کوی دانش - kooy

کشف "امضای مغزی" که احساسات انسان را پیش بینی می کند

کشف "امضای مغزی" که احساسات انسان را پیش بینی می کند
23 مرداد
12:15 1394
محققان موفق به یافتن روشی برای پیش بینی احساسات انسان بر اساس فعالیت مغزی وی شده اند. مطالعه یاد شده به دلیل میزان بالای دقت آن که 90 درصد می باشد و نیز تعداد بالای مشارکت کنندگانش که بیشتر منعکس کننده جمعیت بزرگسال است تا دانشجویان دانشگاه، به نوعی غیرعادی هم هست. یافته های این مطالعه را می توان برای تشخیص و درمان طیفی از بیماری های سلامت جسمی و ذهنی به کارگرفت. این مطالعه در ژورنال PlOS Biology به چاپ رسیده است.

از جمله اهداف محققان از انجام این تحقیق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- توسعه ی امضای مغزی که شدت واکنش های احساسی منفی را در برابر تصاویر برانگیزاننده پیش بینی کند. منظور از امضای مغزی (عصبی)، الگوی فعالسازی عصبی انفرادیست که در سرتاسر مغز توزیع شده و می تواند به دقت حس فرد را بعد از مشاهده تصاویر ناخوشایند پیش بینی کند.

- آزمودن امضای مزبور از نظر تعمیم پذیری در میان مشارکت کنندگان و تصاویر

- بررسی ویژه بودن امضا به ازای درد

- اکتشاف شدت جریان برق عصبی لازم برای پیش بینی تجربه احساسی منفی

 لوک چنج، استادیار علوم روانی و مغز در دارتموث که نویسنده ارشد این تحقیق نیز هست می گوید: "این شیوه برای نمایش تجسم احساسات انسان و رمزگشایی احساسات از روی فعالیت مغزی بسیار جالب است. همانطور که می دانیم احساسات در زندگی روزمره انسان نقش محوری دارد و اختلال در نظم عاطفی، در کانون بسیاری از اختلالات مغزی و جسمی قرار می گیرد، اما شناخت دقیقی از روند پردازش احساسات در مغز در دست نیست. بنابراین شناخت مکانیسم های زیست شناسی عصبی که تجربه احساسی منفی را تولید کرده و کاهش می دهد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است."

در سال های اخیر، مطالعات تصویربرداری عصبی بسیار زیادی در زمینه شناخت "مغز احساسی" صورت گرفته است. اما اگر قرار است از تصویربرداری عصبی استفاده مناسبی صورت بگیرد، لازم است "امضاهای مغزی" حساس و ویژه ای توسعه داده شوند که بتوان آنها را به ازای هر فرد استفاده کرد تا اطلاعات لازم در مورد تجربیات احساسی، نوروپاتولوژی یا تشخیص درمانی وی بدست بیاید. تاکنون علم عصب شناسی احساسی نتایج بسیار مهمی را در دسترس دانشمندان قرار داده است، اما شاخصه های تجربیات احساسی هنوز عرضه نشده اند. 

اهداف محققان در تحقیق، توسعه ی امضای مغزی بوده که می توان با بهره گیری از آن شدت پاسخ های احساسی منفی را نسبت به تصاویر احضارکننده پیش بینی کرد، همچنین با آزمودن امضای مزبور از نظر تعمیم پذیری در میان مشارکت کنندگان و تصاویر می توان ویژه بودن امضا به ازای درد و اکتشاف شدت جریان برق عصبی لازم برای پیش بینی تجربه احساسی منفی را بررسی کرد.

چنج و همکاران وی به مطالعه 182 شرکت کننده پرداختند که عکس های منفی (مثل  تصاویر جراحت های جسمی، اعمال تهاجمی، گروه های نفرت پراکن، خرابکاری روی ماشین ها و مدفوع انسان) و عکس های خنثی به ایشان نشان داده شد. سی شرکت کننده دیگر نیز در معرض گرمای آزاردهنده قرار داده شدند. محققان با استفاده از تصویربرداری مغزی و تکنیک یادگیری ماشینی، امضای عصبی احساسِ منفی را در این افراد شناسایی کردند. 

چنج می گوید "به این ترتیب مشخص می شود تصویربرداری مغزی از پتانسیل لازم برای شناخت دقیق احساس یک شخص در برابر رویدادهای مختلف برخوردار است، آنهم بدون اینکه اطلاعات دیگری به جز فعالیت مغزی افراد را بدانیم. چنین الگویی، کاربردهای بسیار گسترده ای برای ارتقای شناخت ما از نحوه تولید و تنظیم احساسات در پی دارد، زیرا تعریف و اندازه گیریِ تولید و تنظیم احساسات به طور اخص همواره مشکل بوده است. به علاوه، ممکن است بشود از این دست شیوه های جدید اندازه گیری های عصبی نیز برای شناسایی زمان نشان دادن واکنش های احساسی غیرعادی، مثلا با شدت کم یا زیاد، توسط اشخاص استفاده کرد، حاصل اینکه می شود از این روش برای شناسایی بیماری های مرزی در زمینه کارکرد ذهنی و سلامت هم بهره گرفت."

برخلاف بسیاری از دیگر تحقیقات انجام شده، مطالعه جدید دارای اندازه ی نمونه بزرگی بوده که منعکس کننده جمعیت بزرگسال است و صرفاً وضعیت دانشجویان یک کالج را نشان نمی دهد، از یادگیری ماشینی و آمار هم استفاده شد تا مدلی برای پیش بینی احساسات توسعه داده شود و مهم تر ازهمه، محققان، مشارکت کنندگان را به ازای حالات روانشناختی متعدد آزمودند  که همین خود فرصتی برای ارزیابی حساسیت و ویژه بودن مدل مغزی آنها فراهم ساخت. چنج ادامه می دهد: "از اینکه الگوی تدوین شده ما به این خوبی در امر پیش بینی بزرگی و نوع تجربه منفی افراد جواب داد واقعا متعجب شدیم." 

"بسیاری از دانشمندان عصب شناسی که به دلیل یافته های تکراری و از قبل مشخص و عدم امکان تکرار آزمایشات برمبنای نمونه های کوچک نسبت به تصویربرداری عصبی بدبین هستند، احتمالا از عملکرد عالی امضای مغزی تعجب خواهند کرد. یافته ی شگفت آور دیگر تحقیق ما آنست که امضای مغزی احساسی، که با مطالعه  تعداد زیادی از افراد بدست آمده است، در قیاس با داده های مغزی خود افراد، به نسبت استفاده از داده های مغزی اشخاص، پیش بینی نحوه احساس آنها را حتی بهتر انجام می دهد. اعتقاد اکثر افراد بر اینست که احساسات، حالت اختصاصی دارند و بین افراد مختلف متفاوتند. با این وجود،  از آنجا که الگوی ابداعی خود را با استفاده از تعداد زیادی از مشارکت کنندگان (به عنوان مثال چهار تا 10 برابر استاندارد آزمایشfMRI ) تهیه کردیم، حتی واکنش هایی را دیدیم که فراتر از نمونه ی آموزش دیده ی مطالعه ما هم قابلیت تعمیم داشتند و برای مشارکت کنندگان جدید هم قابل استفاده بودند."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آمار مرگ و میر بیماران کوتاه قد در لیست بلند جراحی پیوند ریه

آمار مرگ و میر بیماران کوتاه قد در لیست بلند جراحی پیوند ریه

در پی تحقیقاتی که از سوی همایش بین المللی انجمن آمار آمریکا انجام گرفت، بیماران پیوند ریه که قدشان کوتاه تر از 162 سانتی متر است، نسبت به بیماران قد بلندتر، مدت طولانی تری را باید منتظر بمانند که متأسفانه در بیشتر مواقع بعد از مدت یک سال انتظار به مرگ ختم می شود.

مطالعه متن کامل
تولید کامپوزیت زمینه فلزی با چگالی کمتر از آب

تولید کامپوزیت زمینه فلزی با چگالی کمتر از آب

یک کامپوزیت جدید با زمینه فلزی توسط محققان به نمایش گذاشته شد که آنقدر سبک است که روی آب شناور می شود. اگر قایق ها با چنین ماده کامپوزیتی ساخته شوند، حتی اگر سازه آنها دچار آسیب شود باز هم غرق نخواهند شد. این ماده جدید که اولین فوم مصنوعی سبک وزن با زمینه فلزی است، به خاطر مقاومت گرمایی بالایش، نوید بخش کاهش مصرف سوخت در خودروها نیز می باشد. در این ماده، از آلیاژ منیزیم به عنوان زمینه و از ذرات توخالی سیلیسیم کاربید به عنوان تقویت کننده استفاده شده که آن را برای تاب آوردن در شرایط خشن دریایی، به اندازه کافی مقاوم کرده است.

مطالعه متن کامل
مونتاژ خودکارِ ملکول‌های پیچیده در اندازه‌های میکروسکوپی

مونتاژ خودکارِ ملکول‌های پیچیده در اندازه‌های میکروسکوپی

پژوهشگران دانشگاه ایلینویز ادعا می‌کنند توانسته‌اند ماشینی اختراع کنند که ملکول‌های پیچیده را با فشار یک دکمه مونتاژ می‌کند.

مطالعه متن کامل
تفکیک مایعات در فضا چگونه است؟

تفکیک مایعات در فضا چگونه است؟

برای مهندسین هوا فضا تفکیک مایع ها از هم امری اساسی برای فرآیندهای مختلف مانند مصرف دوباره ی آب تمیز و انجام آزمایش ها می باشد. با این حال تفکیک مایعات در جاذبه ی صفر مانند انجام این کار در روی زمین ساده نیست.

مطالعه متن کامل
کشف 57 حشره کش مختلف در زنبورهای عسل مسموم شده

کشف 57 حشره کش مختلف در زنبورهای عسل مسموم شده

این نکته را همه می دانند که حشره کش ها باعث کشتار زنبورها شده و عواقبی بسیار مخرب بر روی اکوسیستم جهان بر جای می گذارند اما اشاره دقیق به اینکه کدام حشره کش بیشترین سهم را در این میان دارد کار مشکلی بوده است. دانشمندان لهستانی به تازگی مقاله ای را در همین رابطه منتشر ساخته اند که نام 57 حشره کش یافت شده در زنبورهای عسل اروپایی را فاش می کند. محققان با استفاده از شیوه ای جدید دست به آزمایش بر روی طیف گسترده ای از حشره کش ها زده و دریافتند که کدام یکی از آنها مضرترین هستند تا بلکه بتوان زنبورها را نجات داد.

مطالعه متن کامل