کوی دانش - kooy

آیا میکروب های واژینال مرتبط با تولد پیش از موعد هستند؟

آیا میکروب های واژینال مرتبط با تولد پیش از موعد هستند؟
30 مرداد
12:45 1394
دکتر دیوید رلمن پروفسور دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا بیان داشت: «محققین می خواهند یاد بگیرند چطور میلیون ها میکروبی که به بدن منتقل می شوند روی سلامتی تاثیر دارند. مطالعه جدید مرتبط با تولد پیش از موعد است نوعی ترکیب باکتریایی در واژن. یافته های ما مهم هستند چرا که به ما اجازه می دهند تعیین کنیم آیا ریسک افزایشی تولدِ پیش از موعد با اندازه گیری انواع باکتری در واژن می تواند مداخله می کند و جلوی این خطر را از همان ابتدای بارداری می گیرد یا نه.

اما این امر به این زودی محقق نخواهد شد. خیلی زود است بفهمیم آیا میکروب ها و تولدهای پیش از موعد حقیقتا بهم مرتبط هستند و اگر چنین است آیا محققین از ارتباط مابین آنها مطمئن می شوند یا خیر.

«وضع حملِ پیش از موعد مشکل بسیار بزرگی در آمریکا و سرتاسر جهان است آن هم به خاطر افزایش احتمال مرگ یا ناتوانی»

آمارها می گویند: فقط در آمریکا در حدود چهارصدو پنجاه هزار نوزاد، سه هفته زودتر از زمان طبیعی متولد می شوند. 

دکتر دانیل از دانشگاه استنفورد بیان داشت: «اکنون همه می دانیم که بدن انسان مملو از میکروب های مفید است. این میکروب ها از حیث شمارش حداقل 10 برابر بیشتر از سلول ها هستند و مواد مفید متنوعی فراهم می کنند از جمله مراقبت از بدن در مقابل میکروب هایی که می توانند باعث بیماری انسان شوند» 

در مطالعه جدید محققین میکروب هایی را از گلو، دهان و واژن 49 زن مورد بررسی قرار دادند. نمونه ها در هنگام بارداری به شکل هفتگی و ماهانه تا یک سال بعد از تولد گرفته شدند. 

آنهایی که زودتر از موعد وضع حمل کرده بودند تنوع باکتری بیشتری در واژن خود داشتند، خصوصا  زنانی که وضع حمل زودتر از موعد را تجربه کرده بودند این الگوی باکتری را چندین هفته به همراه داشتند.

در برخی موارد تجمع تنوع میکروب طی بارداری موجود بود. این امر برای نیمی از زنان باردار که تولد زودتر از موعد فوری را تجربه کرده بودند، بسیار حائز اهمیت بود. ما هرگز توانایی پیش بینی این را نداریم که کودک زودتر از موعد متولد نخواهد شد و یا با وجود سوابق در این امر بگوییم چرا چنین اتفاقی افتاده است. 

یک تئوری وجود دارد که میکروب را از سیستم ایمنی بدن جدا می کند طوریکه پروتئین هایی که باعث تورم می شوند را آزاد می کند و بار را افزایش می دهد. بیشتر اینها پروتئین هایی هستند که مرتبط با گروهایی به نام سیتوکین هستند و نقشی را در ابتدای سلامت بار (جنین) ایجاد می کنند. 

دکتر جوزف نئو پروفسور علوم زایمان زودرس در دانشگاه فلوریدا، کالج پزشکی جینزویل متذکر شد که یافته ها محدود هستند. اما جالب است؛ یافته ها، الگوهای باکتریایی معین مرتبط با تولد زودرس را اثبات نکرده اند.

«اطلاعات اولیه از تعداد موضوعات مطالعه شده محدود هستند و کمبود مکانیسم معینی از چگونگی میکروب های واژینال ممکن سبب تولد زودرس شوند که نیازمند تحقیق مجدد و قابل تاملی است» 

تست باکتریایی واژینال ممکن یک روز به طول بیانجامد اما شواهد کافی برای پشتیبانی از آن وجود ندارد. 

سرانجامِ درمان آنتی بیوتیک ممکن است همراه با تطبیق جبران باکتری در واژن باشد. کاملا این امر امکان پذیر است و حتی درمان میکروبی در آینده را نیز گسترش داده و خطر تولد زودرس را کاهش خواهد داد.

دکتر مولی استوت دستیار پروفسور علوم پزشکی مادر و جنین در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس با این یافته ها موافق بود و معتقد بود این امر پتانسیل تغییر را دارد. تمام این ادراکات و دانش ها به شکل امیدوار کننده ای ما را به سمت طراحی تست های بهتر و درمان تولد زوردرس سوق می دهند. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زینب فرامرزی

زینب فرامرزی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
زمانیکه در دندانپزشکی هستید، آیا دیابت را نیز بررسی  می کنید؟

زمانیکه در دندانپزشکی هستید، آیا دیابت را نیز بررسی می کنید؟

محقق، شیلا استراس مدیر مرکز آمار و مدیریت اطلاعات کالج پرستاری و دندانپزشکی دانشگاه نیویورک نوشت: "در پرتو یافته هایی از یک مطالعه جدید، معاینه دندان ها فرصت مناسبی برای کنترل آزمایش دیابت آن دسته افرادی است که در خطر ابتلاء به دیابت می باشند، اولین و مهمترین گام در تشخیص وضعیت دیابت این افراد، گرفتن آزمایش است"

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: راه رفتن نادرست

نکته سلامتی: راه رفتن نادرست

همه در مورد پیاده روی و فواید آن بسیار شنیده ایم. پیاده روی درصد ریسک پایینی از آسیب و صدمه دارد اما در صورتیکه آن را درست انجام ندهید ممکن است به شما صدمه رساند.

مطالعه متن کامل
چائو چن با الهام از مخروط کاج دست به خلق ماده زیست تقلیدی آب کنش زده است

چائو چن با الهام از مخروط کاج دست به خلق ماده زیست تقلیدی آب کنش زده است

طبیعت پاسخ تمام سوالات را در دل خود دارد، البته به شرطی که با دقت به آن بنگریم، در این میان مخروط درخت کاج نیز از جمله شگفتی های طبیعت است. مخروط به منظور محافظت یا آزادسازی تخم هایی که در دل خود دارد، پولک های خود را در تماس با آب باز و بسته می کند. لایه بیرونی مخروط نسبت به رطوبت بسیار حساس تر از لایه درونی است و به همین خاطر، وقتی سطح لایه بیرونی خشک باشد، شاهد بازشدن و کشیدگی لایه درونی به سمت بیرون و آزادسازی تخم های این گیاه هستیم.

مطالعه متن کامل
شناسایی اولین ژن تغییر جنسیت وابسته به درجه حرارت

شناسایی اولین ژن تغییر جنسیت وابسته به درجه حرارت

جنسیت بسیاری از انواع خزندگان به واسطه حرارت تعیین می شود. بنا به تحقیقی که اخیرا صورت گرفته است دانشمندان موفق به شناسایی اولین ژن مربوط به تعیین جنسیت بر حسب درجه حرارت در خزندگان شده اند

مطالعه متن کامل
ورزش کردن، مزایایی بیش از تناسب اندام در افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارد.

ورزش کردن، مزایایی بیش از تناسب اندام در افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارد.

نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهد ورزش کردن برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو، مزایای بسیاری دارد. پژوهشگران در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاسِ ساوت وسترنِ دالاس به بررسیِ پرونده سلامتِ افراد مبتلا به دیابت نوع دو پرداختند. آنها دریافتند افرادی که ورزش می‌کنند به نسبت افرادی که فعالیت ندارند، چربی بدنی کمتری دارند، اندازه دور کمر آنها کوچک‌تر است و قند خون‌شان بهتر کنترل می‌شود.

مطالعه متن کامل