کوی دانش - kooy

دیدگاه غلط اجتماع، به افراد چاق، گاهی خطرمرگ را به همراه دارد

دیدگاه غلط اجتماع، به افراد چاق، گاهی خطرمرگ را به همراه دارد
28 مهر
11:15 1394
یک نگرش اشتباه در برخی افراد وجود دارد که بر طبق آن با تحقیر کردن یک فرد چاق می توان وی را برای لاغری مصمم کرد ولی محققان دانشگاه پزشکی فلوریدا، خانم انجلینا ساتین Angelina R.Sutin، و آنتونیو تراچییانو Antonio Terracciano، به این نتیجه رسیدند که افراد چاقی که در اجتماع، تحت تأثیر تبعیض و تمسخر قرار می گیرند چاق تر شده و یا چاق باقی می مانند. خطر بیماری های مزمن، در آنان افزایش می یابد و نسبت به زندگی، احساس نارضایتی بیشتری دارند و حتی باعث مرگ این افراد می شود.

 اینک آشکار شده که، افراد چاقی که در معرض تبعیض و دیدگاه نادرست اجتماعی قرار دارند، بیشتر در معرض خطر مرگ هستند. و این نه به خاطر اضافه وزن، بلکه بخاطر تأثیر مشهودی است که تبعیض بر این افراد می گذارد. این یافته ها در نشریات علم روانشناسی نیز منتشر شد.

ساتین Sutin، و همکاران اطلاعات مربوط به 18000 نفر، را در ابعاد مختلف بررسی کردند. آنان اطلاعات مربوط به افرادی را که مورد تبعیض قرار گرفته بودند، با بقیه افرادی که مشکل اضافه وزن ندارند مقایسه کردند (البته با در نظر گرفتن دیگر عوامل دخیل در بالا بردن خطر مرگ) نتایج حاکی از آن بود که خطر مرگ در افراد چاقی که تحت تبعیض قرار گرفته اند، 60 درصد بیشتر است.

خانم ساتین استادیار، در رشته علوم رفتاری و اجتماعی، می گوید: "ما به این نتیجه رسیدیم، این پرونده، که به بالا بودن مرگ و میر در افراد چاق اشاره می کند. نسبت مرگ ومیر بالا را، صرفاً به دلیل وزن بالای این افراد نشان نمی دهد، بلکه این افراد، از اینکه تحت فشار تبعیض و بد رفتاری، قرار گرفته اند، همگی شکایت دارند. جدایی از مشکلات سلامتی، که خودِ اضافه وزن به همراه دارد. این تبعیض ها و تمسخرها است، که خطر مرگ و میر را بالا می برد."

این اطلاعات، برگرفته از تحقیقات بلندمدت بر دو موضوع پژوهشی است. تحقیقات صورت گرفته بر سلامت بازنشستگان، در سال 1992 در دانشگاه میشیگان، توسط سازمان ملی سالخوردگان، به عمل آمد. که بر روی 13000 نفر زن و مرد با میانگین سنین 68 سال، صورت گرفت و مورد آزمون ساتین و تراچییانو قرار گرفت.

و تحقیقاتی که بر روی میانسالان، در سال 1995، توسط بنیاد پژوهشی مک آرتور MacArthur، به منظور رشد کامیابی در میانسالگی شروع شد. که ساتین و تراچییانو داده های مربوط به 5000 نفر، مرد و زن را با میانگین سنین 48 سال، مورد آزمون قرار دادند.

نتایج در هر دو گروه ثابت بود. در هر دو گروه محققان شاخص اضافه وزن را در نظر گرفتند. سلامت ذهنی، میزان بردباری بیمار، علائم افسردگی، سابقه استعمال دخانیات و فعالیت های بدنی و تأثیرات آنها در شناسایی خطر مرگ. اما تأثیراتی را که در اثر تبعیض بخاطر وزن، با آن مواجه هستند، همیشه باقی می ماند.

استادیار تراجییانو می گوید: "تا آنجایی که مطلع هستیم، این اولین تحقیقات است که، ارتباط مابین تبعیض و بالا رفتن خطر مرگ و میر را نشان می دهد."

ساتین اشاره ای دارد به مطالعات آزمایشگاهی و علم امراض مسری، که هر دو ارتباط مابین، تبعیض و سلامت فرد را مورد آزمون قرار می دهند. او می گوید: "تحقیقات ما و دیگر محققان، در تشخیص امراض مسری با داشتن مدارک آزمایشگاهی، به هم ملحق می شوند. مدارک آزمایشگاه تأثیرات تبعیض را نشان می دهند و تحقیقات ما تأثیرات تبعیض را در طول مدت زندگی افراد چاق."

با این وجود که، تبعیض خیلی وقت ها به منظور تمسخر و توهین نیست. اما شواهد نمایانگر تأثیرات خطرناکی است که این دیدگاه  اشتباه به بار می آورد. در گذشته، دیدگاه های اشتباه، کنایه زدن به افراد چاق را در طولانی مدت، مؤثر و کارآمد می پنداشتند.

در افراد چاق که، به دلیل وزن شان مورد تبعیض و یا تمسخر قرار می گیرند، شرایط برای چاق تر شدن و به سمت چاقی مفرط (Obesity)، رفتن مساعدتر می شود. که سرانجام، باعث زیاده خوری و عدم تحرک بدنی در این افراد می شود.

ساتین می گوید: "بعضی ها فکر می کنند خوب که چی، شما وقتی شخص چاقی را به خاطر وزنش تحقیر کنید، باعث می شود که او، برای کاهش وزن تحریک شود و در نهایت برای سلامتی آنها مفید است. او ادامه می دهد، بر خلاف این اعتقاد غلط، این تحقیر، تأثیر روانی منفی به دنبال دارد. و شخص را به سمت خطر اضافه وزن بیشتر و مرگ زودرس پیش می برد." او می گوید: "تحقیقات به وضوح نشان می دهد که این طرز برخورد ناکار آمد است، و تأثیرات بسیار خطرناکی را به دنبال دارد."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیمون خاچی

سیمون خاچی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
پالس‌های مغناطیسی می‌توانند مغزِ افراد افسرده را تغییر دهند و آنها را درمان ‌کنند.

پالس‌های مغناطیسی می‌توانند مغزِ افراد افسرده را تغییر دهند و آنها را درمان ‌کنند.

گروهی از دانشمندان UK روشی پیدا کردند تا مشخص کنند تحریک مغناطیسی فراجمجمه‌ای (TMS) چگونه می‌تواند به بیمارانِ به شدت افسرده کمک کند.

مطالعه متن کامل
این برنامه به شما اجازه می‌دهد عمر باتریِ آیفون را از ساعت اپل خود تحت نظر قرار دهید.

این برنامه به شما اجازه می‌دهد عمر باتریِ آیفون را از ساعت اپل خود تحت نظر قرار دهید.

اگرچه ساعت اپل باید به آیفون 5 اپل یا گوشی‌های بعد از آن متصل شود ولی به طور خودکار نمی‌تواند میزان باتریِ باقی‌مانده‌ی آیفون شما را اعلام کند. اگر می‌خواهید گوشی خود را درحالیکه از تمام مزیت‌های ساعت اپل استفاده می‌کنید، در جیب خود نگه دارید، ممکن است میزان باتری باقی‌مانده در گوشی خود را ندانید و گوشی خاموش شود.

مطالعه متن کامل
تغییر رنگ فلز نقره به هر یک از رنگهای طیف نور سفید

تغییر رنگ فلز نقره به هر یک از رنگهای طیف نور سفید

دنیای مهندسی باز هم رنگین تر شد. محققان روش جدیدی خلق کرده اند که به وسیله آن می توان رنگ فلز نقره را به هر یک از رنگهای طیف نور سفید تبدیل کرد. این روشِ ساده، روشی کم هزینه و سریع برای جایگزینی با فیلترهایی محسوب می شود که در حال حاضر در تولید نمایشگرهای الکترونیکی و مانیتورها از آنها استفاده میشود. در این روش یک ساختار ساندویچی تشکیل شده از نقره و شیشه، مانند یک فیلتر کم هزینه برای تفکیک رنگها عمل میکند.

مطالعه متن کامل
چادرهای بولت (Bolt) ضد رعد و برق و محافظ در برابر طوفان

چادرهای بولت (Bolt) ضد رعد و برق و محافظ در برابر طوفان

هرچند که رعد و برق عامل مرگ و میر شایعی نیست، اما اگر قرار باشد به شخصی برخورد کند غالبا این اتفاق در هوای آزاد رخ می دهد. مکان هایی همانند مراتع و نقاط مرتفع کوهستان ها که برای کمپ و برقراری چادر بسیار عالی هستند، سرشار از نقاط بالقوه برخورد رعد و برق نیز می باشند. این نکته و نیز ترس از وقوع طوفان به کاما جانیا طراح فنلاندی الهام بخشید تا دست به طراحی یک چادر جدید بزند، نتیجه همین چادرِ غیرعادیِ بولت است که افراد داخلش را در صورت وقوع بدترین و شدیدترین طوفان ها نیز ایمن نگاه می دارد.

مطالعه متن کامل
SanDisk حافظه SD 512GB خود را به قیمت 800 دلار عرضه کرد

SanDisk حافظه SD 512GB خود را به قیمت 800 دلار عرضه کرد

مهندسان باهوش همیشه راه هایی را برای ذخیره اطلاعات بیشتر در یک وجب جا پیدا می کنند. یادتان می آید آن موقعی را که درایو فلش یک گیگابایتی کالای لوکسی به نظر می رسید که صاحب شدنش آرزویی دور و دراز بود؟ البته اکنون نسبت به آن دوران اوضاع خیلی بهتر شده است ، اما حالا فایل هایی هم که نیاز به ذخیره کردنشان داریم حجیم تر شده اند.

مطالعه متن کامل