کوی دانش - kooy

مدیریت جریان آب حاصل از بارندگی، از لحظه شروع بارش

مدیریت جریان آب حاصل از بارندگی، از لحظه شروع بارش
26 مهر
10:15 1394
LID,s یا Low-Impact Development tecnologies، یک فناوری پیشرفته است که با فشار کم آب کار می کند. شیوه کار آن جذب آب باران در پشت بام ها ویا سنگفرش هاست. از آب بارانی که در مخازن پشت بام ذخیره می شود و به سیستم لوله کشی ساختمان متصل است می توان برای مصارف سرویس بهداشتی، آبیاری گیاهان در منزل، شستشوی قسمتهای بیرونیِ خانه و حتی شستن رختها استفاده کرد و آبهایی را که سنگ فرش ها جذب می کنند در ساخت جاده ها ویا پیاده روها و پارکینگ ها ویا نظافت آنها کاربرد دارد.

تصویر فوق: کارگران در ارواین (Ervin) کالیفرنیا یک فیلتر بیولوژیکی عظیم را بازرسی می کنند.

مواردی که در بالا اشاره شد تنها بخشی از استفاده هایی هستند که می توان از این آبها انجام داد. این راهکارها بتازگی و با همکاری ژورنال انجمن شیمی آمریکا در قسمت "علم طبیعت شناسی" در مقاله ای توسط گروهی از کارشناسان بین المللی منتشر شد.

پروفسور اِستنلی گرانت Stanley Grants، نویسنده ی اصلی مقاله و مهندسین محیط زیست از دانشگاه ارواین کالیفرنیا، با گرد آوری تیمی از سه دانشگاه (UCI-UCLA-UC San Diego)، در کالیفرنیا و دانشگاه ملبورن استرالیا و کارفرمایان سازمان آب اورنج کانتی کالیفرنیا و مهندس ارشد و مشاور بین المللی مایکل بکر Micheal Baker، برای تحقیق بر این مسئله، که چگونه جمعیت شهری مایحتاج آب مصرفی را از ذخایر آب باران تأمین کنند، و در عین حال از اکوسیستم جریان طبیعی آب، محافظت کنند، گرد هم آمدند.

پروفسور لیزا لوین Lisa Levin، از موسسه اقیانوس شناسی می گوید: "این تیم حرفه ای می تواند نقش بسزایی در کشف راه حلی مبتکرانه، برای حل این مشکل در شهرهای بزرگ پیشنهاد دهد. با این خشکسالی فراگیر در کالیفرنیا و بخشهای زیادی در جهان، باید نهایت استفاده را از آب پر ارزش سیلاب ها برد و از طرفی از آلودگی دریاها و دریاچه ها و حتی اقیانوسها هم باید جلوگیری شود. این گزارش راه حلی اساسی، برای حل هر دو مشکل را در اختیارمان گذاشته است."

هدایت جریان سیلاب ها در محیط شهری، برای مهندسین و کارمندان سازمان آب، چالشی بزرگ است. در آن زمانی که جهان هنوز صنعتی نشده بود، آب باران به تدریج در زمین نفوذ می کرد، و از آنجا به رودخانه، دریاچه و اقیانوس سرازیر می شد. انسان، جنگل ها و مراتع سرسبز را با پوشش های نفوذ ناپذیر پوشانده که موجب تغییر جهت آب سیلاب ها به سمت دریچه های آب می شود. یکی از پژوهشگران، عسل عسکریزاده Asal Askarizadeh، می گوید: "آب های حاصل از سیلاب ها که به سمت آب راه های شهری جاری می شوند، در این مسیر آلوده شده و حتی کشنده نیز هستند و موجب فرسایش کانالها، بالا رفتن دما در کانال ها (عدم تعادل کربن و اکسیژن و املاح در آب) ازدیاد رسوبات مضر، آلودگی های شیمیایی و حتی مدفوع انسان، می شود.

ایشان ادامه می دهند: "راه حل، استفاده مجدد از آب جاری سیلاب ها است، تا آنجایی که مقدور است، ولی درهر حال قسمتی از این آب باید اجازه نفوذ به ذخایر زیرزمینی و جاری شدن در نهرها را داشته باشد."

با استفاده از LID,s، فناوری پیشرفته کم فشار، امکان مدیریت توزیع آبهای حاصل از باران به هر شخص ویا نهاد عمومی داده می شود. اما باید تغییرات عمده ای در برنامه ریزی- طراحی و قانون گذاری صورت گیرد. ما انتظار داریم، تا دولت اداره ی ذخایر آب را به عهده بگیرد. برخی نواحی وجود دارند، که جمع آوری آب باران غیر قانونی است. قوانین و عادات باید تغییر کنند، تا ما با واقعیت اقلیم شهرنشینی سازگار شویم.

می بایست در زمینه توسعه زیرساخت ها کار جدی انجام گیرد، (مخازن جمع آوری آب باران و تغییر کاربری پشت بام برای جذب آب)، تشویق مردم به استفاده از فناوری های جدید در استفاده بهینه از آب (کانال بندی آب های جاری- آبیاری قطره ای گیاهان و تأسیسات نمک زدایی) که شهر های بزرگ مدت هاست از آن بهره می برند. ما می بایست، آب های حاصل از بارندگی را از همان ابتدا، در مبدأ که جاری می شوند، ذخیره کنیم.

سؤال بعدی این است که با آب ذخیره شده از بارندگی چکار کنیم؟ "در این زمینه باید برآورد شود، که چه مقدار آب به زمین برای جایگزین شدن ذخایر زیرزمینی برگردد، و چه مقدار برای تأمین نیاز به آب غیر آشامیدنی، مثلاً برای استفاده از سرویس بهداشتی و آبیاری گیاهان در خانه مورد نیاز است. برای تأمین تعادل ما بین این دو فاکتور (عامل)، می بایست شرایط آب و هوایی منطقه و نمای سنتی مرتع را، در نظر گرفت.

نکته مهم این است، این راه حل ها هم برای محیط زیست و هم برای مردم مفید است، فقط نیاز به تغییر عادت دارد. به عنوان مثال: بیش از 2 میلیون نفر در استرالیا از آب های ذخیره شده ی پشت بام، برای سرویس بهداشتی استفاده می کنند. که خیلی هم منطقی است. وقتی که ما برای مصارف سرویس بهداشتی، از آب تصویه شده استفاده می کنیم، در اصل داریم آینده یمان را دور می ریزیم.

ما برای تحقیق به جنوب شرقی استرالیا سفر کردیم، تا زندگی مردمی که همیشه در خکسالی بوده اند را تجربه کنیم. آنان از فناوری LID,s، برای ذخیره منابع کمیاب آب استفاده می کنند.

جالب ترین بخش سفر در شهر ملبورن استرالیا بود. بعد از سپری کردن دورانی طولانی از خشکسالی، همچنان برای سالیان پی در پی، در رتبه یکی از مناسب ترین شهرهای جهان برای زندگی معرفی می شود. به طور قطع، ما همگی می بایست از این شیوه مدیریت آب درس بگیریم.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیمون خاچی

سیمون خاچی

  1. amir
    amir 20 دی, 11:38

    برای شروع آشنایی من با lid خوب بود ممنون وبرای پایان نامه در خصوص lid & bmp میخوام کارکنم اگر مقاله و نوشتاری از خودتون یا فارسی و انگلیسی ترجیحا ترجمه بتونید برام میل کنید متشکر میشوم.

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
توصیه های سلامتی : نظارت بر وزن

توصیه های سلامتی : نظارت بر وزن

حتی درصورتی که در امر کاهش وزن موفق بوده اید ممکن است با مرتکب شدن چند خطای کوچک باز برگردید سر خانه اول. مراکز کنترل بیماری و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا نحوه نظارت بر وزن را به این شکل پیشنهاد داده اند:

مطالعه متن کامل
چگونه با استفاده از یک بطری آب، آتش درست کنیم.

چگونه با استفاده از یک بطری آب، آتش درست کنیم.

معمولاً از آب برای خاموش کردن آتش استفاده می‌شود، اما در واقع برای درست کردن آتش هم می‌شود از آب استفاده کرد. خلبانی به نام گرانت تامپسون وقتی به این تکنیک پی برد که یکی از مهمانداران هواپیما، برایش از سوراخی بوجود آمده بر روی یک کاغذ تعریف کرد، کاغذی که نزدیک بطری آبی درکنار پنجره قرار داشت. این نحوه ساخت آتش کاملا عملی و کاربردیست البته به شرطی که خورشید کاملا بدرخشد و هوا آفتابی باشد!.

مطالعه متن کامل
"سلام،کامپیوتر "،  چیپ های موبایلی جدید اینتل همیشه گوش به فرمانند

"سلام،کامپیوتر "، چیپ های موبایلی جدید اینتل همیشه گوش به فرمانند

تبلت ها و لپ تاپ هایی که در اواخر سال جاری میلادی عرضه می شوند، به مدد چیپ های جدید تولید اینتل، از قابلیت "آمادگی همیشگی برای شنیدن فرمان های صوتی" برخوردار خواهند بود.

مطالعه متن کامل
ویدئو: ستاره ریز فوران هایی 10 هزار بار روشن تر از فورانهای خورشیدی را شلیک می کند

ویدئو: ستاره ریز فوران هایی 10 هزار بار روشن تر از فورانهای خورشیدی را شلیک می کند

به تازگی محققان موفق به کشف ستاره ای کوچک و سرد شده اند که فوران هایی 10 هزار بار روشن تر از فوران های خورشیدی را از خود منتشر می سازد، این کشف در حقیقت اصلا خبر خوبی برای امیدواران به پیدا کردن کهکشانی سرشار از حیات نیست.

مطالعه متن کامل
آئودی، از آب و هوا، سوخت دیزل مصنوعی می سازد

آئودی، از آب و هوا، سوخت دیزل مصنوعی می سازد

آئودی اعلام کرد موفق به تولید نوعی سوخت دیزل مصنوعی شده که علاوه بر سازگاری با محیط زیست، عاری از گوگرد است. این ماده یکی از علل تولید ذرات و دوده در خودروهای دیزلی محسوب می شود. این سوخت از ماده ای مشتق می شود که آئودی آن را e-diesel Blue Crude (ای- دیزل آبی خام) نامیده است. این شرکت خودروساز ادعا کرده این ماده، نه تنها فاقد گوگرد است، بلکه به آسانی مشتعل می شود.

مطالعه متن کامل