می شوند اینست که گوگل می داند باید کل دنیا را آن بورد داشته باشد و نه فقط شش میلیارد نفری را که قصد فروش یکی از تلفن های پروژه آرا به آنها درمیان است، پس باید توسعه دهندگانی را دور خود جمع کند که قرار است دلیلی متقن برای خرید تلفن های یاد شده به آن 6 میلیارد نفر ارائه بدهند. بسیاری از توسعه دهندگان یادشده هم بین المللی هستند. گوگل باید همه را یک جا گرد بیاورد و با خود همراه کند. پس کنفرانس توسعه دهندگان برگزار خواهد شد و بدنبالش از نمونه اولیه جدیدی هم پرده برداری می شود، Spiral2 که خیلی وقت است همه انتظارش را می کشند. برای Spiral2 از چیپ های سفارشی استفاده می شود نه آنهایی که اساسا تقلیدی هستند و در نمونه اول استفاده شدند. کوپلینگ های مغناطیسی الکتروپایا صیقلی تر خواهند بود و بنابراین اتصال قطعات به همدیگر به طریقی نامرئی تر صورت می گیرد. علاوه بر این ها، شریک طراحی و تولیدی به نام Quanta از تایوان نیز در پروژه همکاری می کند. تمامی نمونه های اولیه ای که امروز در دفتر دیدم دستپخت نیوبرگ و شریکش آرا نایان (که اسم پروژه نیز از روی نام وی انتخاب شده است) در لابراتوارشان در بوستون بوده اند.

امید بر این است که آرا موفق به جذب توسعه دهندگان جدید شود، کسانی که قبلا هرگز روی تلفن همراه کار نکرده اند. البته واضح است که نیاز به حضور عرضه کنندگان برتر و بزرگ هست که بتوانند مثلا لنزهای برند تولید نمایند. بعلاوه بایستی تولیدکنندگانی پا به عرصه بگذارند که تابحال صرفا به خاطر هزینه تولید بالا و حاشیه سود کم درعرصه موبایل حضور نداشته اند. اما انرژی اصلی را باید نزد استارت آپ ها سراغ گرفت. ارمنکو می گوید "یکی از همین استارت آپ ها که سراغ من هم آمد سنسور میکرو مایع تولید می کرد". سنسور یادشده قادر به آزمودن همه نوع مایعی مثل خون، آب، بزاق، ادرار و غیره بود. این بسیار عالی بود! اما هرچند شرکت یاد شده در زمینه سنسورهای تست مایعات عملکردی درخشان داشت ولی آن طرف سکه و در زمینه مکمل دیگر این سنسورها کارش جالب نبود. منظور طراحی صنعتی یا سیستم عملکرد همزمانی است. "آرا همه این مشکلات را مرتفع می کند، که کمترینش عبارت است از: تعیین کانال برای فروش در فروشگاه های شهر".

البته همه این وعده ها به شرطی است که این تلفن جدید کار کند! ارمنکو بوت نشدن تلفن را از یاد نبرده است. نیوبرگ هم همین طور. من هم بعد از بوت نشدن تلفن اولین بار در ماه آوریل و بار دوم در ماه ژوئن این مسله را یادم نرفته و نمی دانم آیا امروز این اتفاق می افتد و تلفن ماژولاری روشن می شود یا خیر. نیوبرگ بدون جاروجنجال زیاد، تلفن را به منبع برق بیرونی متصل می سازد و دکمه ای را فشار می دهد و صفحه روشن می شود.

ناگهان صفحه خانگی آشنای آندروید درمقابل چشمانمان هویدا می شود و آیکن های آشنای آندروید را می بینیم. ارمنکو که کاملا هیجان زده شده است با اغراق می گوید: "این شروعی در صنعت موبایل است! این ابزاری است که به جای اینکه همه چیز به یک سی پی یو متصل شده باشد، روی شبکه اینترنت کار می کند". هیجان انگیز است. نیوبرگ بر روی آیکنی تقه می زند و ویدئویی از استفان کولبرت پخش می شود. سپس سراغ اپی برای کنترل آهن رباهایِ الکتروپایا می رود. مثل سایه ای از ابزاراصلی است و طرح کلی از هر اپ رویش وجود دارد. وی یکی از برون خط های ماژول را لمس می کند و آن برون خط تبدیل به اکسیژن سنج پالسِ روی ابزار می شود که در اصل نور ال ای دی است- و سپس برون خط تاریک می شود. قطعه یاد شده را از ابزار برمی دارد و به من می دهد و آنرا با قطعه دیگری معاوضه می کند اما در تمام مدت تلفن روشن است. من نور کوچک را بالای سرم می چرخانم و حقیقا مبهوت می مانم.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

رباتی نرم با انرژی نوری و کنترل لیزری

برای دهه ها، دانشمندان سعی داشتند رباتی بسازند که بتواند براحتی از حالتهای مختلفِ حرکتی در طبیعت تقلید کند ولی قریب به اتفاق رباتهای ساخته شده از یک اسکلت سخت بهره می گرفتند و توسط محرکهای الکتریکی ویا پنوماتیکی نیروی حرکتی خود را تامین می کردند. موضوع ساخت رباتی با بدنی نرم، همانند کرمهای کوچک ویا «کرم صدپا» برای مهندسان به یک چالش تبدیل شده بود و چالش بزرگتر آن بود که می بایست این ربات را در اندازه ای بسیار کوچک می ساختند. به تمامی موضوعات فوق، مدیریت موضوعاتی مثل کنترل از راه دور ویا مولدهای نیرو را نیز اضافه کنید. محققان دانشکده فیزیک از دانشگاه ورشو مشکلات فوق را حل کردند و رباتی ساختند که شبیه لارو کرم صدپا می باشد که کمتر از یک بند انگشت طول بدنش است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

اسپیکر بلوتوثیِ جدید Photive

امروزه روز مردم بیشتر با موبایل به موسیقی گوش فرا می دهند و صد البته دسترسی به حجم عظیمی از انواع موسیقی از طریق گوشی های هوشمند، ساده تر هم شده است. در این میان تقاضا برای اسپیکرهای بلوتوث بالاتر هم رفته است بطوریکه فناوری های جالبی در این زمینه وارد بازار شده است. از پخش کننده صدای 360 درجه تا اسپیکر ضدآب مخصوص استخرها و سواحل. برای بررسی یکی از بهترینهای بلوتوث با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

10 مشکل شایع در Galaxy S7 و راه های برطرف کردن آنها

پرچمدار این روزهای سامسونگ نسبت به مدل قبلی فقط کمی زیباتر است ولی در بسیاری موارد ارتقاهای خوبی یافته است. گلکسی S7 سریع، پرقدرت و ضدآب است ولی مثل تمامی گوشیهای همراه بدون مشکل نیست. ما فرومها، پیامها و بطور کلی رسمی ترین سایت ها را برای پیدا کردن مشکلات و راه حلهای آنها مرور کردیم و در ادامه ده مشکل شایع که توسط کاربران این گوشی گزارش شده است را به همراه راه حل آن برای شما آورده ایم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

آینده آموزش و عملیات نظامی با stenode

خلبانان نظامی ارتباط نزدیک و «درگیرانه ای» با سیستم ها و تجهیزاتِ پرنده ای که با آن پرواز می کنند را تجربه می کنند. حالا گروهی از محققان در استرالیا تصمیم دارند بر روی این موضوع تاثیر بگذارند. در چهار سال گذشته، یک تیم از متخصصین مغز و اعصاب و مهندسین علوم مختلف از دانشگاه ملبورن، همراه با جراحان بیمارستان رویال ملبورن، یک رابط مغزی/ماشینیِ پیشرفته (قطعه ای الکتریکی برای جایگذاری در سر خلبان) را توسعه داده اند که از قابلیتهایی همچون نصب آسان و ماندگاری طولانی درون جمجمه برخوردار است. درنهایت، آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته آمریکا (دارپا) که تامین کننده هزینه این پروژه نیز می باشد، امیدوار است که با ورود این فناوری به کاکپیت، کنترل همه ابزارها حتی صندلی هواپیما را توسط مغز خلبان انجام دهد.

مطالعه متن کامل
رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

رباتی که می تواند اشیای بلعیده شده توسط کودکان را بیرون بیاورد

این ربات را می توان مثل قرصی بلعید تا اشیائی را که به اشتباه بلعید شده اند را از معده خارج نمود.

مطالعه متن کامل
آیا زندگی در سیاره هایی با دو ستاره امکان پذیر است؟

آیا زندگی در سیاره هایی با دو ستاره امکان پذیر است؟

تصویر مربوط به طرحی هنرمندانه از منظومه خورشیدی بیگانه کپلر 47 است، منظومه ستاره ای دوتایی که خانه دو سیاره است. این سیارات دو خورشید دارند، درست شبیه سیاره خیالی تاتونی در جهان "جنگ ستارگان". چه کسی است که دوست نداشته باشد موقع پیک نیک رفتن غروبی دوگانه، همانند آنچه در اولین دقایق فیلم "جنگ ستارگان" نمایش داده شده را هم به تماشا بنشیند؟ اما آیا امکان وجود داشتن چنین سیاره ای در سیستم چند ستاره ای هست؟ این سوالات گشته از اینست که آیا امکان زندگی بر روی چنین سیاره ای هست یا نه، یعنی آیا این سیاره، از حداقل امکانات زندگی مثل آب مایع، جو نه چندان غلیظ، دینامیک های ستاره ای ثابت و غیره برخوردار است یا خیر. خب، شاید چنین منظومه ای واقعا وجود داشته باشد.

مطالعه متن کامل
اولین Evora 400 به انگلستان رسید

اولین Evora 400 به انگلستان رسید

شرکت لوتوس این هفته خروج اولین Evora 400 از خط مونتاژ جدید آن در هیتل انگلستان را جشن گرفت و این طبیعی است که همه برای ورود این مدل به کشورشان لحظه شماری می کنند.

مطالعه متن کامل
مرورگر Microsoft Edge رسماً به عنوان مرورگر پیشفرض ویندوز 10 معرفی شد

مرورگر Microsoft Edge رسماً به عنوان مرورگر پیشفرض ویندوز 10 معرفی شد

سه ماه پیش، مایکروسافت پروژه Spartan را معرفی کرد. این پروژه یک مرورگر وب جدید با دو هدف بود. هدف اول خدمت به عنوان مرورگر پیشفرض ویندوز 10 و هدف دوم جایگزینی به جای مرورگر Internet Explorer. امروز، در کنفرانس 2015 مایکروسافت، نگاهی اجمالی بر این مرورگر جدید انجام شد.

مطالعه متن کامل
لامپ های ال ای دی شگفت انگیز که خانه شما را روشن و بدل به جنگلی رویایی می کند

لامپ های ال ای دی شگفت انگیز که خانه شما را روشن و بدل به جنگلی رویایی می کند

این قارچ های زیبا یک ترکیب دلنشین ازچوب بازیافتی و لامپ ال ای دی می باشند. گریت ماشرومینگ (Mushrooming Great) برای طراحی قارچ های خلاقانه مزبور ازبهترین طراح جهان یعنی مادر طبیعت الهام گرفته تا دست به خلق این قارچ های نورانی بزند که واقعاً انسان را مجذوب خود می کنند.

مطالعه متن کامل
تولید مواد خودکششی جدید در دانشگاه روچستر

تولید مواد خودکششی جدید در دانشگاه روچستر

اگرچه اکثر مواد هنگام گرم شدن کمی منبسط می شوند، ولی یک نوع ماده جدید لاستیک مانندی تولید شده که نه تنها در هنگام سرد شدن دارای خاصیت خودکششی می شود بلکه بدون هیچ گونه دخالت فیزیکی، هنگام گرم شدن به حالت اولیه خود در می آید.

مطالعه متن کامل