کوی دانش - kooy

قلم دیجیتالی در تشخیص بیماری دمانس (زوال عقل) از پزشکان بهتر عمل می کند

قلم دیجیتالی در تشخیص بیماری دمانس (زوال عقل) از پزشکان بهتر عمل می کند
29 مرداد
06:15 1394
روش جدید پیش بینی دمانس که با استفاده از قلم دیجیتالی طراحی شده است می تواند علائم این بیماری را سریعتر و با دقت بالاتری پیش بینی کند.

این روش بر پایه ی روش قدیمی شناسایی بیماران مغزی که "آزمایش رسم ساعت" نام دارد استوار است. در روش رسم ساعت از بیماران خواسته می شود که ساعتی را رسم کنند که زمان 11:10 را نمایش می دهد و سپس از روی این ساعت یک ساعت دیگر را رسم کنند که زمان مشابه را نمایش می دهد. در این آزمایش عملکرد افراد در هنگامی که فاکتورهایی مانند درک شفاهی، حافظه و تشخیص فاصله مورد استفاده قرار می گیرند، بررسی می شود و از نحوه ی واکنش آن ها، در تشخیص آلزایمر و پارکینسون استفاده می شود. تیم محققی که بر روی استفاده از قلم دیجیتالی کار می کنند می خواهند کاری کنند که آزمایشِ مذکور به صورت خودکار انجام شود. این محققان قصد دارند علاوه بر افزایش سرعت تشخیص بیماری، نقش پزشک را در تشخیص بیماری حذف کنند و بعلاوه با استفاده از فاکتورهایی که جزئیات دقیق تری از نحوه ی عملکرد بیمار در حین آزمایش را بدست می دهند در مراحل ابتدایی تری از ابتلا به بیماری آن را شناسایی کنند.

تیم محقق از آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT و بیمارستان لاهه (و با اعضایی از دانشگاه های دیگر آمریکا)، با استفاده از قلم "Anoto Live Pen" که با استفاده از یک دوربین در زیر ساختش موقعیت سر قلم را 80 بار در ثانیه ثبت می کند، توانستند داده های حاصل از 2600 آزمایش انجام شده بر روی بیماران در 9 سال اخیر را جمع آوری کنند. این قلم دیجیتالی در تمام این آزمایش ها استفاده شد و با توجه به ثبت حرکات قلم توسط دوربینش، حجم بالایی از داده ها از حرکات دقیق بیماران در هر لحظه ثبت شد.  

تیم محقق از این داده ها استفاده کردند تا نرم افزاری برای انجام آزمایش رسم ساعت به صورت دیجیتالی (dCDT) طراحی کنند. این برنامه نسبت به آزمایش قدیمی که بر استدلال پزشک از نقاشی بیمار استوار بود، در تشخیص بیماری بسیار دقیق تر عمل می کند. بخشی از این دقت می تواند حاصل از این باشد که dCDT تنها بر نقاشی پایانی بیمار تمرکز نمی کند بلکه فاکتورهای دیگری را نیز در نظر می گیرد که حاصل از فرآیند رسم ساعت توسط بیمار می باشند. برای مثال بیماران دارای ضعف حافظه نسبت به افراد سالم، پیش از قرار دادن قلم بر روی کاغذ مدت زمان بیشتری را صرف تفکر در مورد ساعتی که باید بکشند می کنند. بعلاوه بیماران پارکینسونی زمانی طولانی تر از بقیه را صرف رسم ساعت ها می کنند. این ها فاکتورهایی هستند که روش قدیمی آزمایش رسم ساعت اصلا آن ها را در نظر نمی گرفت.

با استفاده از این روش جدید، آزمایش قدیمی رسم ساعت ارتقاء یافته است تا هدفمندتر شود و نتایج خوبی را حاصل کند. با استفاده از ابزار مناسب استفاده شده در آزمایش جدید می توان با سرعت بیشتر و به نتایجی با دقت بالاتر دست یافت. 

امید می رود که این آزمایش نوین در زمانی که پزشکان برای تشخیص بیماری صرف می کنند صرفه جویی کند و احتمال تشخیص اشتباه بیماری را نیز از بین ببرد. سرعت عمل در تشخیص بیماری های عصبی مانند آلزایمر امری حیاتی است. 

از آن جایی که الگوریتم هایی که در dCDT استفاده شده اند در حال پیشرفت هستند (با استفاده از داده های بیشتر)، تیم محقق امیدوار است بتواند فاکتورهای دیگری مانند مکث و تکنیک نقاشی را نیز در این آزمایش در نظر بگیرد تا بتواند امکان تشخیص زود هنگام تر بیماری ها را فراهم کند.

اگر چه مدل های ساخته شده توسط تیم محقق برای اثبات اعتبارشان به بررسی ها و آزمایش های بیشتری نیاز دارند اما احتمالا پیشرفتی قابل توجه را در تشخیص زود هنگام بیماری های عصبی پدید می آورند. این پیشرفت اثری قابل توجه در زندگی بیماران خواهد داشت.  

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
معرفی 10 گوشی اندرویدی ضد آب مخصوص روزهای بارانی

معرفی 10 گوشی اندرویدی ضد آب مخصوص روزهای بارانی

چه کسی گفته که الکترونیک و آب مخلوط نمی‌شوند؟ گوشی‌های هوشمندی که می‌توانند باران، غوطه ور شدن در حمام یا یک گودال آب را تحمل کنند دیگر مانند قبل کمیاب نیستند. ما در مورد تلفن‌های قدیمی صحبت نمی‌کنیم که دارای پوشش پلاستیکی بودند. کاملاً ممکن است که یک گوشی هوشمند زیبا، توانمند، میان رده و حتی یک پرچمدار شگفت انگیز بخرید که از خیس شدن ترسی نداشته باشد.

مطالعه متن کامل
شناسایی اولین ژن تغییر جنسیت وابسته به درجه حرارت

شناسایی اولین ژن تغییر جنسیت وابسته به درجه حرارت

جنسیت بسیاری از انواع خزندگان به واسطه حرارت تعیین می شود. بنا به تحقیقی که اخیرا صورت گرفته است دانشمندان موفق به شناسایی اولین ژن مربوط به تعیین جنسیت بر حسب درجه حرارت در خزندگان شده اند

مطالعه متن کامل
ناسا جزییات زیردریایی مفهومی Titan را منتشر می کند

ناسا جزییات زیردریایی مفهومی Titan را منتشر می کند

اکنون که ناسا در عرضه انواع ماشین سیار نجومی یکه تاز است، آژانس فضایی به دنبال فرستادن زیردریایی هایی به فضا در حدود سال 2040 است. در جلسه مذاکره اخیر مفاهیم پیشرفته در موسسه ناسا سال 2015 درساحل کوکوآ، فلوریدا، دانشمندان و مهندسین ناسا مطالعه ای در مورد طراحی مفهومی فاز یک زیر دریایی Titan که امکان اعزام به بزرگترین ماه زحل، Titan را طرح ریزی کرده است، ارایه کردند. جایی که شناور بدون سرنشین می تواند در دریایی از هیدروکربن مایع در قطب های تایتانی کاوش کند.

مطالعه متن کامل
فناوری انتقال احساسات انسانی از طریق کف دست با استفاده از جریان هوا

فناوری انتقال احساسات انسانی از طریق کف دست با استفاده از جریان هوا

مطالعه ای که در دانشگاه ساسکس انگلستان انجام شد نشان می دهد که با استفاده از فناوری تحریکِ قسمت های مختلف کف دست بدون تماس فیزیکی، می توان احساسات انسانی را از طریق کف دست منتقل نمود.

مطالعه متن کامل
ویدئو: انفجار پلاسمای غول پیکر خورشید، ریشه در چرخه نادر مغناطیسی این ستاره داشته است

ویدئو: انفجار پلاسمای غول پیکر خورشید، ریشه در چرخه نادر مغناطیسی این ستاره داشته است

نقش چرخه نادر مغناطیسی خورشید در فوران ذرات باردار عظیم از این ستاره که در تصاویر ناسا ثبت شده است

مطالعه متن کامل