کوی دانش - kooy

بازیافت دانه های آسیاب شده قهوه و استفاده از آن به عنوان ماده جذب کننده کربن

بازیافت دانه های آسیاب شده قهوه و استفاده از آن به عنوان ماده جذب کننده کربن
19 شهریور
12:15 1394
از این به بعد دانه های قهوه مصرفی خود را دور نریزید، دانشمندان راهی برای استفاده از دانه های قهوه برای فیلتر کردن گاز متان از جو پیدا کرده اند

هرچند که دانه های قهوه را نمی توان آلوده کننده محیط زیست و مضر دانست، اما سالیانه میلیون ها تن دانه قهوه بلاتکلیف تولید می شود و به همراه سایر ضایعات موادغذایی و سبزیجات دور ریخته می شود. حال دانشمندان روشی برای استفاده از این مواد دورریختنی پیدا کرده اند که بشود از طریق آنها از شر ماده خطرناک تری راحت شد. با اصلاح دانه های قهوه دورریختنی و بدل ساختن آنها به ماده ای که کربن را جذب نماید، می شود محصول جدیدی بدست آورد که  گاز گلخانه ای شایع و مضر متان را از اتمسفر پاکسازی کند.

 محققان انستیتوی ملی علوم و فناوری(UNIST)  کره جنوبی به منظور توسعه ماده جدید، دانه های قهوه مصرف شده (100 درصد کلمبیایی تیره رنگ و بو داده نرم) را در محلول هیدروکسید پتاسیم مخلوط کرده و آنرا حرارت دادند تا ترکیب حاصله به دمای 65 درجه سانتی گراد برسد و 24 ساعت آنرا هم زدند. آنگاه ترکیب مزبور را در اجاقی با دمای 100 درجه سانتی گراد خشک کرده در نهایت آنرا به کوره آرگون-اتمسفر انتقال داده و در معرض درجه حرارت 700 الی 900 درجه سانتی گراد گذاشتند تا خصوصیات جذب کننده کربنش را فعال سازند.

 به این ترتیب ظرف کمتر از یک روز ماده جذب کننده کربن ثابتی وجود آمد که بنا به ادعای محققان تولید آن ظرف مدتی بسیار کمتر از زمان لازم برای تولید سایر مواد جذب کننده کربن ممکن است.

به گفته کریستین کمپ، محقق(UNIST)  و عضو دانشکده علوم و فناوری دانشگاه پوهانگ "نکته مهم در این میان کاهش زمان تولید چنین ماده ای است و به علاوه از مواد اولیه ارزان قیمت هم استفاده می کنیم. در قیاس با تمامی فلزات و موادشیمیایی ارگانیک لازم در سایر روندهای مشابه، ماده دورریختی اولیه یعنی دانه های قهوه ای که استفاده می شود بسیار کم هزینه است، به نظر خود من این روش بسیار آسان تر می نماید."

بنا به ادعای کمپ فکر ساختن ماده ای برای استفاده جهت جذب گاز گلخانه ای متان، آنهم از دانه های قهوه فعال شده، هنگامی به ذهن وی خطور کرد که در مورد پروژه تحقیقاتی دیگری با همکاران خود در(UNIST)  مشغول صحبت بوده است.  وی می گوید: "من و همکارانم دور هم نشسته بودیم و قهوه می نوشیدیم که نگاهم به دانه های قهوه افتاد و پیش خودم فکر کردم آیا می شود از این ماده برای ذخیره متان استفاده کرد؟"

محققان می گویند قابلیت جذب دانه های قهوه بعد از فعال سازی بسیار بالاست، و میزان جذب گاز آن تحت فشار هم قابل توجه است. حجم متخلخل بالا و مساحت سطحی  این جذب کننده غیرکریستالی و اثری که بر ظرفیت جذب گاز دارد هنوز هم  کاملا شناخته نشده است، اما اضافه سازی سدیم هیدروکسید می تواند فاکتور عمده در فعال سازی موفقیت آمیز دانه های قهوه به منظور جذب کربن باشد.

 به گفته کمپ: "وقتی هیدروکسید سدیم را به ترکیب اضافه می کنیم قدرت جذب بالاتر می رود. به این ترتیب توانستیم یک مرحله در روند عادی جذب کربن (که فیلترینگ و شستشو را شامل می شود) جلوتر برویم چون قهوه واقعا ماده جذب کننده ای بسیار قدرتمند است."

بنا به ادعای محققان ماده جدید در زمینه جذب و ذخیره سازی متان از جو دارای مزیت خاصی هم هست و آن اینکه پس از اتمام ظرفیت جذب، می توان آنرا به عنوان سوختی در نظر گرفت که خصوصیاتش در قیاس با سوخت های فسیلی بسیار پاک می باشد.

 تیم محققان همچنین به عنوان بخشی از این پروژه، توانایی ماده جدید را در جذب هیدروژن در درجه حرارت منفی (150- سانتی گراد) نیز نشان دادند، درحالی که هدف نهایی توسعه ذخیره هیدروژن در دانه های قهوه فعال طی درجه حرارت بالاتر است تا ماده حاصله برای کاربردهای معمول عملی تر باشد.

نتایج این کار تحقیقاتی در ژورنال نانوتکنولوژی به چاپ رسیده است.  

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
رژیم غذایی نامناسب در کودکان خطرات بیشتری به نسبت بزرگسالان دارد.

رژیم غذایی نامناسب در کودکان خطرات بیشتری به نسبت بزرگسالان دارد.

تحلیلی جدید نشان می‌دهد، به طور کلی سلامت قلب کودکان در امریکا در شرایط نامناسبی قرار دارد. پژوهشگران دانشگاه نورث‌وسترن دریافتند با وجود اینکه اکثر 9 هزار کودکِ مورد مطالعه، دارای سطح فشار خون مناسبی بودند، 40 درصد از آنها سطح کلسترول سالمی نداشتند و تقریباً همه آنها رژیم غذایی سالمی نداشتند. 30 درصد از این کودکان دچار چاقی یا اضافه وزن بودند.

مطالعه متن کامل
بررسی های دندرواکولوژی نشان میدهد، همه چیز هم تقصیر "تغییرات اقلیمی" نبوده است.

بررسی های دندرواکولوژی نشان میدهد، همه چیز هم تقصیر "تغییرات اقلیمی" نبوده است.

زیست شناسان اسپانیایی یافته های جالبی از بررسی اکولوژی دلایل کاهش رشد جنگل های کاج به دست آورده اند.

مطالعه متن کامل
مولکول های گیاهان می توانند جاده ها و سقف های ما را سبزتر کنند

مولکول های گیاهان می توانند جاده ها و سقف های ما را سبزتر کنند

گروه های ساخت و ساز ممکن است روزی برای نگهداری بهتر جاده ها و سقف ها تحت شرایط آب و هوایی مختلف، از یک مولکول گیاهی بنام لیگنین در ترکیبات آسفالت و درزبند استفاده کنند. همچنین به گفته یک محقق در 249امین نشست ملی و نمایشگاه انجمن شیمی آمریکا (ACS)، در حال حاضر این کاربرد، جاده ها و سقف ها را بیشتر با محیط زیست سازگار می کند.

مطالعه متن کامل
ساعتهای هوشمندی که می‌توانند حمله‌های ناگهانی مانند صرع را پیش‌بینی و میزان استرس شما را تجزیه و تحلیل کنند.

ساعتهای هوشمندی که می‌توانند حمله‌های ناگهانی مانند صرع را پیش‌بینی و میزان استرس شما را تجزیه و تحلیل کنند.

گرچه بسیاری از این ساعتهای هوشمند، بیهوده به نظر می‌رسند، وسایل پوشیدنی زیادی هستند که می‌توانند زندگی ما را نجات دهند. پروژه جدید بنیاد سرمایه گذاری Indiegogo که نتیجه سالها آزمایش است، سرانجام با ساخت وسیله‌ای باریک، سبک و جذاب به نام Embrance، ارائه شد. Embrace یک ساعت مچی هوشمند است که سطح استرس را تجزیه و تحلیل، میزان فعالیت را ردیابی و در نهایت حمله‌های ناگهانی مانند صرع را پیش‌بینی می کند.

مطالعه متن کامل
بهترین گوشی های نمایشگاه MWC 2015

بهترین گوشی های نمایشگاه MWC 2015

زمانی که لحظات خوبی دارید زمان به سرعت سپری می شود. اما این امر برای ما در کنگره جهانی موبایل در شهر بارسلونا صادق نبود. آروز میکردیم که این کنگره به زودی به پایان نرسد، اما اکنون باید چمدان های خود را ببندیم و آماده ترک Nerdland شویم. قبل از ترک این کنگره تصمیم گرفتیم در پوششی رسانه ایی لیستی از بهترین گوشی های MWC 2015 را به شما معرفی کنیم. اگر شما خبرهای ما را دنبال کرده باشید، مطمئنا با گوشی هایی که از روز اول نمایشگاه معرفی کردیم آشنا شده اید. انتخاب گوشی های مورد علاقه ما فقط چند لحظه وقت می گیرد.

مطالعه متن کامل