کوی دانش - kooy

رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند ذهن شما در دوران سالمندی، سالم‌تر نگه‌دارد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند ذهن شما در دوران سالمندی، سالم‌تر نگه‌دارد.
01 آبان
08:15 1394
نتایج پژوهشی جدید نشان داد سالمندانی که از رژیم غذاییِ حاویِ ماهی پیروی می‌کنند دارای مغز بزرگتری هستند.

پژوهشگران بیان داشتند خوردنِ بیش از حدِ گوشت می‌تواند باعث کوچک‌شدنِ مغز شود. نتایج این پژوهش به گونه‌ای است که انگار مستقیماً از فیلمی علمی-تخیلی به دست آمده‌اند.

از طرف دیگر خوردنِ غذاهای سالم که به رژیم غذایی مدیترانه‌ای معروف است کمک می‌کند مغز در حین پیر‌شدن، شرایط خود را به خوبی حفظ کند.‌ حجم مغز در افراد بالای 65 سال که بیشتر ماهی، سبزیجات، میوه، غلات و روغن زیتون می‌خورند به نسبتِ کسانی که از رژیم مدیترانه‌ای پیروی نمی‌کنند، بزرگتر است.

ییان گو، استادیار روانشناسی عصب‌شناختی در دانشگاه کلمبیای نیویورک بیان داشت: «دلگرم‌کننده است که بدانید هر چه بیشتر به رژیم غذایی مدیترانه‌ای پایبند باشید بیشتر می‌توانید مغز خود را در برابر آتروفی مغزی (تحلیل رفتنِ مغز) محافظت کنید. نتایج این پژوهش با مطالعات پیشین سازگار است که نشان می‌دهد رژیم مدیترانه‌ای، رژیمِ سالمی است. این نتایج می‌تواند مورد توجه افرادی که به رژیم غذایی و عوامل سبک زندگی برای داشتن سلامت‌تر بودن علاقه دارند قرار بگیرد.»

با این وجود استادیار گو اشاره می‌کند یافته‌های مشاهده‌ای در این پژوهش، رابطه‌ی علت و معلولیِ قطعی بین رژیم غذایی و اندازه‌ی مغز را اثبات نمی‌کند. این پژوهش فقط برای یافتن ارتباط انجام شده است.

نتایج این پژوهش به صورت آنلاین در مجله‌ی نورولوژی منتشر شده است.

نتایج پژوهش پیشین نشان داد رژیم غذایی مدیترانه‌ای با خطر کمتر ابتلا به آلزایمر ارتباط دارد. این رژیم غذایی بر مصرف سبزیجات، حبوبات (لوبیا، نخودفرنگی، عدس) میوه‌ها، غلات، حبوبات، ماهی و چربی‌های اشباع‌ نشده مانند روغن زیتون تأکید دارد. این برنامه‌ی غذایی حاویِ مصرف کم گوشت، مرغ، چربی‌های اشباع‌شده و فرآورده‌های لبنی نیز می‌شود.

استادیار گو و همکارانش برای انجام این پژوهش، 674 بزرگسال را بر اساس میزان نزدیکیِ رژیم غذایی‌شان به رژیم مدیترانه‌ای به دو گروه تقسیم کردند. متوسط سنِ شرکت‌کنندگان، 80 سال بود. برای اندازه‌گیریِ اندازه‌ی کلیِ مغز و ضخامتِ آن از مغز همه‌ی آنها، اسکن MRI‌ گرفته شد. آنها همچنین به پرسش‌نامه‌ای درباره‌ی انتخاب‌های غذایی‌شان و الگوهای خوردن‌شان پاسخ دادند. پژوهشگران دریافتند اندازه‌ی مغزِ کسانی که از رژیم مدیترانه‌ای پیروی نمی‌کردند به نسبتِ کسانی که از این رژیم استفاده می‌کردند کوچکتر است. تفاوت در اندازه‌ی مغز در طول 5 سال از فرآیند پیر‌شدن، جزئی بود.

اما نکته‌ی مهم‌تر این است که پژوهشگران دریافتند مصرفِ بیشتر ماهی و مصرف کمتر گوشت با تحلیل‌رفتنِ هرچند اندکِ مغز ارتباط دارد. پژوهشگران هنوز دقیقاً نمی‌دانند که چرا رژیم مدیترانه‌ای برای مغز به نظر سالم‌تر می‌رسد. پژوهش دیگری نشان داده است مصرف بیشتر ماهی و سبزیجات و مصرف کمتر گوشت برای رشد سلول‌های مغزی مفید است.

دکتر Joseph Masdeu، مدیر مرکز ملی آلزایمر نانتز در بیمارستان متدیست هوستون، این پژوهش را به عنوان مسیری ارزشمند در جهت پژوهش درباره‌ی این موضوع دانست. دکتر Masdeu که در این پژوهش مشارکت نداشته است بیان داشت: «من فکر می‌کنم پیامِ این یافته‌ها روشن است. رژیمی که حاویِ گوشت کمتر و ماهی بیشتری باشد برای شما مناسب است. برخی پژوهش‌ها، رژیم مدیترانه‌ای را رد می‌کنند اما اثراتِ مثبتِ آن نیز تأیید شده است. این نتایج مقدماتی است اما قوی‌ترین رویکرد برای پیشگیری است که ما آن را به همراهِ ورزش کردن برای سلامت مغز توصیه می‌کنیم.»

استادیار گو با استفاده از یافته‌های پژوهش نتیجه گرفت خوردن حداقل 85 تا 141.7 گرم ماهی در هفته یا کمتر از 99.2 گرم گوشت در هر روز می‌تواند از مغز در برابر تحلیل رفتن محافظت کند. او تأکید کرد که شرکت‌کنندگان مطالعه ممکن است به اشتباه عادات غذایی خود را اعلام کرده باشند. او گفت: «ما از افراد درباره‌ی عادات گذشته‌ی رژیم غذایی‌شان پرسیدیم بنابراین ممکن است اطلاعات با سوءگیری همراه باشد.»

دکتر مالاز بوستانی، سخنگوی فدراسیون آمریکاییِ پژوهش در زمینه‌ی سالمندی بیان داشت: «این پژوهش ما را ترغیب می‌کند تا بیشتر برای تشویقِ مردم به تغییر رژیم غذایی‌شان به رژیم مدیترانه‌ای تلاش کنیم. این نتایج، انجام چنین کاری را برای افراد آسان‌تر می‌کند.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
مقایسه HTC One m9 و Sony Xperia Z4

مقایسه HTC One m9 و Sony Xperia Z4

دوست داران گوشی های هوشمند پرچمدار، از امسال کمی دلخوری دارند. فقط به این دو گوشی معرفی نشده زیبا یعنی HTC One M9 و Sony Xperia Z4 نگاه کنید. هر دو دارای بنده فلزی، مشخصات سطح بالا، صفحه نمایش با کیفیت و پردازنده 64 بیتی هستند و طراحی آنها با وسواس انجام شده است. این دو گوشی هوشمند از گوشی های برتری خواهند بود که در سال 2015 به شما طرفداران گوشی های پرچمدار ارائه می شوند، بنابراین همه نگاه ها به آنهاست و ما با قرار دادن آن ها در مقابل هم، در چندین گروه کلیدی، بررسی خود را انجام دادیم.

مطالعه متن کامل
رونمایی از اتاقک فرست کلاس بریتیش ایرویز جهت دریم لاینر

رونمایی از اتاقک فرست کلاس بریتیش ایرویز جهت دریم لاینر

قرار است 787-9 Dreamliner جدید شرکت بریتیش ایرویز اولین مسیر خود را 25 اکتبر امسال بین لندن و دهلی نو طی کند

مطالعه متن کامل
کشف یک باکتری پلاستیک خور!

کشف یک باکتری پلاستیک خور!

محققان ژاپنی بتازگی یک میکروارگانیزمی را کشف کردند که به پلاستیک ها رحم نمی کند. اثبات شده است که این باکتریوم با نام Ideonella sakaiensis، بطور کامل پلی اتیلن ترفتالات (PET) را در هم می شکند. PET، نوع معمول و رایجی از پلاستیک است که در ساخت بطریهای نوشیدنی و برخی از نگهدارنده های مواد غذایی بشدت استفاده می شود. این نوع از پلاستیک ها سهم بسیار بالایی از ضایعات مواد پلاستیکی در سراسر جهان را بخود اختصاص می دهند و رد پای آنها را می توان در وسط اقیانوسها هم پیدا کرد و حالا دانشمندان در حال تحقیق بر روی این موضوع هستند که آیا می توان از این قاتل کوچک برای بازیافت پلاستیک و کاهش آلودگی های زیست محیطی استفاده کرد یا خیر؟

مطالعه متن کامل
تماشای تلویزیون با عادات غذا خوردن ناسالم ارتباط دارد.

تماشای تلویزیون با عادات غذا خوردن ناسالم ارتباط دارد.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد افرادی که زمان زیادی صرف تماشای تلویزیون می‌کنند، تمایل بیشتری به خوردن غذاهای ناسالم دارند و ممکن است نتوانند نکات اساسی را در یک رژیم غذایی سالم درنظر بگیرند.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: کودکان و شرایط رفتن به رختخواب

نکته سلامتی: کودکان و شرایط رفتن به رختخواب

شاید به نظر نرسد ولی حتی خوابیدن (به عنوان یک عملِ اجباری در زندگی انسان ها) نیاز به تعلیم و آموزش دارد. در صورت «توجه به شرایط خواب» و آموزش چند نکته ساده به کودکان، آرامش روانی و سلامت جسمی را به فرزندان خود هدیه داده اید...

مطالعه متن کامل