کوی دانش - kooy

اوزل آفیس و چاپ 3 بعدی سکونتگاه مریخ با استفاده از کربن و فیبر بازل

اوزل آفیس و چاپ 3 بعدی سکونتگاه مریخ با استفاده از کربن و فیبر بازل
13 مهر
20:15 1394
اوزل آفیس، با همکاری محققان دپارتمان مهندسی دانشگاه یو سی ال ای موفق به کسب مقام چهارم شرکت در رقابت طراحی سکونتگاه مریخی چاپ 3 بعدی ناسا شد. از شرکت کنندگان خواسته شد تا اقدام به طراحی سکونتگاهی 4 نفره برای فضانوردان ساکن در مریخ کنند که با استفاده از منابع محلی در مریخ بتوان اقدام به چاپ 3 بعدی آن نمود.

 تیم "کامپوزیت های هیبریدی"  توسط گوونچ اوزل، معمار، عضو هیئت علمی و محققی در دپارتمان معماری دانشگاه یو سی ال ای و عضو پلت فرم IDEAS اداره می شود که از مشاوران حرفه ای دپارتمان مهندسی و علم مواد یو سی ال ای تشکیل شده است و تحقیقاتی در زمینه های مهندسی مکانیک، مهندسی هوا فضا، علوم مواد، تولید افزودنی ها و رباتیک انجام می دهند. درحال حاضر اوزل در دانشگاه یو سی ال ای مشغول کار روی کاربردهای رباتیک و سنسورها در پروژه های معماری می باشد و همزمان همکاری با بخش مهندسی یو سی ال ای را در حوزه اکتشاف کاربردهای مواد کامپوزیتی درچاپ 3 بعدی در بخش ساخت و ساز در دست دارد.

سازه کلی سکونتگاه بر فراز زمین قراردارد تا نیاز چندانی به کار روی زمین نباشد

دلیل شرکت دفتر طراحی مزبور در رقابت ناسا نیز به زمینه تحقیقاتی بازمی گردد که به آنها اشاره شد، به گونه ای که تیم طراحان پیشنهاد دادند به جای چاپ 3 بعدیِ بدنه بتن مانند با استفاده از شن و ماسه محلی، اقدام به چاپ سه بعدی بدنه های کامپوزیتی عملکرد بالا از طریق ترکیب فیبرهای کامپوزیتی  محلی شود و سپس فیبرها در رزین پلیمری خیس بخورند که سریعا خود را می گیرد. این روند چاپ در واقع مشابه نسخه چاپ 3 بعدی است که برای ساخت قایق، هواپیما، ماهواره و سفینه های فضایی عملکرد بالا استفاده می شود.  

برای ساخت سیستم های سازه ای اصلی، فیبرهای کامپوزیتی امتداد داده می شوند، به این ترتیب که از سیستم های قالبی برای تابیدن پروفیل ها به اشکال مختلف بهره گیری شده و کنترل این سیستم ها به ربات ها سپرده می شود، افزون بر این، کاتالیست پلیمری/رزین منحصر به فردی نیز در ساخت استفاده می شود که سریع سخت می شود.

نمای سکونتگاه مریخی از سفینه فضایی

برای ساخت فیبرهای کامپوزیتی به فرآوری صخره های محلی بازالت موجود در مریخ  دست زده می شود تا فیبر بازالت بدست آید. تیم طراحی مزبور، استفاده از فیبر کربن را نیز به عنوان دیگر ماده اولیه ساخت سکونتگاه پیشنهاد داده است و برای تهیه آن دودکش فوتوسنتزی مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند دی اکسید کربن موجود در اتمسفر سیاره سرخ را بمکد و آنرا به مولکول های اکسیژن و کربن تقسیم کند. آنگاه از کربن برای ساخت فیبر کربن استفاده می شود و اکسیژن نیز یا برای استفاده بعدی ذخیره می شود یا آزادسازی شده و به اتمسفر مریخ بازگردانده می شود تا "زمینی سازی" مریخ به این صورت انجام بگیرد.

نمایی از سکونتگاه از زیر سقف گنبدی

 هد چاپ 3 بعدی هم پیشنهاد شده است که کنترل آن به دست یک ربات قرار دارد و با به هم تنیدن بازالت و فیبر کربن به همدیگر، بازوهایی می سازد که در پلیمر خیس می خورند و در نهایت از کنار هم قرار دادن آنها سازه توری شبکه مانندی شکل می گیرد. بدنه های کامپوزیتی که به جهت پوشاندن سازه مزبور استفاده می شود از جنس رشته های به هم تابیده ای است که ظاهری مثل پارچه ای مسطحی به خود می گیرند و در نهایت در پلیمر خوابانده می شوند و آنگاه به کمک بازوهای رباتیکی و افزارهای پرنده غیرمسلح در مکان موردنظر قرار داده می شوند.

نمای داخلی سکونتگاه با پنل های شفاف

سازه کلی سکونتگاه به منظور کاستن از میزان کار زمینی  و عدم نیاز به حفر فونداسیون ، بر فراز سطح مریخ قرار می گیرد. این پیکربندی همچنین به فضانوردان اجازه می دهد تا تجهیزات خود همانند مریخ نوردها و ربات ها را زیر سقف گنبدین قراربدهند و به حفظ آنها در مقابل آلودگی های احتمالی موجود روی سطح سیاره نیز کمک می شود .

نقشه ها و نماهای مختلف از سکونتگاه

نمای عرضی و اگزونومتریک

منابع و روند تولید بازالت و کربن برای چاپ 3 بعدی قسمت های مختلف سکونتگاه 

 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
دارپا برای ساخت پهپاد فوق شتابی فراخوان داد.

دارپا برای ساخت پهپاد فوق شتابی فراخوان داد.

مهندسان پرواز همیشه در آرزوی ساخت وسیله ای با قدرت تشخیص پرندگان شکاری در حین پرواز هستند. این پرندگانِ چالاک قادرند با سرعتی خیره کننده از میان جنگلهای انبوه پرواز کنند، به دل شاخ و برگ‌ها بزنند و در نهایت آرامش و شکوه روی شاخه‌ای فرود بیایند، به گونه‌ای که اگر قرار باشد یک پهپاد همان کار را انجام بدهد، به اولین تنه درختِ سر راهش برخورد کرده و چیزی جز مشتی پلاستیک و قطعات الکترونیکی داغان از آن باقی نمی‌ماند. اما پرندگان این عملیات‌ها را از روی غریزه و به راحتی انجام می‌دهند.

مطالعه متن کامل
آموزش فعال‌سازی باز کردن قفل صفحه به‌وسیله Knock Code در LG G4

آموزش فعال‌سازی باز کردن قفل صفحه به‌وسیله Knock Code در LG G4

آخرین نسل از پرچم‌داران الجی با قابلیت باز کردن قفل صفحه به‌وسیله Knock Code عرضه می‌شوند که به شما اجازه می‌دهد تا گوشی خود را با الگوی 4 ضربه از قبل تعریف‌شده، حتی در زمان خاموش بودن صفحه باز کنید.

مطالعه متن کامل
جدایش قاره ها چگونه اتفاق افتاده است؟ تئوری کلاسیک "Mantle Plume" بار دیگر مورد تردید قرار گرفت.

جدایش قاره ها چگونه اتفاق افتاده است؟ تئوری کلاسیک "Mantle Plume" بار دیگر مورد تردید قرار گرفت.

با آغاز جدایش بخش غربی ابرقاره گندوانا، 130 میلیون سال پیش، آفریقا و آمریکای جنوبی امروزی، شروع به جدایی از هم دیگر کردند و اقیانوس اطلس جنوبی متولد شد. تصور عموم زمین شناسان بر این بوده است که مقادیر عظیم ماگمایی (گنبدهای گوشته ای) که از گوشته عمیق تر به سمت بالا آمده است، باعث ضعیف شدن لیتوسفر قاره ای شده و مهم ترین دلیل جدایش صفحات قاره ای گندوانا از همدیگر بوده است. (گنبد گوشته ای تریستان)

مطالعه متن کامل
روان‌درمانیِ با استفاده از کامپیوتر به اندازه‌ی صحبت با یک پزشک مؤثر نیست.

روان‌درمانیِ با استفاده از کامپیوتر به اندازه‌ی صحبت با یک پزشک مؤثر نیست.

پژوهشی بریتانیایی نشان داد افراد، جلساتِ «درمان به کمک کامپیوتر» را دنبال نمی‌کنند و فقط کمتر از یک‌پنجمِ افراد، 6 جلسه‌ی درمان بوسیله کامپیوتر را به اتمام می‌رسانند. روان درمانی (مدلی از گفت‌و‌گو درمانی) درمانی مؤثر برای افسردگی است. اما این نوع درمان همیشه دردسترس نیست بنابراین درمان به کمک کامپیوتر به عنوان یک جایگزین ارائه شده است. با این وجود تا به حال اثر‌بخشیِ درمان به کمک کامپیوتر، مورد بررسی قرار نگرفته است. این پژوهش شاملِ 700 بیمار بریتانیاییِ مبتلا به افسردگی می‌شد که به صورت تصادفی در دو گروه قرار گرفتند. یک گروه، مراقبت‌های استاندارد را از پزشکانشان دریافت کردند و گروه دیگر بوسیله‌ی یکی از دو برنامه‌ی درمانیِ کامپیوتری تحت درمان قرار گرفتند. یکی از این دو برنامه به صورت محصولی تجاری و دیگری به صورت آنلاین و رایگان عرضه شده است. در ادامه نتایج این مطالعه را مرور می کنیم. با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گوگل مپس و یوتیوب به صورت آفلاین در دسترس کاربران کشورهای درحال توسعه قرار می گیرند

گوگل مپس و یوتیوب به صورت آفلاین در دسترس کاربران کشورهای درحال توسعه قرار می گیرند

گوگل مپس قرار است به لطف ارائه سیستم خود به صورت آفلاین، کاربردی تر هم بشود. در این صورت برای انجام فعالیت های خود نیاز به اتصال برای دریافت داده نیز نخواهد داشت. جن فیتزپاتریک، نایب رییس بخش مهندسی و مدیریت محصولات گوگل خبر یاد شده را طی کنفرانس Google I/O 2015 به اطلاع همگان رساند، افزون بر این تغییراتی نیز در آندروید داده خواهد شد که این سیستم عامل را برای کاربران در کشورهای در حال توسعه کاربردی تر سازد.

مطالعه متن کامل