کوی دانش - kooy

شنل نامرئی کننده جدید قادر به پنهان سازی انواع اشیای سه بعدی با اشکال مختلف است

شنل نامرئی کننده جدید قادر به پنهان سازی انواع اشیای سه بعدی با اشکال مختلف است
30 شهریور
08:15 1394
شنل نامرئی فوق نازکی که در دانشگاه کالیفرنیا برکلی توسعه داده شده است را می توان به دور اشیایی از هر شکل پیچیده و اقدام به نامرئی سازی آن شی ء نمود

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا برکلی موفق به ساخت شنل نامرئی کننده ی قابلِ تازدن و فوق نازکی شده اند که می توان آنرا به دور اشیای میکروسکوپی از هر شکلی پیچیده واشیا را در طیف مرئی نامرئی نمود. اما بنا به ادعای محققانی که در پروژه شرکت دارند، می توان نسبتا به آسانی شنل را در اندازه های مختلف نیز تولید نمود.

به دلیل پخش شدن بخشی از نور برخورد کننده به اشیا در مسیر شبکیه چشم انسان، می توانیم اشیا را مشاهده کنیم. شنل های نامرئی با بهره گیری از خصوصیات نوری غیرعادیِ متاماده اقدام به نامرئی سازی اشیا از مقابل دید می کنند. شنل های مذکور از توانایی دستکاری نور آنهم به شکل منحصربه فردی در اطراف سطح خود برخوردارند، بنابراین نور از خود شنل یا شئ که آنرا می پوشاند منعکس می شود. 

 البته شنل هایی که در نور مرئی، فوق بنفش یا مادون قرمز طیف الکترومغناطیسی کار می کنند هم ساخته شده است .با این وجود، این شنل ها هرچند در خم کردن نور به درون یک شی ء موفق هستند، اما فاز موج الکترومغناطیسی را نیز دچار اختلال می سازند. در نتیجه هرچند که شیء به خاطر عدم انعکاس هر نوع نوری از آن پنهان می ماند، اما شنل را می توان با بهره گیری از ابزارهای خاص همچنان شناسایی کرد. افزون بر این ها این قبیل شنل ها بسیار سنگین وزن بوده و تولیدشان در مقیاس های مختلف مشکل است. 

تیمی  از محققان که سرپرستی آنها را ژیانگ ژانگ از دانشگاه کالیفرنیا برکلی به عهده داشته است از پیشرفت های چشمگیری که در مهندسی متاماده حاصل شده استفاده کرده و اقدام به طراحی شنلی ارتقا یافته کردند که بسیار نازک است (تنها 80 نانومتر ضخامت دارد)، به علاوه نسبت به شنل های قبلی قابل تشخیص نیست، در طیف نور مرئی کار می کند و بنا به ادعای سازندگانش می توان آنرا منطبق با اندازه اشیای مختلف تنظیم کرد.

یوان وانگ، زی جینگ وونگ و ژیانگ ژانگ، شنل "پوستی" فوق نازک نامرئی کننده را ابداع کرده اند که می توان آنرا با شکل شیء وفق داده و از دیده شدن آن در نور مرئی جلوگیری نمود. 

این شنل با استفاده از آرایه هایی از نانوآنتن هایی از جنس طلا اقدام به نامرئی سازی اشیا می کند، به این ترتیب که  هر کدام از نانوآنتن ها فاز موج نوری منتشره از شنل را دستخوش تغییر می سازند. هنگامی که شی مدنظر با نور (قرمز عمیق) دارای طول موج 730 نانومتری روشن می شود، آنتن ها باعث می شود شنل صرف نظر از شکلی که دارد، همچون آینه ای کاملا مسطح عمل کند. 

ژانگ و همکاران وی با پیچاندن این شنل به دور یک شیء با اندازه سلولی که شکل بسیار نامنظمی داشت دست به امتحان اختراع خود زدند. همانگونه که انتظار می رفت وقتی نور سرخ به شنل برخورد کرد، از سطح آن منعکس شد طوریکه انگار از روی سطح آینه ای مسطح منعکس شده باشد، به این ترتیب شیئی که زیر آن قرار داشت را با استفاده از شیوه حساس فازی نیز نمی شد تشخیص داد. بعد از تغییر قطب بندی نانوآنتن ها، توانایی شنل به طور کلی از دست رفت.

به گفته ژانگ: "این بار اولی است که شیئی 3 بعدی دارای شکلی قراردادی از نور مرئی پنهان شده است. شنل نامرئی ساز فوق نازک ما، هم اکنون مثل یک پوشش عمل می کند. طراحی و به کارگیری شنل راحت است و برای پنهان سازی اشیای میکروسکوپی که اندازه های مختلفی دارند قابل درجه بندی هم هست."

هرچند که برای توانمند شدن شنل یادشده جهت نامرئی کردن آدم ها مثل آنچه در سری های هری پاتر دیدیم سال ها وقت لازم است، از همین نسخه کنونی هم می توان برای پنهان سازی لی اوت های حساس اجزای الکترونیک یا کمک به توسعه کامپیوترهای نوری استفاده کرد.

مقاله ای در همین رابطه در ژورنال ساینس به چاپ رسیده است. در ویدئویی که در ادامه می آید می توانید شنل یاد شده را هنگام عمل مشاهده کنید.

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کاهش در شمار وال ها، ماهی ها و حیوانات بزرگ چرخه مواد مغذی زمین را با اختلال مواجه می کند

کاهش در شمار وال ها، ماهی ها و حیوانات بزرگ چرخه مواد مغذی زمین را با اختلال مواجه می کند

بنا به محاسبات محققان توانایی وال ها و پستانداران خاص زمینی یک منطقه از نظر حمل و نقل مواد مغذی به سرتاسر جهان کاهش پیدا کرده و به عدد 6% از ظرفیت جهانی این حیوانات قبل از انقراض توده و کاهش جمعیتشان رسیده است.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: درمان خانگی برای شوره سر

نکته سلامتی: درمان خانگی برای شوره سر

شوره سر یکی از آن مواردِ بهداشتی است که باعث خجالت فرد می شود. جدای از درمانهایی که عموما توسط شامپوها انجام می شود درمان های خانگی نیز برای کمک به بهتر شدن حالت پوسته پوسته شدن و خارش سر وجود دارد.

مطالعه متن کامل
ابداع فرآیند جدیدی برای تولید سوخت و مواد شیمیایی از گازهای خروجی کارخانه های فولادسازی

ابداع فرآیند جدیدی برای تولید سوخت و مواد شیمیایی از گازهای خروجی کارخانه های فولادسازی

در حال حاضر فقط مقدار کمی از توان یا حرارت گازهای خروجی غنی از مونو اکسید کربن کارخانه های فولادسازی احیا می شود و به چرخه مصرف بر می گردد که پیرو این مسأله، محققین مؤسسه تحقیقاتی «فرانهوفر» برای بازیابی و احیای کارآمد این منبع عظیم کربنی بلااستفاده، موفق به خلق فرآیند جدیدی شده اند که گازهای خروجی کارخانجات را در مقیاس آزمایشگاهی به سوخت و مواد شیمیایی با کاربرد خاص تبدیل می کند.

مطالعه متن کامل
تولید پلاستیکِ زیستی جدید با استفاده از روغنهای گیاهی

تولید پلاستیکِ زیستی جدید با استفاده از روغنهای گیاهی

محققان روش جدیدی در استفاده از روغنهای گیاهی مثل روغن زیتون و روغن بزرک (تخم کتان) برای تولید پلی یورتان ابداع کردند. پلی یورتان ماده ای پلاستیکی است که در همه جا از فوم ها گرفته تا پنلهای عایقکاری، تایرها، شیلنگ ها و آب بند ها استفاده می شود.

مطالعه متن کامل
کنترل مایعات در مقیاس های میکرو و نانو

کنترل مایعات در مقیاس های میکرو و نانو

در تحقیقاتی که از موضوع دارو رسانیِ متمرکز و هدفمند گرفته تا موضوع خود مونتاژیِ نانوربات ها توسط محققین دانشگاه نورث آمبریا (نیوکاسل، انگلستان) انجام شده است، محققین با استفاده از اتم های بسیار بزرگ، از نحوه رفتار مایعات در مجاری میکروسکوپی پرده برداشته اند.

مطالعه متن کامل