کوی دانش - kooy

آیا انسان باعث انقراض ماموت ها و سایر پستانداران شده است!؟

آیا انسان باعث انقراض ماموت ها و سایر پستانداران شده است!؟
07 آبان
10:45 1394
تحلیل رادیو کربنیِ کاهش جمعیت و انقراض پستانداران بزرگ در قاره آمریکا، شواهدی موید بر از میان رفتن این جانداران به واسطه شکار توسط انسان ها را در اختیار قرار می دهد! به این ترتیب این یافته ها با باورهای رایج در ارتباط با زمان پا گذاشتن انسان در نیمکره غربی و ساکن شدن در این مناطق همخوانی دارد.

تصویرفوق: مشارکت کنندگان در پروژه میدانی باستان شناسی دانشگاه وایومینگ در محل کشته شدن یک ماموت در نزدیکی لاپرل گریک در کانورس کانتی وایومینگ، زمان: تابستان 1394

 

یافته های مزبور که توسط محققان دانشگاه وایومینگ جمع آوری شده است، هفته جاری در مقاله ای در ژورنال Proceedings of the National Academy of Sciences، یکی از ژونال های عمده علمی منتشر شده و در اختیار عموم قرار گرفت. تاد سورول، استاد دانشگاه و اسپنسر پلتون از دپارتمان باستان شناسی دانشگاه وایومینگ و دانشجوی دوره دکتری و پرفسور ریچارد اندرسون- اسپرچر در دپارتمان آمار و آدام میرز استادیار دپارتمان فیزیک و نجوم در انجام این مطالعه نقش داشتند.

مطالعه انجام گرفته توسط محققان مزبور مؤید فرضیه ای است که در سال 1973 توسط پل مارتین دانشمند زمین شناس معروف ارائه شد، مبنی بر اینکه تاریخ شماری انقراض حیواناتی همانند ماموت ها، شترها، اسب ها، ماستودون (پستانداری فیل مانند) و خرس تنبلِ زمینی در قاره آمریکا را می توان برای ترسیم نقشه پراکندگی انسان ها در سرتاسر جهان جدید مورد استفاده قرار دارد.

آنگونه که محققان نوشته اند: "اثرگذاری چشمگیر اجتماعات انسانی بر روی اکولوژی در سرتاسر دوران پیش از تاریخ را می توان به وضوح از طریق شاخص های متنوع زیست محیطی، مستقل از بقایای باستان شناسی مشاهده نمود. اجتماعات انسانی گذشته، کلونی های اکولوژیکی را به مدت ده ها، اگر نگوییم صدها هزار سال، با اختلالات جدی مواجه کرده اند، آنهم به شیوه هایی بسیار جدی."

برای انجام مطالعه مزبور تاریخ فسیل های حیوانات منقرض شده متعلق به آمریکای شمالی و جنوبی با تکیه بر روش رادیوکربن تعیین قدمت شد و سپس دانشمندان به انطباق تاریخ های بدست آمده با شواهد اولیه سکونت انسان در قاره آمریکا پرداختند. محققان دریافتند همانگونه که مارتین پیش بینی کرده است کاهش در جمعیت و انقراض پستانداران بزرگ بین 13 الی 15 هزار سال پیش از این در آلاسکا و نواحی نزدیک تنگه برینگ، بین 12900 الی 13200 سال پیش در کشور آمریکا و بین 12600 و 13900سال پیش در آمریکای جنوبی آغاز شده بوده است. 

در نتیجه یافته های حاصله باورهای رایج در مورد نحوه سکونت انسان در قاره آمریکا را تایید می کند، به این ترتیب انسان ها ابتدا از طریق پل زمینی تنگه برینگ از سیبری به آلاسکا وارد شده، و سپس از میان آمریکای شمالی رد شده و به سمت جنوب و داخل آمریکای جنوبی رفتند. شکار پستانداران بزرگ بومی این مناطق موجب رشد سریع و گسترش جمعیت های انسانی شده است.

چند فرضیه برای شرح انقراض حیوانات این مناطق ارائه شده است. "فرضیه کشتار افراطی" از میان رفتن حیوانات را به صورت مستقیم با شکار بیش از حد توسط انسان ها مرتبط می داند و این فرضیه نیز به واسطه وجود روند انقراض شمال به جنوبی که در مطالعه جدید آشکار شده تایید می شود.

محققان می نویسند: "الگوی زمانی شمال به جنوب بسیار جالب توجه است و به استثنای داده های قابل توجه جدید، مشکل بتوان این الگو را با فرضیات انقراضی منطبق دانست که از میان رفتن حیوانات را به مکانیسم های اقلیمی، اکولوژیکی یا بروز فاجعه در سرتاسر قاره آمریکا نسبت می دهد."

با این وجود بنا به اعتراف محققان، مطالعه انجام شده کل ابعاد موضوع انقراض را روشن نمی سازد. آنها بدین نکته اشاره داشته اند که نتایج حاصل از تست رادیو کربن نشان می دهد کاهش اولیه پستانداران بزرگ در شمال دور زودتر از آنچه مارتین و دیگران تخمین زدند رخ داده است و اشاره به این دارد که سکونت انسان ها به نسبت آنچه رکوردهای باستان شناسی کنونی نشان می دهد زودتر رخ داده است و شواهدی از حضور جمعیت های مجزای انسانی در آمریکای شمالی طی 15 هزار سال قبل وجود دارد، یعنی قبل از کاهش چشمگیر در جمعیت های پستانداران بزرگ. برای حل مسائل و ابهامات موجود نیاز به مطالعه بیشتر است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت تجدید پذیر از کربن

تولید سوخت تجدید پذیر از کربن

مواد فراوانِ روی کره زمین که پایه آنها بر اساس کربن، نیتروژن و انتقال اکسیدهای فلزی می باشند، می توانند به صورت مؤثری در دستگاه های مبدل انرژی به کار روند. این دستگاه ها را می توان در پیل های سوختی و نیز در فرآیند الکترولیز به کار برد. این موضوع به صورت تجربی در دانشگاه Umeå در سوئد ثابت شده است.

مطالعه متن کامل
Transcend فلش درایوهای USB 3.0 خود را با ظرفیت‌های جدید معرفی کرد

Transcend فلش درایوهای USB 3.0 خود را با ظرفیت‌های جدید معرفی کرد

Transcend، سازنده فلش مموری و هارد های SSD، چندین فلش درایوهای USB جدید در ظرفیت‌های 128 و 256 گیگابایتی را معرفی کرد. این فلش‌ها شامل فلش 256 گیگابایتی JetFlash 780، فلش 128 گیگابایتی JetFlash 810، فلش کلاسیک JetFlash 700/730 و فلش بدون درب JetFlash 790K/790W می‌باشند.

مطالعه متن کامل
مولکول های کوچک حسگر و انقلابی در طراحی داروها

مولکول های کوچک حسگر و انقلابی در طراحی داروها

بیشتر داروهای داروسازی متشکل از مولکول های ریزی هستند که کلاسی از پروتئین ها را که روی سطوح غشاهای سلولی یافت می شوند هدف گیری می کند. مطالعه این تعاملاتِ ظریف برای طراحی داروهای کارآمد ضروری است، اما انجام این کار بسیار مشکل است.

مطالعه متن کامل
پیاده‌روی در طبیعت می‌تواند احساسات منفی را کاهش دهد.

پیاده‌روی در طبیعت می‌تواند احساسات منفی را کاهش دهد.

نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهد، پیاده‌روی می‌تواند به پاکسازی ذهن شما کمک کند. البته به شرطی که پیاده‌روی در طبیعت و مکانی سرسبز باشد.

مطالعه متن کامل
آویرا مرورگر وب خودش را عرضه کرد

آویرا مرورگر وب خودش را عرضه کرد

ضد ویروس آویرا سال هاست به شکل ابر کوچک سفید سیستم کاربران را در برابر بدافزارها محافظت می کند. هم اکنون آویرا تمام تدابیر امنیتی اش را به کار گرفته و آن ها را دریک مرورگر وب جاسازی کرده است.

مطالعه متن کامل