کوی دانش - kooy

مقاومت به انسولین با مشکلات زبانی در زنان در ارتباط است

مقاومت به انسولین با مشکلات زبانی در زنان در ارتباط است
23 مرداد
19:50 1394
یک مطالعه ی جدید که در مجله ی Diabetologia (مجله ی جمعیت اروپایی برای مطالعه ی دیابت) به چاپ رسیده است، نشان داد که مقاومت به انسولین که یکی از نشانه های دیابت نوع 2 می باشد، با مشکلات زبانی (فقدان روان بودن کلام) در زنان در ارتباط است، که نشانه ای از تحلیل شناختی مرتبط با زوال عقل می باشد. این مطالعه که شامل مردان و زنانی با طیف وسیعی از سنین بود توسط دکتر «لورا اکبِلَد» و همکارانش در دانشگاه و بیمارستان «تورکو» در فنلاند انجام شده است.

بیماری آلزایمر و دیابت نوع 2، هر دو از بیماری های شایع می باشند. تعداد افرادی که از این بیماری ها رنج می برند در حال افزایش است و دیابت نوع 2 یک عامل خطر ساز مستقل برای زوال شناختی و بیماری آلزایمر می باشد. همچنین، مقاومت به انسولین از طریق مکانیسم های مختلف با زوال شناختی مرتبط است. مقاومت به انسولین، که در میانه ی زندگی اتفاق می افتد ممکن است بعداً سبب افزایش خطر زوال شناختی در زندگی شود. همچنین آلل آپولیپوپروتئین (ε4 E (APOEε4، یک عاملِ خطر سازِ شناخته شده برای بیماری آلزایمر و پیشرفت اختلال حافظه در بیمارانی با اختلال شناختی خفیف می باشد. نویسندگان، این فرضیه را مطرح کردند که مقاومت به انسولین با ضعیف تر بودن عملکرد شناختی مرتبط است و جنسیت و APOEε4 ممکن است سبب تعدیل این ارتباط شود. آنها نظریه ی خود را در نمونه ای از سراسر کشور که نماینده ی جمعیت بزرگسالان فنلاندی با طیف وسیعی از سنین (30 تا 97 سال) بودند، امتحان کردند.

آزمایش روان بودن گفتار به طور معمول برای کمک به ارزیابی کارکردهای اجرایی، زبان و همچنین حافظه ی معنایی است. روان بودن کلام با یک آزمایش ساده اندازه گیری می شود. در این مطالعه، از شرکت کنندگان سؤال می شود تا هر تعداد حیوان که می توانند در 60 ثانیه نام ببرند. امتیاز نهایی در این آزمایش، تعداد حیواناتی است که آنها ذکر می کنند.

نویسندگان کشف کردند که بالاتر بودن مقاومت به انسولین با ضعیف تر بودن روانیِ کلام در زنان مرتبط است اما در مردان چنین نیست. همچنین مقاومت بیشتر به انسولین با ضعیف تر بودن روانیِ گفتار در افرادی که آلل APOEε4 را ندارند در ارتباط است اما در مورد افراد ناقل آلل APOEε4 این ارتباط وجود ندارد. همچنین افزایش مقاومت به انسولین در کل گروه مورد مطالعه، با مدت زمان واکنش آهسته تر در ارتباط بود. این تجزیه و تحلیل برای طیف وسیعی از فاکتورهایی که قبلاً به عنوان عوامل خطر ساز گزارش شدند (مانند سن، تعداد سال های تحصیل و عوامل خطر ساز متابولیک) تعدیل شده است.

نویسندگان بحث می کنند که یکی از دلایل احتمالی اینکه یافته های آنها به زنان و نه به مردان اختصاص دارد، می تواند تفاوتی جنسیتی باشد که پیش از این در آسیب های مغزی که ماده ی سفید با شدت بالا (WMH) نامیده می شود اثبات شده است. این آسیب ها توسط عکسبرداری از مغز تشخیص داده می شود.

نویسندگان اضافه می کنند: «به نظر می رسد آسیب های ماده ی سفید در آسیب شناسی بیماری آلزایمر نقش بازی می کنند. بنابراین، ارتباط بین مقاومت به انسولین و عملکرد های شناختی، نشان دهنده ی آنست که مقاومت به انسولین، یک عامل خطر ساز برای بیماری آلزایمر می باشد. این خطر می تواند با مکانیسم های متعددی مانند آسیب به رگ ها، آسیب های ماده ی سفید، مکانیسم مستقیم مقاومت به انسولین بر تجمع بتا- پپتید آمیلوئید، از طریق تغییر عملکرد در جریان خونِ مغزیِ منطقه ای، سوخت و ساز گلوکز یا توسط ترکیبی از این فرآیندها تعدیل شود.

نویسندگان می گویند: «بر اساس دانش ما، هیچ مطالعه ای در گذشته، اثر جنسیت مؤنث بر روی ارتباط مقاومت به انسولین و روان بودن گفتار را در یک مطالعه ی جمعیتی، که شامل بزرگسالان میانسال و جوان باشد، گزارش نکرده است. مطالعه ی ما یک مطالعه ی مقطعی می باشد، بنابر این، علت اثر مقاومت به انسولین بر روی شناخت، نتوانسته است مورد ارزیابی قرار گیرد. با این وجود، نتایج ما پیشنهاد می دهد که مقاومت به انسولین می تواند یک نشانگر اولیه برای افزایش خطر زوالِ شناختی در زنان باشد.»

آنها نتیجه می گیرند: «ما نشان دادیم که مقاومت به انسولین با ضعیف تر بودن روانیِ گفتار در زنان مرتبط است. این نتایج، یافته های قبلی را که نشان می دهند انسولین دارای اثرات مختص به جنسیت بر روی شناخت می باشد، تقویت می کند. اگرچه روان بودن گفتار، حساس ترین مقیاس برای تشخیص کاهش شناخت اولیه در بزرگسالان نمی باشد، با مقاومت به انسولین برای زنان و نواحی مغزی که به طور منفی تحت تأثیر قرار می گیرند مرتبط است. علاوه بر این، وارد کردن جوانان و بزرگسالان  میانسال در این مطالعه پیشنهاد می کند که ارتباط مقاومت به انسولین و شناخت ضعیف تر از سال ها قبل از شروع اختلال شناختی شدید وجود دارد. در آینده، جهت کشف رابطه ی علت و معلولی مقاومت به انسولین و شناخت، باید مطالعات طولی انجام شود.»

با توجه به پیامدهای این نتایج، دکتر «اکبِلَد» اضافه کرد: «نتایج ما پیشنهاد می دهد که زنان ممکن است نسبت به اثرات مقاومت به انسولین بر روی شناخت در مقایسه با مردان مستعدتر باشند. مقاومت به انسولین اکثر اوقات می تواند سال ها قبل از شروع دیابت نوع 2 شناسایی شود. بنابراین، توجه ویژه به درمان پیشگیرانه مانند مداخلات در شیوه ی زندگی برای زنانی مانند افراد چاق که در معرض خطر دیابت نوع 2 می باشند ممکن است مفید باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
حس‌گرهای کشسان می‌توانند گازهای مهلک و اشعه UV را شناسایی کنند.

حس‌گرهای کشسان می‌توانند گازهای مهلک و اشعه UV را شناسایی کنند.

محققان «حس‌گرهای کشسانِ قابل پوشیدنی» را اختراع کردند که قادرند اشعه مضر UV و گازهای سمی خطرناک مثل دی‌اکسید هیدروژن و نیتروژن را شناسایی کنند.

مطالعه متن کامل
مدل کوانتوم به حل اسرار آب کمک می کند

مدل کوانتوم به حل اسرار آب کمک می کند

آب یکی از رایجترین مایعات روی زمین است که به طور گسترده ای مطالعه شده است. آب برای تمام اشکال شناخته شده حیات، ضروری است، اما هنوز رفتار منحصر بفردش از لحاظ خصوصیات مولکول های منفردش توضیح داده می شود.

مطالعه متن کامل
تئوری جدید مکان های قابل زندگی در ماه

تئوری جدید مکان های قابل زندگی در ماه

حرف های زیادی مبنی بر ارسال انسان ها برای زندگی در مریخ جهت تشکیل کلونی های جدید در میان است. ولی چرا نمی توانیم چنین کاری را در ماه انجام دهیم؟ بطور کلی ماه، محل سخت و طاقت فرسایی است. دمای هوا تا منفی 247 درجه سانتیگراد کاهش می یابد و پناهگاهی برای در امان ماندن از تشعشعات کیهانی و شهاب سنگ ها وجود ندارد. با این حال، ممکن است راهی وجود داشته باشد، و این راه شامل لوله های گدازه ای غول پیکر است.

مطالعه متن کامل
نکته‌ی سلامتی: آیا خطراتِ پیرسینگ کردنِ دهان را می‌دانید؟

نکته‌ی سلامتی: آیا خطراتِ پیرسینگ کردنِ دهان را می‌دانید؟

پیرسـینگ یا Piercing به معنای سوراخ کردن بخشی از بدن به منظور نصب جواهرات ویا لوازم تزئینی در آن است. شایعترین و خوشایند ترین نوع پیرسینگ همان سوراخ کردن گوش دختران و استفاده از گوشواره است. با اینحال ممکن است به نظر برخی افراد جالب باشد که روی زبان خود پیرسینگ کنند اما همیشه می بایست از خطرات آن نیز آگاه بود. با کوی دانش همراه شوید تا معایب پیرسینگ بر روی زبان را برای شما بیان کنیم...

مطالعه متن کامل
اپل نسخه جدید iOS 8.3 را برای تمامی دستگاه هایش که با نسخه iOS 8 کار می کنند، عرضه کرد

اپل نسخه جدید iOS 8.3 را برای تمامی دستگاه هایش که با نسخه iOS 8 کار می کنند، عرضه کرد

شرکت اپل بطور رسمی آپدیت جدید نسخه جدید سیستم عامل iOS 8.3 را برای Apple iPhone 4s ،Apple iPhone 5c ،Apple iPhone 5s ،Apple iPhone 6 و Apple iPhone 6 Plus عرضه کرد. تمامی مدل های آیپد اپل به غیر از مدل OG، همچنین پنجمین نسل آیپاد تاچ نیز آپدیت 8.3 را دریافت خواهند کرد. سرعت بالاتر در کارایی که منجر به اجرا شدن سریعتر نرم افزارها می شود یکی از اصلاحات این آپدیت است.

مطالعه متن کامل