کوی دانش - kooy

کشف "امضای مغزی" که احساسات انسان را پیش بینی می کند

کشف "امضای مغزی" که احساسات انسان را پیش بینی می کند
23 مرداد
12:15 1394
محققان موفق به یافتن روشی برای پیش بینی احساسات انسان بر اساس فعالیت مغزی وی شده اند. مطالعه یاد شده به دلیل میزان بالای دقت آن که 90 درصد می باشد و نیز تعداد بالای مشارکت کنندگانش که بیشتر منعکس کننده جمعیت بزرگسال است تا دانشجویان دانشگاه، به نوعی غیرعادی هم هست. یافته های این مطالعه را می توان برای تشخیص و درمان طیفی از بیماری های سلامت جسمی و ذهنی به کارگرفت. این مطالعه در ژورنال PlOS Biology به چاپ رسیده است.

از جمله اهداف محققان از انجام این تحقیق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- توسعه ی امضای مغزی که شدت واکنش های احساسی منفی را در برابر تصاویر برانگیزاننده پیش بینی کند. منظور از امضای مغزی (عصبی)، الگوی فعالسازی عصبی انفرادیست که در سرتاسر مغز توزیع شده و می تواند به دقت حس فرد را بعد از مشاهده تصاویر ناخوشایند پیش بینی کند.

- آزمودن امضای مزبور از نظر تعمیم پذیری در میان مشارکت کنندگان و تصاویر

- بررسی ویژه بودن امضا به ازای درد

- اکتشاف شدت جریان برق عصبی لازم برای پیش بینی تجربه احساسی منفی

 لوک چنج، استادیار علوم روانی و مغز در دارتموث که نویسنده ارشد این تحقیق نیز هست می گوید: "این شیوه برای نمایش تجسم احساسات انسان و رمزگشایی احساسات از روی فعالیت مغزی بسیار جالب است. همانطور که می دانیم احساسات در زندگی روزمره انسان نقش محوری دارد و اختلال در نظم عاطفی، در کانون بسیاری از اختلالات مغزی و جسمی قرار می گیرد، اما شناخت دقیقی از روند پردازش احساسات در مغز در دست نیست. بنابراین شناخت مکانیسم های زیست شناسی عصبی که تجربه احساسی منفی را تولید کرده و کاهش می دهد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است."

در سال های اخیر، مطالعات تصویربرداری عصبی بسیار زیادی در زمینه شناخت "مغز احساسی" صورت گرفته است. اما اگر قرار است از تصویربرداری عصبی استفاده مناسبی صورت بگیرد، لازم است "امضاهای مغزی" حساس و ویژه ای توسعه داده شوند که بتوان آنها را به ازای هر فرد استفاده کرد تا اطلاعات لازم در مورد تجربیات احساسی، نوروپاتولوژی یا تشخیص درمانی وی بدست بیاید. تاکنون علم عصب شناسی احساسی نتایج بسیار مهمی را در دسترس دانشمندان قرار داده است، اما شاخصه های تجربیات احساسی هنوز عرضه نشده اند. 

اهداف محققان در تحقیق، توسعه ی امضای مغزی بوده که می توان با بهره گیری از آن شدت پاسخ های احساسی منفی را نسبت به تصاویر احضارکننده پیش بینی کرد، همچنین با آزمودن امضای مزبور از نظر تعمیم پذیری در میان مشارکت کنندگان و تصاویر می توان ویژه بودن امضا به ازای درد و اکتشاف شدت جریان برق عصبی لازم برای پیش بینی تجربه احساسی منفی را بررسی کرد.

چنج و همکاران وی به مطالعه 182 شرکت کننده پرداختند که عکس های منفی (مثل  تصاویر جراحت های جسمی، اعمال تهاجمی، گروه های نفرت پراکن، خرابکاری روی ماشین ها و مدفوع انسان) و عکس های خنثی به ایشان نشان داده شد. سی شرکت کننده دیگر نیز در معرض گرمای آزاردهنده قرار داده شدند. محققان با استفاده از تصویربرداری مغزی و تکنیک یادگیری ماشینی، امضای عصبی احساسِ منفی را در این افراد شناسایی کردند. 

چنج می گوید "به این ترتیب مشخص می شود تصویربرداری مغزی از پتانسیل لازم برای شناخت دقیق احساس یک شخص در برابر رویدادهای مختلف برخوردار است، آنهم بدون اینکه اطلاعات دیگری به جز فعالیت مغزی افراد را بدانیم. چنین الگویی، کاربردهای بسیار گسترده ای برای ارتقای شناخت ما از نحوه تولید و تنظیم احساسات در پی دارد، زیرا تعریف و اندازه گیریِ تولید و تنظیم احساسات به طور اخص همواره مشکل بوده است. به علاوه، ممکن است بشود از این دست شیوه های جدید اندازه گیری های عصبی نیز برای شناسایی زمان نشان دادن واکنش های احساسی غیرعادی، مثلا با شدت کم یا زیاد، توسط اشخاص استفاده کرد، حاصل اینکه می شود از این روش برای شناسایی بیماری های مرزی در زمینه کارکرد ذهنی و سلامت هم بهره گرفت."

برخلاف بسیاری از دیگر تحقیقات انجام شده، مطالعه جدید دارای اندازه ی نمونه بزرگی بوده که منعکس کننده جمعیت بزرگسال است و صرفاً وضعیت دانشجویان یک کالج را نشان نمی دهد، از یادگیری ماشینی و آمار هم استفاده شد تا مدلی برای پیش بینی احساسات توسعه داده شود و مهم تر ازهمه، محققان، مشارکت کنندگان را به ازای حالات روانشناختی متعدد آزمودند  که همین خود فرصتی برای ارزیابی حساسیت و ویژه بودن مدل مغزی آنها فراهم ساخت. چنج ادامه می دهد: "از اینکه الگوی تدوین شده ما به این خوبی در امر پیش بینی بزرگی و نوع تجربه منفی افراد جواب داد واقعا متعجب شدیم." 

"بسیاری از دانشمندان عصب شناسی که به دلیل یافته های تکراری و از قبل مشخص و عدم امکان تکرار آزمایشات برمبنای نمونه های کوچک نسبت به تصویربرداری عصبی بدبین هستند، احتمالا از عملکرد عالی امضای مغزی تعجب خواهند کرد. یافته ی شگفت آور دیگر تحقیق ما آنست که امضای مغزی احساسی، که با مطالعه  تعداد زیادی از افراد بدست آمده است، در قیاس با داده های مغزی خود افراد، به نسبت استفاده از داده های مغزی اشخاص، پیش بینی نحوه احساس آنها را حتی بهتر انجام می دهد. اعتقاد اکثر افراد بر اینست که احساسات، حالت اختصاصی دارند و بین افراد مختلف متفاوتند. با این وجود،  از آنجا که الگوی ابداعی خود را با استفاده از تعداد زیادی از مشارکت کنندگان (به عنوان مثال چهار تا 10 برابر استاندارد آزمایشfMRI ) تهیه کردیم، حتی واکنش هایی را دیدیم که فراتر از نمونه ی آموزش دیده ی مطالعه ما هم قابلیت تعمیم داشتند و برای مشارکت کنندگان جدید هم قابل استفاده بودند."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
 بازسازی خانه تائو دین در ویتنام

بازسازی خانه تائو دین در ویتنام

خانه تائو دین که توسط معمارانMM++ architects بازسازی شده است، نتیجه نوسازی ویلایی واقع در حومه شرقی شهر هوچی مینه در ویتنام است. هدف از پروژه یاد شده، فراهم آوردن محیطی زیبا و مناسب زندگی با عصرکنونی برای آن سازه بود. به این منظور، محل یاد شده به نحوی تغییر داده شد که شامل فرم های ساده سازی شده و حداقلی باشد، و درعین حال ورودی هایِ متعدد و امکان دریافت نورِ روزگاهی بیشتر، در فضاهای داخلی وجود داشته باشد.

مطالعه متن کامل
مدرکی برای شکل گیری یک ستاره که به تازگی در مرکز کهکشان راه شیری دیده شده است

مدرکی برای شکل گیری یک ستاره که به تازگی در مرکز کهکشان راه شیری دیده شده است

ممکن است ستارگانی در محیط خشن نزدیک به صورت فلکی قوس در حال شکل گیری باشند. صورت فلکی قوس، یک سیاهچاله پُرجرم (1) در مرکز راه شیری است. این موضوع، نتیجه کار یک تیم بین المللی است که اثری از احتمال تشکیل یک ستاره با جرم کم را کشف کرده است. این ستاره تنها دو سال نوری از مرکز کهکشان ما فاصله دارد. پیشتر تصور می شد که منطقه مزبور از بابت چنین فعالیت هایی بسیار ناسازگار باشد. این مشاهدات در صورتی که تأیید شوند، یک "آزمایشگاه" را مشخص می کنند که اخترشناسان می توانند شکل گیری ستاره (و حتی تشکیل سیارات) را در نزدیکی یک سیاهچاله پُرجرم بررسی کنند.

مطالعه متن کامل
بررسی عملی Galaxy Tab Active سامسونگ : مقاوم شوید !

بررسی عملی Galaxy Tab Active سامسونگ : مقاوم شوید !

تبلت های خوش بنیه در بازار کم نیستند، اما Galaxy Tab Active سامسونگ چیز دیگری است! سامسونگ در جدیدترین محصول خود، تبلتی پردوام را به جرگه سری های قبلی اش اضافه کرده است که ظاهر و قابلیت هایشان برای همه ما آشناست.

مطالعه متن کامل
با "myPort" در ساختمان را باز کرده و از آسانسور درخواست کنید تا شما را به طبقه دلخواهتان برساند.

با "myPort" در ساختمان را باز کرده و از آسانسور درخواست کنید تا شما را به طبقه دلخواهتان برساند.

تا کنون برنامه های کاربردی زیادی را می شناختیم که با نصب نرم افزار آنها روی گوشی های هوشمند می توانند قفل در ها را باز کنند مانند "UniKey" و "Lockitron"، اما این برنامه جدید نه تنها این کار را می کند بلکه به شما این امکان را می دهد که بدون معطلی با باز کردن قفل در های دیگر ساختمان به آنها دسترسی کامل داشته باشید حتی از آسانسور درخواست می کند که شما را به طبقه مورد نظر برساند و اطلاعات مربوط به موقعیت درهای دیگر را نیز به گوشی شما ارسال می کند.

مطالعه متن کامل
قاب NVC امکان دید در شب مادون قرمز را برای آیفون 6 به ارمغان می آورد

قاب NVC امکان دید در شب مادون قرمز را برای آیفون 6 به ارمغان می آورد

قاب NVC دوربین مادون قرمز و ال ای دی های خاص خودش را دارد. وقتی صحبت از قاب های گوشیهای هوشمندِ "بدردبخور" درمیان باشد، باید گفت از این نظر هم اکنون درست وسط عصر جستجوی طلا بسر می بریم! نمونه های جدید قاب های عرضه شده به عنوان مثال قادرند کارهایی مثل پخش اسپری فلفل انجام بدهند یا در نقش ابزار مانیتور وضعیت سلامتی افراد ظاهر شوند و یا حتی به عنوان کنترل گیم عمل کنند و حجمشان دوبرابر می شود. قاب NVC از Raspberry، قابلیت خاص خودش را دارد و آن اینکه توانایی دید در شب را به آیفون 6 می دهد.

مطالعه متن کامل