کوی دانش - kooy

بررسی نانوذراتِ تشخیص سرطان گوگل: آیا اشکالاتی در آن وجود دارد؟

بررسی نانوذراتِ تشخیص سرطان گوگل: آیا اشکالاتی در آن وجود دارد؟
17 آبان
08:23 1393
گوگل امیدوار است با توسعه نانو ذرات بتواند نشانه های اولیه بیماری هایی مانند سرطان را تشخیص دهد، اما آیا در این فناوری اشکالات بالقوه ای وجود دارد؟ ذرات میکروسکوپی برای اتصال به سلولها یا ملکولهای خطرناک مشخصی مانند سلولهای سرطانی و یا پلاکت هایی در خون که باعث حمله قلبی می‌شوند، طراحی شده‌اند.

طبق گفته مجله وال استریت، شخص می‌تواند قرصی حاوی نانوذرات را مصرف کند و آنگاه این ذرات کوچک در بدن حرکت می‌کنند و به دنبال نشانه های بیماری می‌گردند. سپس به علت اینکه ذرات مغناطیسی هستند، فرد یک مچ بند می‌پوشد که ذرات را جذب می‌کند و به دستگاه اجازه می دهد تا اطلاعات را تفسیر کند.

Andrew Conrad، از آزمایشگاه تحقیقاتی گوگل در یک کنفرانس فناوری، گفت: تنها با قرار دادن آهنربا بر روی مچ، می‌توانید آنها را به دام بیاندازید، همچنین از آنها بپرسید که چه چیزی دیده اند. آیا سرطان پیدا کرده اند؟ آیا چیزی شبیه به پلاکت شکننده در حمله قلبی دیده اند؟ آیا سدیم بیش از حد دیده اند؟

امید بر این است که نشانه های بیماری را قبل از بروز علائم دریافت کنیم. Conrad به مجله وال‌استریت گفت:" حتی آزمایش اینکه به پزشک مراجعه کنید از طریق این سیستم انجام می‌شود. این تحقیق در مراحل اولیه است و بیش از 5 سال طول می‌کشد تا به واقعیت بپیوندد.

دکتر Clay Marsh رئیس دفتر نوآوری در مرکز پزشکی ِ Wexner در دانشگاه ایالتی اوهایو، که در پروژه گوگل مشارکت نمی‌کند، گفت: این مفهومی هیجان انگیز است.

با‌ این‌ وجود، نانو ذراتها سالهاست که وعده داده شده اند، اما چالش هایی برای درمان با نانو ذرات ها وجود دارد.

یک مساله، بحث امنیت است، نانو ‌ذراتها که بر روی سلامت شما نظارت می‌کنند، ممکن است نیاز باشد تا مدت زمانی طولانی در بدن باقی بمانند. Marsh گفت: رها کردن چیزی درون بدن برای زندگی شما آنهم برای مدت زمانی طولانی می‌توانند عوارض بالقوه ای داشته باشد. نانو ذراتها ممکن است به سلولها یا DNA آسیب بزنند که باعث تسریع پیری می‌شود. نانوذرات ممکن است در اندامهایی مانند کبد یا طحال، که مواد ناخواسته را از بدن پاک می‌کنند، انباشته شوند. به این دلایل، مطالعه این فناوری در حیوانات برای امنیت، قبل از مطالعه بر روی انسان اهمیت دارد.

Marsh گفت: مشکل دیگر این است که بطور کلی، این فناوری جدید، مانند آزمایشات، می‌تواند باعث ایجاد علائم مثبت کاذب شود و افرادی که واقعا بیمار نیستند، تحت درمان قرار بگیرند.

در حقیقت، عموم مردم در حال‌ حاضر تفاوت هایی در رژیم غذایی و ترکیبات شیمیایی خون خود دارند که می‌تواند تشخیص بیماری را به روش نانوذراتی سخت تر کند. علاوه ‌بر ‌این، این فرضیه که یافتن سریع بیماری همیشه بهتر است، ضرورتا درست نیست. Marsh گفت: شاید همه ما دچار سرطانی باشیم که در جایی پنهان شده است، اما رشد نمی‌کند، بنابراین ایجاد مشکل نمی‌کند.

زمانی که محققان مرحله اولیه بیماری را شناسایی کنند، آنها باید مطالعات بعدی را انجام دهند تا بدانند چه درمانی مفید خواهد بود. دکتر Jack Hoopes، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی Geisel، دانشگاه Dartmouth، گفت مفهومِ اتصال نانو ذرات به  سلولهای سرطانی خاص یا پروتئین امکان پذیر است. بسیاری از افراد همچنین ما، بر روی آن کار می‌کنند. با این وجود، محققان هنوز هم باید درک بهتری از جنبه های زیستی سرطان داشته باشند، مانند اینکه نانو ذرات ها به دنبال کدام نوع پروتئینها می‌گردند، چه غلظتی از پروتئین برای تشخیص کافیست و اینکه آیا سلولهای سرطانی در خون موجود هستند یا خیر.

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
رویکرد جدید L'OREAL در استفاده از فناوری چاپ سه بعدی

رویکرد جدید L'OREAL در استفاده از فناوری چاپ سه بعدی

شرکت L'OREAL قصد دارد لوازم آرایشی خود را بر روی پوست های تولید شده با فناوری چاپ سه بعدی آزمایش کند.

مطالعه متن کامل
پژوهشگران، روشی جدید برای قطع کردن سیگنال‌های درگیر در بیماری‌هایی مغزی پیدا کردند.

پژوهشگران، روشی جدید برای قطع کردن سیگنال‌های درگیر در بیماری‌هایی مغزی پیدا کردند.

گروه پژوهشی ار دانشگاه فنلاند شرقی و مرکز تورکو در زمینه زیست‌فناوری توانستند روشی جدید برای مسدود کردن مسیری که ممکن است علت چندین اختلال مغزی باشد، پیدا کنند. این امر می‌تواند منجر به ایجاد روش‌های درمانی بهتری شود.

مطالعه متن کامل
آفیس آنلاین (Office Online) و اضافه سازی بروزرسانی ها و قابلیت های نوین برای راحتی کاربران و رقابت  با گوگل داکیومنتس (Google Documents)

آفیس آنلاین (Office Online) و اضافه سازی بروزرسانی ها و قابلیت های نوین برای راحتی کاربران و رقابت با گوگل داکیومنتس (Google Documents)

مایکروسافت در وبلاگ آفیس خود خبر انجام تغییرات بزرگی را بر روی آفیس آنلاین اعلام کرده است. قابل توجه خوانندگان این که آفیس آنلاین رقیب اصلی گوگل داکیومنتس به شمار می رود. در جدیدترین دور از بروزرسانی ها برخی موارد ارتقا پیدا کرده اند و ویژگی های نوینی نیز اضافه شده اند تا کاربران را خشنودتر سازد. از جمله موارد شایان ذکر می توان به نمای خوانشی بهتر، گزینه های ذخیره سازی، یکپارچه سازی بیشتر با وان درایو (OneDrive) اشاره کرد.

مطالعه متن کامل
تکنولوژی های خارق العاده ای که هنوز به بازار نیامده اند

تکنولوژی های خارق العاده ای که هنوز به بازار نیامده اند

دراین خبر به بررسی اجمالی چند تکنولوژی می پردازیم که هنوز وارد بازار نشده اند. مواردی چون نمایش گر هولوگرافیک، پاک کننده ی رباتیک رومیزی، دوربین یابنده ی ماهی و مواردی دیگر. پس با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کوچکترین سونای موجود درجهان

کوچکترین سونای موجود درجهان

"کوچکترین سونای موجود روی زمین" توسط یک هنرمند در کشور لتونی خلق شده است. البته ناگفته نماند که حمام سنتی سونا رسمی است که در این کشور سابقه بسیار طولانی دارد ولی امروزه لابه لای ِسبک زندگی مدرن شهری و ماشینی گمشده است.

مطالعه متن کامل