کوی دانش - kooy

بافت ترمیم شونده: دستورالعمل های سلولی ترمیم بافت

بافت ترمیم شونده: دستورالعمل های سلولی ترمیم بافت
04 شهریور
16:15 1394
مکانیسم جهانی که نیروها را طی ترمیم بافت اپیتلیال هماهنگ می سازد شناسایی شد. طبق نتایج مطالعه ای جدید مکانیسم جهانی که شرح چگونگی هماهنگ سازی روندهای فیزیولوژیکی نظیر ترمیم جراحت و رشد جنین توسط شکل بافت را به عهده دارد، شناسایی شده است

 ترمیم شکاف اپیتلیال، به واسطه هندسه شکاف دیکته می شود. محققان دریافتند سلول های واقع در لبه های محدب نسبت به همتایان خود در لبه های مقعر، سریع تر حرکت می کنند. تصویری که مشاهده می کنید نشان دهنده شکلی است که دانشمندان در زمان تحقیق خود از آن بهره گرفتند، دلیل انتخاب این شکل طیف گسترده انحنای آن (ساز بسیار محدب تا بسیار مقعر) بوده است. ساختارهای سبز نئونی که به داخل شکاف نفوذ کرده اند، لاملی پودیا یا ساختارهای اکتین هستند که در مکانیسم خزندگی سلول استفاده می شود، درعین حال حلقه سفید و ارغوانی که شکاف را دربرگرفته است، کابل ﺁﮐﺘﻮﻣﺎﯾﻮزﯾﻦ را نشان می دهد که در مکانیسم  کیف پول-کش کاربرد دارد. هسته سلول به رنگ آبی نشان داده شده است.

 نتایج مطالعه مشترکی که توسط دانشمندان در انستیتوی مکانوبیولوژی(MBI)  در دانشگاه ملی سنگاپور انجام شده است حاکی از مکانیسم جهانی هماهنگ سازی نیروها طی ترمیم بافت اپیتلیال می باشد. این تحقیق که توسط پرفسور بنوت لادوکس محقق ارشد همکار MBI هدایت شده و با همکاری دانشمندانی از دانشکاه پیر و ماری کوری در فرانسه، انستیتوی مهندسی زیستی در کاتالونیای اسپانیا، مرکز تحقیقات بیماری های مزمن در پرتغال و دانشگاه کمبریج انگلستان انجام گرفته است در  ژورنال علمی Nature Communications در جولای سال جاری به چاپ رسید. 

 

چگونه شکل بافت مکانیسم های ترمیم جراحت را هماهنگ می سازد

بافت اپیتلیال یا اپیتلیوم یکی از چهار نوع عمده بافتی است که سطوح تمام ارگان ها و فضاهای خالی در بدن انسان را به تناوب پر کرده است. اپیتلیوم به محافظت از ارگان ها در برابر آسیب پرداخته و با صدور اجازه عبور گزینشی مواد به داخل و خارج، وضعیت توازن بدن را حفظ می نماید.عملکرد مناسب اپیتلیوم نیازمند لایه دست نخورده ای از سلول های اپیتلیال می باشد.

در طول زندگی هر موجود زنده ای شکاف ها یا سوراخ هایی با اندازه و شکل های مختلف در اپیتلیوم دست نخوره ایجاد می شود. علت رخ دادن این اتفاق ممکن است به روندهای زیستی طبیعی همانند رشد جنین بازگردد، در این هنگام سلول ها حرکت کرده و ترتیب چینش خود را از نو تعریف می کنند تا به شکل گیری الگوهای بدن کمک شود ، این مسئله همچنین در مدت خانه تکانی سلول در بافت های بزرگسالان، که سلول های مرده به دست سلول های سالم همسایه پاک سازی می شوند نیز قابل مشاهده است. افزون بر این ها جراحت یا زخم در بافت به واسطه صدمه یا بیماری نیز به وجود می آید که در هر صورت هر نوع شکاف در بافت بایستی پوشانده شود تا بتوان عملکرد عادی بافت را احیا کرد.

 از آنجایی که جراحت یا شکاف باز موجب مشکلاتی از قبیل عفونت، تورم یا حتی سرطان می شود بدن ما دو مکانیسم ترمیم عمده را توسعه داده که طی آنها، سلول هایی که شکاف را دربرمی گیرند، به صورت دسته جمعی حرکت کرده و فضاهای خالی را کاملا می پوشانند.

به این منظور سلول ها یا برآمدگی های انگشت مانندی را که لاملی پودیا نامیده می شوند را به جلو می فرستند تا در امتداد سطح زیرین بخزند یا کمربند یا کابل به هم پیوسته ای از رشته های اکتین و پروتئین های میوسین را شکل می دهند. وقتی کابل منقبض می شود، سلول ها را به شیوه ای هماهنگ نزدیک تر می کشد، به شیوه ای شبیه کشیدن کش کیف پول. البته میزان مشارکت هر کدام از مکانیسم های شرح داده شده در امر ترمیم بافت بسته به چند فاکتور همانند هندسه شکاف، اندازه آن یا حضور یا فقدان سطح ساپورت کننده زیرین دارد.

به منظور تعیین اثر هندسه بافت بر روی بسته شدن شکاف، تیم محققان بین الملی بر روی اثرات اشکال شکاف روی مکانیسم های بستن شکاف مطالعه کردند. 

با استفاده از تکنیک های ریزساختی به منظور پرورش سلول های اپیتلیال به دور استنسیل هایی از جنس پلیمر راکد، دانشمندان شکاف هایی با اشکال مطلوب را در میان کشت سلولی خلق کردند. مرزهای شکاف یا به سمت داخل  بوده (لبه های مقعر) داشتند یا به سمت بیرون (لبه های محدب) داشتند.

نکته جالبی که دانشمندان متوجه شدند این بود که سرعت حرکت سلول ها در امتداد لبه شکاف، بسته به انحنای محلی داشت.

مخصوصاً آنها دریافتند که سلول های واقع در لبه محدب، سریع تر از آنهایی که در لبه های مقعر حضور دارند حرکت می کنند. به منظور تست مرتبط بودن یافته ها در سیستمی زنده، ترمیم جراحت در مگس ها مورد مطالعه قرار گرفت و ارتباط مشابهی بین شکل جراحت و ترمیم آن یافت شد.

 بدین ترتیب این مطالعه موفق به شناسایی مکانیسم جهانی شده است که نحوه هماهنگ سازی نیروها و هدایت حرکات سلولی به واسطه خصوصیات هندسی بافت را طی روندهای فیزیولوژیکی از قبیل پاکسازی سلولی، رشد چنین و ترمیم جراحات  توضیح می دهد. اساساً سلول ها باحس کردن و اندازه گیری شکل شکاف بوجود آمده دستورالعمل های لازم را برای نحوه بستن شکاف دریافت می کنند. کسب شناخت بیشتر درباره نحوه انجام این کار توسط سلول ها به محققان کمک می کند تا شرایط پزشکی مزمن که طی آنها جراحت یا شکاف بازی بوجود آمده است را درمان کرده و نیز زیر لایه های جدیدی را برای بهینه سازی بازتولید بافت طراحی نمایند. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتی



عبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
"گفتار نوزاد مدار" در یادگیری نغمه توسط مرغان نغمه سرا موثر است

"گفتار نوزاد مدار" در یادگیری نغمه توسط مرغان نغمه سرا موثر است

مرغان نغمه سرای بزرگسال، همانند انسان ها به هنگام صحبت کردن ویا آوازخوانی برای جوجه ها اقدام به تغییر نحوه آوازخواندنشان می کنند. بنا به نتایج مطالعه ای که توسط محققان دانشگاه مک گیل صورت گرفته است، فعالیت مغزی حاصل که در جوجه های پرندگان رخ می دهد می تواند اطلاعات بیشتری را در مورد «به حرف آمدن» و نیز برخی اختلالات مغزی انسان ها در اختیار قرار بدهد.

مطالعه متن کامل
محققان تورم در سلول های انسانی را که یکی از دلایل ضعف می باشد کاهش دادند

محققان تورم در سلول های انسانی را که یکی از دلایل ضعف می باشد کاهش دادند

تورم مزمن که ارتباط نزدیکی با سستی و بیماری های مرتبط با سن دارد یکی از نشانه های شاخص افزایش سن می باشد. محققان کلینیک مایو کشف کرده اند مهار مسیرهای آنزیم کلیدی، باعث کاهش تورم در سلول های انسانیِ موجود در ظروف آزمایشگاهی کشت و کاهش تورم و ضعف در موش های پیر می شود. نتایج این مطالعه در ژورنال Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America آمریکا منتشر شده است. با توجه به اینکه نیاز به انجام مطالعات بیشتر حس می شود، محققان امیدوارند این یافته ها گامی رو به جلو برای درمان ضعف و سایر شرایط مزمن مرتبط با سن باشد.

مطالعه متن کامل
رقابت جدید فضایی، تلاش برای تولید هوای قابل‌تنفس در سطح مریخ

رقابت جدید فضایی، تلاش برای تولید هوای قابل‌تنفس در سطح مریخ

با گذشت چندین دهه از شروع رقابتی جهانی برای رسیدن به مریخ، می‌توان گفت این رقابت، بیشتر شبیه به مارتنی نفس‌گیر و چندین و چند ساله شده است. اما اخیراً، اختراع راهی برای تولید هوای قابل‌تنفس در سطح این سیاره، به اصلی‌ترین بخش این مسابقه تبدیل شده است. مسابقه‌ای که در صورت به نتیجه رسیدن آن، می‌توان خرید از پاساژهای سیاره سرخ را تصور کرد. تنها طی چند ماه گذشته، سه تیم، راهکارها و چشم‌انداز خود را از روش‌های ممکن برای تنفس انسان در سطح مریخ، چهارمین سیاره از منظومه شمسی (از نظر فاصله از خورشید) ارائه کردند.

مطالعه متن کامل
آزمایشات بر روی مریخ پیمای جدید ناسا برای پرتاب در سال 2016 آغاز شد.

آزمایشات بر روی مریخ پیمای جدید ناسا برای پرتاب در سال 2016 آغاز شد.

ربات مریخ پیمای جدید ناسا آماده شده است و برای پرتاب به فضا در سال آینده آماده آزمایشات مخصوص می شود.

مطالعه متن کامل
اسکی تیکر (SkiTaker) امکان حمل چوب اسکی ها را با کمک پاهایتان می دهد

اسکی تیکر (SkiTaker) امکان حمل چوب اسکی ها را با کمک پاهایتان می دهد

سیستم اسکی تیکر به کاربران اجازه می دهد تا انتهای چوب های اسکی را داخل محفظه ای در اطراف بوت هایشان جای بدهند. اسکی ورزشی مفرح است که به هنگام انجام دادنش حس آزادی و نشاط بسیار زیادی به انسان دست می دهد، اما حملِ چوب های اسکی در غیر از مواقع اسکی کردن کار پرزحمتی است. به همین خاطر، تیمی از کارآفرینان اسپانیایی سیستم اسکی تیکر را ساخته اند.

مطالعه متن کامل