کوی دانش - kooy

نقشه فعالیت مغز، راز توسعه بینایی نوزادان را برملا می سازد

نقشه فعالیت مغز، راز توسعه بینایی نوزادان را برملا می سازد
09 مهر
13:15 1394
عملکردهای بینایی همانند دریافت مسیر حرکت، به سرعت بعد از تولد در مسیر توسعه قرار گرفته و به مرور زمان و همگام با تجربه کردن جهان توسط کودکان رشد می کنند تا به تکامل خود برسند. با این وجود شواهد مستقیم از نحوه روی دادن این روند در ذهن تاکنون در دسترس قرار نداشت، به این خاطر که مطالعه تصویربرداری کارکردی روی عملکرد بینایی نوزادان بیدار انجام نگرفته بود.

مطالعه ای که به تازگی در ژورنال دسترسی آزادPLOS Biology   در تاریخ 7 مهر منتشر شده است برای اولین بار پنجره مستقیمی را به دوره بلوغ نواحی مرتبط با بینایی قشر مغزی در هفته های اولیه زندگی می گشاید، و حاکی از آنست که مغزِ بیناییِ نوزادان 7 هفته ای به نحو شگفت انگیزی بالغ می باشد.

ماریا کونچتا از بنیان استلا ماریسIRCCS  و دانشگاه پیسا و همکاران وی از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کارکردی(fMRI)  به منظور ثبت فعالیت مغزی در نوزادان 7 هفته ای استفاده کردند، آنهم در هر دو وضعیت که نوزادان از قدرت بینایی خود استفاده آگاهانه می کردند و هم هنگامی که در خواب به سر می بردند. نویسندگان اولین نقشه های عمکلرد قشری بصری را در نوزادان انسانی در اختیار گذاشته و به این ترتیب زوایای بیشتری را از انعطاف پذیری عصبی در اوایل زندگی انسان آشکار ساختند، در کمال تعجبِ محققان، مشخص شد که مناطق مرتبط قشر مسئول پردازش حرکتی در نوزادان 7 هفته ای و بزرگسالان پاسخ دهی یکسانی را از خود نشان می دهد. آنچه در این سن کم غایب است، توسعه ارتباطات کارکردی بین این نواحی مرتبط و قشر بصری اولیه است که هدف اصلی قشریِ داده های ورودی بصری در بزرگسالان می باشد. 

تست نمودن نوزادان کوچک با استفاده از اسکنرfMRI  موقع بیدار بودن نوزادان و مشاهده اسکرین خود، کار بسیار چالش برانگیزی است. مطالعه انجام شده اولینfMRI  در نوع خود بوده است که بایستی محققان بر مشکلات فنی در زمینه ثبت پاسخ های نوزادان هشیار و مشارکت کننده به محرک های بصری غلبه می کردند. مورونه می گوید: "به منظور تشویق نوزادان به تماشای محرک بصری، محرک مدنظر را به ازای سن نوزادان برجسته سازی نمودیم و برای اطمینان دهی به کودکان آنها را طی اسکن در آغوش فرد مسئول آزمایش نگاه داشتیم .نوزادان به مدت زمان لازم به محرک نگاه کردند تا داده های قابل اطمینان حاصل شود. اسکن عمودی که  که بتوان مادر را با نوزاد در آغوشش جای داد این روند را بسیار راحت تر می نمود، اما این نوع اسکنرها فعلا فراهم نیستند."

 در اولین آزمایشfMRI ، تیم محققان فعالیت مغزی تعداد 12 نوزاد 7 هفته ای را درحالی ثبت نمود که نوزادان الگوهای نقطه ای متحرک تصادفی یا واقع در مدارهای منسجم را مشاهده می نمودند. محققان دریافتند نوزادان همانند بزرگسالان در قیاس با حرکت تصادفی در شبکه وسیعی از مناطق مغزی، پاسخ های بیشتری نسبت به حرکت منسجم نشان دادند، از جمله در نواحی مرتبط با برداشت از حرکت بدنی. محققان اظهار می دارند: "فعالیت مشابه این مناطق در نوزادان و بزرگسالان نشان می دهد ممکن است نوزادان از مسائلی همانند موقعیت قرارگیری بدن و خطای دید اطلاع داشته باشند." 

در یک پیگیری دیگر در آزمایشfMRI ، که بعد از این مرحله انجام گرفت مورونه و تیم همکاران وی به تست 9  تا از همین نوزادان هنگام خواب پرداختند. وقتی الگوهای فعالیت در مناطق حساس به حرکت این نوزادان که در مرحله اول مطالعه شناسایی شد مورد بررسی قرار گرفت مشخص گردید که شباهت های بسیاری بین نوزادان و بزرگسالان وجود دارد اما تفاوت های قابل ملاحظه ای هم هست، بدین معنا که همبستگی بین برخی از مناطق در نوزادان متفاوت با بزرگسالان بود، مخصوصا قشر بینایی اولیه الگوهای اتصال بالغی را نشان داد.

رویهمرفته یافته ها نشان داد نواحی عمده ای که به کار پردازش حرکت در بزرگسالان می آید، در نوزادان هفت هفته ای نیز فعال است. شاید شگفت انگیزترین بخش ماجرا این باشد که نوزادان در این سن می توانند محل قرارگیری بدن خود را تشخیص بدهند.

 این یافته ها می تواند کاربردهای بالینی قابل توجهی نیز داشته باشد. در بسیاری از بیماری های تحلیل برنده اعصاب همانند اوتیسم و فلج مغزی، بینایی افراد با مشکل مواجه است. مطالعاتی از این دست اطلاعات بسیاری حیاتی را در مورد مکان دقیق نواحی بصری مختلف در مغز نوزادان و میزان بلوغ این نواحی، در اختیار می گذارد که می تواند راهنمای پزشکان در تلاش برای انتخاب استراتژی های توامندسازی مناسب در پنجره زمانی مناسب باشد. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
استفاده از ماده ای غیرمعمول برای ترک دادن افراد سیگاری: نیکوتین

استفاده از ماده ای غیرمعمول برای ترک دادن افراد سیگاری: نیکوتین

COPD عارضه ای است که درواقع ترکیبی از برونشیت مزمن (که شامل سرفه مدام می شود) و آمفیزم (که بافت ریه را از بین می برد) می باشد. بسیاری از افراد مبتلا به COPD، مسن و سیگاری می باشند. طبق تخمین مراکز کنترل بیماری، سیگار کشیدن علت نود درصدِ مرگ و میر ناشی از COPD می باشد، با این حال 39 درصد از افراد مبتلا به COPD همچنان سیگار می کشند. نیکوتین باعث تحریک مسیر پاداش دهی در مغز می شود و به همین دلیل هم بسیاری از افراد نمی توانند تنها با یک سیگار سر کنند، بلکه همیشه ولع احساس رضایتی را دارند که از سیگار کشیدن حاصل می شود. حال محققان درحال مطالعه بر روی این موضوع هستند که در صورت برخورداری از نیکوتین، آیا سیگاری ها حاضر به ترک سیگار خواهند بود یا خیر.

مطالعه متن کامل
دریافت گواهی TENNA توسط HTC Desire 728 و Asus ZenFone Selfi

دریافت گواهی TENNA توسط HTC Desire 728 و Asus ZenFone Selfi

همان‌طور که قبلاً هم گفته بودیم، TENNA یک آژانس در چین است که مشابه FCC در آمریکا می‌باشد و تعدادی از گوشی‌های جدید توسط TENNA تأیید می‌شوند. این بدان معناست که این گوشی‌ها به‌زودی در چین عرضه خواهند شد. این دو گوشی جدید، HTC Desire 728 و Asus ZenFone Selfie هستند.

مطالعه متن کامل
آیا این پروتئین کلید ساخت قرص ضد پیری است؟

آیا این پروتئین کلید ساخت قرص ضد پیری است؟

انسان ها با ابداع روش هایی از جراحی گرفته تا استفاده از آنتی اکسیدان های موجود در مواد خوراکی مدام به دنبال به تاخیر انداختن روند غیرقابل اجتناب پیری هستند. هم اکنون محققان ادعا می کنند که ممکن است یک گام به ساخت قرص ضد پیری نزدیک تر شده باشند، البته همه این ها به لطف مهار یک مولکول کوچک پروتئینی است.

مطالعه متن کامل
حسگری برای سنجش خواصِ مقادیر ناچیز سیال

حسگری برای سنجش خواصِ مقادیر ناچیز سیال

پژوهشگران سنگاپوری موفق به ساخت حسگرهای "نوری-سیالی" پایه فیبری برای اندازه گیری خواص سیال در مقادیر بسیار کمِ سیال شدند. این نوآوری، حساسیت اندازه گیری ها را افزایش می دهد و هزینه مطالعه بر روی خواص سیالات را کاهش می دهد.

مطالعه متن کامل
حفره های متداخل در خوشه های ستاره ای، منبع اولین سیاه چاله ها هستند

حفره های متداخل در خوشه های ستاره ای، منبع اولین سیاه چاله ها هستند

اخترفیزیکدانان دانشگاه نورث وسترن موفق به پیش بینی بسیار مهمی شده اند. در مطالعه ای جدید، دانشمندان نشان دادند پیش بینی های تئوریک سال قبل صحیح بوده است، منظور همان واقعه ادغام دو سیاه چاله غول پیکر است که به تاریخ 14 سپتامبر 2015 کشف شد و ممکن است به آسانی و به واسطه یک سری «تعاملات پویا» رخ داده باشد که در هسته متراکم ستاره ایِ خوشه قدیمی کروی انجام گرفته است. این سیاه چاله های دوتایی در حفره های متداخلِ پرهرج و مرجِ خوشه ایِ کروی متولد شدند که از خوشه به بیرون انداخته شده و در نهایت با سیاه چاله ای ادغام می گردند. داستان مزبور که آنرا شکل گیری دینامیکی می نامند یکی از دو کانال اصلی شناخته شده برای شکل گیری سیاه چاله های دوتایی است که LIGO (رصدخانه امواج گرانشی تداخل سنج لیزری) آنرا کشف کرده است.

مطالعه متن کامل