کوی دانش - kooy

پتروزار غول پیکر، پرنده ای با 110 دندان و 4 دندان نیش

پتروزار غول پیکر، پرنده ای با 110 دندان و 4 دندان نیش
06 آبان
21:15 1394
بنا به نتایج تحقیقی که به تازگی منتشر شده است، حدود 200 میلیون سال پیش از این پتروزار که دارای چهار دندان نیش بوده است بر فراز صحرای گسترده تریاس ایالت یوتا در آمریکا پرواز می کرده و سایر خزندگان را با دندان های پرتعداد خود به دهان می گرفته است. پتروزار پایان نابهنگامی را در سواحل واحه ای خشک شده تجربه کرد.

تصویر فوق: تصویری خیالی از دایناسور تازه کشف شده پتروزار که کرکودیلومورفایی نخستین به نام اسفنوسوچیان را به دندان گرفته است.

به گفته بروکس بریت، استادیار زمین شناسی در دانشگاه برایگام یانگ در یوتا که محقق این مطالعه می باشد، پتروزار دارای طول بال گسترده حدود 1.3 متر بوده است که برابر با اندازه قد یک کودک 10 ساله می باشد و کل دندان های این جاندار نیز 110 تا با چهار دندان نیش 2.5 سانتی متری بوده است.

اسکات میک که از دانشجویان دانشگاه بریگام یانگ می باشد فسیل این گونه دایناسوری را به همراه جمجمه و استخوان های بدن وی در سال 2014 به هنگام حفاری برای خارج ساختن استخوان ها از یک تکه ماسه سنگ 136 کیلوگرمی پیدا کرد.

بریت می گوید: "سایتی که مورد جستجو قرار گرفته است از نظر قدمت به دوران اواخر تریاسه باز می گردد که برابر با حدودا 210 میلیون سال قبل می شود، وقتی پانگه آ هنوز به هم متصل بوده و صحرای گسترده ای از جنوب کالیفرنیای کنونی تا وایومینگ امتداد داشته است (پانگه آ ابرقاره ای بود که حدود 200 میلیون سال پیش دچار از هم گسیختگی شد)

فسیل پتروزار مورد اشاره  در شرایط خوبی به سر می برد و مانند باقی فسیل های مشابه درهم شکسته نیست. وی می گوید: "به جز فسیل مشابهی که در گرین لند پیدا شده است، این فسیل اولین پتروزار متعلق به دوره تریاسه است که در آمریکای شمالی یافت می شود."

 

Saints and Sinners سایتی در یوتا در امتداد مرز این ایالت  با کلرادو می باشد که دیرین شناسان فسیل پتروزار را یافتند.

 

 تحلیل زمین شناسی سایت نشان می دهد که طی اواخر دوره تریاسه بسیاری از حیوانات در اطراف واحه ای سبز گرد هم آمدند که مملو از گیاهان بوده و صحرایی گسترده آنرا احاطه کرده بوده است. اما واحه مزبور خشک شده و حیوانات و گیاهان واقع در آن بدون قطره ای آب به حال خود رها شدند. 

به گفته بریت: "احتمالا حیوانات به واسطه خشکسالی شدیدی که اتفاق افتاده تلف شده اند و رسوبات به جا مانده نیز نشان می دهد که لاشه حیوانات هنگامی که بارش باران مجددا آغاز شده و به وضعیت عادی خود بازگشته و زیر خاک مدفون گردیده اند. امواجی که بر سواحل دریاچه می وزیده اند نیز استخوان ها را با شن و ماسه مدفون ساخته اند."

شن و ماسه  و آب به خوبی کار خود را انجام داده و فسیل های پتروزار را آنچنان خوب حفظ کرده اند که محققان می توانند تصویر مفصلی از این حیوان دوره باستان را ترسیم نمایند. به عنوان مثال، جمجمه  پتروزار و فک آن دارای فواصلی بوده است  که نشان می دهد استخوان های این نواحی از بدن همانند آنچه در استخوان های پتروزارها و پرنده های دوره های بعدی (فاقد خویشاوندی با پتروزارها) دیده شده است با هوا پر شده بودند.

افزون براین، پتروزار چشمان بسیار کوچکی دارد و وضعیت دندان های آن نیز "کاملا پیچیده می باشد و ترکیبی از دندان های نیش و دندان های آسیا در هر کدام از طرفین آرواره های پایینی آن مشاهده می شود. رویهمرفته این جاندار دارای 80 دندان روی آرواره های پایینی خود (از جمله دندان های نیش مورد اشاره) و 30 دندان نیز روی آرواره های بالایی می باشد که از آن جمله می توان به هشت دندان کوچک در جلو و 22 دندان متوسط در عقب آرواره بالایی اشاره داشت. 

لبخند عجیب این دایناسور نیز تفاوت چندانی را با سایر گونه های اولیه که دارای ترکیبی از دندان هایی با اشکال عجیب و غریب بوده اند نداشته است، از این نظر بین پتروزار و تروداکتیلوییدها (نوع دیگری از خزندگان پرنده) که غالبا فاقد دندان بوده اند تفاوت زیادی مشاهده می شود.

همچنین، همانند Dimorphodon، پتروزاری با اندازه متوسط که طی دوره ژوراسیک زندگی می کرده است گونه تازه کشف شده دارای سری بزرگ و در مقام قیاس بال هایی کوچک می باشد که نشان میدهد نمی توانسته بر فراز نواحی گسترده پرواز کند، بلکه در عوض روی مکان هایی پوشیده از درختان و موانع دیگر می پریده است. احتمالا این دایناسورها از حشرات یا حیوانات روزمینی کوچک تغذیه می کرده اند، از جمله کروکودیلومورفی که با نام اسفنوسوچیان شناخته می شده است و بریت آنرا جانداری سریع مشابه کروکودیل های امروزی، البته با پاهای چیهواهوا توصیف می کند. 

محققان گنجینه ای از فسیل های اسفنوسوچیان را در واحه باستانی یافتند. همچنین تعداد 20 فسیل مربوط به ترپودهای coelophysoid  (دایناسوری دوپا، که بیشتر گوشتخوار بوده است) دندان تروپودی بسیار بزرگتر، drepanosaurid (جانداری با سری پرنده مانند، بازوهایی شبیه موش کور و پنجه ای در انتهای دم خود) و دو نوع sphenodontids (که شبیه تواتارا عصر مدرن نیوزیلندی به نظر می رسد) را نیز پیدا کردند.

بریت می گوید: "پتروزارها اولین مهره دارانی بودند که در امتداد سواحل واحه ای در میانه صحرایی بزرگ تکامل پیدا کردند."

 محققان هنوز نامی برای  گونه ها و جنس های پتروزار جدید پیدا نکرده اند، اما قرار است به صورت رسمی در مطالعه آینده خود نام مورد نظر را عرضه کنند. تحقیق مزبور که پیش از این چاپ نشده بود طی ماه جاری در کنفرانس هفتاد و پنجم سالانه جامعه دیرین شناسی مهره داران در دالاس ارائه شد. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
10 وسیله برتر در IFA 2014 ، از دیدگاه کوی

10 وسیله برتر در IFA 2014 ، از دیدگاه کوی

اگر نمایشگاه تجاری IFA اروپا برای آنچه که در CES بین المللی که هر ژانویه در آمریکا برگزار می‌شود، حکم پیش آهنگی دارد، پس ما سال آینده، آماده یک نمایش شگفت انگیز در لاس وگاس هستیم. در IFA روباتها باهوش تر، گوشی های هوشمند و تبلت ها سبک تر ، سریعتر و قدرتمند تر شده و ساعت های هوشند در نهایت دارای ارزشی جدی شده اند. 10 وسیله مورد علاقه ما در این رویداد، واقعا نمایشگاه را تحت شعاع خود قرار داده بودند.

مطالعه متن کامل
پندا و طراحی یک باغ هندی زیبا

پندا و طراحی یک باغ هندی زیبا

طرحی که استودیوی طراحی پندا برای باغی در کشور هندوستان عرضه داشته، همانند اثر آبستره ای می ماند که از بالا بدان می نگرید. باغ هندسی مزبور که برای یک مجتمع مسکونی در حیدرآباد هند طراحی شده است دارای مارپیچ ها و استپ ول (چاه پله) می باشد که همگی الهام گرفته از طرح های سنتی باغ های هندی است. لبه های تیز و باغچه های تراس دار این طرح با انبوه پرچین های بامبویی که چشم انداز را پوشانده اند تضاد دارد.

مطالعه متن کامل
مقایسه دوربین های Samsung Galaxy Note 4 و Sony Xperia Z3

مقایسه دوربین های Samsung Galaxy Note 4 و Sony Xperia Z3

در این بخش به بررسی دوربین های دو گوشی پرچم دار Xperia Z3 و Galaxy Note 4 از کمپانی های سونی و سامسونگ می پردازیم. این مقایسه به نحوی کورکورانه بوده و ما فقط به بررسی عکس های گرفته شده به وسیله دوربین های این گوشی های هوشمند می پردازیم و هیچگونه متریک ریاضی در این مقایسه دخیل نمی باشد. در یک سمت گوشی Samsung Galaxy Note 4 دارای دوربین 16 مگاپیکسل، دیافراگم F2.2 و OIS و سنسور 1/2.6 می باشد. در طرف دیگر Sony Xperia Z3 دارای دوربین 20.7 مگاپیکسل با دیافراگم F2.0 و سنسور 1/2.3 قرار دارد. برتری دوربین هرکدام از این گوشی های هوشمند بستگی به نظر شما دارد.

مطالعه متن کامل
استفاده دانشمندان از لیزر برای جوش دادن نورون ها

استفاده دانشمندان از لیزر برای جوش دادن نورون ها

توانایی به هم متصل ساختن نورون ها را چه به عنوان ابزار تحقیقی در نظر بگیریم یا گامی در جهت ترمیم اعصاب آسیب دیده، در هر صورت موارد کاربرد مهمی خواهد داشت. این درحالی است که اتصال نورون ها به همدیگر به صورت طبیعی چندین ساعت طول می کشد و به همین خاطر از کاربردی بودنش کاسته می شود.

مطالعه متن کامل
نصب ویندوز 95 روی Galaxy Gear، تفریحی عجیب و بامزه !

نصب ویندوز 95 روی Galaxy Gear، تفریحی عجیب و بامزه !

خیلی از ما که برای خرید ساعتهای هوشمند می رویم اصلا فکر نمی کنیم که آیا می توان روی آن ویندوز 95 نصب کرد یا نه. ولی بر خلاف ما، افرادی هستند که درست مانند سازندگان این نوع ساعتها دوست دارند بدانند که آیا می توان با Galaxy Gear کارهای جالبتری کرد یا نه!

مطالعه متن کامل