کوی دانش - kooy

دانشمندان موفق به شناسایی و ترسیم نقشه پروتئینِ مسئول مکانیسم سنجش نور (سوییچ نور طبیعی) شدند

دانشمندان موفق به شناسایی و ترسیم نقشه پروتئینِ مسئول مکانیسم سنجش نور (سوییچ نور طبیعی) شدند
11 مهر
14:15 1394
دانشمندان ام آی تی با همکاری همتایان خود در اسپانیا پروتئین سنجش نوری را شناسایی کرده و ترسیم نموده اند که از ویتامین ب 12 به منظور اجرای عملکردهای کلیدی از جمله تنظیم ژنی استفاده می کند.

عکس تصحیح رنگی شده از باکتری "اسپلینگ" ب 12، هنگامی که CarH یا همان پروتئین گیرنده نوری وابسته به ویتامین ب 12 نور را حس می کند.

نتایج این مطالعه برگرفته از مطالعه پروتئین های باکتری ترموس ترموفیلوس می باشد و حداقل دو یافته با کاربرد گسترده را دربرمی گیرد.

اول آنکه: شناخت دانشمندان را از نقش بیولوژیکی ویتامین ب 12 که پیش از این مشارکت آن در تبدیل چربی به انرژی و تشکیل مغز شناخته شده بود را افزایش می دهد. اکنون مشخص شده این ویتامین بخش کلیدی پروتئین های گیرنده نوری هم می باشد، ساختارهایی که به ارگانیسم ها امکان حس کردن و پاسخ به نور را می بخشد.

دوم آنکه: مطالعه انجام گرفته حالت جدیدی از تنظیم ژنی را نیز برملا می سازد که طی آن پروتئین های حس کننده نور نقشی کلیدی در روند تنظیم ژن به عهده می گیرند. دانشمندان مشاهده نمودند که باکتری مورد اشاره، ساختارهای پروتئینی موجود را که از ویتامین ب 12 استفاده می کنند مجددا برنامه ریزی نموده و آنها را به شیوه های جدید به کار می گیرد.

به گفته کاترین درنان، استاد شیمی و زیست شناسی در ام آی تی: "طبیعت نه تنها این ویتامین بلکه دراصل کل واحد آنزیم را وام گرفته و آنرا دستکاری و بدل به سنسور نوری ساخته است."

یافته های جدید در ژورنال نیچر منتشر شده است. در مقاله مربوطه گیرنده های نوری در سه حالت مختلف، در تاریکی، در حالت اتصال به دی ان ای و بعد از قرارگرفتن در معرض نور توصیف شده اند.

درنان اضافه می کند: "شگفت انگیز است که توانسته ایم کل مجموعه ساختارها را بدست آورده و کارکردشان را در هر مرحله دریابیم."

 این مقاله 9 نویسنده همکار دارد که علاوه بر درنان عبارتند از پرسیوال یانگ، تیگ چن، مارکو ژوست و گیونگون کانگ ازام آی تی، خسوس فرناندز-زاپاتا و اس.پادمانابان از انستیتوی شیمی فیزیکی روکاسولانو در مادرید و  مونسرات الیاس-آرنانز، خوان مانوئل اورتیز –گررو و ماریا کارمن پولانکو از دانشگاه مورسیا در مورسیای اسپانیا. محققان از ترکیبی از تکنیک های بلورشناسی اشعه ایکس و تحلیل های آزمایشگاهی برای مطالعه باکتری استفاده نمودند. درنان که از زمان دانشجویی خود در دوره دکتری اقدام به مطالعه آنزیم های به کار گیرنده ویتامین ب 12 نموده است، بر این نکته تاکید دارد که تمام نویسندگان تحقیق در انجام عناصر کلیدی آن نقش داشته اند.

به عنوان مثال ژوست برای اطلاع از اشکال ساختارها بلورشناسی را به انجام رسانده است و محققان اسپانیایی نیز به گفته درنان: "تمام آزمایش های کنترلی را علاوه بر مراحل لازم دیگر، برای حصول اطمینان هرچه بیشتر از صحت نتیجه به انجام رساندند."

با مطالعه ساختارهای پروتئین های گیرنده نوری در سه حالت خود، دانشمندان، در قیاس با مشاهده پروتئین ها صرفا در یک حالت، شناخت کامل تری را از ساختارها و کارکرد آنها بدست آوردند.

 میکروب ها نیز همانند بسیاری از ارگانیسم های دیگر بسته به اینکه در تاریکی واقع شوند یا روشنایی منتفع خواهند شد. گیرنده های نوری در تاریکی به دی ان ای متصل می شوند و از روی دادن فعالیت های مربوط به ژن های ترموس ترموفیلوس جلوگیری می نمایند. وقتی میکروب ها در معرض نور قرار می گیرند، ساختارهای گیرنده نوری شکافته و تجزیه می شوند و باکتری اقدام به تولید کاروتنوئیدها می کند که از ارگانیسم ها در برابر اثرات منفی نورخورشید همانند آسیب به دی ان ای محافظت می نماید.

این تحقیق همچنین حاکی از آنست که رفتار دقیقی که گیرنده های نوری طی آن به دی ان ای متصل می شوند منحصر به فرد می باشد. ساختارهای در بردارنده تترامرها، چهار زیر واحد پروتئینی هستند که از میان آنها دقیقا سه تا به ماده ژنتیکی متصل هستند، نکته ای که درنان را متعجب ساخته است.

وی ادامه می دهد: "همین بهترین جنبه علم است. اینکه در ابتدا نکته ای بدیع را کشف کنید، و بعد به شک بیفتید که آیا واقعا بدیع هست یا خیر و آزمایشاتی را ترتیب بدهید که درستی نتیجه اولیه را اثبات نماید."

درنان اضافه می کند در طولانی مدت یافته های مزبور کارکردهای عملی نیز دارند، به عنوان مثال در مهندسی کنترل هدایت شونده نوری رونویسی دی ان ای یا توسعه تعاملات کنترل شده بین پروتئین ها.

درنان می افزاید: "از فکر اینکه کاربردهای عملی این یافته ها چه می تواند باشد بسیار خرسند می شوم."

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

اگر مسافرتهای بین المللی زیادی دارید و در نواحی زمانی مختلف با رویدادهای مختلف سروکار دارید، حتماً از گوشی موبایل خود برای کمک به امور روزانه بهره می گیرید. در اینحال تغییرات زمانی می تواند برای شما یک چالش باشد. گوگل برای این موضوع هم فکر کرده و تقویمش را به امکان جالبی مجهز کرده است. از این قابلیت می توانید بدون نگرانی از اینکه هم اکنون دقیقا در کجای این کره خاکی هستید، برای مطلع شدن از رویدادهای خاص استفاده نمایید. با کوی دانش همراه شوید تا این قابلیت جدید را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
سیب های خراب، منبع جدید باتری های ارزان با کارایی بسیار بالا

سیب های خراب، منبع جدید باتری های ارزان با کارایی بسیار بالا

یک ماده جدیدِ «پایه کربن» برای باتریهای سدیم-یونی را می توان از سیب ها استخراج کرد! محققانِ موسسه فناوری کارلسروهه از سیب های فاسدی که براحتی توسط ما دور انداخته می شوند باتریهایی ارزان و با کارایی بالا از جنس سدیم-یون تولید کردند. ایجاد یک تکنولوژی سبز. آینده این فناوری به باتریها خلاصه نخواهد شد. در چشم انداز این فناوری (که البته به پیشرفت آن نیز احتیاج است) می توان استفاده در ابزارهای ذخیره سازی را نام برد. همچنین از قابلیت ساخت ابزارهای الکترونیکیِ جدید تا بکارگیریِ این فناوری در اتومبیل های برقی را می توان در افق دید این محصول مشاهده کرد.

مطالعه متن کامل
اجرای برنامه "مدیریت دستگاه اندروید" بر روی ساعت‌های هوشمند و پوشیدنی

اجرای برنامه "مدیریت دستگاه اندروید" بر روی ساعت‌های هوشمند و پوشیدنی

برنامه "مدیریت دستگاه اندروید" بر روی ساعت‌های هوشمند پوشیدنی نیز اجرا می‌شود. با استفاده از این قابلیت کسانی که گوشی اندرویدشان گم یا دزدیده شده است می‌توانند از قابلیت قفل کردن گوشی، ردیابی آن، زنگ خوردن و پاک کردن اطلاعات از راه دور استفاده کنند.

مطالعه متن کامل
 پروژه درختان بامبو توسط بیلیدنگ تراست و atelierCOLE در لائوس تکمیل شد

پروژه درختان بامبو توسط بیلیدنگ تراست و atelierCOLE در لائوس تکمیل شد

بیلدینگ تراست اینترنشنال پروژه های موفقیت آمیز بیشماری را در جنوب شرق آسیا تکمیل کرده است. گروه یاد شده تعهد به استفاده از مواد اولیه طبیعی، شیوه های طراحی پایدار و کمک گرفتن از افراد محلی هر منطقه را سرلوحه کار خود قرار داده است و توانسته از طریق پروژه هایی که به عهده گرفته و تحویل داده است صنعت توریسم را در مناطق مختلف احیا کند، همزمان دغدغه های زیست محیطی را در آسیا و خارج از این قاره برانگیزد.

مطالعه متن کامل
اولین پرواز هواپیمای هیبرید- الکتریکی کمبریج و بوئینگ در آسمان ها

اولین پرواز هواپیمای هیبرید- الکتریکی کمبریج و بوئینگ در آسمان ها

امروزه اکثرا با خودرو هیبریدی آشنا هستیم، اما شاید اسم هواپیمای هیبریدی به گوشمان هم نخورده باشد. به هر حال، محققان دانشگاه کمبریج انگلستان با همکاری شرکت بوئینگ، اولین هواپیمای هیبرید- الکتریکی را آزمایش کردند. هواپیمایی که گفته می شود نسبت به نمونه های مشابه خود، که تنها با سوخت گاز کار می کنند، 30 درصد مصرف سوخت کمتری دارد.

مطالعه متن کامل