کوی دانش - kooy

مدیریت جریان آب حاصل از بارندگی، از لحظه شروع بارش

مدیریت جریان آب حاصل از بارندگی، از لحظه شروع بارش
26 مهر
10:15 1394
LID,s یا Low-Impact Development tecnologies، یک فناوری پیشرفته است که با فشار کم آب کار می کند. شیوه کار آن جذب آب باران در پشت بام ها ویا سنگفرش هاست. از آب بارانی که در مخازن پشت بام ذخیره می شود و به سیستم لوله کشی ساختمان متصل است می توان برای مصارف سرویس بهداشتی، آبیاری گیاهان در منزل، شستشوی قسمتهای بیرونیِ خانه و حتی شستن رختها استفاده کرد و آبهایی را که سنگ فرش ها جذب می کنند در ساخت جاده ها ویا پیاده روها و پارکینگ ها ویا نظافت آنها کاربرد دارد.

تصویر فوق: کارگران در ارواین (Ervin) کالیفرنیا یک فیلتر بیولوژیکی عظیم را بازرسی می کنند.

مواردی که در بالا اشاره شد تنها بخشی از استفاده هایی هستند که می توان از این آبها انجام داد. این راهکارها بتازگی و با همکاری ژورنال انجمن شیمی آمریکا در قسمت "علم طبیعت شناسی" در مقاله ای توسط گروهی از کارشناسان بین المللی منتشر شد.

پروفسور اِستنلی گرانت Stanley Grants، نویسنده ی اصلی مقاله و مهندسین محیط زیست از دانشگاه ارواین کالیفرنیا، با گرد آوری تیمی از سه دانشگاه (UCI-UCLA-UC San Diego)، در کالیفرنیا و دانشگاه ملبورن استرالیا و کارفرمایان سازمان آب اورنج کانتی کالیفرنیا و مهندس ارشد و مشاور بین المللی مایکل بکر Micheal Baker، برای تحقیق بر این مسئله، که چگونه جمعیت شهری مایحتاج آب مصرفی را از ذخایر آب باران تأمین کنند، و در عین حال از اکوسیستم جریان طبیعی آب، محافظت کنند، گرد هم آمدند.

پروفسور لیزا لوین Lisa Levin، از موسسه اقیانوس شناسی می گوید: "این تیم حرفه ای می تواند نقش بسزایی در کشف راه حلی مبتکرانه، برای حل این مشکل در شهرهای بزرگ پیشنهاد دهد. با این خشکسالی فراگیر در کالیفرنیا و بخشهای زیادی در جهان، باید نهایت استفاده را از آب پر ارزش سیلاب ها برد و از طرفی از آلودگی دریاها و دریاچه ها و حتی اقیانوسها هم باید جلوگیری شود. این گزارش راه حلی اساسی، برای حل هر دو مشکل را در اختیارمان گذاشته است."

هدایت جریان سیلاب ها در محیط شهری، برای مهندسین و کارمندان سازمان آب، چالشی بزرگ است. در آن زمانی که جهان هنوز صنعتی نشده بود، آب باران به تدریج در زمین نفوذ می کرد، و از آنجا به رودخانه، دریاچه و اقیانوس سرازیر می شد. انسان، جنگل ها و مراتع سرسبز را با پوشش های نفوذ ناپذیر پوشانده که موجب تغییر جهت آب سیلاب ها به سمت دریچه های آب می شود. یکی از پژوهشگران، عسل عسکریزاده Asal Askarizadeh، می گوید: "آب های حاصل از سیلاب ها که به سمت آب راه های شهری جاری می شوند، در این مسیر آلوده شده و حتی کشنده نیز هستند و موجب فرسایش کانالها، بالا رفتن دما در کانال ها (عدم تعادل کربن و اکسیژن و املاح در آب) ازدیاد رسوبات مضر، آلودگی های شیمیایی و حتی مدفوع انسان، می شود.

ایشان ادامه می دهند: "راه حل، استفاده مجدد از آب جاری سیلاب ها است، تا آنجایی که مقدور است، ولی درهر حال قسمتی از این آب باید اجازه نفوذ به ذخایر زیرزمینی و جاری شدن در نهرها را داشته باشد."

با استفاده از LID,s، فناوری پیشرفته کم فشار، امکان مدیریت توزیع آبهای حاصل از باران به هر شخص ویا نهاد عمومی داده می شود. اما باید تغییرات عمده ای در برنامه ریزی- طراحی و قانون گذاری صورت گیرد. ما انتظار داریم، تا دولت اداره ی ذخایر آب را به عهده بگیرد. برخی نواحی وجود دارند، که جمع آوری آب باران غیر قانونی است. قوانین و عادات باید تغییر کنند، تا ما با واقعیت اقلیم شهرنشینی سازگار شویم.

می بایست در زمینه توسعه زیرساخت ها کار جدی انجام گیرد، (مخازن جمع آوری آب باران و تغییر کاربری پشت بام برای جذب آب)، تشویق مردم به استفاده از فناوری های جدید در استفاده بهینه از آب (کانال بندی آب های جاری- آبیاری قطره ای گیاهان و تأسیسات نمک زدایی) که شهر های بزرگ مدت هاست از آن بهره می برند. ما می بایست، آب های حاصل از بارندگی را از همان ابتدا، در مبدأ که جاری می شوند، ذخیره کنیم.

سؤال بعدی این است که با آب ذخیره شده از بارندگی چکار کنیم؟ "در این زمینه باید برآورد شود، که چه مقدار آب به زمین برای جایگزین شدن ذخایر زیرزمینی برگردد، و چه مقدار برای تأمین نیاز به آب غیر آشامیدنی، مثلاً برای استفاده از سرویس بهداشتی و آبیاری گیاهان در خانه مورد نیاز است. برای تأمین تعادل ما بین این دو فاکتور (عامل)، می بایست شرایط آب و هوایی منطقه و نمای سنتی مرتع را، در نظر گرفت.

نکته مهم این است، این راه حل ها هم برای محیط زیست و هم برای مردم مفید است، فقط نیاز به تغییر عادت دارد. به عنوان مثال: بیش از 2 میلیون نفر در استرالیا از آب های ذخیره شده ی پشت بام، برای سرویس بهداشتی استفاده می کنند. که خیلی هم منطقی است. وقتی که ما برای مصارف سرویس بهداشتی، از آب تصویه شده استفاده می کنیم، در اصل داریم آینده یمان را دور می ریزیم.

ما برای تحقیق به جنوب شرقی استرالیا سفر کردیم، تا زندگی مردمی که همیشه در خکسالی بوده اند را تجربه کنیم. آنان از فناوری LID,s، برای ذخیره منابع کمیاب آب استفاده می کنند.

جالب ترین بخش سفر در شهر ملبورن استرالیا بود. بعد از سپری کردن دورانی طولانی از خشکسالی، همچنان برای سالیان پی در پی، در رتبه یکی از مناسب ترین شهرهای جهان برای زندگی معرفی می شود. به طور قطع، ما همگی می بایست از این شیوه مدیریت آب درس بگیریم.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیمون خاچی

سیمون خاچی

  1. amir
    amir 20 دی, 11:38

    برای شروع آشنایی من با lid خوب بود ممنون وبرای پایان نامه در خصوص lid & bmp میخوام کارکنم اگر مقاله و نوشتاری از خودتون یا فارسی و انگلیسی ترجیحا ترجمه بتونید برام میل کنید متشکر میشوم.

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Elephone P9000 اولین گوشی هوشمند 10 هسته ای اندرویدی

Elephone P9000 اولین گوشی هوشمند 10 هسته ای اندرویدی

اژدهای ده سر و آتشین مدیاتک در نیمه چهارم سال 2015 برای اولین بار در دنیا در قالب گوشی Elephone P900، پرچمدار نیرومند چینی عرضه خواهد شد. این گوشی که پرچمدار شرکت تازه به دوران رسیده Elephone می باشد قرار است تا در ماه اکتبر معرفی شود و از پردازنده ده هسته ای Helio X20 MT6797 با پردازنده گرافیکی ARM Mali-T800 با کلاک 800 مگاهرتز استفاده خواهد کرد.

مطالعه متن کامل
کشفی راهگشا برای رواج استفاده از ماشین های هیدروژنی

کشفی راهگشا برای رواج استفاده از ماشین های هیدروژنی

برخلاف سایر روش هایی که برای تهیه سوخت هیدروژنی استفاده می شود و به قند بسیار فرآوری شده متکی هستند، تیم سازنده این سوخت جدید، از زیست توده (پوسته و ساقه گیاه ذرت) برای تولید سوخت جدید بهره گیری کرده اند. به این ترتیب نه تنها هزینه اولیه لازم برای تولید سوخت کم می شود، بلکه امکان استفاده از منبع سوختی را نیز در اختیار می گذارد که در دسترس و نزدیکی نیروگاه های فرآوری قرار دارد و ساخت این سوخت می تواند به صورت کسب و کاری بومی در بیاید.

مطالعه متن کامل
کارشناسان هشدار دادند ورزش بیش از حد، به قلب کودکان صدمه می زند

کارشناسان هشدار دادند ورزش بیش از حد، به قلب کودکان صدمه می زند

ورزش کردن برای کودکان بسیار مفید است اما چنانچه خیلی سخت به این موضوع بپردازند ممکن است به آنها صدمه بزند.

مطالعه متن کامل
پرچمدار بعدی شرکت Oppo در تاریخ 19 سپتامبر با یک نمایشگر QHD عرضه می شود.

پرچمدار بعدی شرکت Oppo در تاریخ 19 سپتامبر با یک نمایشگر QHD عرضه می شود.

براساس خبرها، شرکت چینی Oppo در نظر دارد گوشی Find 9 را در اواخر ماه جاری عرضه کند. این سازنده چینی در حال آماده شدن برای حضور در همایشی است که در تاریخ 19 سپتامبر و در شهر پکن برگزار می شود، درست چند هفته بعد از معرفی iPhone 6s و 6S Plus.

مطالعه متن کامل
شیمیدان ها کاغذ هوشمند جدیدی ساخته اند که می توان چندین بار بر روی آن نوشت

شیمیدان ها کاغذ هوشمند جدیدی ساخته اند که می توان چندین بار بر روی آن نوشت

دفترهای کار بدون کاغذ یکی از وعده های عصر جدید دیجیتال است که نه تنها تا کنون به واقعیت نپیوسته، بلکه اغلب سازمان ها هنوز حجم زیادی از اسناد را بر روی کاغذ چاپ می کنند، بطوریکه بر اساس آمار WWF حجم کاغذ تولیدی سالانه، حدود 400 میلیون تن در سال بوده و این رقم همچنان در حال افزایش است. با این اوصاف، آیا این فوق العاده نیست اگر بتوان هرچه بر روی کاغذ نوشته شده را پاک و بارها و بارها بر روی آن چاپ کرد. شیمیدان های دانشگاه کالیفرنیا شهر Riverside با چنین ایده ای کاغذی با قابلیت بازنویسی اختراع کرده اند که می توان قبل از آنکه غیرقابل استفاده شود، تا 20 مرتبه بر روی آن چاپ و پس از آن، متن چاپ شده را بطور کامل پاک کرد.

مطالعه متن کامل