کوی دانش - kooy

درخشش رنگ های سبز و قرمز لاکپشت دریایی نادر تشعشع زیست ماهتابی

درخشش رنگ های سبز و قرمز لاکپشت دریایی نادر تشعشع زیست ماهتابی
11 مهر
20:15 1394
غواصانی که هنگام شب به عمق دریا زده بودند، زیر امواج استوایی نزدیک جزایر سلیمان با منظره ای بسیار شگفت مواجه شدند، یک لاک پشت دریایی در معرض انقراض که با رنگ های درخشان قرمز و سبز می درخشید.

غواصان درحال شنا نزدیک جزایر سلیمان در اقیانوس آرام جنوبی، موفق به مشاهده لاک پشت تشعشع زیست ماهتابی شدند .

 غواصان سریع اقدام به فیلمبرداری از لاک پشت دریایی منقاردار (Eretmochelys imbricate) مربوطه نمودند و چند دقیقه ای آنرا تعقیب کردند تا آرام آرام شنا کرده و از آنها دور شد.

دیوید گروبر، استادیار زیست شناسی در کالج باروچ در شهر نیویورک و از کاشفان نشنال جئوگرافیک می گوید: "از برخوردن به این لاک پشت واقعا شگفت زده شدیم. لاک پشت یکباره پدیدار شد و چند دقیقه ای اطراف ما پرسه زد. جانور یاد شده آرام بود و اجازه داد از آن فیلم تهیه کنیم. سپس به سمت پایین شیرجه زد و رفت."

 این یافته از آن لحاظ اهمیت دارد که هرچند محققان انواع لاک پشت های دریایی سرگنده تشعشع زیست ماهتابی را در محیط های آکواریومی یافته اند، اما این اولین باری است که دانشمندان موفق به شناسایی تشعشع زیست ماهتابی در خزنده ای آزاد شده اند.

 تشعشع زیست ماهتابی هنگامی رخ می دهد که ارگانیسمی نور را از منبع بیرونی مثل خورشید جذب نماید و آنرا منتقل کرده و سپس در رنگی متفاوت بازتاب بدهد. این روند متفاوت از شب تابی یا روندی شیمیایی است که به جاندارانی همانند کرم شب تاب در متصاعد ساختن نور کمک می کند. برخی جانداران مثل ماهی چراغ قوه ای میزبان باکتری شب تاب هم هستند.

حوزه تشعشع زیست ماهتابی ظرف دهه گذشته توجه دانشمندان را به خود جلب نموده است، محققان موفق به شناسایی انواع حیوانات دریایی از این دست از قبیل مرجان های دریایی، ماهی، مارماهی و کوسه های تشعشع زیست ماهتابی شده اند. مشاهده این لاک پشت نادر به اندازه ای مورد توجه قرار گرفته است که به گفته گروبر، سری ویژه ای به نام "جاندارانی از جنس نور" توسط کانال علمی Nova عرضه خواهد شد. 

 

هنرنمایی لاک پشت

 غواصان این ماجرا که در تاریخ 9 مرداد سال جاری (1394) به دل دریا زده بودند، هیچ برنامه ای برای جستجو بدنبال لاک پشت های دریایی درخشنده نداشتند. این افراد تا نیمه شب منتظر شده و خوشبختانه ماه کامل نیز در آسمان جای گرفت، سپس سوار بر قایقی به سمت آب های کم عمق نزدیک جزیره نوگو رفتند که در جزایر سلیمان در اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد. اخباری که این اواخر در مورد حملات کروکودیل به افراد در این ناحیه منتشر شده بود موجب شد کاشفان اقدامات احتیاط آمیز را در پیش بگیرند. به هرجهت، تیم به درون آب رفته و از نورهای آبی رنگ برای جستجو بدنبال کوسه های تشعشع ماهتابی استفاده کردند.

همین موقع بود که سروکله لاک پشت ناگهان پیدا شد.

 به گفته گروبر: "ظاهرا لاک پشت مزبور کاملا جذب نور آبی رنگی شده بود که برای فیلمبرداری استفاده کرده بودیم و دقیقا به سمت من شنا کرد."

 زیر نورهای آبی رنگ لاک پشت تشعشع زیست ماهتابی نامبرده، "رنگ درخشان سبز" را روی سر، باله ها و زیر لاک خود به نمایش گذاشت.

لاکِ لاک پشت به رنگ های سبز و قرمز می درخشید و احتمالا رنگ قرمز ناشی از جلبکی با تشعشع زیست ماهتابی بوده است.

مارکوس ریمان از دیگر غواصان و مدیر آکادمی TBA21، گروهی که هنرمندان و دانشمندان را گرد هم آورده است طی ویدئوی نشنال جئوگرافیک اظهار می دارد: "لاک پشت به همراه ما به شب گَردی آمده و عاشق نور آبی رنگ همراهمان شده بود و به رنگ زرد نئونی می درخشید."

گروبر فیلم تهیه شده توسط خود را به ژانت واینکن استاد زیست شناسی در دانشگاه فلوریدا آتلانتیک نیز نشان داده است. آنگونه که در فیلم نشان داده می شود، لاک پشت 1 متری مزبور، ماده و در شرف بزرگسالی می باشد.

گروبر با تعدادی از افراد محلی که از لاک پشت های منقاردار دریایی تشعشع زیست مهتابی نگهداری می کنند نیز صحبت کرده و دریافت این جانداران زیر نور آبی رنگ می درخشند.

 

جاندارانی در معرض خطر شدید انقراض

احتمال دارد علت انتشار نور درخشان سبز رنگ توسط لاک پشت های منقاردار استتار کردن خود در میان صخره های مرجانی درخشان باشد.

لاک پشت های منقاردار در بیش از 80 کشور جهان زاد و ولد می کنند و در دریای کارائیب و اقیانوس هند و آرام یافت می شوند، درعین حال گونه یادشده به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد، بخشی از این مسئله به تغییرات اقلیمی بازمی گردد و بخشی به خاطر تجارت غیرقانونی، صید اشتباهی (که طی آن ماهیگیران تجاری لاک پشت ها را قاطی سایر ماهی ها صید می کنند) و شکار می باشد.

وی ادامه می دهد: "جزایر سلیمان یکی از مناطقی است که جمعیت بزرگی از این لاک پشت ها را می توان یافت و  از زادگاه های اصلی این گونه می باشد که لاک پشت های منقاردارش در وضعیت خوبی به سر می برند."

 درعین حال مطالعه این جانداران در معرض خطر کار مشکلی است و گروبر ترجیح می دهد برای مطالعه پدیده تشعشع زیست مهتابی سراغ لاک پشت های سرگنده برود، زیرا پیدا کردن آنها آسان تر است.

با این حال کسی هنوز دلیل درخشش این لاک پشت ها را نمی داند.

گروبرمی گوید: "شاید لاک پشت ها به این روش با هم ارتباط برقرار می کنند، یا همدیگر را راحت تر می بینند یا صرفا برای استتار داخل مرجان ها دست به درخشش می زنند. درخشش این جانداران در دنیایی آبی رنگ زیر آب جلوه متمایزی به ایشان می بخشد."

 

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ترکیبات گیاهی و سلول های بنیادی سرطانی

ترکیبات گیاهی و سلول های بنیادی سرطانی

محققان دریافته اند که بعضی از آنزیم ها و ترکیبات گیاهی مشتق از سبزیجات خانواده کلم مانند کلم بروکلی، گل کلم و کلم بروکسل می توانند از عود مجدد و گسترش بعضی از سرطان ها جلوگیری کنند. آنها در یک تحقیق آزماشگاهی بر محیط کشت سلول های سرطانی دهانه رحم مشاهده کردند که با استفاده از فنوتیل ایزوسیانات (با غلظت 20 میکرومولار) 75 درصد سلول های سرطانی پس از 24 ساعت از بین رفته اند.

مطالعه متن کامل
«عنکبوت پشتک باز» و «زنبور جسد جمع کن» در میان گونه های عجیب و جدید جانوری

«عنکبوت پشتک باز» و «زنبور جسد جمع کن» در میان گونه های عجیب و جدید جانوری

طبق رده بندی سال 2014 زنبور جسد جمع کن، ماهی پفی رسام و عنکبوت آکروبات باز از جمله گونه های عجیب و شگفت انگیز جدیدی هستند که نامگذاری شده اند. سال گذشته حدود 18 هزار گونه شناسایی و نامگذاری شدند که کسر کوچکی از10 میلیون یا همین حدود گونه های جانوری شناسایی نشده روی زمین را تشکیل می دهند (دانشمندان تاکنون موفق به شناسایی و شرح حدود دو میلیون گونه جانوری شده اند).

مطالعه متن کامل
تلسکوپ عظیم رادیویی یک میدان عظیم مغناطیسی را دور یک سیاهچاله آشکار کرده است.

تلسکوپ عظیم رادیویی یک میدان عظیم مغناطیسی را دور یک سیاهچاله آشکار کرده است.

ستاره شناسان به کمک این تلسکوپ توانستند گازها و گرد و غبارهای اطراف این سیاهچاله را کنار بزنند و نگاهی به این غول نهفته بیاندازند که حدود 68 هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

مطالعه متن کامل
سیستم indoor sat-nav در سوپر مارکت ها مشتریان را به سوی اقلام تخفیف دار راهنمایی می کنند.

سیستم indoor sat-nav در سوپر مارکت ها مشتریان را به سوی اقلام تخفیف دار راهنمایی می کنند.

یک سوپر مارکت در فرانسه برای اولین بار در جهان یک «سیستم مکان یابی داخلی» ساخت فیلیپس را نصب و راه اندازی کرد. این فناوریِ مبتنی بر LED، مانند سیستم هدایت ماهواره ای، مشتریان را هدایت می کند. این سیستم با استفاده از تلفن همراه مسیرهای منتهی به اقلام موجود در لیست خرید را نشان می دهد.

مطالعه متن کامل
چگونه برنامه‌های گوگل را به صورت کامل روی گوشی آیفون خود داشته باشیم؟

چگونه برنامه‌های گوگل را به صورت کامل روی گوشی آیفون خود داشته باشیم؟

سیستم عامل‌های موبایل‌ِ اپل و گوگل پا‌به‌پای هم پیش می‌روند. آنها نسخه‌های جایگزینِ برنامه‌هایشان را برای کارهای اساسی و البته نه چندان اساسی که شما ممکن است بخواهید در گوشی خود به صورت روزانه انجام دهید ارائه می‌دهند. پیام‌دهی، وب‌گردی، گالری‌ها، یادداشت‌ها، مکان یابی و هدایت در مسیر، خدمات cloud و ... در هر دو سیستم عرضه شده است اما برخی از آنها بهتر از دیگر برنامه‌ها هستند و شاید شما بخواهید برخی برنامه های گوگل را در دستگاه اپلی خود تجربه کنید.

مطالعه متن کامل