کوی دانش - kooy

استفاده از قابلیت نفوذ پذیری مغناطیس برای ذخیره اطلاعات

استفاده از قابلیت نفوذ پذیری مغناطیس برای ذخیره اطلاعات
21 شهریور
16:15 1394
دانشمندان گام های امیدوارکننده ای را در مسیر توسعه فناوری حافظه مغناطیسی جدیدی برداشته اند. حافظ تولیدی به این روش نسبت به فاسد شدن توسط میدان های مغناطیسی یا قرارگرفتن در معرض حرارت در قیاس با حافظه های مرسوم بسیار مقاوم تر است.

یافته های حاصل از مطالعه جدید که در مورد استفاده از قابلیت نفوذپذیری مغناطیسی و نحوه کشش ماده توسط  میدان مغناطیسی می باشد، در ژورنال Physics D: Applied Physics منتشر شده اند.

 یافته های مزبور مسیر جدیدی را به سوی کاربردهای متنوعی از حافظه سخت تابشی با چگالی بالا (مناسب برای سفرهای فضایی) تا کارت های آی دی ایمن تر را دربرمی گیرد.

 در حافظه های مغناطیسی مرسوم همانند آنهایی که داخل کامپیوترها استفاده می شود، یا نوار مغناطیسی که روی کارت اعتباری قرار دارد، مغناطیسی سازی بیت حافظه از طریق خوانش انجام می شود. از آنجایی که مغناطیسی سازی با استفاده از میدان مغناطیسی نوشته می شود، می توان آنرا با کمک میدان مغناطیسی پاک هم کرد.

نفوذپذیری مغناطیسی، که از خصوصیات ذاتی فرومغناطیس های نرم محسوب می شود، به واسطه قرار گرفتن در معرض میدان مغناطیسی تغییر نمی کند و بنابراین اطلاعاتی که به وسیله برنامه ریزی تغییرات در قابلیت نفوذپذیری مغناطیسی هر یک از بیت های حافظه ذخیره شده است،  با قرار دادن بیت حافظه در برابر میدان های مغناطیسی نیز پاک نمی شود.

دکتر آلان اِدِل اِشتاین نویسنده مطالعه یادشده می گوید "فکر استفاده از قابلیت نفوذپذیری مغناطیسی به منظور ذخیره اطلاعات گام بزرگی رو به جلو محسوب می شود، افزون بر این روشی کاربردی است تا حافظه در نزدیکی سنسور قرار بگیرد و خوانده شود. شخصا از بابت موفقیتی که در این راه به دست آوردیم بسیار خشنود هستم".

 در تکنیک مزبور از حرارت دهی ترمال ِلیزری برای کریستالیزه کردن مناطق بی شکل  فرومغناطیس ها استفاده شد. از آنجایی که قابلیت نفوذپذیری نواحی کریستالی نسبت به نواحی بدون شکل کمتر است، اطلاعات را می توان از روی حافظه و با بهره گیری از خوانشِ تغییرات رخ داده در میدان مغناطیسی پروب، خواند.

استفاده از چیپ هایRF  در کارت های اعتباری، حافظه با ثبات تری را در اختیار نهاده است، البته هر کسی که RF خوان در اختیار داشته باشد می تواند این حافظه ها را بخواند. از آنجایی که میدان مغناطیسی پروب بایستی در نزدیکی حافظه قرار داشته باشد، این تکنیک فناوری ایمن تری را در اختیار می گذارد.

 یکی از مشکلات حافظه های مغناطیسی قدیمی، محدودیت ظرفیت آنهاست که به خاطر حد فوق پارامغناطیسی یعنی کوچکی اندازه ذراتی که در حافظه مورد استفاده قرار می گیرند ایجاد می شود. با استفاده از نفوذپذیری مغناطیسی، خصوصیت ذاتی ماده، ریزساختار و ترکیب ماده، بدل به فاکتورهای محدودکننده می شود. 

اِدِل اِشتاین ادامه می دهد: "درحال حاضر بیت هایی که در اختیار داریم از لحاظ اندازه چگالی کوچک هستند. اما از این پتانسیل برخورداریم تا  چگالی های با اندازه بسیار بزرگ تر را بدست بیاوریم، زیرا دیگر محدودیت فوق پارامغناطیسی مطرح نیست، هرچند محدودیت های فناوریِ پیچیده ای وجود دارد که ابتدا باید برای آنها چاره ای اندیشیده شود."

همچنین آنطور که در مقاله گفته شده است درصورت بهره گیری از تکنیک نوین، امکان فساد حافظه در صورت قرار گیری در معرض تشعشع گاما بسیار کمتر می شود، این مسئله بخصوص در ماموریت های فضایی مهم است، زیرا حافظه بایستی دارای پوشش حفاظتی کمتری باشد تا از وزن آن هم کاسته شود.

 هم اکنون محققان دنبال تکنیکی برای ایجاد قابلیت نگارش مجدد روی حافظه هستند. اِدِل اشتاین اینگونه نتیجه می گیرد: "با توجه به اثبات توانایی بازنویسی بیت ها روی حافظه خوانشی/نگارشی، امیدواریم که نتایج یافته هایمان را به زودی منتشر سازیم."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
مشعل صوتی، موزیک هایتان را (واقعاً) داغ تر می کند!

مشعل صوتی، موزیک هایتان را (واقعاً) داغ تر می کند!

مشعل صوتی (Sound Torch) یک اسپیکر بلوتوثی پرتابل است که با برخورداری از یک تخته پایرو، جلوه های مختلفی از شعله را بر حسب آهنگ در حال پخش تولید می کند و یک عنصر بصری بی نظیر به آهنگ هایتان اضافه می کند.

مطالعه متن کامل
معرفی 5 اپلیکیشن اندرویدی برای ترک سیگار

معرفی 5 اپلیکیشن اندرویدی برای ترک سیگار

از سرطان ریه گرفته تا هر نوع سرطان دیگر، بیماری‌های قلب و ریه و ناتوانی جنسی در مردان و سطح پایین تناسب اندام و بسیاری موارد دیگر از هدایای این اعتیاد بی دلیل است. باید رُک بگوییم که سیگار کشیدن یکی از بدترین بلاهایی است که یک فرد می‌تواند به سر بدن خود بیاورد. چند برنامه جالب برای کمک به ترک افراد سیگاری تهیه شده است که ما در این مطلب آنها را به شما معرفی میکنیم...

مطالعه متن کامل
ماده ای جدید با قابلیت انقلابی در ذخیره اطلاعات

ماده ای جدید با قابلیت انقلابی در ذخیره اطلاعات

دانشمندان دانشگاه استانفورد و لابراتوارSLAC وابسته به وزارت انرژی آمریکا با استفاده از نوعی از ماده عایق مغناطیسی که معمولا هادی جریان الکتریسیته نمی باشد نشان داده اند که می توان جریان های الکتریکی را در امتداد مرزهای ذرات درون ماده جاری ساخت. مطالعه اخیر نه تنها تاییدی است بر این باور قدیمی که می توان از عایق های مغناطیسی برای هدایت الکتریسیته استفاده کرد، بلکه حتی این فرصت وسوسه کننده را نیز در اختیار قرار می دهد که دست به تولید ابزارهای ذخیره اطلاعات مغناطیسی با بهینگی بالا بزنیم.

مطالعه متن کامل
 همه بازی های معمایی تبدیل به گیم آر پی جی می شوند، فهرست 10 گیم برتر

همه بازی های معمایی تبدیل به گیم آر پی جی می شوند، فهرست 10 گیم برتر

هم آر پی جی دوست دارید، هم گیم های معمایی. احتمالا آر پی جی محبوب شما علاوه بر معماهایی که در زیرزمینش طراحی شده است و باید حلشان کنید، نسخه مینی گیمی هم از رویش ساخته شده است. این مینی گیم ها بر اساس مکانیزم های گیم های معماییِ محبوب ساخته می شوند. هر موقع بازی معمایی استانداردی، مورد استقبال کاربران واقع می شود، بلافاصله نسخه های بی شمار آرپی جی هم از رویش ساخته می شود و به بازار عرضه می شود. معمولا گیم ها را می توان به سطح آر پی جی تبدیل کرده و به مکانیزم های اصلی معمایی شان یک سری ویژگی هایی را اضافه کرد و دست آخر کل داستان را با رنگ و لعاب حماسی نقاشی کرده و موضوع بازی را بر اساس آن تعریف کرد. در نهایت کاری که باید بکنید این است که سه تا جواهر هم رنگ را به هم بچسبانید تا به دشمن ضربه وارد کنید . گیم های معمایی و آرپی جی های قدیمی بهترین زوج گیم ها برای ترکیب با هم هستند و حتی با وجودی که این مدل بازی ها خیلی قدیمی و تکراری شده اما هنوز هم ترکیب این دو نوع گیم نتایج خوبی بدست می دهد.

مطالعه متن کامل
تنش بسیار شدید ممکن است باعث تبدیل چربی به ماشین سوزاندن کالری شود

تنش بسیار شدید ممکن است باعث تبدیل چربی به ماشین سوزاندن کالری شود

تحقیقی جدید پیشنهاد می دهد که تنش شدید ممکن است سبب شود تا سلول های چربی سفید به شکل چربی های قهوه ایِ سوزاننده ی انرژی درآیند.

مطالعه متن کامل