کوی دانش - kooy

بررسی آندروید 6.0 مارش مِلو (Marshmallow): گوگل ناو (Google Now) حالا مهم تر از هر زمان دیگری شده است

بررسی آندروید 6.0 مارش مِلو (Marshmallow): گوگل ناو (Google Now) حالا مهم تر از هر زمان دیگری شده است
29 مهر
10:15 1394
نسخه 6.0 آندروید به تازگی برای استفاده در ابزارهای نکسوس عرضه شده و به زودی روی گوشی های همراه جدید نکسوس ظاهر شده و سایر گوشی های آندرویدی نیز طی ماه های آینده از این نسخه نرم افزاری برخوردار خواهند شد. در این مطلب اطلاعات منتشره در مورد مارش ملو و تفاوتی که قرار است روی تجربه استفاده از گوشی های هوشمند برای کاربران به ارمغان بیاورد را بررسی می کنیم.

آندروید مارش ملو ششمین بروزرسانی عمده سیستم عامل گوگل محسوب می شود 

برخلاف اپل، گوگل بسیاری از اپ های اصلی خود را از آندروید خارج کرده است، بنابراین اولین نکته قابل ذکری که با نصب نسخه جدید سیستم عامل موبایل آندروید  6.0 به چشم می خورد لانچر گوگل ناو و اپ Settings  می باشد. در واقع تغییرات آنی و سطحی که این بار در نسخه جدید نرم افزار آندروید داده شده است آنقدر ظریف هستند که وقتی برای اولین بار آندروید خود را به نسخه جدید آپگرید می کنید به شک می افتید که آپگرید جواب داده است یا خیر!

بسیاری از ویژگی های نوینی که مارش ملو به همراه خود آورده است با هدف آسان تر کردن کار برای توسعه دهندگان این نسخه نرم افزاری است، هرچند که فوایدی نصیب کاربران هم خواهد شد. به عنوان مثال می توان از Chrome Custom Tabs نام برد که می تواند برای کاربران نیز امکان استفاده از مرورگرهای وب درون اپی را فراهم سازد.

 

آندروید هوشمند تر می شود: Google Now on Tap

اصلی ترین ویژگی مارش ملو که شما را ترغیب می کند تا همان اول کار سراغش بروید Google Now on Tap  است. اساساً ویژگی یاد شده زمینه افزوده ای را به ازای جستجو به دستیار دیجیتال گوگل می دهد، و دستیار دیجیتالی نامبرده می تواند کل صفحه مربوط به هر اپی که از آن استفاده می کنید را اسکن کند تا مورد جستجوی شما را برایتان پیدا کند.

به علاوه راه اندازیGoogle Now on Tap  به هنگام نمایش فیلم روی صفحه، لینک هایی را به اپ Internet Movie Database  (در صورت نصب بودن) ویکی پدیا، یوتیوب (برای مشاهده تریلرها) و همانند اینها به ارمغان می آورد، یا اگر به عنوان مثال فیلمی مربوط به تیم های ورزشی را نگاه می کنید لینک هایی به پروفایل های رسانه های اجتماعی تیم، وب سایت رسمی آن و حتی مسیرهایی به استادیومی که مسابقه بعدی شان آنجا برگزار می شود به اطلاع شما خواهد رسید.

 

 

توسعه دهندگان می توانند نسبت به اعطای این قبیل دسترسی به گوگل ناو تصمیم گیری کنند، بنابراین هنوز پشتیبانی از این دسترسی که شرحش را دادیم جایی فراهم نشده است و Internet Movie Database  هم آنچنان آماده استفاده نیست. منظور آنست که هرچند برخی اوقات این ویژگی قابلیت پاسخ دهی خوبی دارد، اما غالبا اطلاعات صحیح را برای نمایش انتخاب نمی کند و لینک های مرتبط به اندازه لازم  را در اختیار نمی گذارد یا اطلاعات جمع آوری شده آن اصلا قابل استفاده نیست.

هدف نهایی از راه اندازی ویژگیInternet Movie Database  آنست که بتوان جواب سوال تایپی مثل "فیلم چه موقع شروع می شود؟" را فوراً دانست، آنهم با علم به اینکه با چه کسی برای کسب اطلاعات صحبت می کنید، قبلا از چه فیلمی صحبت کرده اید و زمان های نمایش فیلم در سینماهای محلی چه موقع است که در کل ایده ای عالی محسوب می شود اما گوگل برای رسیدن به این سطح هوش راه درازی در پیش دارد.

 

 

البته برای اطمینان ازInternet Movie Database  روی اپ های کروم، جیمیل، Rdio ،Hangouts و چند نمونه مشابه دیگر استفاده کردیم، باید گفت وقتی اسم فیلم یا مکانی ظاهر می شود که نیاز به دریافت اطلاعات فوری در موردشان داریدNow on Tap  بسیار مفید است. البته باز هم تاکید می کنیم درحال حاضر این ویژگی مخصوصاً برای استفاده خارج از اپ های گوگل ناقص است، به همین خاطر انتظار کاربردی بودنش را باید در آینده داشت.

 البته گوگل ناو با همین شکل و شمایل کنونی خود همچنان وجود دارد و به خوبی هم جواب می دهد، روی گوشی های هوشمند نیز کشوییِ اپ لانچر مزبور فیس لیفت زیبایی دارد، آیکن های آن به صورت عمودی جابه جا شده و اپ های پرکاربرد در قسمت فوقانی قرار دارند، البته به لحاظ فنی گوگل ناو به عنوان بخشی از بروزرسانی اپ گوگل  که هم اکنون روی ابزارهای آب نبات چوبی و نیز مارش ملو ظاهر می شود تعبیه شده است. صرفاً قابلیتNow on Tap  انحصارا برای مارش ملو طراحی شده است، البته فعلا.

 

آندروید بادوام تر است: آزمایش Doze

Doze  نام فناوری حفظ باتری جدیدِ آندرویدِ مارش ملو می باشد که روندهای پس زمینه را کم کرده و وقتی از دستگاه خود استفاده نمی کنید اعلان های جدید را دیرتر چک می کند، بدین ترتیب که وقتی صفحه خاموش است و ابزار هم بی حرکت باشد Doze کار خود را شروع می کند (البته برای راه اندازی آن نیازی به فشردن کلید یا انجام  تنظیمات دستی نیست)

آنگونه که گوگل وعده داده است، فناوری  Doze فواید زیادی به همراه دارد مثلا گفته شده نکسوس 9 تا دوبرابر زمان عادی به ازای هر یک بار شارژ قابل استفاده خواهد بود. این مسئله قبلا در نکسوس 7 سال 2013 مشاهده شد به این ترتیب که میزان افت یکشبه باتری تنها 2 الی 3 درصد بود درحالیکه قبلا طی چند شب باتری این تبلت قدیمی تقریبا کاملا خالی می شد.

 

 

فوایدی که گوگل از آنها سخن می گوید بسته به این است که هرچند وقت یک بار گوشی هوشمند یا تبلت شما به حالت آیدل برود، اما مطمئنا Doze روی ابزارهایی که طی روز یا هفته گاه به گاه استفاده می شوند تفاوت ایجاد خواهد نمود. با توجه به آزمونی که ما روی ابزارهای پر استفاده مداوم انجام دادیم عمر باتری مشابه همان مقادیر بود که در آب نبات چوبی آندروید مشاهده کردیم.  

از دیگر موارد ارتقا یافته در این نسخه می توان به مجوز اپ اشاره کرد که شباهت بیشتری به iOS دارند، یعنی اپ ها اجازه دسترسی به دوربین، میکروفون، فهرست تماس و همانند این ها را به محض اینکه لازم باشد و نه موقع نصب شدن از شما مطرح می کنند. به این صورت بهتر می شود دانست که فلان اپ خواستار چه نوع دسترسی است، افزون بر این می شود به اپ یاد شده اجازه دسترسی به یک بخش سیستم (دوربین) را داده و دسترسی آنرا به قسمت های دیگر (فهرست تماس) بلوکه کرد.

 

 

از تغییر مزبورکه در عمل خوب پاسخ می دهد، علی رغم دیر شدنش استقبال می کنیم. باوجودیکه احتمالا بسیاری از کاربران حوصله سرکشی به فهرست مجوزهای درخواستی اپ ها را ندارند اما در صورت لزوم می توانند این کار را انجام بدهند و سیستم جدید هم شفافیت بیشتری به ازای آنچه اپ ها اجازه انجام دارند/ ندارند فراهم می سازد. 

 

سایر تغییرات و تردستی ها

همانطور که می دانید در آندروید آب نبات چوبی ویژگی های کنترل صدا و "حالت بیصدا" دردسرهای زیادی درست می کردند، گوگل خوشبختانه این بخش از قابلیت ها را نیز در مارش ملو ارتقا داده است. با تقه زدن روی دکمه های صدای سخت افزار، کنترل صدای هشدار، رسانه و سیستم بسته به کاری که اکنون روی ابزار انجام می دهید بالا می آید با زدن تقه ای دیگر هر سه این موارد روی صفحه به صورت یک جا نمایش داده می شود.

Priority Mode همچنان در این نسخه نرم افزاری هم وجود دارد، اما به نسبت آندروید 5.0 فهم آن آسان تر است. با زدن تقه ای روی دکمه مزاحم نشوید درQuick Settings ، می توان بین سکوت کامل، صرفاً هشدارها و صرفاً اولویت دست به انتخاب زد، منظور از صرفاً اولویت، تماس ها، رویدادها و اپ های انتخابی است که ایجاد صدا می کنند. هرچند تغییر داده شد مطلوب است، اما نیاز به اصلاحات بیشتری دارد، حالت سکوت یکی از قابلیت هایی است که بسیاری از افراد مدام آنرا فعال و غیرفعال می کنند و گوگل عوض آسان تر کردن، آنرا پیچیده تر از حد لازم طراحی نموده است.

 

 

در اینجای مطلب خوب است پشتیبانی نسخه جدید آندروید را از فناوری حسگر اثرانگشت و USB Type C سریع تر و برتر نیز که در آندروید مارش ملو تعبیه شده ذکر نماییم، هرچند فایده استفاده از این فناوری ها را تنها روی گوشی های هوشمند جدید می توان دید تا انواع آپگرید شده. پشتیبانی از Android Pay نیز در مارش ملو لحاظ شده است، هرچند  سیستم پرداخت موبایلی جدید گوگل روی ابزارهای NFC دارای آندروید  4.4 کیت کت و بالاتر هم کار می کند، بنابراین خاص نسخه جدید آندروید نیست.

به جز موارد یاد شده تردستی های کوچک دیگری مثل ابزار انتخاب متن ارتقا یافته که تمام کلمات را یک باره برای دسترسی سریع به برش، کپی و پیست هایلایت می کند هم، در نسخه جدید مشاهده می شود. ویژگی جدیدDirect Share  هنگام فشردن کلیدShare  اپ ها و تماس هایی را که بیشترین ارتباط را با آنها برقرار کرده اید نشان می دهد.

 

مارش ملو و آینده آندروید

 به طورکلی استفاده از آندروید مارش ملو خیلی شبیه استفاده از آندروید آب نبات چوبی است و در اصل مارش ملو  آپگرید عمده ای نیست که شیوه تعامل کاربر را با گوشی هوشمند یا تبلت خود دستخوش دگرگونی زیادی نماید. اما در ارتباط با iOS دستیار هوشمند آندروید جالب ترین ویژگیِ نسخه جدید است. با توجه به اینکه هر دو سیستم عامل گوشی های هوشمند (آندروید و (iOS جا افتاده اند، قابلیت هایی که نمایانگر خلاقیت باشندSiri  و Google Now هستند، Now on Tap  نیز گام رو به جلوی دیگری است که گوگل برای دانستن اطلاعات بیشتر در مورد شما و آنچه شما خواستار دانستنش هستید به کار بسته است.

بعد از چند روز استفاده از مارش ملو کلا از یاد می برید که نسخه بروزرسانی شده آندروید را در اختیار دارید چون بسیار شبیه آندروید 5.2 می ماند تا 6.0، بخشی از این احساس به بروزرسانی جداگانه اپ های جیمیل و گوگل مپس بازمی گردد اما تا حدودی نیز به خاطر بلوغ آندروید به عنوان سیستم عامل گوشی هوشمند است. احتمالا از این جا به بعد نیز مواردی نظیر عمر باتری بهتر Google Now​ هوشمندتر و تردستی های کوچک دیگر قسمت اعظم نسخه های جدید نرم افزار آندروید را تشکیل می دهند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

حدود 15 سال قبل، زمانی که سازندگان تلفن همراه اقدام به نصب دوربین دیجیتال بر روی گوشی های تلفن همراه نمودند، جهشی کوانتومی در این فناوری اتفاق افتاد. پیش از این انقلاب گجتی، گوشی تلفن همراه صرفاً برای استفاده برای تماس ها، پیامک ها و ایمیل ها بود. اما اکنون گوشیها در تاج خود دوربینهای بسیار پرقدرتی را میزبانی می کنند. با اینحال، داشتن دوربینهای پرقدرت کافی نیست. تکمیل کننده این ابزارهای خوب، مهارت کاربر در تصویربرداری و ویرایش تصاویر است. در ادامه 10 اَپ اندرویدی را به شما معرفی می کنیم که با آنها می توانید تصاویری همانند یک حرفه ای بیاندازید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

ظاهراً به رخ کشیدن قابلیت های ویندوز 10 توسط مایکروسافت، تمامی ندارد. با اینکه این قابلیت هنوز هم در حال تکمیل است ولی وجود اعلانهای اندروید بر روی «مرکز عملیات» ویندوز 10 نیز بسیار وسوسه کننده است. برای دسترسی به اعلانهای گوشی همراهتان بر روی کامپیوتر می بایست اجازه برخی دسترسی ها را به کورتانا بدهید و البته حوصله و صبر کافی در برخورد با برخی باگهای احتمالی در قابلیتی که هنوز در حال تکمیل است را نیز داشته باشید! برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

اگر مسافرتهای بین المللی زیادی دارید و در نواحی زمانی مختلف با رویدادهای مختلف سروکار دارید، حتماً از گوشی موبایل خود برای کمک به امور روزانه بهره می گیرید. در اینحال تغییرات زمانی می تواند برای شما یک چالش باشد. گوگل برای این موضوع هم فکر کرده و تقویمش را به امکان جالبی مجهز کرده است. از این قابلیت می توانید بدون نگرانی از اینکه هم اکنون دقیقا در کجای این کره خاکی هستید، برای مطلع شدن از رویدادهای خاص استفاده نمایید. با کوی دانش همراه شوید تا این قابلیت جدید را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

در یک صبح پرهیجان در سانفرانسیسکو، رویداد اپل برگزار شد و در آن قابلیتهای نسخه جدید سیستم عامل اپل معرفی گردید. در ادامه این قابلیتها را به همراه لیست گوشی هایی که قادر به استفاده از این سیستم عامل هستند به شما معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ربات ها آماده گرفتن شغل هستند!

ربات ها آماده گرفتن شغل هستند!

همچنان که افرادی مانند «ایلان ماسک» (Elon Musk) معروف و مدیر عامل شرکت تسلا موتورز، ربات ها را تهدیدی جدی برا ی جامعه بشری می دانند، اما صنعت تجاری جهان امیدوار است بتواند در دراز مدت با استفاده از ربات ها، در هزینه ها صرفه جویی کند.

مطالعه متن کامل
محققان در مورد ادعا های یک تحقیق در مورد حیات مریخی یک شهاب سنگ تردید دارند

محققان در مورد ادعا های یک تحقیق در مورد حیات مریخی یک شهاب سنگ تردید دارند

مدت های طولانی یک بحثی در میان دانشمندان درباره احتمال وجود حیات بر روی مریخ وجود داشته است و یک مطالعه جدید بیشتر به این بحث دامن زده است.

مطالعه متن کامل
"حوا" ربات دانشمند صنعت تولیدِ دارو

"حوا" ربات دانشمند صنعت تولیدِ دارو

داروهای مدرن از عجایب عصر ما هستند اما در کنار عملکرد فوق العاده شان، تولید آن ها نه تنها سال ها طول می کشد، بلکه هزینه فراوانی دارد. برای کاهش زمان و بهینه شدن هزینه تولید، دانشمندان دانشگاه کمبریج و منچستر ربات "حوا" را ساخته اند. ربات دانشمند و هوشمندی که نه تنها سریع تر، بلکه با هزینه کمتری در مقایسه با همتایان انسانی خود عمل می کند و در حال حاضر موفق به شناسایی ترکیبی شده است که در مبارزه با مالاریا کارایی خواهد داشت.

مطالعه متن کامل
مکمل های مواد معدنی: شامپانزه های وحشی برای سلامت خود خاک رس می خورند

مکمل های مواد معدنی: شامپانزه های وحشی برای سلامت خود خاک رس می خورند

در اوگاندا به تازگی شامپانزه ها به عنوان مکمل مواد معدنی در رژیم خود از خاک رس استفاده می کنند.

مطالعه متن کامل
خودروی جدید فورد، از سرعت گرفتن خودداری می کند

خودروی جدید فورد، از سرعت گرفتن خودداری می کند

خودروی S-Max، مجهز به تکنولوژی محدود کننده سرعت است که با خواندن تابلوهای محدودیت سرعت نصب شده در جاده، سرعت اتومبیل را (در صورت زیاد بودن) بر اساس آن کاهش می دهد.

مطالعه متن کامل