کوی دانش - kooy

گرمایی که از کف عمیق حوضه های دریایی آزاد شده است، به پایان گرفتن عصر یخبندان کمک کرده است.

گرمایی که از کف عمیق حوضه های دریایی آزاد شده است، به پایان گرفتن عصر یخبندان کمک کرده است.
25 مرداد
14:00 1394
یافته های جدید پژوهشگران دانشگاه کالج لندن حاکی از تأثیر گرمای تولید و آزاد شده از کف عمیق حوضه اقیانوس های منجمد شمالی و آبهای اطراف آن در پایان دادن به آخرین عصر یخبندان بزرگ زمین در منطقه قطبی است.

تصویر ورقه یخی زایشی در اسپیتزبرگن

این پژوهش که امروز در نشریه "Science" به طبع خواهد رسید، الگوهای چرخش آب اقیانوسی در اقیانوس شمال ایرلند – ترکیبی از اقیانوس منجمد شمالی و دریاهای نوردیک که آن را اقیانوس منجمد مدیترانه ای خوانده اند و آخرین عصر یخبندان تغییراتی را متحمل شده است، مورد بررسی قرار می دهد (20 هزار تا 30 هزار سال پیش) [1]

اقیانوس های امروزی در طی زمستان و در اثر تأثیر جو زمین خنک شده و مقادیر بسیار عظیمی از آب های سرد و چگال از طریق گذرگاه های جریان های دریایی منجمد مدیترانه ای به گردش در می آورند. در مقایسه با نحوه ی گردش شدید امروزی، پژوهشگران متوجه تفاوت هایی در نحوه گردش شده اند از جمله این که در آخرین عصر یخبندان زمین، اقیانوس منجمد مدیترانه ای همانند یک مرداب بزرگ و راکد عمل کرده است که در آن آب های عمیق برای بیش از حدود ده هزار سال، بی حرکت و راکد باقی مانده اند.

این فرضیه البته به دلیل تصور ما از پوشیده شدن این اقیانوس از ورقه های عظیم و ضخیم یخ و آب در سطح و پوشیده بودن بخش های عمیق تر است که از دسترسی اتمسفر زمین به آب های سطحی این اقیانوس و در نتیجه سردتر و چگال تر کردن آن ها جلوگیری کرده و چرخش آب را متوقف می ساخته است.

دکتر دیوید تورنالی از گروه جغرافیا و زمین شناسی UCL می گوید: "این آب راکد و گرم بوده است. گرمای آن ها ناشی از قرار گرفتن در معرض جریان های ژئوترمال کف حوضه ناشی شده است و زمانی که به حد نهایی پایداری (گرمای درونی آب) رسید، چرخش اقیانوسی دوباره به راه افتاد. از همین منظر گرمای ذخیره شده در بخش های عمیق اقیانوس منجمد مدیترانه ای به یک باره به سمت بخش های بالایی به حرکت در آمد. زمان این حرکت مصادف با رخداد شواهدی از ورود مقادیر عظیمی از آب های ذوب (حاصل از ذوب یخ های قطبی) به اقیانوس منجمد مدیترانه ای است. استدلال ما این است که این حجم عظیم ورودی آب به دلیل آزاد شدن گرمای بخش های عمیق تر اقیانوس بوده است که باعث ذوب کوه های یخی، سطوح پوشاننده یخ و آب و صفحات یخی احاطه کننده پایانه های اقیانوسی شده است."

این پژوهش مهم ترین و تأثیرگذارترین حوادثی که دست اندرکار بازی «اقلیم زمین» هستند را مشخص می کند. نظر به ظرفیت اقیانوس ها در توزیع و به جریان انداختن مقادیر بسیار زیاد جریان های گرمایی در سرتاسر سیاره، عنصر هیدروسفر نقش مهمی در سیستم سیاره زمین ایفا می کند.برای مثال، زمین شناسان امروزه بیشتر نگران تغییرات جریان های اقیانوسی و در نتیجه گرم شدن آب های تحتانی آن ها و افزایش سرعت ذوب یخ های قطبی و صفحات یخی گرینلند و قطب جنوب هستند.

دکتر تورنالی می افزاید: "پیش بینی نقش اقیانوس در تغییرات اقلیمی آینده، سیری در گذشته و بررسی نحوه عملکرد و تأثیرشان بر اقلیم کمک شایانی میکند."

در این پژوهش دانشمندان UCL و مرکز اقیانوس شناسی وودز هول آمریکا و مؤسسات پژوهشی متعددی به کمک ارزیابی صدف های کلیستی ارگانیسم های تک سلولی (فُرامینیفرا) که به وفور در رسوبات کف دریا به صورت فسیل یافت می شوند، دست یازیده اند. این صدف ها شیمی بخش های عمیق اقیانوس را در صدف هایشان به ثبت رسانیده اند. بر همین مبنا بازسازی تغییرات گذشته های چرخش اقیانوسی ممکن شده است.[2]

با اندازه گیری مقادیر رادیوکربن این صدف ها، تیم پژوهشی به تخمین سرعت تغییرات آب در بخش های عمیق منجمد مدیترانه ای می پردازند. روش ها و تکنیک های مختلفی برای بازسازی تغییرات دمای دیرینه وجود دارد. از محاسبه مقادیر منیزیم و کلسیم تا بازآرایی ایزوتوپ های کربن و اکسیژن در صدف های کلسیتی فرامینیفرا. همه این روش ها قابلیت گزارش دقیق دمای دیرینه آب در زمان رشد صدف های این موجودات را دارند.[3]

مطالعات قبلی که توسط دکتر هاینریش باخ و مؤسسه GEOMAR صورت پذیرفته بود بر وجود یک اقیانوس گرم و عمیق  را طی دوره های یخبندان پیشنهاد می کرد. دکتر باخ می گوید: "بسیار عالی است که اکنون می بینیم داده های مستقل نشانگرهای دمایی می توانند با دلایل بسیار محکمتری اثبات شوند."


[1] شایان ذکر است که پستی ها و بلندی های سیاره زمین همواره در یک آرشیتکتور ثابت قرار ندارند، تغییرات بسیار بزرگ و دائمی در خشکی ها و اقیانوس های زمین و تغییرات کلی در چهره زمین، یکی از بدیهی ترین حقیقت های سیاره زمین است. برای مثال محتملا در یک میلیون سال آینده، خلیج فارس با حرکت ورقه عربستان و فرو رانش آن در مکران، به طور کامل بسته شده و سپس تبدیل به یک رشته کوه خواهد شد. 

[2] فرامینیفرا موجودات تک سلولی و میکروسکوپی هستند که از نظر سیستماتیک به فرمانروی ریزوپودا تعلق دارند. فرامینیفرا یک شاخه جانوری است. یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین فسیل ها در زمین شناسی ایران و به خصوص شناسایی و تفکیک سازندهای نفتی در حوضه زمین شناختی زاگرس هستند. مطالعات بی شماری از این شاخه در ایران صورت گرفته است و بعضی از نمونه ها نظیر فوزولنیدا آقانباتی یا فوزولینیدا شمیرانسیس به افتخار اساتید بزرگ زمین شناسی ایران نام گذاری شده اند. تکامل بسیار سریع و ریز بودن اندازه از فرامینیفرا ابزاری ایده آل و دقیق برای مطالعات دیرینه شناسی و دیرینه اقلیم شناسی می سازد. هرچند امروزه روش های ترکیبی ژئوشیمیایی - دیرینه شناسی دقیق ترین و بهترین نتیجه ها را می دهند.

[3] روش های سنجش دمای دیرینه در درسی به نام ژئوشیمی ایزوتوپی یا شیمی دریایی در دانشگاه های جهان تدریس می شود. این روش ها گستره بسیار وسیعی از اندازه گیری انواع ایزوتوپ ها تا روش های ترکیبی و روش های بسیار جدیدی نظیر محاسبه نوع خاصی از لیپیدهای یک شاخه جانوری که به روش TEX86 مشهور شده است را در بر می گیرند. برای آموزش بیشتر روی این لینک کلیک کنید یا زیر عنوان Paleothermometry techniques and methods در موتورهای جستجو کاوش کنید. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
مرسدس، کلاس G را با موتور 4.0 لیتری V8 توربوشارژ دوگانه ارتقا می دهد

مرسدس، کلاس G را با موتور 4.0 لیتری V8 توربوشارژ دوگانه ارتقا می دهد

36 سال است که مرسدس بنز کلاس G را تولید می کند. ناگفته پیداست که اگر ارتقاهایی که گاه به گاه روی این آفرود صورت می گیرد نبود، این خودروی افسانه ای تا حالا فراموش شده بود.

مطالعه متن کامل
رژیم غذایی نامناسب در کودکان خطرات بیشتری به نسبت بزرگسالان دارد.

رژیم غذایی نامناسب در کودکان خطرات بیشتری به نسبت بزرگسالان دارد.

تحلیلی جدید نشان می‌دهد، به طور کلی سلامت قلب کودکان در امریکا در شرایط نامناسبی قرار دارد. پژوهشگران دانشگاه نورث‌وسترن دریافتند با وجود اینکه اکثر 9 هزار کودکِ مورد مطالعه، دارای سطح فشار خون مناسبی بودند، 40 درصد از آنها سطح کلسترول سالمی نداشتند و تقریباً همه آنها رژیم غذایی سالمی نداشتند. 30 درصد از این کودکان دچار چاقی یا اضافه وزن بودند.

مطالعه متن کامل
نرم افزاری که محل نشت را در لوله های آب، نفت و گاز پیدا می کند

نرم افزاری که محل نشت را در لوله های آب، نفت و گاز پیدا می کند

یک نرم افزار جدید با استفاده از قوانین فیزیک و با به کارگیری یک مدل ریاضی از مکانیک سیالات، وقوع اختلال در تأسیسات گاز، نفت و آب را محاسبه می کند. این نرم افزار که VIVIUNAM نام دارد به طور بلادرنگ به استنباط های منطقی می پردازد که آن را قادر می سازد نوع نقص به وجود آمده را تعیین کند و ریشۀ مشکل به وجود آمده را بیابد. بدین ترتیب از اتلاف وقت برای حفاری یا جستجوی دستی در خط لوله به منظور یافتن مشکل، جلوگیری می شود.

مطالعه متن کامل
چگونه ویدئوها را بصورت خودکار روی گوگل پلاس ارتقا بدهیم ؟

چگونه ویدئوها را بصورت خودکار روی گوگل پلاس ارتقا بدهیم ؟

آیا شما هم یکی از طرفدارهای قابلیت ارتقای خودکار جدیدی هستید که گوگل پلاس برای تصاویر در اختیار قرار می دهد؟ هم اکنون می توانید قابلیتی مشابه را برای ویدئوهایتان نیزاستفاده کنید.

مطالعه متن کامل
 کوپه BMW M6 با طعمی جدید

کوپه BMW M6 با طعمی جدید

BMW M6 کوپه کامپتیشن ادیشن، از نظر موتور و خطوط بدنه، با مدل جدید ام 6 جی تی 3 اشتراکاتی دارد

مطالعه متن کامل