کوی دانش - kooy

قلم دیجیتالی در تشخیص بیماری دمانس (زوال عقل) از پزشکان بهتر عمل می کند

قلم دیجیتالی در تشخیص بیماری دمانس (زوال عقل) از پزشکان بهتر عمل می کند
29 مرداد
06:15 1394
روش جدید پیش بینی دمانس که با استفاده از قلم دیجیتالی طراحی شده است می تواند علائم این بیماری را سریعتر و با دقت بالاتری پیش بینی کند.

این روش بر پایه ی روش قدیمی شناسایی بیماران مغزی که "آزمایش رسم ساعت" نام دارد استوار است. در روش رسم ساعت از بیماران خواسته می شود که ساعتی را رسم کنند که زمان 11:10 را نمایش می دهد و سپس از روی این ساعت یک ساعت دیگر را رسم کنند که زمان مشابه را نمایش می دهد. در این آزمایش عملکرد افراد در هنگامی که فاکتورهایی مانند درک شفاهی، حافظه و تشخیص فاصله مورد استفاده قرار می گیرند، بررسی می شود و از نحوه ی واکنش آن ها، در تشخیص آلزایمر و پارکینسون استفاده می شود. تیم محققی که بر روی استفاده از قلم دیجیتالی کار می کنند می خواهند کاری کنند که آزمایشِ مذکور به صورت خودکار انجام شود. این محققان قصد دارند علاوه بر افزایش سرعت تشخیص بیماری، نقش پزشک را در تشخیص بیماری حذف کنند و بعلاوه با استفاده از فاکتورهایی که جزئیات دقیق تری از نحوه ی عملکرد بیمار در حین آزمایش را بدست می دهند در مراحل ابتدایی تری از ابتلا به بیماری آن را شناسایی کنند.

تیم محقق از آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT و بیمارستان لاهه (و با اعضایی از دانشگاه های دیگر آمریکا)، با استفاده از قلم "Anoto Live Pen" که با استفاده از یک دوربین در زیر ساختش موقعیت سر قلم را 80 بار در ثانیه ثبت می کند، توانستند داده های حاصل از 2600 آزمایش انجام شده بر روی بیماران در 9 سال اخیر را جمع آوری کنند. این قلم دیجیتالی در تمام این آزمایش ها استفاده شد و با توجه به ثبت حرکات قلم توسط دوربینش، حجم بالایی از داده ها از حرکات دقیق بیماران در هر لحظه ثبت شد.  

تیم محقق از این داده ها استفاده کردند تا نرم افزاری برای انجام آزمایش رسم ساعت به صورت دیجیتالی (dCDT) طراحی کنند. این برنامه نسبت به آزمایش قدیمی که بر استدلال پزشک از نقاشی بیمار استوار بود، در تشخیص بیماری بسیار دقیق تر عمل می کند. بخشی از این دقت می تواند حاصل از این باشد که dCDT تنها بر نقاشی پایانی بیمار تمرکز نمی کند بلکه فاکتورهای دیگری را نیز در نظر می گیرد که حاصل از فرآیند رسم ساعت توسط بیمار می باشند. برای مثال بیماران دارای ضعف حافظه نسبت به افراد سالم، پیش از قرار دادن قلم بر روی کاغذ مدت زمان بیشتری را صرف تفکر در مورد ساعتی که باید بکشند می کنند. بعلاوه بیماران پارکینسونی زمانی طولانی تر از بقیه را صرف رسم ساعت ها می کنند. این ها فاکتورهایی هستند که روش قدیمی آزمایش رسم ساعت اصلا آن ها را در نظر نمی گرفت.

با استفاده از این روش جدید، آزمایش قدیمی رسم ساعت ارتقاء یافته است تا هدفمندتر شود و نتایج خوبی را حاصل کند. با استفاده از ابزار مناسب استفاده شده در آزمایش جدید می توان با سرعت بیشتر و به نتایجی با دقت بالاتر دست یافت. 

امید می رود که این آزمایش نوین در زمانی که پزشکان برای تشخیص بیماری صرف می کنند صرفه جویی کند و احتمال تشخیص اشتباه بیماری را نیز از بین ببرد. سرعت عمل در تشخیص بیماری های عصبی مانند آلزایمر امری حیاتی است. 

از آن جایی که الگوریتم هایی که در dCDT استفاده شده اند در حال پیشرفت هستند (با استفاده از داده های بیشتر)، تیم محقق امیدوار است بتواند فاکتورهای دیگری مانند مکث و تکنیک نقاشی را نیز در این آزمایش در نظر بگیرد تا بتواند امکان تشخیص زود هنگام تر بیماری ها را فراهم کند.

اگر چه مدل های ساخته شده توسط تیم محقق برای اثبات اعتبارشان به بررسی ها و آزمایش های بیشتری نیاز دارند اما احتمالا پیشرفتی قابل توجه را در تشخیص زود هنگام بیماری های عصبی پدید می آورند. این پیشرفت اثری قابل توجه در زندگی بیماران خواهد داشت.  

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
انجام کارهای هنری با هر سطح  مهارت موجب کاهش هورمون استرس می شود

انجام کارهای هنری با هر سطح مهارت موجب کاهش هورمون استرس می شود

بنا به مطالعه ای که اخیرا توسط دانشگاه درکسل انجام گرفته است، ون گوگ باشید یا یک طراح معمولی، خلق اثر هنری می تواند سطوح هورمون های مرتبط با استرس را در بدن تا حد قابل ملاحظه ای کاهش بدهد. هرچند محققان کالج پرستاری و حرفه های سلامت دانشگاه درکسل اعتقاد دارند در صورت وجود تجربه قبلی در زمینه خلق یک اثر هنری، این مسئله اثرات کاهنده استرسِ تجربه مزبور را بیشتر می کند، اما مطالعه نشان می دهد که هر شخصی از بابت کاهش استرس خود منتفع خواهد شد.

مطالعه متن کامل
چگونه contact های پاک شده جیمیل خود را بازیابی کنید؟

چگونه contact های پاک شده جیمیل خود را بازیابی کنید؟

با توجه به اضافه سازی خودکار اطلاعات contact تمام افراد به جیمیل، خلوت کردن این کتابچه، "یک، باید" است. خوشبختانه حالا امکانی فراهم شده تا بدون نگرانی از بابت پاک شدنِ اشتباهی اطلاعات ارزشمند و عدم امکان بازیابی شان، به پاکسازی کتابچه تماس هایتان بپردازید.

مطالعه متن کامل
تولد کرگدن نادر سوماترایی

تولد کرگدن نادر سوماترایی

کرگدن سوماترایی که با نام های کرگدن مودار یا کرگدن دو شاخ آسیایی نیز شناخته شده است، یک عضو نادر از خانواده Rhinocerotidae و یکی از پنج کرگدن موجود در جهان است. این تنها گونه موجود از جنس Dicerorhinus می باشد که به خاطر شکار غیرقانونی و تخریب زیستگاه تقریباً در حیات وحش منقرض شده تصور می شوند. از این رو تولد یک کرگدن جدید اتفاق بسیار بزرگ و با ارزشی می باشد.

مطالعه متن کامل
عکس های جدیدی از Sony Xperia Z4 به بیرون درز کرد

عکس های جدیدی از Sony Xperia Z4 به بیرون درز کرد

فقط چند روز بعد از بازدید FCC از یک گوشی که به خوبی می تواند Sony Xperia Z4 باشد، عکس های گوشی پرچم دار آینده سونی به بیرون درز کرد. عکس های مدل E6553 مشابه تصاویری است که اخیرا توسط سایت GFXBench به نمایش در آمد. با توجه به اینکه تست بنچمارک و عکس ها نشان می دهند که E6553 پردازنده Snapdragon 810 را در خود دارد، احتمال بالایی وجود دارد که این مدل در واقع Xperia Z4 باشد.

مطالعه متن کامل
سرما می‌تواند چربی سفید شما را به چربی قهوه‌ای تبدیل کند.

سرما می‌تواند چربی سفید شما را به چربی قهوه‌ای تبدیل کند.

اگر می‌خواهید لاغر شوید، در هوای سرد کت یا بارانی نپوشید. محققان آمریکایی در بررسی شگفت‌انگیزی متوجه شده‌اند چربی‌های سفید و قهوه‌ای با توجه دمای محیط می‌توانند به یکدیگر تبدیل شوند، مخصوصاً اگر هوا سرد باشد، چربی مضر یا چربی سفید بدن به چربی مفید یا چربی قهوه‌ای تبدیل می‌شود.

مطالعه متن کامل