کوی دانش - kooy

درخشش رنگ های سبز و قرمز لاکپشت دریایی نادر تشعشع زیست ماهتابی

درخشش رنگ های سبز و قرمز لاکپشت دریایی نادر تشعشع زیست ماهتابی
11 مهر
20:15 1394
غواصانی که هنگام شب به عمق دریا زده بودند، زیر امواج استوایی نزدیک جزایر سلیمان با منظره ای بسیار شگفت مواجه شدند، یک لاک پشت دریایی در معرض انقراض که با رنگ های درخشان قرمز و سبز می درخشید.

غواصان درحال شنا نزدیک جزایر سلیمان در اقیانوس آرام جنوبی، موفق به مشاهده لاک پشت تشعشع زیست ماهتابی شدند .

 غواصان سریع اقدام به فیلمبرداری از لاک پشت دریایی منقاردار (Eretmochelys imbricate) مربوطه نمودند و چند دقیقه ای آنرا تعقیب کردند تا آرام آرام شنا کرده و از آنها دور شد.

دیوید گروبر، استادیار زیست شناسی در کالج باروچ در شهر نیویورک و از کاشفان نشنال جئوگرافیک می گوید: "از برخوردن به این لاک پشت واقعا شگفت زده شدیم. لاک پشت یکباره پدیدار شد و چند دقیقه ای اطراف ما پرسه زد. جانور یاد شده آرام بود و اجازه داد از آن فیلم تهیه کنیم. سپس به سمت پایین شیرجه زد و رفت."

 این یافته از آن لحاظ اهمیت دارد که هرچند محققان انواع لاک پشت های دریایی سرگنده تشعشع زیست ماهتابی را در محیط های آکواریومی یافته اند، اما این اولین باری است که دانشمندان موفق به شناسایی تشعشع زیست ماهتابی در خزنده ای آزاد شده اند.

 تشعشع زیست ماهتابی هنگامی رخ می دهد که ارگانیسمی نور را از منبع بیرونی مثل خورشید جذب نماید و آنرا منتقل کرده و سپس در رنگی متفاوت بازتاب بدهد. این روند متفاوت از شب تابی یا روندی شیمیایی است که به جاندارانی همانند کرم شب تاب در متصاعد ساختن نور کمک می کند. برخی جانداران مثل ماهی چراغ قوه ای میزبان باکتری شب تاب هم هستند.

حوزه تشعشع زیست ماهتابی ظرف دهه گذشته توجه دانشمندان را به خود جلب نموده است، محققان موفق به شناسایی انواع حیوانات دریایی از این دست از قبیل مرجان های دریایی، ماهی، مارماهی و کوسه های تشعشع زیست ماهتابی شده اند. مشاهده این لاک پشت نادر به اندازه ای مورد توجه قرار گرفته است که به گفته گروبر، سری ویژه ای به نام "جاندارانی از جنس نور" توسط کانال علمی Nova عرضه خواهد شد. 

 

هنرنمایی لاک پشت

 غواصان این ماجرا که در تاریخ 9 مرداد سال جاری (1394) به دل دریا زده بودند، هیچ برنامه ای برای جستجو بدنبال لاک پشت های دریایی درخشنده نداشتند. این افراد تا نیمه شب منتظر شده و خوشبختانه ماه کامل نیز در آسمان جای گرفت، سپس سوار بر قایقی به سمت آب های کم عمق نزدیک جزیره نوگو رفتند که در جزایر سلیمان در اقیانوس آرام جنوبی قرار دارد. اخباری که این اواخر در مورد حملات کروکودیل به افراد در این ناحیه منتشر شده بود موجب شد کاشفان اقدامات احتیاط آمیز را در پیش بگیرند. به هرجهت، تیم به درون آب رفته و از نورهای آبی رنگ برای جستجو بدنبال کوسه های تشعشع ماهتابی استفاده کردند.

همین موقع بود که سروکله لاک پشت ناگهان پیدا شد.

 به گفته گروبر: "ظاهرا لاک پشت مزبور کاملا جذب نور آبی رنگی شده بود که برای فیلمبرداری استفاده کرده بودیم و دقیقا به سمت من شنا کرد."

 زیر نورهای آبی رنگ لاک پشت تشعشع زیست ماهتابی نامبرده، "رنگ درخشان سبز" را روی سر، باله ها و زیر لاک خود به نمایش گذاشت.

لاکِ لاک پشت به رنگ های سبز و قرمز می درخشید و احتمالا رنگ قرمز ناشی از جلبکی با تشعشع زیست ماهتابی بوده است.

مارکوس ریمان از دیگر غواصان و مدیر آکادمی TBA21، گروهی که هنرمندان و دانشمندان را گرد هم آورده است طی ویدئوی نشنال جئوگرافیک اظهار می دارد: "لاک پشت به همراه ما به شب گَردی آمده و عاشق نور آبی رنگ همراهمان شده بود و به رنگ زرد نئونی می درخشید."

گروبر فیلم تهیه شده توسط خود را به ژانت واینکن استاد زیست شناسی در دانشگاه فلوریدا آتلانتیک نیز نشان داده است. آنگونه که در فیلم نشان داده می شود، لاک پشت 1 متری مزبور، ماده و در شرف بزرگسالی می باشد.

گروبر با تعدادی از افراد محلی که از لاک پشت های منقاردار دریایی تشعشع زیست مهتابی نگهداری می کنند نیز صحبت کرده و دریافت این جانداران زیر نور آبی رنگ می درخشند.

 

جاندارانی در معرض خطر شدید انقراض

احتمال دارد علت انتشار نور درخشان سبز رنگ توسط لاک پشت های منقاردار استتار کردن خود در میان صخره های مرجانی درخشان باشد.

لاک پشت های منقاردار در بیش از 80 کشور جهان زاد و ولد می کنند و در دریای کارائیب و اقیانوس هند و آرام یافت می شوند، درعین حال گونه یادشده به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد، بخشی از این مسئله به تغییرات اقلیمی بازمی گردد و بخشی به خاطر تجارت غیرقانونی، صید اشتباهی (که طی آن ماهیگیران تجاری لاک پشت ها را قاطی سایر ماهی ها صید می کنند) و شکار می باشد.

وی ادامه می دهد: "جزایر سلیمان یکی از مناطقی است که جمعیت بزرگی از این لاک پشت ها را می توان یافت و  از زادگاه های اصلی این گونه می باشد که لاک پشت های منقاردارش در وضعیت خوبی به سر می برند."

 درعین حال مطالعه این جانداران در معرض خطر کار مشکلی است و گروبر ترجیح می دهد برای مطالعه پدیده تشعشع زیست مهتابی سراغ لاک پشت های سرگنده برود، زیرا پیدا کردن آنها آسان تر است.

با این حال کسی هنوز دلیل درخشش این لاک پشت ها را نمی داند.

گروبرمی گوید: "شاید لاک پشت ها به این روش با هم ارتباط برقرار می کنند، یا همدیگر را راحت تر می بینند یا صرفا برای استتار داخل مرجان ها دست به درخشش می زنند. درخشش این جانداران در دنیایی آبی رنگ زیر آب جلوه متمایزی به ایشان می بخشد."

 

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
مقایسه پرچمدارن قدیم و جدید سونی Xperia Z4 و Xperia Z3

مقایسه پرچمدارن قدیم و جدید سونی Xperia Z4 و Xperia Z3

دیروز سونی پرچمدار جدید خود Xperia Z4 را معرفی کرد. این گوشی تا به این اینجا فقط برای ژاپن معرفی شده و تا دو ماه دیگر در آنجا عرضه خواهد شد.

مطالعه متن کامل
چگونه با استفاده از اپ iOS، نام فایل یا فولدر دراپ باکسی را تغییر نام بدهیم

چگونه با استفاده از اپ iOS، نام فایل یا فولدر دراپ باکسی را تغییر نام بدهیم

دراپ باکس به تازگی یک بروزرسانی را منتشر کرده است که امکان تغییر نام مستقیم فایل ها و فولدرها را از ابزار iOS شما فراهم می کند. حال نحوه این کار را به شما توضیح می دهیم.

مطالعه متن کامل
هاچ بک جدید فیات Aegea آفتابی شد.

هاچ بک جدید فیات Aegea آفتابی شد.

مدل هاچ بک فیات سدان Aegea که قرار بود قبل از سال 2016 عرضه شود، آزمایش های پیش از موعد را آغاز کرده است و گفته می شود این مدل فعلاً در انگلستان عرضه نمی شود.

مطالعه متن کامل
سامسونگ یک Galaxy Note 4 با پردازشگر Snapdragon 810 عرضه می کند

سامسونگ یک Galaxy Note 4 با پردازشگر Snapdragon 810 عرضه می کند

سامسونگ خبر از نسخه جدیدی از Galaxy Note 4 داده است که در ژانویه 2015 در بازار کره جنوبی عرضه خواهد شد. به تازگی دو مدل عمده از Note 4 ارائه شده است که تفاوت اصلی آن با مدل های پیشین، در پردازشگر آنست. بیشتر بازارها مدلی را همراه با Qualcomm's Snapdragon 805 APQ8084 دریافت کردند که دارای چهار هسته ای Cortex-A53 و چهار هسته ای Cortex-A57 در یک پیکربندی big.LITTLE می باشند.

مطالعه متن کامل
10 دستگاه از بهترین ماشین های نمایشگاه اتومبیل نیویورک 2015

10 دستگاه از بهترین ماشین های نمایشگاه اتومبیل نیویورک 2015

هرچند که نمایشگاه اتومبیل نیویورک 2015 برای عموم مردم تازگی دارد، اما برای دست اندرکاران و اصحاب رسانه که طی هفته گذشته به نیویورک سرازیر شده بودند این رویداد نیز به خاطره ها پیوسته است. اصحاب رسانه، هم اکنون درحال جمع آوری اسباب و وسایل خود و بازگشت به منازلشان در شهرهای خود هستند، ولی در این میان ما تصمیم گرفتیم تا فهرستی از ستاره های این رویداد، که پر از عرضه مدل های خیره کننده، کنفرانس های مطبوعاتی عجیب و حتی چند کبوتر راه گم کرده بود، خدمت خوانندگان تقدیم کنیم. البته تعجب نکنید چون کبوترها همه جا پیدا می شوند! در ادامه فهرست محبوب ترین اتومبیل های این نمایشگاه را، البته بدون در نظر داشتن ترتیبی خاص مشاهده می کنید.

مطالعه متن کامل