کوی دانش - kooy

فوران شعله هایی عظیم از بزرگترین لکه خورشیدی در 25 سال اخیر

فوران  شعله هایی عظیم از بزرگترین لکه خورشیدی در  25 سال اخیر
11 آبان
05:40 1393
فوران خورشیدی عظیمی که در تاریخ 26 اکتبر (4 آبان) روی داد، ششمین انفجار از انفجارهای فروزان بزرگی بود که از 19 اکتبر (27 مهر) رخ داده است. تمام این فورانها از یک لکه خورشیدی بسیار بزرگ به نام AR 12192 ناشی شده‌اند. طول این لکه 129000 کیلومتر اندازه‌گیری شده است و بزرگترین لکه خورشیدی از سال 1990 تا به امروز می باشد. برای تصور بهتر، درنظر داشته باشید این لکه 10 برابر قطر زمین است. سوالی که پیش می آید این است که آیا خطرات این لکه خورشیدی ما را تهدید می کند؟

جو زمین از حیاتِ روی سطح زمین در مقابل محیط فضایی محافظت می کند؛ اما تابشهای حاصل از انفجارهای فروزان قدرتمند می تواند GPSها و ارتباطات رادیویی را مختل کند.

مرکز پیش بینی وضعیت فضای خارج از جو اداره اقیانوس و اتمسفر ملی ایالات متحده اعلام کرده است انتظار می رود مشکلاتی در ارتباطات رادیویی در اقیانوس اطلس، آمریکای جنوبی و آفریقای غربی پیش بیاید. در روز دوشنبه، قطع کامل تماسهای رادیویی گزارش شده است که در پی آن تماسهای رادیویی با فرکانس بالا برای حدود یک ساعت از دسترس خارج شدند.

از نظر لیکا گوهاتهاکورتا، ستاره شناس و فیزیکدان ناسا، زمان بندی این فورانها تعجب‌آور نیست. وی در ادامه با اشاره به دوره‌ای بودن فعالیت های خورشید افزود: «ما دقیقاً نقطه اوج دوره یازده ساله را گذرانده‌ایم.» او افزود: «دقیقاً  زمانی که کاهش شروع شود بزرگترین لکه‌های خورشیدی و قوی‌ترین فورانها روی می‌دهند.»

این لکه همچنین از این جهت غیرعادی است که هیچ گدازه بزرگ تاج خورشیدی ایجاد نکرده است. گدازه بزرگ تاج خورشیدی پدیده‌ای است که میلیاردها تن از مواد خورشیدی را به فضا می‌ریزد. ذرات متحرک و پرسرعت که از این رخداد پدید آمده‌اند در تعامل با جو زمین، شفقهایی ایجاد می‌کنند که در نواحی نزدیک قطبهای شمال و جنوب دیده می شوند.

از نظر گوهاتهاکورتا «به طور کلی 90 درصد از لکه‌های خورشیدی، گدازه بزرگ تاج خورشیدی ایجاد می‌کنند. این لکه خورشیدی هیچ گدازه بزرگ تاج خورشیدی ایجاد نکرده است و به همین دلیل شما شفقها یا طوفانهای مغناطیسی بزرگ را نمی بینید».

پس دلیل مشاهده فعالیتهای خورشید، بدون گدازه بزرگ تاج خورشیدی چیست؟ از نظر ماتیو اونز، هواشناس دانشگاه Reading انگلستان «پاسخ سرراستی وجود ندارد. می‌توان انفجارهای شعله‌ ور بزرگ بدون گدازه بزرگ تاج خورشیدی را مشاهده کرد؛ اما نمی‌توانیم گدازه بزرگ تاج خورشیدی را بدون این انفجارها مشاهده کنیم».

اونز می گوید شاید بتوان گفت چندین گدازه بزرگ تاج خورشیدی وجود دارد؛ اما آن ها زمانی روی می‌دهند که AR 12192 به سمت دیگر خورشید چرخیده است که در این حالت می‌توان آن را به صورت مختصر مشاهده کرد.

ناسا فضاپیمای جدیدی برای بررسی AR 12192 در اختیار دارد. رصدخانه روابط زمین و خورشید که STEREO نام دارد و از مرکز پروازهای فضایی گودارد در گرینبلت مریلند راهبری می‌شود، برای فیزیکدانان خورشیدشناس این امکان را فراهم آورده تا لکه خورشیدی عظیم را زمانی دنبال کند که دور خورشید و بیرون از خط دید زمین حرکت می کند.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
Everdisplay اولین صفحه‌نمایش 4K و 6 اینچی با چگالی پیکسل 734PPI با پنل AMOLED در دنیا را معرفی کرد

Everdisplay اولین صفحه‌نمایش 4K و 6 اینچی با چگالی پیکسل 734PPI با پنل AMOLED در دنیا را معرفی کرد

آیا از این مسابقه پیکسل در هر اینچ (PPI) خسته شده‌اید؟ اگر این‌گونه است، باید از این خبر بگذرید، زیرا این خبر در رابطه با معرفی رسمی اولین پنل 6 اینچی AMOLED با رزولوشن 4K یا UHD است.

مطالعه متن کامل
بنا به تصاویر مخابره شده هابل، سیاره مشتری درحال تغییر است

بنا به تصاویر مخابره شده هابل، سیاره مشتری درحال تغییر است

تلسکوپ فضایی هابل به تازگی تغییراتی را روی لکه بزرگ سطح مشتری مشاهده نموده است

مطالعه متن کامل
شهر اقتصادی "توکیو آینده" ‘Next Tokyo’ مقاوم در برابر تغییرات اقلیمی

شهر اقتصادی "توکیو آینده" ‘Next Tokyo’ مقاوم در برابر تغییرات اقلیمی

شهرهایی که در امتداد صفحه اقیانوس آرام قرار گرفته اند چگونه باید در برابر اثرات تغییرات آب و هوایی، سطوح رو به فزونی آب دریاها، طوفان ها و فعالیت لرزشی زمین مقاومت نمایند؟ برای پاسخ به این سوال شرکت های معماری Pedersen Fox Associates و Leslie E. Robertson Associates ناحیه اقتصادی متراکم توکیو را پیشنهاد داده اند که قرار است بر روی زیرساخت مقاومی ساخته شود تا بتواند در برابر خطرات دریایی مقاومت کرده و انواع مختلف انرژی قابل بازیافت (از جمله انرژی حرکتی حاصل از حرکت قطارها در شهر را) مهار سازد

مطالعه متن کامل
اسا (ESA) از بازوی رباتیک برای تمرین فرود بر روی «منظومه سیارک دوبل» استفاده می کند

اسا (ESA) از بازوی رباتیک برای تمرین فرود بر روی «منظومه سیارک دوبل» استفاده می کند

اسا برای شبیه سازی نزدیک شدن نهایی فضاپیما روی سیارک مورد نظر از بازوی رباتیکی استفاده کرده است. این تست آزمایشگاهی که به تازگی در دفاتر مرکزی شرکت GMV در مادرید اسپانیا انجام گرفته بخشی از فرآیند آماده سازی جهت ماموریت Asteroid Impact Mission یا (AIM) است که طی آن برای اولین بار فضاپیمایی به مقصد منظومه سیارکی دوبل به فضا فرستاده خواهد شد.

مطالعه متن کامل
تولد کرگدن نادر سوماترایی

تولد کرگدن نادر سوماترایی

کرگدن سوماترایی که با نام های کرگدن مودار یا کرگدن دو شاخ آسیایی نیز شناخته شده است، یک عضو نادر از خانواده Rhinocerotidae و یکی از پنج کرگدن موجود در جهان است. این تنها گونه موجود از جنس Dicerorhinus می باشد که به خاطر شکار غیرقانونی و تخریب زیستگاه تقریباً در حیات وحش منقرض شده تصور می شوند. از این رو تولد یک کرگدن جدید اتفاق بسیار بزرگ و با ارزشی می باشد.

مطالعه متن کامل