کوی دانش - kooy

بررسی نانوذراتِ تشخیص سرطان گوگل: آیا اشکالاتی در آن وجود دارد؟

بررسی نانوذراتِ تشخیص سرطان گوگل: آیا اشکالاتی در آن وجود دارد؟
17 آبان
08:23 1393
گوگل امیدوار است با توسعه نانو ذرات بتواند نشانه های اولیه بیماری هایی مانند سرطان را تشخیص دهد، اما آیا در این فناوری اشکالات بالقوه ای وجود دارد؟ ذرات میکروسکوپی برای اتصال به سلولها یا ملکولهای خطرناک مشخصی مانند سلولهای سرطانی و یا پلاکت هایی در خون که باعث حمله قلبی می‌شوند، طراحی شده‌اند.

طبق گفته مجله وال استریت، شخص می‌تواند قرصی حاوی نانوذرات را مصرف کند و آنگاه این ذرات کوچک در بدن حرکت می‌کنند و به دنبال نشانه های بیماری می‌گردند. سپس به علت اینکه ذرات مغناطیسی هستند، فرد یک مچ بند می‌پوشد که ذرات را جذب می‌کند و به دستگاه اجازه می دهد تا اطلاعات را تفسیر کند.

Andrew Conrad، از آزمایشگاه تحقیقاتی گوگل در یک کنفرانس فناوری، گفت: تنها با قرار دادن آهنربا بر روی مچ، می‌توانید آنها را به دام بیاندازید، همچنین از آنها بپرسید که چه چیزی دیده اند. آیا سرطان پیدا کرده اند؟ آیا چیزی شبیه به پلاکت شکننده در حمله قلبی دیده اند؟ آیا سدیم بیش از حد دیده اند؟

امید بر این است که نشانه های بیماری را قبل از بروز علائم دریافت کنیم. Conrad به مجله وال‌استریت گفت:" حتی آزمایش اینکه به پزشک مراجعه کنید از طریق این سیستم انجام می‌شود. این تحقیق در مراحل اولیه است و بیش از 5 سال طول می‌کشد تا به واقعیت بپیوندد.

دکتر Clay Marsh رئیس دفتر نوآوری در مرکز پزشکی ِ Wexner در دانشگاه ایالتی اوهایو، که در پروژه گوگل مشارکت نمی‌کند، گفت: این مفهومی هیجان انگیز است.

با‌ این‌ وجود، نانو ذراتها سالهاست که وعده داده شده اند، اما چالش هایی برای درمان با نانو ذرات ها وجود دارد.

یک مساله، بحث امنیت است، نانو ‌ذراتها که بر روی سلامت شما نظارت می‌کنند، ممکن است نیاز باشد تا مدت زمانی طولانی در بدن باقی بمانند. Marsh گفت: رها کردن چیزی درون بدن برای زندگی شما آنهم برای مدت زمانی طولانی می‌توانند عوارض بالقوه ای داشته باشد. نانو ذراتها ممکن است به سلولها یا DNA آسیب بزنند که باعث تسریع پیری می‌شود. نانوذرات ممکن است در اندامهایی مانند کبد یا طحال، که مواد ناخواسته را از بدن پاک می‌کنند، انباشته شوند. به این دلایل، مطالعه این فناوری در حیوانات برای امنیت، قبل از مطالعه بر روی انسان اهمیت دارد.

Marsh گفت: مشکل دیگر این است که بطور کلی، این فناوری جدید، مانند آزمایشات، می‌تواند باعث ایجاد علائم مثبت کاذب شود و افرادی که واقعا بیمار نیستند، تحت درمان قرار بگیرند.

در حقیقت، عموم مردم در حال‌ حاضر تفاوت هایی در رژیم غذایی و ترکیبات شیمیایی خون خود دارند که می‌تواند تشخیص بیماری را به روش نانوذراتی سخت تر کند. علاوه ‌بر ‌این، این فرضیه که یافتن سریع بیماری همیشه بهتر است، ضرورتا درست نیست. Marsh گفت: شاید همه ما دچار سرطانی باشیم که در جایی پنهان شده است، اما رشد نمی‌کند، بنابراین ایجاد مشکل نمی‌کند.

زمانی که محققان مرحله اولیه بیماری را شناسایی کنند، آنها باید مطالعات بعدی را انجام دهند تا بدانند چه درمانی مفید خواهد بود. دکتر Jack Hoopes، استاد پزشکی در دانشکده پزشکی Geisel، دانشگاه Dartmouth، گفت مفهومِ اتصال نانو ذرات به  سلولهای سرطانی خاص یا پروتئین امکان پذیر است. بسیاری از افراد همچنین ما، بر روی آن کار می‌کنند. با این وجود، محققان هنوز هم باید درک بهتری از جنبه های زیستی سرطان داشته باشند، مانند اینکه نانو ذرات ها به دنبال کدام نوع پروتئینها می‌گردند، چه غلظتی از پروتئین برای تشخیص کافیست و اینکه آیا سلولهای سرطانی در خون موجود هستند یا خیر.

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
نخستین موتور جت چاپ شده سه بعدی جهان

نخستین موتور جت چاپ شده سه بعدی جهان

پژوهشگران استرالیایی دانشگاه موناش، با همکاری پژوهشگران دانشگاه دیکین و سازمان پژوهش های صنعتی و علمی میان رشته ای، نخستین و دومین موتورهای جت چاپ شده سه بعدی جهان را ساختند. یکی از آن ها هم اکنون در نمایشگاه بین المللی هوانوردی درشهر آوالون استرالیا به نمایش در آمده است و دیگری در مقر مرکزی شرکت هوا-فضای میکروتوربو در شهر تولوز فرانسه قرار گرفته است.

مطالعه متن کامل
دود سیگار خطر ابتلا به  سکته مغزی در افراد غیرسیگاری را 30  درصد افزایش می دهد

دود سیگار خطر ابتلا به سکته مغزی در افراد غیرسیگاری را 30 درصد افزایش می دهد

در آمریکا سالانه حدود هشتصد هزار نفر دچار سکته مغزی می شوند. هر یک مرگ از 19 مرگ در آمریکا در اثر سکته مغزی رخ می دهد و از عوامل اصلی ناتوانی است. مطالعه جدیدی که در ژورنال Preventive Medicine منتشر شد نشان داد که دود سیگار (SHS) خطر سکته مغزی افراد غیرسیگاری را حدود 30 درصد افزایش می دهد.

مطالعه متن کامل
بهترین نرم‌افزار های ویرایش برای PDF

بهترین نرم‌افزار های ویرایش برای PDF

PDF ها در بین تجارت هایی که تلاش می‌کنند، عملکردی سبز داشته باشند، محبوب هستند، چرا که آنها هزینه ای برای تولید ندارند و تضمین می‌کنند اسناد، برای همه در هر جا و هر زمان، به یک شکل ظاهر ‌شوند. همچنین فایلها حالت تعاملی دارند، اگر بخواهید، همکاران دیگر شما می‌توانند آنها را تا حدی یا به طور کامل ویرایش کنند. PDF به علت انعطاف پذیری و حضور در همه جا، محبوب است.

مطالعه متن کامل
مفصل ترین ویدئوی پرواز بر فراز سرس ناسا را تماشا کنید!

مفصل ترین ویدئوی پرواز بر فراز سرس ناسا را تماشا کنید!

جدیدترین ویدئوی ناسا حاصل ترکیب تصاویری است که داون از سطح سرس، سیاره کوتوله، گرفته است و حاوی اطلاعات ارزشمندی برای دانشمندان می باشد

مطالعه متن کامل
Dell دسکتاپ XPS18  را عرضه کرد

Dell دسکتاپ XPS18 را عرضه کرد

در خیلی از دسکتاپ های همراه، جنبه "دسکتاپ"بودن به همراه بودن می چربد، یعنی هرچند تا حدودی قابلیت همراه بودن را درخود جای داده اند، اما نمی توان آنها را جابه جا کرد. درعوض مدل XPS 18از شرکت Dell تماما دسکتاپی همراه است که با دارا بودن قدرت لاینقطع و طراحی سبک وزن، به شما امکان جابه جا کردنش را می دهد. برای آشنایی با این محصول جدید شرکتِ دل، با کوی همراه باشید

مطالعه متن کامل