کوی دانش - kooy

نقشه فعالیت مغز، راز توسعه بینایی نوزادان را برملا می سازد

نقشه فعالیت مغز، راز توسعه بینایی نوزادان را برملا می سازد
09 مهر
13:15 1394
عملکردهای بینایی همانند دریافت مسیر حرکت، به سرعت بعد از تولد در مسیر توسعه قرار گرفته و به مرور زمان و همگام با تجربه کردن جهان توسط کودکان رشد می کنند تا به تکامل خود برسند. با این وجود شواهد مستقیم از نحوه روی دادن این روند در ذهن تاکنون در دسترس قرار نداشت، به این خاطر که مطالعه تصویربرداری کارکردی روی عملکرد بینایی نوزادان بیدار انجام نگرفته بود.

مطالعه ای که به تازگی در ژورنال دسترسی آزادPLOS Biology   در تاریخ 7 مهر منتشر شده است برای اولین بار پنجره مستقیمی را به دوره بلوغ نواحی مرتبط با بینایی قشر مغزی در هفته های اولیه زندگی می گشاید، و حاکی از آنست که مغزِ بیناییِ نوزادان 7 هفته ای به نحو شگفت انگیزی بالغ می باشد.

ماریا کونچتا از بنیان استلا ماریسIRCCS  و دانشگاه پیسا و همکاران وی از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کارکردی(fMRI)  به منظور ثبت فعالیت مغزی در نوزادان 7 هفته ای استفاده کردند، آنهم در هر دو وضعیت که نوزادان از قدرت بینایی خود استفاده آگاهانه می کردند و هم هنگامی که در خواب به سر می بردند. نویسندگان اولین نقشه های عمکلرد قشری بصری را در نوزادان انسانی در اختیار گذاشته و به این ترتیب زوایای بیشتری را از انعطاف پذیری عصبی در اوایل زندگی انسان آشکار ساختند، در کمال تعجبِ محققان، مشخص شد که مناطق مرتبط قشر مسئول پردازش حرکتی در نوزادان 7 هفته ای و بزرگسالان پاسخ دهی یکسانی را از خود نشان می دهد. آنچه در این سن کم غایب است، توسعه ارتباطات کارکردی بین این نواحی مرتبط و قشر بصری اولیه است که هدف اصلی قشریِ داده های ورودی بصری در بزرگسالان می باشد. 

تست نمودن نوزادان کوچک با استفاده از اسکنرfMRI  موقع بیدار بودن نوزادان و مشاهده اسکرین خود، کار بسیار چالش برانگیزی است. مطالعه انجام شده اولینfMRI  در نوع خود بوده است که بایستی محققان بر مشکلات فنی در زمینه ثبت پاسخ های نوزادان هشیار و مشارکت کننده به محرک های بصری غلبه می کردند. مورونه می گوید: "به منظور تشویق نوزادان به تماشای محرک بصری، محرک مدنظر را به ازای سن نوزادان برجسته سازی نمودیم و برای اطمینان دهی به کودکان آنها را طی اسکن در آغوش فرد مسئول آزمایش نگاه داشتیم .نوزادان به مدت زمان لازم به محرک نگاه کردند تا داده های قابل اطمینان حاصل شود. اسکن عمودی که  که بتوان مادر را با نوزاد در آغوشش جای داد این روند را بسیار راحت تر می نمود، اما این نوع اسکنرها فعلا فراهم نیستند."

 در اولین آزمایشfMRI ، تیم محققان فعالیت مغزی تعداد 12 نوزاد 7 هفته ای را درحالی ثبت نمود که نوزادان الگوهای نقطه ای متحرک تصادفی یا واقع در مدارهای منسجم را مشاهده می نمودند. محققان دریافتند نوزادان همانند بزرگسالان در قیاس با حرکت تصادفی در شبکه وسیعی از مناطق مغزی، پاسخ های بیشتری نسبت به حرکت منسجم نشان دادند، از جمله در نواحی مرتبط با برداشت از حرکت بدنی. محققان اظهار می دارند: "فعالیت مشابه این مناطق در نوزادان و بزرگسالان نشان می دهد ممکن است نوزادان از مسائلی همانند موقعیت قرارگیری بدن و خطای دید اطلاع داشته باشند." 

در یک پیگیری دیگر در آزمایشfMRI ، که بعد از این مرحله انجام گرفت مورونه و تیم همکاران وی به تست 9  تا از همین نوزادان هنگام خواب پرداختند. وقتی الگوهای فعالیت در مناطق حساس به حرکت این نوزادان که در مرحله اول مطالعه شناسایی شد مورد بررسی قرار گرفت مشخص گردید که شباهت های بسیاری بین نوزادان و بزرگسالان وجود دارد اما تفاوت های قابل ملاحظه ای هم هست، بدین معنا که همبستگی بین برخی از مناطق در نوزادان متفاوت با بزرگسالان بود، مخصوصا قشر بینایی اولیه الگوهای اتصال بالغی را نشان داد.

رویهمرفته یافته ها نشان داد نواحی عمده ای که به کار پردازش حرکت در بزرگسالان می آید، در نوزادان هفت هفته ای نیز فعال است. شاید شگفت انگیزترین بخش ماجرا این باشد که نوزادان در این سن می توانند محل قرارگیری بدن خود را تشخیص بدهند.

 این یافته ها می تواند کاربردهای بالینی قابل توجهی نیز داشته باشد. در بسیاری از بیماری های تحلیل برنده اعصاب همانند اوتیسم و فلج مغزی، بینایی افراد با مشکل مواجه است. مطالعاتی از این دست اطلاعات بسیاری حیاتی را در مورد مکان دقیق نواحی بصری مختلف در مغز نوزادان و میزان بلوغ این نواحی، در اختیار می گذارد که می تواند راهنمای پزشکان در تلاش برای انتخاب استراتژی های توامندسازی مناسب در پنجره زمانی مناسب باشد. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
انسان ها به مرور زمان قدبلندتر و هوشمندتر شده اند

انسان ها به مرور زمان قدبلندتر و هوشمندتر شده اند

بنا به نتایج مطالعه ای بر روی افرادی از سراسر کشورهای جهان، انسان ها به مرور زمان هوشمندتر و قدبلندتر شده اند. آنگونه که در مطالعه بین المللی جدید ذکر شده است، افرادی که از والدینی دارای پس زمینه های ژنتیکی متفاوت متولد شده اند، قدبلند تر بوده و نسبت به دیگران هوشمندتر هم هستند. محققان اطلاعات سلامتی و ژنتیکی مربوط به 100 مطالعه انجام گرفته در سرتاسر کشورهای جهان را تحلیل کردند. این اطلاعات، داده های مربوط به 350 هزار نفر ساکنان شهر و روستاها را شامل می شد.

مطالعه متن کامل
10 تا از بهترین اپ های طراحی، نقاشی و اسکچینگ آندرویدی

10 تا از بهترین اپ های طراحی، نقاشی و اسکچینگ آندرویدی

هرچند بعضی کاربران گوشی های موبایل در زمینه هایی مثل اسکچینگ، طراحی و نقاشی از امتیاز ویژه ای برخودار هستند (علی الخصوص صاحبان گوشی ها و تبلت هایِ هوشمند گلکسی نوت سامسونگ)، اما تقریبا هرکسی می تواند روی ابزار آندرویدی خودش اثری هنری خلق کند. البته با فرض اینکه استعداد هنری و اپ های مناسب این کار را داشته باشد. واضح است که ترسیم نقش روی صفحه نمایش وقتی طبیعی تر جلوه می کند که قلم داشته باشید، اما اگر قلم نداشتید هم نگران نباشید، اپ هایی که قصد معرفی شان را در ادامه داریم درصورت استفاده از انگشتانتان هم به خوبی کار می کنند. اپ های انتخاب شده هم مجانی و هم شامل انواع پولی هستند و مطمئنا چندتایشان را مناسب با سلیقه خودتان خواهید یافت.

مطالعه متن کامل
اجداد انسان های عصر جدید، برای خروج از آفریقا راه مصر را در پیش گرفتند

اجداد انسان های عصر جدید، برای خروج از آفریقا راه مصر را در پیش گرفتند

بازسازی جمجمه انسانی که در لائوس کشف شده است (و در سال 2012 اخبار آن منتشر شد) نشان می دهد انسان های عصر جدید برای خروج از آفریقا از مسیر مصر حرکت کرده بودند. تحلیل ژنتیکی که به تازگی صورت گرفته نشان می دهد که احتمالا مصر دروازه خروج انسان های عصر جدید از قاره آفریقا بوده است.

مطالعه متن کامل
چگونه افکار و رفتار بر خلق و خو اثر می گذارد

چگونه افکار و رفتار بر خلق و خو اثر می گذارد

بنا به گفته محققان، تغییرات خلقی در افرادِ مبتلا به اختلال شخصیتِ دو قطبی، متاثر از افکار آنان است. تحقیق انجام شده نشان می دهد که می توان از روی افکار و رفتارهای صعودی، خطرابتلا به اختلال شخصیت دوقطبی را در فرد پیش بینی نمود، مشخصه بارز این اختلال، سبک شخصیتی دارای جنون خفیف می باشد، درحالیکه افکار و رفتارهای نزولی فرد نیز با افسردگی وی مرتبط هستند.

مطالعه متن کامل
ورق های چسبنده، الهام گرفته از ماهی مرکب، سربازان را در برابر دوربین های مادون قرمز نامرئی می کنند

ورق های چسبنده، الهام گرفته از ماهی مرکب، سربازان را در برابر دوربین های مادون قرمز نامرئی می کنند

پیش از این نیز در مورد دو پژوهش مختلف که در آنها دانشمندان در حال مطالعه برای تولید سیستم های استتاری، با الهام گرفتن از قابلیت تغییر رنگ پوست در ماهیان مرکب بودند، اطلاعاتی در دست بود. در صورتیکه آنها موفق شوند، نتیجه امر می تواند تولید یک لباس نظامی باشد که می تواند رنگ خود را برای مطابقت با محیط اطراف تغییر دهد. این یک ایده خلاق است، اگرچه احتمالا هنوز نمی تواند مانع شناسایی سربازان توسط دوربین های مادون قرمز در شب شود. با این حال، اکنون محققان داشنگاه کالیفرنیا پوششی را تولید کرده اند که امکان عدم شناسایی سربازان در اثر این دوربین ها را فراهم می کند.

مطالعه متن کامل