کوی دانش - kooy

قابلیت سازگاری شگفت انگیز مرکز دید مغز

قابلیت سازگاری شگفت انگیز مرکز دید مغز
01 شهریور
07:15 1394
بنا به یافته های یک دانشمندِ عصب شناس، در اوایل دوران کودکی، مناطق بینایی مغز افراد روشندل به صدا و خصوصا زبانی که صحبت می شود پاسخ می دهد. بررسی روی افراد روشندل این فرصت را در اختیار محققان قرار می دهد تا بدانند چگونه طبیعت و تربیت، یا ژن ها و تجربیات افراد، کارکرد مغزی آنها را شکل می دهد.

محققان با انجام مطالعه مذکور دریافتند که قشر "بینایی" کودکان نابینا در فهم زبان دخالت دارد.

بنا به یافته های یک دانشمند عصب شناس دانشگاه جانز هاپکینز، در اوایل دوران کودکی، مناطق بینایی مغز افراد نابینا به صدا و خصوصا زبانی که صحبت می شود پاسخ می دهد.

 نتایج این مطالعه که در ژورنال علم اعصاب به چاپ رسیده است نشان می دهد مغز افراد کم سن که در حالت رشد قرار دارد از توانایی چشمگیری برای سازگاری عملکردی برخوردار است. 

ماریانا بِدنی، دانشمند عصب شناس شناختی دانشگاه جانز هاپکینز  که هنگام حضور خود در انستیتوی فناوری  ماساچوست به انجام تحقیق اخیر پرداخته بود می گوید: "تصور عام بر آنست که عملکرد قشری به واسطه ی تکامل تا حد زیادی محدود شده است. اما ما دریافتیم که قشر مغزی انسان در دوران کودکی از انعطاف فوق العاده ای برخوردار است و تجربه نقش بسیار پررنگ تری را در شکل دهی به مغز بازی می کند که پیش از این نمی دانستیم."

بِدنی، استادیار دپارتمان روانشناسی و علوم اعصاب است که با همراهی دانشمندان شناختی انستیتوی فناوری ماساچوست به نام های هیلاری ریچاردسون و ربکا ساکسی، به مطالعه 19 فرد نابینا و 40 کودک بینا با حدود سنی 4 الی 17 سال پرداخته است. تمام کودکان به جز یکی از آنها از هنگام تولد نابینا بوده اند. 

این محققان در مطالعه خود فعالیت مغزی کودکان را هنگام گوش سپردن به داستان، موسیقی یا صدای فردی که به زبانی بیگانه تکلم می کرده با استفاده از تصویربرداریِ "functional magnetic resonance" بررسی کرده اند. بخش بینایی مغز کودکان نابینا که ناحیه پسِ سریِ سمت چپِ جانبی می باشد به مکالمه به زبان بیگانه، صدای داستان و موسیقی پاسخ داد، البته بیشتر از همه این پاسخگویی در قبال داستان هایی انجام شد که کودکان قادر به درکشان بودند. در کودکان بینا و کودکان بینایی که چشم بند روی دیدگانشان قرار داده شده بود پاسخی از سوی همین ناحیه مغز مشاهده نشد.

محققان نیز اینگونه نتیجه گرفتند که قشر "بینایی" در کودکان نابینا در فهم زبان نقش دارد.

محققان می توانند با بررسی افراد نابینا از فرصت بوجود آمده برای کشف این موضوع استفاده کنند که چگونه طبیعت و تربیت افراد یا ژن ها و تجربیاتی که فرد از سر گذرانده است در شکل دهی به مغز وی نقش داشته اند. 

هرچند دانشمندان نشان داده اند که قشرهای پسِ سری در افراد بزرگسال نابینای مادرزاد می تواند به صدا و زبان پاسخ بدهد، اما نتایج مطالعه جدید را باید در حکم اولین بررسی نحوه و زمان رخ دادن تغییر در کارکرد مغزی دانست.

تیم محققان دریافتند پاسخ قشر پس سری کودکان نابینا به داستان هایی که می شنوند در سن 4 سالگی برابر با سطوح این پاسخ در بزرگسالان می باشد. از آنجایی که زبانی که به آن تکلم می شود منطقه مربوط به بینایی را در همان اوایل دوران کودکی در ذهن اشغال می کند، تیم محققان دریافتند سازگاری مغز هیچ ارتباطی با مهارت کودک در خط بریل ندارد. دانشمندان پیش از این حدس می زدند بین انعطاف پذیری مغز روشن دلان در برابر زبانی که به آن تکلم می شود با خط بریل ارتباط وجود داشته باشد.

 واکنش پس سری کودکان روشن دل به صداهای دیگر، موسیقی و مکالمه ای که به زبان بیگانه تکلم می شود به موازات افزایش سن آنها بالا رفت.

بدنی اعتقاد دارد یافته های وی روزی منتهی به ارتقای درمان های خاص افراد آسیب دیده مغزی خواهد شد. به گفته وی اگر بخشی از مغز کسی آسیب دیده باشد، می توان بخش دیگری از مغز را آموزش داد تا وظایف بخش آسیب دیده را انجام بدهد.

وی ادامه می دهد: "قشر مغزی انسان در اوایل دوران رشد خود می تواند عملکردهای بسیار گسترده ای را به عهده بگیرد. می توان مغز را همچون یک کامپیوتر درنظر گرفت، که هارد دیسکِ آن آماده برنامه ریزی شدن و بازبرنامه ریزی شدن برای انجام وظایف مطلوب است"

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
چیپ Tjep کانالهای آمستردام را  با پلی از نور مواج روشن می کند.

چیپ Tjep کانالهای آمستردام را با پلی از نور مواج روشن می کند.

از 27 نوامبر 2014 تا 18 ژانویه 2015، پایتخت هلند یک بار دیگر نورافشانی می‌شود. این رویداد به مناسبت جشنواره سالیانه نور آمستردام و در زمانی رخ می‌دهد که این پایتخت تاریخی تبدیل به نمایشگاهی از نور می‌شود. به همین مناسبت کارگاه هلندی چیپ Tjep، سازه‌ای مواج و نورانی در مرکز شهر و در طول کانال برپا کرده است. در ساخت این پل نورانی از قوس کلاسیک و سنتی پل آمستردام الهام گرفته شده، ولی این قوس را به شکلی آزاد و متفاوت ترسیم کرده است، به طوری که هم قایقی بر رودخانه‌ای مواج را به خاطر می‌آورد و هم خیابان بالای کانال را.

مطالعه متن کامل
دانشمندان با استفاده از پرتوهای نوری اقدام به رنگ آمیزی الکترونیک های کوانتومی نمودند

دانشمندان با استفاده از پرتوهای نوری اقدام به رنگ آمیزی الکترونیک های کوانتومی نمودند

اثر تصادفی حاصل از نورهای فلورسنت محیط آزمایشگاه منجر به کشفی جدید شد. تیمی از دانشمندان دانشگاه شیکاگو و دانشگاه دولتی پنسیلوانیا به صورت تصادفی موفق به کشف شیوه ای جدید برای استفاده از نور جهت ترسیم و پاک کردن مدارهای مکانیک کوانتومی در کلاس منحصر به فردی از مواد که عایق های توپولوژیکی نامیده می شوند شده اند

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: مراجعه سالمندان به دندانپزشک

نکته سلامتی: مراجعه سالمندان به دندانپزشک

سالمندان باید به صورت منظم برای معاینه و پاک‌سازی به دندانپزشک مراجعه کنند و بهتر است دندانپزشک خود را درباره‌ی برخی مسائل در جریان بگذارید.

مطالعه متن کامل
معرفی تبلت تنومند و قدرتمند Dell Latitude 12 Rugged

معرفی تبلت تنومند و قدرتمند Dell Latitude 12 Rugged

هرچند اجماع عمومی در میان تحلیلگران مبنی بر آن است که بازار تبلت ها روبه‌ زوال است، ولی به نظر می‌رسد که تبلت ها به‌عنوان یکی از دستگاه های اصلی تولید کنندگان باقی خواهند ماند. یکی از دلایل عدم انقراض تبلت ها، افزایش درخواست آن‌ها در بخش‌های تجاری است.

مطالعه متن کامل
نکته های سلامتی: از گوش های سوراخ شده خود مراقبت کنید

نکته های سلامتی: از گوش های سوراخ شده خود مراقبت کنید

اگر از گوشهای خود که به تازگی سوراخ شده مراقبت کافی را به عمل نیاورید دچار عفونت خواهند شد. برای جلوگیری از این حالتِ ناخوشایند مواردی که در ادامه می آید را در نظر داشته باشید...

مطالعه متن کامل