کوی دانش - kooy

مقاومت به انسولین با مشکلات زبانی در زنان در ارتباط است

مقاومت به انسولین با مشکلات زبانی در زنان در ارتباط است
23 مرداد
19:50 1394
یک مطالعه ی جدید که در مجله ی Diabetologia (مجله ی جمعیت اروپایی برای مطالعه ی دیابت) به چاپ رسیده است، نشان داد که مقاومت به انسولین که یکی از نشانه های دیابت نوع 2 می باشد، با مشکلات زبانی (فقدان روان بودن کلام) در زنان در ارتباط است، که نشانه ای از تحلیل شناختی مرتبط با زوال عقل می باشد. این مطالعه که شامل مردان و زنانی با طیف وسیعی از سنین بود توسط دکتر «لورا اکبِلَد» و همکارانش در دانشگاه و بیمارستان «تورکو» در فنلاند انجام شده است.

بیماری آلزایمر و دیابت نوع 2، هر دو از بیماری های شایع می باشند. تعداد افرادی که از این بیماری ها رنج می برند در حال افزایش است و دیابت نوع 2 یک عامل خطر ساز مستقل برای زوال شناختی و بیماری آلزایمر می باشد. همچنین، مقاومت به انسولین از طریق مکانیسم های مختلف با زوال شناختی مرتبط است. مقاومت به انسولین، که در میانه ی زندگی اتفاق می افتد ممکن است بعداً سبب افزایش خطر زوال شناختی در زندگی شود. همچنین آلل آپولیپوپروتئین (ε4 E (APOEε4، یک عاملِ خطر سازِ شناخته شده برای بیماری آلزایمر و پیشرفت اختلال حافظه در بیمارانی با اختلال شناختی خفیف می باشد. نویسندگان، این فرضیه را مطرح کردند که مقاومت به انسولین با ضعیف تر بودن عملکرد شناختی مرتبط است و جنسیت و APOEε4 ممکن است سبب تعدیل این ارتباط شود. آنها نظریه ی خود را در نمونه ای از سراسر کشور که نماینده ی جمعیت بزرگسالان فنلاندی با طیف وسیعی از سنین (30 تا 97 سال) بودند، امتحان کردند.

آزمایش روان بودن گفتار به طور معمول برای کمک به ارزیابی کارکردهای اجرایی، زبان و همچنین حافظه ی معنایی است. روان بودن کلام با یک آزمایش ساده اندازه گیری می شود. در این مطالعه، از شرکت کنندگان سؤال می شود تا هر تعداد حیوان که می توانند در 60 ثانیه نام ببرند. امتیاز نهایی در این آزمایش، تعداد حیواناتی است که آنها ذکر می کنند.

نویسندگان کشف کردند که بالاتر بودن مقاومت به انسولین با ضعیف تر بودن روانیِ کلام در زنان مرتبط است اما در مردان چنین نیست. همچنین مقاومت بیشتر به انسولین با ضعیف تر بودن روانیِ گفتار در افرادی که آلل APOEε4 را ندارند در ارتباط است اما در مورد افراد ناقل آلل APOEε4 این ارتباط وجود ندارد. همچنین افزایش مقاومت به انسولین در کل گروه مورد مطالعه، با مدت زمان واکنش آهسته تر در ارتباط بود. این تجزیه و تحلیل برای طیف وسیعی از فاکتورهایی که قبلاً به عنوان عوامل خطر ساز گزارش شدند (مانند سن، تعداد سال های تحصیل و عوامل خطر ساز متابولیک) تعدیل شده است.

نویسندگان بحث می کنند که یکی از دلایل احتمالی اینکه یافته های آنها به زنان و نه به مردان اختصاص دارد، می تواند تفاوتی جنسیتی باشد که پیش از این در آسیب های مغزی که ماده ی سفید با شدت بالا (WMH) نامیده می شود اثبات شده است. این آسیب ها توسط عکسبرداری از مغز تشخیص داده می شود.

نویسندگان اضافه می کنند: «به نظر می رسد آسیب های ماده ی سفید در آسیب شناسی بیماری آلزایمر نقش بازی می کنند. بنابراین، ارتباط بین مقاومت به انسولین و عملکرد های شناختی، نشان دهنده ی آنست که مقاومت به انسولین، یک عامل خطر ساز برای بیماری آلزایمر می باشد. این خطر می تواند با مکانیسم های متعددی مانند آسیب به رگ ها، آسیب های ماده ی سفید، مکانیسم مستقیم مقاومت به انسولین بر تجمع بتا- پپتید آمیلوئید، از طریق تغییر عملکرد در جریان خونِ مغزیِ منطقه ای، سوخت و ساز گلوکز یا توسط ترکیبی از این فرآیندها تعدیل شود.

نویسندگان می گویند: «بر اساس دانش ما، هیچ مطالعه ای در گذشته، اثر جنسیت مؤنث بر روی ارتباط مقاومت به انسولین و روان بودن گفتار را در یک مطالعه ی جمعیتی، که شامل بزرگسالان میانسال و جوان باشد، گزارش نکرده است. مطالعه ی ما یک مطالعه ی مقطعی می باشد، بنابر این، علت اثر مقاومت به انسولین بر روی شناخت، نتوانسته است مورد ارزیابی قرار گیرد. با این وجود، نتایج ما پیشنهاد می دهد که مقاومت به انسولین می تواند یک نشانگر اولیه برای افزایش خطر زوالِ شناختی در زنان باشد.»

آنها نتیجه می گیرند: «ما نشان دادیم که مقاومت به انسولین با ضعیف تر بودن روانیِ گفتار در زنان مرتبط است. این نتایج، یافته های قبلی را که نشان می دهند انسولین دارای اثرات مختص به جنسیت بر روی شناخت می باشد، تقویت می کند. اگرچه روان بودن گفتار، حساس ترین مقیاس برای تشخیص کاهش شناخت اولیه در بزرگسالان نمی باشد، با مقاومت به انسولین برای زنان و نواحی مغزی که به طور منفی تحت تأثیر قرار می گیرند مرتبط است. علاوه بر این، وارد کردن جوانان و بزرگسالان  میانسال در این مطالعه پیشنهاد می کند که ارتباط مقاومت به انسولین و شناخت ضعیف تر از سال ها قبل از شروع اختلال شناختی شدید وجود دارد. در آینده، جهت کشف رابطه ی علت و معلولی مقاومت به انسولین و شناخت، باید مطالعات طولی انجام شود.»

با توجه به پیامدهای این نتایج، دکتر «اکبِلَد» اضافه کرد: «نتایج ما پیشنهاد می دهد که زنان ممکن است نسبت به اثرات مقاومت به انسولین بر روی شناخت در مقایسه با مردان مستعدتر باشند. مقاومت به انسولین اکثر اوقات می تواند سال ها قبل از شروع دیابت نوع 2 شناسایی شود. بنابراین، توجه ویژه به درمان پیشگیرانه مانند مداخلات در شیوه ی زندگی برای زنانی مانند افراد چاق که در معرض خطر دیابت نوع 2 می باشند ممکن است مفید باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
"اسکوئیشی فینگرز" (Squishy Fingers) ربات منعطفی که به کاوش زیرآبی می پردازد

"اسکوئیشی فینگرز" (Squishy Fingers) ربات منعطفی که به کاوش زیرآبی می پردازد

اسکوئیشی فینگرز وسیله کنترل از راه دوری است که هدف از طراحی آن نگاه داشتن و بریدن دقیق نمونه های مرجان هاست. محققان با استفاده از این ابزارِ کنترل از راه دور که مقاله ای نیز راجع به آن به تاریخ 20 ژانویه در ژورنال Soft Robotics منتشر شد قادرند بدون آنکه به بدنه ظریف مرجان ها آسیبی وارد شود دست به جمع آوری نمونه از صخره های مرجانی در نقاط عمیق آب بزنند.

مطالعه متن کامل
روان‌درمانیِ با استفاده از کامپیوتر به اندازه‌ی صحبت با یک پزشک مؤثر نیست.

روان‌درمانیِ با استفاده از کامپیوتر به اندازه‌ی صحبت با یک پزشک مؤثر نیست.

پژوهشی بریتانیایی نشان داد افراد، جلساتِ «درمان به کمک کامپیوتر» را دنبال نمی‌کنند و فقط کمتر از یک‌پنجمِ افراد، 6 جلسه‌ی درمان بوسیله کامپیوتر را به اتمام می‌رسانند. روان درمانی (مدلی از گفت‌و‌گو درمانی) درمانی مؤثر برای افسردگی است. اما این نوع درمان همیشه دردسترس نیست بنابراین درمان به کمک کامپیوتر به عنوان یک جایگزین ارائه شده است. با این وجود تا به حال اثر‌بخشیِ درمان به کمک کامپیوتر، مورد بررسی قرار نگرفته است. این پژوهش شاملِ 700 بیمار بریتانیاییِ مبتلا به افسردگی می‌شد که به صورت تصادفی در دو گروه قرار گرفتند. یک گروه، مراقبت‌های استاندارد را از پزشکانشان دریافت کردند و گروه دیگر بوسیله‌ی یکی از دو برنامه‌ی درمانیِ کامپیوتری تحت درمان قرار گرفتند. یکی از این دو برنامه به صورت محصولی تجاری و دیگری به صورت آنلاین و رایگان عرضه شده است. در ادامه نتایج این مطالعه را مرور می کنیم. با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ترانزیستور ملکولی جدید می‌تواند تک الکترون‌ها را کنترل کند.

ترانزیستور ملکولی جدید می‌تواند تک الکترون‌ها را کنترل کند.

محققین ترانزیستوری به اندازه یک الکترون ساختند که گزارش شده می‌تواند جریان تک الکترونی را کنترل کند. این ترانزیستور راه را برای نسل جدیدی از وسایل الکترونیکی ریز و از نوع نانو باز می‌کند.

مطالعه متن کامل
قابلیت های شگفت انگیز دستکاری نورِ ماهی مرکب

قابلیت های شگفت انگیز دستکاری نورِ ماهی مرکب

سلول های تخصصی پوست ماهی های مرکب توانایی کنترل رنگ بندی این جانور را دارند. ماهی مرکب بازاری کالیفرنیا (Doryteuthis opalescens) که البته روشن ترین سفالوپود نیست، دارای قابلیت های دستکاری نور شگفت انگیزی است. تصویر از تکه ای از پوست رنگین کمانی ماهی مرکب بازاری کالیفرنیا گرفته شده است و نشان دهنده ایرودیسیت های دینامیک این حیوان است. نقاط تیره رنگ پس زمینه، کروماتوفورزهای محتوی رنگ دانه های این جانور می باشد.

مطالعه متن کامل
بر خلاف چربی های ترانس، چربی های اشباع ارتباطی با خطر بیشتر بیماری های قلبی و مرگ ندارند

بر خلاف چربی های ترانس، چربی های اشباع ارتباطی با خطر بیشتر بیماری های قلبی و مرگ ندارند

نتایج یک مطالعه که به وسیله ی محققان دانشگاه «مک مَستر» انجام شده است، نشان می دهد که چربی های ترانس با خطر بیشتر مرگ و بیماری کرونری قلب همراه است، اما چربی های اشباع با افزایش خطر مرگ، بیماری قلبی، سکته یا دیابت نوع 2 ارتباطی ندارند.

مطالعه متن کامل