کوی دانش - kooy

پرندگان و تاثیر انتخاب آزاد همسر!

پرندگان و تاثیر انتخاب آزاد همسر!
26 شهریور
11:15 1394
وقتی بحث از همسرگزینی در میان باشد انسان ها بسیار وسواسی عمل می کنند و آشنا شدن از طریق دوستان، استفاده از سایت های آنلاین همسرگزینی، قرارهای عجیب و غریب و ... فقط قدم اول است. بعد از آن با استفاده از انواع بررسی های ظاهری و رفتاری، تحقیق در مورد سلامت فکری و جسمی فرد مقابل و همچنین محک شخصیت فرد با انواع روشها، تازه خود را در میانه راه می بیند. برخی افراد هم با طرد شدن های تحقیرآمیز از طرف جنس مخالف، سازش های مبنی بر عجله و برخی اوقات هم خوش شانسی رو برو می شوند. در نهایت ما "عاشق می شویم" و "تا آخر عمر با خوبی و خوشی زندگی می کنیم." اما آیا اینهمه وسواس داشتن، هدررفت زمان و انرژی نیست؟ یا شاید خرج کردن این وسواس کار درستی است. در ادامه مطالعه ای را مرور خواهیم کرد که تاثیر انتخاب آزاد و عاشقانه بر زندگی را مرور کرده، البته نه در دنیای انسانها !! با کوی دانش همراه شوید تا این موضوع جالب را بررسی کنیم...

 

انجام تحلیل هزینه/فایده برای عشق کار مشکلی است، زیرا بصورت بالقوه موضوعات زیادی در این قضیه دخیل می باشند و از طرف دیگر، وقتی پای انسان ها در پیش باشد یک سری محدودیت های اخلاقی باعث می شود که در آزمایشات مربوطه احتیاط به خرج دهیم. مطالعه جدیدی که در ژورنال PLOS biology به قلم ملکه اهلی، بارت کمپنرز و ولفگانگ فورست میر از انستیتوی پرنده شناسی مکس پلانک در سوایزن آلمان منتشر شده است به شرح آزمایش ظریفی می پردازد که هدف از طراحی آن بررسی پیامدهای گزینش همسر می باشد. 

نویسندگان مطالعه از اشتراک خصوصیات بین «فنچ های راه راه» و انسان ها در انجام این بررسی استفاده کردند، به این ترتیب که هم فنچ ها و هم انسان ها تک همسر بوده و در تربیت فرزندان خود تشریک مساعی می کنند. فنچ های ماده به شکلی اختصاصی دست به انتخاب همسران خود می زنند و بین آنها بر سر جذاب بودن جفت نر اختلاف عقیده وجود دارد.

نویسندگان تحقیق، جمعیتی از 160 عدد از این پرنده ها را در نظر گرفته و جلسه قرار آشنایی سریعی ترتیب دادند و طی آن گروه هایی متشکل از 20 پرنده ماده را در موقعیتی قرار دادند تا از میان 20 نر مقابلشان دست به انتخاب آزادانه جفت خود بزنند. بعد از اتمام انتخاب جفت، امکان زندگی مشترک برای نیمی از زوج ها فراهم شد. اما در مورد نیمی دیگر نویسندگان مطالعه دخالت کرده و جفت ها را از هم جدا نموده و آنها را به اجبار با سایر جفت های دلشکسته زوج نمودند.

آنگاه زوج های خوشحال و ناراضی هر دو به حال خود گذاشته شدند تا به زاد و ولد بپردازند و نویسندگان رفتار والدین را بررسی کرده و تعداد جنین های مرده، جوجه های مرده و جوجه های زنده و رفتارهای مراقبتی والدین را شمارش نمودند. 

شگفت آور است اما عدد نهاییِ جوجه های زنده متعلق به پدر یا مادری که جفت خود را آزادانه انتخاب کرده بودند نسبت به آنهایی که وادار به زندگی با هم شده بودند 37% بیشتر بود. در لانه جفت هایی که همدیگر را انتخاب نکرده بودند سه برابر تخم بارورنشده وجود داشت که بیشتر این تخم ها یا دفن شده یا از دست رفته بودند و نشان می داد که تعداد زیادی از جوجه ها بعد از سربرآوردن از تخم از دست رفتند. بیشترین میزان مرگ و میر ظرف 48 ساعت اول زندگی جوجه ها رخ داده بود،  که دوره حساسی از نظر مراقبت های والدین به شمار می رود و حاکی از آن است نرهایی که به اجبار تن به جفت گیری داده اند در انجام وظایف پدری خود قصور بیشتری هم نشان می دهند. 

مشاهده رفتارهای عاشقانه بین دو گروه هم تفاوت های ظریفی را نشان داد، به این ترتیب که هرچند نرهای غیرانتخابی  همان میزان توجه را به جفت های خود نشان می دادند که نرهای انتخاب شده توسط ماده ها، اما ماده هایی که به اجبار با نرها زوج شده بودند نسبت به اظهار علاقه نرهای مقابلشان پذیرش بسیار کمتری نشان می دادند و حتی بسیار کمتر در رفتارهای جنسی مشارکت می جستند. تحلیل رفتار هماهنگ جفت ها نشان داد زوج های غیرانتخابی به صورت کلی در قیاس با زوج هایی که با میل و رغبت در کنار هم قرار گرفته بودند رفتار عاشقانه کمتری از خود بروز می دهند. گذشته از این میزان خیانت بین زوج هایی که غیرانتخابی بودند هم بیشتر شد، نکته جالب آنست که خیانت در بین نرها به مرور زمان افزایش پیدا کرد، هرچند ماده های آنها همچنان وفادار باقی مانده بودند و کمتر دست به خیانت می زدند.

در نهایت نتیجه گیری که نویسندگان مطالعه انجام دادند به این صورت است که سلیقه پرنده ها حالت اختصاصی دارد و جفت خود را بر اساس خصوصیاتی که برایشان جذاب است انتخاب می کنند و ممکن است کسی که از بیرون به این ماجرا می نگرد متوجه علت انتخاب نشود. همین جذبه ماده ها را برمی انگیزد تا در رفتارهای جنسیِ موفق شرکت کرده و به علاوه تعهد زوجین نسبت به ایفای وظایف پدر و مادری که موقع پرورش جوجه ها لازم است هم افزایش می یابد، رویهمرفته همین عوامل موجب می شود تا زوج مذکور ژن های خود را از طریق انتقال به فرزندانشان تداوم ببخشند.

آنچه خواندید به نظرتان آشنا رسید؟ دقیقا در مورد انسان ها نیز داستان به همین منوال است، البته در مورد انسان ها به خاطر مرحله طولانی تر وابستگی که بین والدین و فرزندان وجود دارد، نیاز به دقت در همسرگزینی تشدید می شود. حال باید پرسید آیا نتایج بدست آمده در این مطالعه با برخی مطالعات انجام گرفته در باب تفاوت بین ازدواج های زاده عشق و علاقه و ازدواج های از قبل ترتیب داده شده در جوامع انسانی نیز قرابت دارد؟

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
سرویس ارسال پیام استرینگز (Strings) به شما امکان پس گرفتن آنچه را ارسال کردید می‌دهد.

سرویس ارسال پیام استرینگز (Strings) به شما امکان پس گرفتن آنچه را ارسال کردید می‌دهد.

گاهی اوقات در مناسبتها تعداد زیادی پیام را ارسال میکنیم، اما گاهی هنگام این ارسال انبوه دچار اشتباه می شویم. تا کنون از خود پرسیده اید که آیا پیامی را که ارسال کرده اید، نباید می‌فرستادید؟ و یا اینکه بابت هیچکدام از آن پیام‌های ارسالی پشیمان نیستید؟ خب؛ این پیامها به هرحال همه‌شان ارسال شده‌اند، مگر نه؟ ای کاش برنامه‌ای وجود داشت که با استفاده از آن می‌شد پیام‌ها و عکس‌های مدنظر را بازگردانید. خب چنین برنامه‌ای وجود دارد و نامش هم استرینگز است. این پلت فرم جدیدِ پیام‌رسانی به شما امکان بازگراندن پیام‌های ارسال شده را می‌دهد، حتی در صورتی که دریافت کننده پیام شما را گرفته و با دیدنش به شما خندیده باشد.

مطالعه متن کامل
کوتوله جدید و تشعشعاتی قدرتمندتر از انفجارهای خورشیدی

کوتوله جدید و تشعشعاتی قدرتمندتر از انفجارهای خورشیدی

ستاره شناسان موفق به شناسایی کوتوله قهوه ای "فوق سردی" شده اند که نامش 2MASS 0335+23 می باشد و می تواند تشعشع هایی از خود ساطع کند که از انفجارهای خورشیدی نیز قدرتمندتر هستند. هرچند ستاره شناسان غالبا کوتوله های قهوه ای را "ستاره های ناقص" می نامند، اما دانشمندان دانشگاه دلور ریافته اند حداقل یکی از این اجرام کم نور سماوی می تواند تشعشع های نوری قدرتمندی از خود ساطع نماید.

مطالعه متن کامل
کشف سیاره ای بسیار شبیه به سیاره زمین توسط ناسا!

کشف سیاره ای بسیار شبیه به سیاره زمین توسط ناسا!

آژانس فضایی آمریکا (ناسا) در کنفرانسی خبریِ خود (1 مرداد 1394) از آخرین اکتشافات تلسکوپ فضایی کپلر در زمینه کاوش فراسیاره ها خبر داد. این تلسکوپ در سال 2009 و با هدف کشف سیاره هایی که در «منطقه مسکونی» یا همان منطقه «گلدیلاک» قرار دارند به فضا پرتاب شد. سیاره هایی که در این منطقه قرار دارند با فاصله ای کاملاً امن به دور ستاره خود می گردند به طوری که امکان وجود آب مایع بر روی سطح این سیاره ها وجود دارد. اکثر سیاره های کشف شده توسط تلسکوپ کپلر، از نوع سیاره های گازی غول پیکر، مشابه مریخ در منظومه شمسی، بوده اند و فقط هشت سیاره در منطقه گلدیلاک تا کنون کشف شده که اندازه آنها کمتر از دو برابر اندازه سیاره زمین است.

مطالعه متن کامل
به راحتی بدهیهای خود را با این 9 برنامه انتقال پول، حل‌وفصل کنید.

به راحتی بدهیهای خود را با این 9 برنامه انتقال پول، حل‌وفصل کنید.

همه ما در این موقعیت بوده‌ایم: با گروهی از دوستان برای صرف شام بیرون رفته‌اید، پیشخدمت صورت‌حساب را می‌آورد و برای اینکه کارها آسان‌تر پیش بروند، می‌خواهید همه صورت حساب را با کارت اعتباری خود پرداخت کنید. این درحالی است که همه می‌خواهند در اولین فرصت پول شما را باز گردانند، ماه بعد متوجه می‌شوید که هیچ پولی از دوستانتان واریز نشده است. اگر بخواهید گانگسترهای ایتالیایی را به خانه دوستانتان بفرستید و پول خود را پس بگیرید، شما را سرزنش نمی‌کنیم، اما روش آسان‌تری نیز برای جبران دارایی وجود دارد. در حقیقت، تمام چیزی که نیاز دارید، دسترسی به گوشی هوشمند اندروید، ویندورز یا iOS است؛ حتی نیازی به قبول دردسر برای تماس یا Vito‌ خود نیست.

مطالعه متن کامل
مرورزمان خودکار و تبدیل  فلیکر به ماشین زمان

مرورزمان خودکار و تبدیل فلیکر به ماشین زمان

همانگونه که تمام افراد ساکن در نزدیکی برج لندن، Angel of the North یا هرجای دیگری در جزیره منتهن می دانند، روزانه میلیون ها تصویر از این مکان های متمایز گرفته شده و در وب سایت های مختلف آپلود می شود. اگر می شد راهی برای مرتب سازی این تصاویر و کنار هم قرار دادنشان پیدا کرد، آنگاه عکس های گرفته شده می توانست شرح زنده ای از سیر تحول جهان و تغییرات آنرا به مرور زمان بیان کند.

مطالعه متن کامل