کوی دانش - kooy

رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند ذهن شما در دوران سالمندی، سالم‌تر نگه‌دارد.

رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند ذهن شما در دوران سالمندی، سالم‌تر نگه‌دارد.
01 آبان
08:15 1394
نتایج پژوهشی جدید نشان داد سالمندانی که از رژیم غذاییِ حاویِ ماهی پیروی می‌کنند دارای مغز بزرگتری هستند.

پژوهشگران بیان داشتند خوردنِ بیش از حدِ گوشت می‌تواند باعث کوچک‌شدنِ مغز شود. نتایج این پژوهش به گونه‌ای است که انگار مستقیماً از فیلمی علمی-تخیلی به دست آمده‌اند.

از طرف دیگر خوردنِ غذاهای سالم که به رژیم غذایی مدیترانه‌ای معروف است کمک می‌کند مغز در حین پیر‌شدن، شرایط خود را به خوبی حفظ کند.‌ حجم مغز در افراد بالای 65 سال که بیشتر ماهی، سبزیجات، میوه، غلات و روغن زیتون می‌خورند به نسبتِ کسانی که از رژیم مدیترانه‌ای پیروی نمی‌کنند، بزرگتر است.

ییان گو، استادیار روانشناسی عصب‌شناختی در دانشگاه کلمبیای نیویورک بیان داشت: «دلگرم‌کننده است که بدانید هر چه بیشتر به رژیم غذایی مدیترانه‌ای پایبند باشید بیشتر می‌توانید مغز خود را در برابر آتروفی مغزی (تحلیل رفتنِ مغز) محافظت کنید. نتایج این پژوهش با مطالعات پیشین سازگار است که نشان می‌دهد رژیم مدیترانه‌ای، رژیمِ سالمی است. این نتایج می‌تواند مورد توجه افرادی که به رژیم غذایی و عوامل سبک زندگی برای داشتن سلامت‌تر بودن علاقه دارند قرار بگیرد.»

با این وجود استادیار گو اشاره می‌کند یافته‌های مشاهده‌ای در این پژوهش، رابطه‌ی علت و معلولیِ قطعی بین رژیم غذایی و اندازه‌ی مغز را اثبات نمی‌کند. این پژوهش فقط برای یافتن ارتباط انجام شده است.

نتایج این پژوهش به صورت آنلاین در مجله‌ی نورولوژی منتشر شده است.

نتایج پژوهش پیشین نشان داد رژیم غذایی مدیترانه‌ای با خطر کمتر ابتلا به آلزایمر ارتباط دارد. این رژیم غذایی بر مصرف سبزیجات، حبوبات (لوبیا، نخودفرنگی، عدس) میوه‌ها، غلات، حبوبات، ماهی و چربی‌های اشباع‌ نشده مانند روغن زیتون تأکید دارد. این برنامه‌ی غذایی حاویِ مصرف کم گوشت، مرغ، چربی‌های اشباع‌شده و فرآورده‌های لبنی نیز می‌شود.

استادیار گو و همکارانش برای انجام این پژوهش، 674 بزرگسال را بر اساس میزان نزدیکیِ رژیم غذایی‌شان به رژیم مدیترانه‌ای به دو گروه تقسیم کردند. متوسط سنِ شرکت‌کنندگان، 80 سال بود. برای اندازه‌گیریِ اندازه‌ی کلیِ مغز و ضخامتِ آن از مغز همه‌ی آنها، اسکن MRI‌ گرفته شد. آنها همچنین به پرسش‌نامه‌ای درباره‌ی انتخاب‌های غذایی‌شان و الگوهای خوردن‌شان پاسخ دادند. پژوهشگران دریافتند اندازه‌ی مغزِ کسانی که از رژیم مدیترانه‌ای پیروی نمی‌کردند به نسبتِ کسانی که از این رژیم استفاده می‌کردند کوچکتر است. تفاوت در اندازه‌ی مغز در طول 5 سال از فرآیند پیر‌شدن، جزئی بود.

اما نکته‌ی مهم‌تر این است که پژوهشگران دریافتند مصرفِ بیشتر ماهی و مصرف کمتر گوشت با تحلیل‌رفتنِ هرچند اندکِ مغز ارتباط دارد. پژوهشگران هنوز دقیقاً نمی‌دانند که چرا رژیم مدیترانه‌ای برای مغز به نظر سالم‌تر می‌رسد. پژوهش دیگری نشان داده است مصرف بیشتر ماهی و سبزیجات و مصرف کمتر گوشت برای رشد سلول‌های مغزی مفید است.

دکتر Joseph Masdeu، مدیر مرکز ملی آلزایمر نانتز در بیمارستان متدیست هوستون، این پژوهش را به عنوان مسیری ارزشمند در جهت پژوهش درباره‌ی این موضوع دانست. دکتر Masdeu که در این پژوهش مشارکت نداشته است بیان داشت: «من فکر می‌کنم پیامِ این یافته‌ها روشن است. رژیمی که حاویِ گوشت کمتر و ماهی بیشتری باشد برای شما مناسب است. برخی پژوهش‌ها، رژیم مدیترانه‌ای را رد می‌کنند اما اثراتِ مثبتِ آن نیز تأیید شده است. این نتایج مقدماتی است اما قوی‌ترین رویکرد برای پیشگیری است که ما آن را به همراهِ ورزش کردن برای سلامت مغز توصیه می‌کنیم.»

استادیار گو با استفاده از یافته‌های پژوهش نتیجه گرفت خوردن حداقل 85 تا 141.7 گرم ماهی در هفته یا کمتر از 99.2 گرم گوشت در هر روز می‌تواند از مغز در برابر تحلیل رفتن محافظت کند. او تأکید کرد که شرکت‌کنندگان مطالعه ممکن است به اشتباه عادات غذایی خود را اعلام کرده باشند. او گفت: «ما از افراد درباره‌ی عادات گذشته‌ی رژیم غذایی‌شان پرسیدیم بنابراین ممکن است اطلاعات با سوءگیری همراه باشد.»

دکتر مالاز بوستانی، سخنگوی فدراسیون آمریکاییِ پژوهش در زمینه‌ی سالمندی بیان داشت: «این پژوهش ما را ترغیب می‌کند تا بیشتر برای تشویقِ مردم به تغییر رژیم غذایی‌شان به رژیم مدیترانه‌ای تلاش کنیم. این نتایج، انجام چنین کاری را برای افراد آسان‌تر می‌کند.»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
نوعی جدید از نانوسیم‌ها، ساخته‌شده با حرارت گاز طبیعی

نوعی جدید از نانوسیم‌ها، ساخته‌شده با حرارت گاز طبیعی

گروه پژوهشیِ UNIST، نانوسیمی جدید و ساده تولید کرده‌اند. محققین کره ای بتازگی با روشی جدید موفق به تولید نانوسیم هایی شده اند که راهبرد تولید آن بعنوان یک روش کارآمد برای ساخت مواد نانویی فلزی-نیمه هادی ایجاد می کند.

مطالعه متن کامل
اثرات طولانی مدت دیابت نوع II روی مغز و تفکر شما

اثرات طولانی مدت دیابت نوع II روی مغز و تفکر شما

مطابق مطالعه ی جدید صورت گرفته روی بیماران دیابتی، فقط کافی است افراد مبتلا به دیابت نوع II در طول دو سال تغییرات منفی در توانایی شان برای تنظیم گردش خون در مغز را تجربه کنند، طوریکه با درصدهای کمتری برای آزمایشات در تشخیص مهارت ها و توانایی شان برای انجام فعالیت های روزانه همراه است.

مطالعه متن کامل
فشار خون بالا و مزمن خطر ابتلا به بیماری گلوکوم (آب آوردن چشم) را افزایش می‌دهد.

فشار خون بالا و مزمن خطر ابتلا به بیماری گلوکوم (آب آوردن چشم) را افزایش می‌دهد.

مطالعه جدیدی نشان داده است که فشار خون بالا و مزمن (طولانی مدت)، حساسیت بدن را نسبت به بیماری آب آوردن چشم (گلوکوم) افزایش می‌دهد. طبق نتایج این مطالعه، پزشکان باید سطح فشار خون بیماران را در کنترل این بیماری در نظر بگیرند. آب آوردن چشم (گلوکوم) به طور بالقوه می‌تواند منجر به نابینایی تدریجی شود.

مطالعه متن کامل
جزئیات بیشتر درباره ظهور لندرور نسل آینده Defender 2018

جزئیات بیشتر درباره ظهور لندرور نسل آینده Defender 2018

راحتی و امکانات بیشتر با مقاوم ترین مدل لندرور

مطالعه متن کامل
آلاینده های فلزی، بازده تولید سوختهای بنزینی را کاهش می دهند

آلاینده های فلزی، بازده تولید سوختهای بنزینی را کاهش می دهند

دانشمندانی از «مرکز شتابدهنده خطی دانشگاه استنفورد» و دانشگاه اوترِخت هلند، موفق شدند مکانیزمهای کلیدی فرآیند پیر شدن ذراتِ کاتالیزور مورد استفاده در پالایش نفت خام برای تولید بنزین را تعیین نمایند. این دستاورد می تواند منجر به افزایش بازده تولید بنزین شود.

مطالعه متن کامل