کوی دانش - kooy

دیدگاه غلط اجتماع، به افراد چاق، گاهی خطرمرگ را به همراه دارد

دیدگاه غلط اجتماع، به افراد چاق، گاهی خطرمرگ را به همراه دارد
28 مهر
11:15 1394
یک نگرش اشتباه در برخی افراد وجود دارد که بر طبق آن با تحقیر کردن یک فرد چاق می توان وی را برای لاغری مصمم کرد ولی محققان دانشگاه پزشکی فلوریدا، خانم انجلینا ساتین Angelina R.Sutin، و آنتونیو تراچییانو Antonio Terracciano، به این نتیجه رسیدند که افراد چاقی که در اجتماع، تحت تأثیر تبعیض و تمسخر قرار می گیرند چاق تر شده و یا چاق باقی می مانند. خطر بیماری های مزمن، در آنان افزایش می یابد و نسبت به زندگی، احساس نارضایتی بیشتری دارند و حتی باعث مرگ این افراد می شود.

 اینک آشکار شده که، افراد چاقی که در معرض تبعیض و دیدگاه نادرست اجتماعی قرار دارند، بیشتر در معرض خطر مرگ هستند. و این نه به خاطر اضافه وزن، بلکه بخاطر تأثیر مشهودی است که تبعیض بر این افراد می گذارد. این یافته ها در نشریات علم روانشناسی نیز منتشر شد.

ساتین Sutin، و همکاران اطلاعات مربوط به 18000 نفر، را در ابعاد مختلف بررسی کردند. آنان اطلاعات مربوط به افرادی را که مورد تبعیض قرار گرفته بودند، با بقیه افرادی که مشکل اضافه وزن ندارند مقایسه کردند (البته با در نظر گرفتن دیگر عوامل دخیل در بالا بردن خطر مرگ) نتایج حاکی از آن بود که خطر مرگ در افراد چاقی که تحت تبعیض قرار گرفته اند، 60 درصد بیشتر است.

خانم ساتین استادیار، در رشته علوم رفتاری و اجتماعی، می گوید: "ما به این نتیجه رسیدیم، این پرونده، که به بالا بودن مرگ و میر در افراد چاق اشاره می کند. نسبت مرگ ومیر بالا را، صرفاً به دلیل وزن بالای این افراد نشان نمی دهد، بلکه این افراد، از اینکه تحت فشار تبعیض و بد رفتاری، قرار گرفته اند، همگی شکایت دارند. جدایی از مشکلات سلامتی، که خودِ اضافه وزن به همراه دارد. این تبعیض ها و تمسخرها است، که خطر مرگ و میر را بالا می برد."

این اطلاعات، برگرفته از تحقیقات بلندمدت بر دو موضوع پژوهشی است. تحقیقات صورت گرفته بر سلامت بازنشستگان، در سال 1992 در دانشگاه میشیگان، توسط سازمان ملی سالخوردگان، به عمل آمد. که بر روی 13000 نفر زن و مرد با میانگین سنین 68 سال، صورت گرفت و مورد آزمون ساتین و تراچییانو قرار گرفت.

و تحقیقاتی که بر روی میانسالان، در سال 1995، توسط بنیاد پژوهشی مک آرتور MacArthur، به منظور رشد کامیابی در میانسالگی شروع شد. که ساتین و تراچییانو داده های مربوط به 5000 نفر، مرد و زن را با میانگین سنین 48 سال، مورد آزمون قرار دادند.

نتایج در هر دو گروه ثابت بود. در هر دو گروه محققان شاخص اضافه وزن را در نظر گرفتند. سلامت ذهنی، میزان بردباری بیمار، علائم افسردگی، سابقه استعمال دخانیات و فعالیت های بدنی و تأثیرات آنها در شناسایی خطر مرگ. اما تأثیراتی را که در اثر تبعیض بخاطر وزن، با آن مواجه هستند، همیشه باقی می ماند.

استادیار تراجییانو می گوید: "تا آنجایی که مطلع هستیم، این اولین تحقیقات است که، ارتباط مابین تبعیض و بالا رفتن خطر مرگ و میر را نشان می دهد."

ساتین اشاره ای دارد به مطالعات آزمایشگاهی و علم امراض مسری، که هر دو ارتباط مابین، تبعیض و سلامت فرد را مورد آزمون قرار می دهند. او می گوید: "تحقیقات ما و دیگر محققان، در تشخیص امراض مسری با داشتن مدارک آزمایشگاهی، به هم ملحق می شوند. مدارک آزمایشگاه تأثیرات تبعیض را نشان می دهند و تحقیقات ما تأثیرات تبعیض را در طول مدت زندگی افراد چاق."

با این وجود که، تبعیض خیلی وقت ها به منظور تمسخر و توهین نیست. اما شواهد نمایانگر تأثیرات خطرناکی است که این دیدگاه  اشتباه به بار می آورد. در گذشته، دیدگاه های اشتباه، کنایه زدن به افراد چاق را در طولانی مدت، مؤثر و کارآمد می پنداشتند.

در افراد چاق که، به دلیل وزن شان مورد تبعیض و یا تمسخر قرار می گیرند، شرایط برای چاق تر شدن و به سمت چاقی مفرط (Obesity)، رفتن مساعدتر می شود. که سرانجام، باعث زیاده خوری و عدم تحرک بدنی در این افراد می شود.

ساتین می گوید: "بعضی ها فکر می کنند خوب که چی، شما وقتی شخص چاقی را به خاطر وزنش تحقیر کنید، باعث می شود که او، برای کاهش وزن تحریک شود و در نهایت برای سلامتی آنها مفید است. او ادامه می دهد، بر خلاف این اعتقاد غلط، این تحقیر، تأثیر روانی منفی به دنبال دارد. و شخص را به سمت خطر اضافه وزن بیشتر و مرگ زودرس پیش می برد." او می گوید: "تحقیقات به وضوح نشان می دهد که این طرز برخورد ناکار آمد است، و تأثیرات بسیار خطرناکی را به دنبال دارد."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیمون خاچی

سیمون خاچی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
شهرِ آبی اوشن اسپیرال به منظور مهار توان بالقوه عمق دریاها طراحی شده است

شهرِ آبی اوشن اسپیرال به منظور مهار توان بالقوه عمق دریاها طراحی شده است

اوشن اسپیرال، شهری زیرآبی است که بدنبال مهار توان بالقوه عمق دریاها می باشد. جمعیت روبه فزونی جهان به معنای محدودیت بیشتر منابع است و نیازمند راه حل هایی بسیار مبتکرانه هم می باشد. شمیزو ، شرکتی ژاپنی، چنین ایده هایی ارائه داده است. اوشن اسپیرال یک شهر زیر آبی است که هدف از طراحی آن استفاده از منابع غنی اقیانوس می باشد.

مطالعه متن کامل
 ام جی ای استودیو (MJA studio) یک پارک موج سواری را برای جایگزینی با استادیومی در استرالیا پیشنهاد داده است

ام جی ای استودیو (MJA studio) یک پارک موج سواری را برای جایگزینی با استادیومی در استرالیا پیشنهاد داده است

ام جی ای استودیو که در استرالیا قرار دارد بعد از دریافت نامه ای مبنی بر دعوت از این شرکت معماری جهت حضور در مطالعه پژوهشی پیشنهاد طرحی کاربردی به جای استادیومی در شرف تعطیلی، دست به کار توسعه "پارک موج سواری سوبی" شده است.

مطالعه متن کامل
ابزاری جدید و کاربردی برای دوچرخه سواران

ابزاری جدید و کاربردی برای دوچرخه سواران

اگر تجربه ای حتی اندک با ابزار صنعتی داشته باشید احتمالا آچارها و پیچهای «آلِن» را می شناسید. این نوع پیچها بدلیل شکل خاص خود، فشردگی بیشتری در محل اتصال بین دو قطعه ایجاد می کنند و در نهایت بخاطر آنکه محل قرارگیری آچار، داخل پیچ تعبیه شده، با یک طراحی درست می توان کل پیچ را داخل قطعه قرار داد و درنهایت، پس از نصب پیچ و اتصال قطعات، سطحی صاف و بدون برآمدگی را شاهد بود. همین خصوصیت ها باعث شده تا در بسیاری از لوازم تولیدی از این پیچها و آچارها استفاده شود. در طرحی جدید، طراحان خوش ذوق با ترکیب این آچار و «آچار زنجیر» ابزاری بسیار کارآمد را برای دوچرخه سواران طراحی کرده اند که در ادامه آنرا به شما معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
زنجیره غذایی دریا، تحت تأثیر تغییرات اقلیمی

زنجیره غذایی دریا، تحت تأثیر تغییرات اقلیمی

یافته های جدید نشان میدهند، تأثیر تغییرات اقلیمی و اسیدی شدن اقیانوس های زمین، باعث تغییر میزان تأمین غذای دریایی در آینده خواهد شد و عموم مردم نخواهد توانست لذت سابق را از غذاهای دریایی داشته باشند.

مطالعه متن کامل
گوزن قرمز طی زمستان از غذای اندک موجود بیشترین میزان استفاده را می برد

گوزن قرمز طی زمستان از غذای اندک موجود بیشترین میزان استفاده را می برد

جانداران گیاهخواری که در عرض های شمالی زندگی می کنند بایستی طی فصل زمستان با مقدار کم غذای موجود که از نظر کیفیت نیز مناسب نیست زمستان را سر کنند. در این میان، توانایی گوزن قرمز از نظر برآمدن از پس چنین شرایط آب و هوایی صعبی به تازگی موضوع مطالعه توسط انستیتوی تحقیقاتی اکولوژی حیات وحش در وین با همکاری دانشگاه دامپزشکی هانوفر قرار گرفته است. بنا به نتایج مطالعه مزبور، حتی هنگامی که غذای با کیفیت نیز در دسترس این جانداران قرار داشته باشد گوزن های نامبرده نصف میزان غذای تابستانی خود را در فصل زمستان مصرف می کنند و اندازه دستگاه گوارش خود را کاهش داده و استفاده بهینه تری از مواد غذایی به عمل می آورند.

مطالعه متن کامل