کوی دانش - kooy

فضانوردان و موفقیت در نگریستن به "کیسه آمنیوتیک" ستاره ای در حال شکل گیری

فضانوردان و موفقیت در نگریستن به "کیسه آمنیوتیک" ستاره ای در حال شکل گیری
24 شهریور
06:15 1394
فضانوردان موفق به نگریستن از میان کیسه آمنیوتیک ستاره ای شده اند که هنوز در مرحله شکل گیری قرار دارد، به این ترتیب برای اولین بار، منطقه درونی یک منظومه خورشیدیِ درحال رشد مورد بررسی قرار گرفته است.

در مقاله تحقیقی که امروز در ژورنال Monthly Notices of the Royal Astronomical Society به چاپ رسیده است، تیمی بین المللی از فضانوردان یافته های شگفت انگیز خود را از مشاهداتشان روی ستاره ای والد به نام HD 100546 عرضه داشته اند.

نویسنده ارشد این مطالعه دکتر ایگناسیو مندیگوئیتا از دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه لیدز می گوید: "تاکنون هیچ مطالعه ای موفق نشده بود ستاره ای در مرحله شکل گیری را از فاصله ای به این نزدیکی بررسی نماید، خصوصا اینکه ستاره مزبور حداقل یک سیاره در مجاورت خود داشته باشد."

" اما ما توانستیم برای اولین بار نشت از بخش درونی صفحه ای گازی را شناسایی کنیم که ستاره مرکزی را دربرگرفته است. برخلاف انتظارمان، نشت یادشده شبیه همان فرآیندی است که در مورد ستاره های جوان "بی ثمر" مشاهده می شود که هیچ نشانه ای مبنی بر شکل گیری سیاره ای فعال را از خود بروز نمی دهند."

ستاره شناسان مزبور برای مشاهده این منظومه دور از Very Large Telescope Interferometer (VLTI) استفاده کردند که در رصدخانه ای در شیلی قرار دارد. VLTI قدرت مشاهده چهار تلسکوپ 8.2 متری را با هم ترکیب کرده و می تواند اقدام به گرفتن تصاویری کند که از نظر شفافیت برابر با شفافیت تصاویر تلسکوپی انفرادی با قطر 130 متر باشد.  

پرفسور رنه اودمایژر نویسنده همکار مطالعه از همین دانشکده می گوید: "باتوجه به فاصله دوری که بین زمین و ستاره قرار دارد (325 سال نوری)، مشاهده این ستاره مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه بود، آنهم از 100 کیلومتر دورتر."

HD 100546  ستاره ای جوان است (که سن آن صرفا یک هزارم عمر خورشید می باشد) و توسط ساختار صفحه مانندی از گاز و غبار به نام "صفحه پیش سیاره ای" احاطه شده است که ستاره ها در آن شکل می گیرند. این صفحات معمولا در اطراف ستاره های جوان مشاهده می شوند، اما صفحه ای که در اطرافHD 100546  قرار دارد بسیار منحصر به فرد است، زیرا اگر ستاره در مرکز منظومه شمسی قرار داده می شد، بخش بیرونی صفحه گسترش یافته و حدود ده برابر مدار پلوتون می گردد.

به گفته دکتر اودمایژر: "نکته جالب تر آنست که این صفحه شکافی خالی از ماده دارد. شکاف مزبور بسیار بزرگ بوده و حدود ده برابر اندازه فضایی است که بین خورشید و زمین قرار دارد. صفحه داخلی گاز تنها چند سال دیگر دوام آورده و سپس توسط ستاره مرکزی گیر می افتد، بنابراین بایستی به نحوی مدام پر شده باشد."

"ما اینگونه می اندیشیم که اثر جاذبه سیاره یا سیاره هایی که همچنان در شکاف درحال شکل گیری هستند، ممکن است باعث تقویت انتقال ماده از بخش بیرونیِ غنی از گاز صفحه به مناطق داخلی صفحه شده باشد."

منظومه هایی از قبیلHD 100546  که هم سیاره و هم شکافی در صفحه پیش سیاره ای خود دارند، بسیار نادر هستند. تنها نمونه مشابه دیگری که پیش از این گزارش شده است منظومه ای است که در آن به نسبت مطالعه جدید، شکاف موجود در صفحه ده برابر دورتر از ستاره والد است.  

به گفته اودمایژر: "با توجه به مشاهداتی که از صفحه داخلی گازی HD 100546  داشته ایم، باید گفت که شناخت ما از حیات اولیه ی ستاره های میزبان سیاره ای، کم کم در حال نزدیک شدن به میزان شناختی است که از منظومه شمسی داریم."

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
بروزرسانی اینستاگرام و ارائه قابلیت ویرایش خطاهای تایپی

بروزرسانی اینستاگرام و ارائه قابلیت ویرایش خطاهای تایپی

اینستاگرام تعدادی قابلیت های جدید را برای کاربران خود اعلام و عرضه کرده است.

مطالعه متن کامل
کاهش در شمار وال ها، ماهی ها و حیوانات بزرگ چرخه مواد مغذی زمین را با اختلال مواجه می کند

کاهش در شمار وال ها، ماهی ها و حیوانات بزرگ چرخه مواد مغذی زمین را با اختلال مواجه می کند

بنا به محاسبات محققان توانایی وال ها و پستانداران خاص زمینی یک منطقه از نظر حمل و نقل مواد مغذی به سرتاسر جهان کاهش پیدا کرده و به عدد 6% از ظرفیت جهانی این حیوانات قبل از انقراض توده و کاهش جمعیتشان رسیده است.

مطالعه متن کامل
کشف فسیل های کوسه «بزرگ جثه باستانی» در تگزاس

کشف فسیل های کوسه «بزرگ جثه باستانی» در تگزاس

تصویر فوق متعلق به فسیل کوسه ای متعلق به 300 میلیون سال قبل در نیومکزیکو می باشد. فسیل های "ابرکوسه تگزاسی" نسبت به فسیل این کوسه نیومکزیکویی کامل نیستند اما دانشمندان حدس می زنند که ابرکوسه یافت شده از نمونه نیومکزیکویی هم بزرگ تر بوده باشد.

مطالعه متن کامل
«چشمِ انسان مانند» در پلانکتون تک سلولی: میتوکندریا و پلاستیدها  با هم تکامل یافته اند

«چشمِ انسان مانند» در پلانکتون تک سلولی: میتوکندریا و پلاستیدها با هم تکامل یافته اند

دانشمندان با بررسی ساختار چشم مانند پلانکتون دریایی تک سلولی به نام warnowiids دریافته اند که این ساختار حاوی بسیاری ازاجزای تشکیل دهنده یک چشم پیچیده است دانشمندان با بررسی «ساختار چشم مانندِ» پلانکتون دریایی تک سلولی به نام warnowiids دریافته اند که این ساختار حاوی بسیاری از اجزای تشکیل دهنده یک چشم پیچیده است این پلانکتون دریایی تک سلولی که میکروبی درنده می باشد نقطه بنفش تیره رنگی دارد که ocelloid نامیده می شود و شبیه چشم چند سلولی حیوانات می باشد، شباهتی که باعث شد دانشمندان ابتدا آنرا متعلق به موجود دیگری بدانند که توسط warnowiids بلعیده شده است.

مطالعه متن کامل
معرفی 10 ترفند کاربردی در Galaxy S6 Edge

معرفی 10 ترفند کاربردی در Galaxy S6 Edge

گوشی هوشمند Galaxy S6 Edge دارای تمام گزینه هایی است که یک گوشی پرچمدار باید آن‌ها را داشته باشد. از جمله یک صفحه زیبای خمیده. ولی این صفحه خمیده فقط برای زیبایی نیست. از این صفحه خمیده می‌توان برای کارهای زیادی استفاده کرد. ما برای شما ترفندهایی از Galaxy S6 Edge را آماده کرده‌ایم که به شما در کار با آن کمک کرده و از ویژگی‌های جالبی که آن‌ها را نمی‌شناسید پرده خواهد برداشت.

مطالعه متن کامل