کوی دانش - kooy

نقشه فعالیت مغز، راز توسعه بینایی نوزادان را برملا می سازد

نقشه فعالیت مغز، راز توسعه بینایی نوزادان را برملا می سازد
09 مهر
13:15 1394
عملکردهای بینایی همانند دریافت مسیر حرکت، به سرعت بعد از تولد در مسیر توسعه قرار گرفته و به مرور زمان و همگام با تجربه کردن جهان توسط کودکان رشد می کنند تا به تکامل خود برسند. با این وجود شواهد مستقیم از نحوه روی دادن این روند در ذهن تاکنون در دسترس قرار نداشت، به این خاطر که مطالعه تصویربرداری کارکردی روی عملکرد بینایی نوزادان بیدار انجام نگرفته بود.

مطالعه ای که به تازگی در ژورنال دسترسی آزادPLOS Biology   در تاریخ 7 مهر منتشر شده است برای اولین بار پنجره مستقیمی را به دوره بلوغ نواحی مرتبط با بینایی قشر مغزی در هفته های اولیه زندگی می گشاید، و حاکی از آنست که مغزِ بیناییِ نوزادان 7 هفته ای به نحو شگفت انگیزی بالغ می باشد.

ماریا کونچتا از بنیان استلا ماریسIRCCS  و دانشگاه پیسا و همکاران وی از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کارکردی(fMRI)  به منظور ثبت فعالیت مغزی در نوزادان 7 هفته ای استفاده کردند، آنهم در هر دو وضعیت که نوزادان از قدرت بینایی خود استفاده آگاهانه می کردند و هم هنگامی که در خواب به سر می بردند. نویسندگان اولین نقشه های عمکلرد قشری بصری را در نوزادان انسانی در اختیار گذاشته و به این ترتیب زوایای بیشتری را از انعطاف پذیری عصبی در اوایل زندگی انسان آشکار ساختند، در کمال تعجبِ محققان، مشخص شد که مناطق مرتبط قشر مسئول پردازش حرکتی در نوزادان 7 هفته ای و بزرگسالان پاسخ دهی یکسانی را از خود نشان می دهد. آنچه در این سن کم غایب است، توسعه ارتباطات کارکردی بین این نواحی مرتبط و قشر بصری اولیه است که هدف اصلی قشریِ داده های ورودی بصری در بزرگسالان می باشد. 

تست نمودن نوزادان کوچک با استفاده از اسکنرfMRI  موقع بیدار بودن نوزادان و مشاهده اسکرین خود، کار بسیار چالش برانگیزی است. مطالعه انجام شده اولینfMRI  در نوع خود بوده است که بایستی محققان بر مشکلات فنی در زمینه ثبت پاسخ های نوزادان هشیار و مشارکت کننده به محرک های بصری غلبه می کردند. مورونه می گوید: "به منظور تشویق نوزادان به تماشای محرک بصری، محرک مدنظر را به ازای سن نوزادان برجسته سازی نمودیم و برای اطمینان دهی به کودکان آنها را طی اسکن در آغوش فرد مسئول آزمایش نگاه داشتیم .نوزادان به مدت زمان لازم به محرک نگاه کردند تا داده های قابل اطمینان حاصل شود. اسکن عمودی که  که بتوان مادر را با نوزاد در آغوشش جای داد این روند را بسیار راحت تر می نمود، اما این نوع اسکنرها فعلا فراهم نیستند."

 در اولین آزمایشfMRI ، تیم محققان فعالیت مغزی تعداد 12 نوزاد 7 هفته ای را درحالی ثبت نمود که نوزادان الگوهای نقطه ای متحرک تصادفی یا واقع در مدارهای منسجم را مشاهده می نمودند. محققان دریافتند نوزادان همانند بزرگسالان در قیاس با حرکت تصادفی در شبکه وسیعی از مناطق مغزی، پاسخ های بیشتری نسبت به حرکت منسجم نشان دادند، از جمله در نواحی مرتبط با برداشت از حرکت بدنی. محققان اظهار می دارند: "فعالیت مشابه این مناطق در نوزادان و بزرگسالان نشان می دهد ممکن است نوزادان از مسائلی همانند موقعیت قرارگیری بدن و خطای دید اطلاع داشته باشند." 

در یک پیگیری دیگر در آزمایشfMRI ، که بعد از این مرحله انجام گرفت مورونه و تیم همکاران وی به تست 9  تا از همین نوزادان هنگام خواب پرداختند. وقتی الگوهای فعالیت در مناطق حساس به حرکت این نوزادان که در مرحله اول مطالعه شناسایی شد مورد بررسی قرار گرفت مشخص گردید که شباهت های بسیاری بین نوزادان و بزرگسالان وجود دارد اما تفاوت های قابل ملاحظه ای هم هست، بدین معنا که همبستگی بین برخی از مناطق در نوزادان متفاوت با بزرگسالان بود، مخصوصا قشر بینایی اولیه الگوهای اتصال بالغی را نشان داد.

رویهمرفته یافته ها نشان داد نواحی عمده ای که به کار پردازش حرکت در بزرگسالان می آید، در نوزادان هفت هفته ای نیز فعال است. شاید شگفت انگیزترین بخش ماجرا این باشد که نوزادان در این سن می توانند محل قرارگیری بدن خود را تشخیص بدهند.

 این یافته ها می تواند کاربردهای بالینی قابل توجهی نیز داشته باشد. در بسیاری از بیماری های تحلیل برنده اعصاب همانند اوتیسم و فلج مغزی، بینایی افراد با مشکل مواجه است. مطالعاتی از این دست اطلاعات بسیاری حیاتی را در مورد مکان دقیق نواحی بصری مختلف در مغز نوزادان و میزان بلوغ این نواحی، در اختیار می گذارد که می تواند راهنمای پزشکان در تلاش برای انتخاب استراتژی های توامندسازی مناسب در پنجره زمانی مناسب باشد. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
Trail'ster ماشین آفرود و هیبرید جدید کیا، با سقفی جمع شو

Trail'ster ماشین آفرود و هیبرید جدید کیا، با سقفی جمع شو

شاید کیا از جمله شرکت های ماشین سازی باشد که تولید ماشین های آفرود از آن بعید به نظر می رسید، اما در نمایشگاه ماشین 2015 شیکاگو، خبرهای دیگری است. کیا با ماشین مفهومی کاملا جدید خود که Trail'ster نام دارد، می خواهد شهرنشینان را از قید و بندهای شهری دور کرده و به طبیعت های بکر و هیجان انگیز ببرد. ماشینی با نمایی شبیه یک کراس اور کوچک که گشت زنی با آن در دشت ها و طبیعت های گردشگری سخت، همان اندازه راحت است که رانندگی در یک خیابان شلوغ شهری.

مطالعه متن کامل
کشف سپر مغناطیسی نامرئی که هزاران مایل بالای زمین قرار گرفته و مانع از ورود الکترون های کُشنده می شود

کشف سپر مغناطیسی نامرئی که هزاران مایل بالای زمین قرار گرفته و مانع از ورود الکترون های کُشنده می شود

یک سپر مغناطیسی نامرئی که حدود 7200 مایلی بالای زمین کشف شده است، مانع الکترون های کشنده می شود، الکترون های کشنده با سرعتی نزدیک سرعت نور اطراف سیاره حرکت می کنند و به عنوان عاملی برای تهدید فضانوردان، سوختن ماهواره ها و تضعیف سیتم های فضایی در طول طوفان های خورشیدی شدید شناخته می شوند.

مطالعه متن کامل
ویکی پدیا اپ آندرویدی جدیدی را با ویژگی پیشنهاد مقالات راه اندازی نمود

ویکی پدیا اپ آندرویدی جدیدی را با ویژگی پیشنهاد مقالات راه اندازی نمود

بروزرسانی جدیدی که ویکی پدیا برای اپ آندرویدی خود انجام داده است، هم ظاهر Material Design جدید و هم برخی قابلیت های اضافی را برای برخورداری از تجربه کاربری بهتر روی گوشی همراه به ارمغان می آورد

مطالعه متن کامل
دانشمندان مغز کوچکی در نخاع کشف کردند که به حفظ تعادل کمک می‌کند.

دانشمندان مغز کوچکی در نخاع کشف کردند که به حفظ تعادل کمک می‌کند.

اغلب ما برای راست ایستادن نیازی به فکر کردن و تمرکز نداریم، این کاریست که ما تمام عمر انجام می‌دهیم. ولی وقتی روی سطوح خطرناک مثل یخ یا طناب راه می‌رویم، ممکن است به تمرکز و دقت زیادی احتیاج داشته باشیم. اما محققان کشف کردند حتی در موقعیت‌های کاملا خطرناک، تا حدود زیادی، ناخودآگاهِ ما مسئول حفظ تعادل و زمین نخوردن ما می‌باشد. این به دلیل همان چیزیست که دانشمندان به آن مغز کوچک می‌گویند، درحقیقت گروهی از نرون‌های تازه شناخته شده در نخاع، اطلاعات گرفته شده از اعصاب حسی را اجرا می‌کنند. این یافته می‌تواند راه درمان جدیدی را برای مشکلات حرکتی و تعادل به ما نشان دهد.

مطالعه متن کامل
بررسی  پروجکت تانگوی گوگل و ترسیم محیط اطراف به صورت 3 بعدی

بررسی پروجکت تانگوی گوگل و ترسیم محیط اطراف به صورت 3 بعدی

با استفاده از پروجکت تانگوی گوگل می توانید نقشه های سه بعدی سریعی از هرجا ترسیم نمایید. همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید از پروجکت تانگو برای اسکن یک اتاق کوچک مبله ای استفاده شده است. منظور از پروجکت تانگوی گوگل همان تبلت نقشه کشی سه بعدی گوگل است که از سنسورهای مختلفی برای ترسیم نقشه جهان فیزیکی استفاده می کند.

مطالعه متن کامل