کوی دانش - kooy

آیا انسان باعث انقراض ماموت ها و سایر پستانداران شده است!؟

آیا انسان باعث انقراض ماموت ها و سایر پستانداران شده است!؟
07 آبان
10:45 1394
تحلیل رادیو کربنیِ کاهش جمعیت و انقراض پستانداران بزرگ در قاره آمریکا، شواهدی موید بر از میان رفتن این جانداران به واسطه شکار توسط انسان ها را در اختیار قرار می دهد! به این ترتیب این یافته ها با باورهای رایج در ارتباط با زمان پا گذاشتن انسان در نیمکره غربی و ساکن شدن در این مناطق همخوانی دارد.

تصویرفوق: مشارکت کنندگان در پروژه میدانی باستان شناسی دانشگاه وایومینگ در محل کشته شدن یک ماموت در نزدیکی لاپرل گریک در کانورس کانتی وایومینگ، زمان: تابستان 1394

 

یافته های مزبور که توسط محققان دانشگاه وایومینگ جمع آوری شده است، هفته جاری در مقاله ای در ژورنال Proceedings of the National Academy of Sciences، یکی از ژونال های عمده علمی منتشر شده و در اختیار عموم قرار گرفت. تاد سورول، استاد دانشگاه و اسپنسر پلتون از دپارتمان باستان شناسی دانشگاه وایومینگ و دانشجوی دوره دکتری و پرفسور ریچارد اندرسون- اسپرچر در دپارتمان آمار و آدام میرز استادیار دپارتمان فیزیک و نجوم در انجام این مطالعه نقش داشتند.

مطالعه انجام گرفته توسط محققان مزبور مؤید فرضیه ای است که در سال 1973 توسط پل مارتین دانشمند زمین شناس معروف ارائه شد، مبنی بر اینکه تاریخ شماری انقراض حیواناتی همانند ماموت ها، شترها، اسب ها، ماستودون (پستانداری فیل مانند) و خرس تنبلِ زمینی در قاره آمریکا را می توان برای ترسیم نقشه پراکندگی انسان ها در سرتاسر جهان جدید مورد استفاده قرار دارد.

آنگونه که محققان نوشته اند: "اثرگذاری چشمگیر اجتماعات انسانی بر روی اکولوژی در سرتاسر دوران پیش از تاریخ را می توان به وضوح از طریق شاخص های متنوع زیست محیطی، مستقل از بقایای باستان شناسی مشاهده نمود. اجتماعات انسانی گذشته، کلونی های اکولوژیکی را به مدت ده ها، اگر نگوییم صدها هزار سال، با اختلالات جدی مواجه کرده اند، آنهم به شیوه هایی بسیار جدی."

برای انجام مطالعه مزبور تاریخ فسیل های حیوانات منقرض شده متعلق به آمریکای شمالی و جنوبی با تکیه بر روش رادیوکربن تعیین قدمت شد و سپس دانشمندان به انطباق تاریخ های بدست آمده با شواهد اولیه سکونت انسان در قاره آمریکا پرداختند. محققان دریافتند همانگونه که مارتین پیش بینی کرده است کاهش در جمعیت و انقراض پستانداران بزرگ بین 13 الی 15 هزار سال پیش از این در آلاسکا و نواحی نزدیک تنگه برینگ، بین 12900 الی 13200 سال پیش در کشور آمریکا و بین 12600 و 13900سال پیش در آمریکای جنوبی آغاز شده بوده است. 

در نتیجه یافته های حاصله باورهای رایج در مورد نحوه سکونت انسان در قاره آمریکا را تایید می کند، به این ترتیب انسان ها ابتدا از طریق پل زمینی تنگه برینگ از سیبری به آلاسکا وارد شده، و سپس از میان آمریکای شمالی رد شده و به سمت جنوب و داخل آمریکای جنوبی رفتند. شکار پستانداران بزرگ بومی این مناطق موجب رشد سریع و گسترش جمعیت های انسانی شده است.

چند فرضیه برای شرح انقراض حیوانات این مناطق ارائه شده است. "فرضیه کشتار افراطی" از میان رفتن حیوانات را به صورت مستقیم با شکار بیش از حد توسط انسان ها مرتبط می داند و این فرضیه نیز به واسطه وجود روند انقراض شمال به جنوبی که در مطالعه جدید آشکار شده تایید می شود.

محققان می نویسند: "الگوی زمانی شمال به جنوب بسیار جالب توجه است و به استثنای داده های قابل توجه جدید، مشکل بتوان این الگو را با فرضیات انقراضی منطبق دانست که از میان رفتن حیوانات را به مکانیسم های اقلیمی، اکولوژیکی یا بروز فاجعه در سرتاسر قاره آمریکا نسبت می دهد."

با این وجود بنا به اعتراف محققان، مطالعه انجام شده کل ابعاد موضوع انقراض را روشن نمی سازد. آنها بدین نکته اشاره داشته اند که نتایج حاصل از تست رادیو کربن نشان می دهد کاهش اولیه پستانداران بزرگ در شمال دور زودتر از آنچه مارتین و دیگران تخمین زدند رخ داده است و اشاره به این دارد که سکونت انسان ها به نسبت آنچه رکوردهای باستان شناسی کنونی نشان می دهد زودتر رخ داده است و شواهدی از حضور جمعیت های مجزای انسانی در آمریکای شمالی طی 15 هزار سال قبل وجود دارد، یعنی قبل از کاهش چشمگیر در جمعیت های پستانداران بزرگ. برای حل مسائل و ابهامات موجود نیاز به مطالعه بیشتر است.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پنج موردی که دانشمندان می توانند با شتاب دهنده ذره اصلاح شده بیاموزند

پنج موردی که دانشمندان می توانند با شتاب دهنده ذره اصلاح شده بیاموزند

برخورد دهنده بزرگ هادرون (LHC) بازگشته و بهتر از همیشه شده است. شتاب دهنده ذره واقع در سرن، آزمایشگاه فیزیک ذره اروپا در نزدیکی جنوا، در فوریه 2013 خاموش شد، از آن زمان دانشمندان در حال ارتقا و تعمیر شتاب دهنده و آشکارسازهای ذره آن بوده اند. LHC تا ماه می امسال برای رسیدن به سرعت نهایی خود تکمیل می شود. دانشمندان پانزدهم فوریه (بیست و ششم بهمن) در نشست سالانه AAAS، در مورد چشم اندازهای جدید LHC بحث نمودند.

مطالعه متن کامل
فناوری Industry Cockpit اتاق فرمانی برای انطباق تولیدات کارخانه با خواسته های مشتریان و انعطاف بیشتر در فرآیندهای تولید

فناوری Industry Cockpit اتاق فرمانی برای انطباق تولیدات کارخانه با خواسته های مشتریان و انعطاف بیشتر در فرآیندهای تولید

مشتری همواره انتظار دارد محصول مورد نظرش مطابق نیازهای او ساخته شود، و این به تنهایی او را راضی نمی کند، بلکه انتظار دارد در نوع روش ساخت محصول نیز نقش داشته باشد. در نتیجه، ضروری است فرآیندهای تولیدی و همچنین اجرایی که تولیدکنندگان از آن استفاده می کنند، انعطاف پذیر باشد. این امر چالش بزرگی برای شرکت ها محسوب می شود، زیرا بیشتر این فرآیندها دارای ماهیت خشک و تغییرناپذیر هستند. اکنون اما به کمک فناوری Industry Cockpit، تولید امری تغییرپذیرتر شده است. این فناوری از 24 لغایت 28 فروردین ماه، از سوی محققان مؤسسه فرانهوفر آلمان و در نمایشگاه صنعتی هانوفر ارائه می شود.

مطالعه متن کامل
نکته بهداشتی: زمانی که یک کودک انگشتش را می مکد

نکته بهداشتی: زمانی که یک کودک انگشتش را می مکد

زمانی که یک کودک چهار ساله یا بزرگتر انگشتش را بمکد، بهداشت دهان و دندانش به خطر می افتد.

مطالعه متن کامل
گیاه حشره خوار از قطرات باران برای جلب طعمه هایش استفاده می کند

گیاه حشره خوار از قطرات باران برای جلب طعمه هایش استفاده می کند

بنا به نتایج تحقیقی جدید، گیاهان پارچ گوشتخوار از قطرات باران فروافتاده برای به دام کشاندن طعمه خود استفاده می کنند . با توجه به این یافته ها مشخص می شود گیاهان پارچی صرفا تله های به دام انداختنی بی حرکت نیستند، بلکه به صورت فعالانه از حرکاتی سریع برای به دام انداختن غذای خود استفاده می کنند.

مطالعه متن کامل
صفحه نمایش مدیریت غرش های صوتی در کابین هواپیماها

صفحه نمایش مدیریت غرش های صوتی در کابین هواپیماها

شاید هواپیمای کنکورد تنها یک خاطره باشد، اما برخی سازندگان هواپیما هنوز هواپیماهای مافوق صوت را به عنوان آینده هوانوردی تلقی می کنند. شرکت راک ول کولینز (Rockwell Collins) که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند به منظور فراهم کردن مقدمات پرواز فوق صوت در مناطق پر جمعیت بدون خرد کردن شیشه ها و ایجاد هراس، قرارداد دو ساله ای را با ناسا امضا کرده است تا یک صفحه نمایش سه بعدی برای کابین هواپیما بسازد که به خلبانان هواپیماهای ما فوق صوتِ آینده کمک می کند تا غرش های صوتی را کاهش داده و یا حذف کنند.

مطالعه متن کامل