کوی دانش - kooy

رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند ذهن شما در دوران سالمندی، سالم‌تر نگه‌دارد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند ذهن شما در دوران سالمندی، سالم‌تر نگه‌دارد.
01 آبان
08:15 1394
نتایج پژوهشی جدید نشان داد سالمندانی که از رژیم غذاییِ حاویِ ماهی پیروی می‌کنند دارای مغز بزرگتری هستند.

پژوهشگران بیان داشتند خوردنِ بیش از حدِ گوشت می‌تواند باعث کوچک‌شدنِ مغز شود. نتایج این پژوهش به گونه‌ای است که انگار مستقیماً از فیلمی علمی-تخیلی به دست آمده‌اند.

از طرف دیگر خوردنِ غذاهای سالم که به رژیم غذایی مدیترانه‌ای معروف است کمک می‌کند مغز در حین پیر‌شدن، شرایط خود را به خوبی حفظ کند.‌ حجم مغز در افراد بالای 65 سال که بیشتر ماهی، سبزیجات، میوه، غلات و روغن زیتون می‌خورند به نسبتِ کسانی که از رژیم مدیترانه‌ای پیروی نمی‌کنند، بزرگتر است.

ییان گو، استادیار روانشناسی عصب‌شناختی در دانشگاه کلمبیای نیویورک بیان داشت: «دلگرم‌کننده است که بدانید هر چه بیشتر به رژیم غذایی مدیترانه‌ای پایبند باشید بیشتر می‌توانید مغز خود را در برابر آتروفی مغزی (تحلیل رفتنِ مغز) محافظت کنید. نتایج این پژوهش با مطالعات پیشین سازگار است که نشان می‌دهد رژیم مدیترانه‌ای، رژیمِ سالمی است. این نتایج می‌تواند مورد توجه افرادی که به رژیم غذایی و عوامل سبک زندگی برای داشتن سلامت‌تر بودن علاقه دارند قرار بگیرد.»

با این وجود استادیار گو اشاره می‌کند یافته‌های مشاهده‌ای در این پژوهش، رابطه‌ی علت و معلولیِ قطعی بین رژیم غذایی و اندازه‌ی مغز را اثبات نمی‌کند. این پژوهش فقط برای یافتن ارتباط انجام شده است.

نتایج این پژوهش به صورت آنلاین در مجله‌ی نورولوژی منتشر شده است.

نتایج پژوهش پیشین نشان داد رژیم غذایی مدیترانه‌ای با خطر کمتر ابتلا به آلزایمر ارتباط دارد. این رژیم غذایی بر مصرف سبزیجات، حبوبات (لوبیا، نخودفرنگی، عدس) میوه‌ها، غلات، حبوبات، ماهی و چربی‌های اشباع‌ نشده مانند روغن زیتون تأکید دارد. این برنامه‌ی غذایی حاویِ مصرف کم گوشت، مرغ، چربی‌های اشباع‌شده و فرآورده‌های لبنی نیز می‌شود.

استادیار گو و همکارانش برای انجام این پژوهش، 674 بزرگسال را بر اساس میزان نزدیکیِ رژیم غذایی‌شان به رژیم مدیترانه‌ای به دو گروه تقسیم کردند. متوسط سنِ شرکت‌کنندگان، 80 سال بود. برای اندازه‌گیریِ اندازه‌ی کلیِ مغز و ضخامتِ آن از مغز همه‌ی آنها، اسکن MRI‌ گرفته شد. آنها همچنین به پرسش‌نامه‌ای درباره‌ی انتخاب‌های غذایی‌شان و الگوهای خوردن‌شان پاسخ دادند. پژوهشگران دریافتند اندازه‌ی مغزِ کسانی که از رژیم مدیترانه‌ای پیروی نمی‌کردند به نسبتِ کسانی که از این رژیم استفاده می‌کردند کوچکتر است. تفاوت در اندازه‌ی مغز در طول 5 سال از فرآیند پیر‌شدن، جزئی بود.

اما نکته‌ی مهم‌تر این است که پژوهشگران دریافتند مصرفِ بیشتر ماهی و مصرف کمتر گوشت با تحلیل‌رفتنِ هرچند اندکِ مغز ارتباط دارد. پژوهشگران هنوز دقیقاً نمی‌دانند که چرا رژیم مدیترانه‌ای برای مغز به نظر سالم‌تر می‌رسد. پژوهش دیگری نشان داده است مصرف بیشتر ماهی و سبزیجات و مصرف کمتر گوشت برای رشد سلول‌های مغزی مفید است.

دکتر Joseph Masdeu، مدیر مرکز ملی آلزایمر نانتز در بیمارستان متدیست هوستون، این پژوهش را به عنوان مسیری ارزشمند در جهت پژوهش درباره‌ی این موضوع دانست. دکتر Masdeu که در این پژوهش مشارکت نداشته است بیان داشت: «من فکر می‌کنم پیامِ این یافته‌ها روشن است. رژیمی که حاویِ گوشت کمتر و ماهی بیشتری باشد برای شما مناسب است. برخی پژوهش‌ها، رژیم مدیترانه‌ای را رد می‌کنند اما اثراتِ مثبتِ آن نیز تأیید شده است. این نتایج مقدماتی است اما قوی‌ترین رویکرد برای پیشگیری است که ما آن را به همراهِ ورزش کردن برای سلامت مغز توصیه می‌کنیم.»

استادیار گو با استفاده از یافته‌های پژوهش نتیجه گرفت خوردن حداقل 85 تا 141.7 گرم ماهی در هفته یا کمتر از 99.2 گرم گوشت در هر روز می‌تواند از مغز در برابر تحلیل رفتن محافظت کند. او تأکید کرد که شرکت‌کنندگان مطالعه ممکن است به اشتباه عادات غذایی خود را اعلام کرده باشند. او گفت: «ما از افراد درباره‌ی عادات گذشته‌ی رژیم غذایی‌شان پرسیدیم بنابراین ممکن است اطلاعات با سوءگیری همراه باشد.»

دکتر مالاز بوستانی، سخنگوی فدراسیون آمریکاییِ پژوهش در زمینه‌ی سالمندی بیان داشت: «این پژوهش ما را ترغیب می‌کند تا بیشتر برای تشویقِ مردم به تغییر رژیم غذایی‌شان به رژیم مدیترانه‌ای تلاش کنیم. این نتایج، انجام چنین کاری را برای افراد آسان‌تر می‌کند.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
درختان چگونه می خوابند؟

درختان چگونه می خوابند؟

بیشتر ارگانیسم های زنده رفنار خود را با ریتم روز و شب تطابق می دهند. گیاهان نیز از این مسئله مستثنا نیستند به این ترتیب که گل ها به هنگام صبح باز می شوند، برخی برگ های درختان هم طی شب بسته می شوند. محققان دیر زمانی است که دست به کار مطالعه چرخه روز و شب در گیاهان زده اند، به عنوان مثال لینیوس مشاهده کرد که گل ها در فضای زیرزمین تاریک همچنان باز و بسته می شوند، داروین نیز حرکت نیمه شب برگ و ساقه گیاهان را ثبت کرده است و آنرا "خواب" نامیده است. اما تا امروز تمامِ این دست مطالعات، صرفاً بر روی گیاهان کوچکی انجام گرفته است که در گلدان رشد می کنند و کسی نمی دانست که آیا درختان هم می خوابند؟ حال تیمی از محققان از کشورهای اتریش، فنلاند و مجارستان دست به اندازه گیری حرکات درختان بزرگسال با استفاده از اسکن لیزری نموده اند که هریک متشکل از میلیون ها نقطه اسکن شده می باشند. دانشمندان مشاهده کردند که درختان شب هنگام خم می شوند.

مطالعه متن کامل
کوچکترین سونای موجود درجهان

کوچکترین سونای موجود درجهان

"کوچکترین سونای موجود روی زمین" توسط یک هنرمند در کشور لتونی خلق شده است. البته ناگفته نماند که حمام سنتی سونا رسمی است که در این کشور سابقه بسیار طولانی دارد ولی امروزه لابه لای ِسبک زندگی مدرن شهری و ماشینی گمشده است.

مطالعه متن کامل
این برنامه به شما اجازه می‌دهد عمر باتریِ آیفون را از ساعت اپل خود تحت نظر قرار دهید.

این برنامه به شما اجازه می‌دهد عمر باتریِ آیفون را از ساعت اپل خود تحت نظر قرار دهید.

اگرچه ساعت اپل باید به آیفون 5 اپل یا گوشی‌های بعد از آن متصل شود ولی به طور خودکار نمی‌تواند میزان باتریِ باقی‌مانده‌ی آیفون شما را اعلام کند. اگر می‌خواهید گوشی خود را درحالیکه از تمام مزیت‌های ساعت اپل استفاده می‌کنید، در جیب خود نگه دارید، ممکن است میزان باتری باقی‌مانده در گوشی خود را ندانید و گوشی خاموش شود.

مطالعه متن کامل
دلیل اهمیت کرکس ها چیست و اگر نباشند چه از دست می دهیم؟

دلیل اهمیت کرکس ها چیست و اگر نباشند چه از دست می دهیم؟

اولین عامل تهدید کننده کرکس ها وجود سم در لاشه های منبع تغذیه شان است. در صورت از دست رفتن کرکسها، تعداد سایر جانداران لاشه خوار افزایش پیدا می کند و فراوانی چنین جاندارانی باکتری و ویروس ها را از لاشه ها به شهرهای محل زندگی انسان ها منتقل می سازد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
smart ED مدل 2017

smart ED مدل 2017

اسمارت با نسل خود گسترش چشمگیری در محصولات جهانی خود ایجاد کرده است. نسل جدید اسمارت با دو طراحی متفاوت بدنه، دو نوع موتور، دو نوع سیستم انتقال قدرت و ترکیب رنگ هایی منتوع تر از آنچه که فکرش را می کنید عرضه می شود. اما مدل برقی این اتومبیل فعلاً در بازار های آمریکا عرضه نمی شود.

مطالعه متن کامل