کوی دانش - kooy

کشف "امضای مغزی" که احساسات انسان را پیش بینی می کند

کشف "امضای مغزی" که احساسات انسان را پیش بینی می کند
23 مرداد
12:15 1394
محققان موفق به یافتن روشی برای پیش بینی احساسات انسان بر اساس فعالیت مغزی وی شده اند. مطالعه یاد شده به دلیل میزان بالای دقت آن که 90 درصد می باشد و نیز تعداد بالای مشارکت کنندگانش که بیشتر منعکس کننده جمعیت بزرگسال است تا دانشجویان دانشگاه، به نوعی غیرعادی هم هست. یافته های این مطالعه را می توان برای تشخیص و درمان طیفی از بیماری های سلامت جسمی و ذهنی به کارگرفت. این مطالعه در ژورنال PlOS Biology به چاپ رسیده است.

از جمله اهداف محققان از انجام این تحقیق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- توسعه ی امضای مغزی که شدت واکنش های احساسی منفی را در برابر تصاویر برانگیزاننده پیش بینی کند. منظور از امضای مغزی (عصبی)، الگوی فعالسازی عصبی انفرادیست که در سرتاسر مغز توزیع شده و می تواند به دقت حس فرد را بعد از مشاهده تصاویر ناخوشایند پیش بینی کند.

- آزمودن امضای مزبور از نظر تعمیم پذیری در میان مشارکت کنندگان و تصاویر

- بررسی ویژه بودن امضا به ازای درد

- اکتشاف شدت جریان برق عصبی لازم برای پیش بینی تجربه احساسی منفی

 لوک چنج، استادیار علوم روانی و مغز در دارتموث که نویسنده ارشد این تحقیق نیز هست می گوید: "این شیوه برای نمایش تجسم احساسات انسان و رمزگشایی احساسات از روی فعالیت مغزی بسیار جالب است. همانطور که می دانیم احساسات در زندگی روزمره انسان نقش محوری دارد و اختلال در نظم عاطفی، در کانون بسیاری از اختلالات مغزی و جسمی قرار می گیرد، اما شناخت دقیقی از روند پردازش احساسات در مغز در دست نیست. بنابراین شناخت مکانیسم های زیست شناسی عصبی که تجربه احساسی منفی را تولید کرده و کاهش می دهد از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است."

در سال های اخیر، مطالعات تصویربرداری عصبی بسیار زیادی در زمینه شناخت "مغز احساسی" صورت گرفته است. اما اگر قرار است از تصویربرداری عصبی استفاده مناسبی صورت بگیرد، لازم است "امضاهای مغزی" حساس و ویژه ای توسعه داده شوند که بتوان آنها را به ازای هر فرد استفاده کرد تا اطلاعات لازم در مورد تجربیات احساسی، نوروپاتولوژی یا تشخیص درمانی وی بدست بیاید. تاکنون علم عصب شناسی احساسی نتایج بسیار مهمی را در دسترس دانشمندان قرار داده است، اما شاخصه های تجربیات احساسی هنوز عرضه نشده اند. 

اهداف محققان در تحقیق، توسعه ی امضای مغزی بوده که می توان با بهره گیری از آن شدت پاسخ های احساسی منفی را نسبت به تصاویر احضارکننده پیش بینی کرد، همچنین با آزمودن امضای مزبور از نظر تعمیم پذیری در میان مشارکت کنندگان و تصاویر می توان ویژه بودن امضا به ازای درد و اکتشاف شدت جریان برق عصبی لازم برای پیش بینی تجربه احساسی منفی را بررسی کرد.

چنج و همکاران وی به مطالعه 182 شرکت کننده پرداختند که عکس های منفی (مثل  تصاویر جراحت های جسمی، اعمال تهاجمی، گروه های نفرت پراکن، خرابکاری روی ماشین ها و مدفوع انسان) و عکس های خنثی به ایشان نشان داده شد. سی شرکت کننده دیگر نیز در معرض گرمای آزاردهنده قرار داده شدند. محققان با استفاده از تصویربرداری مغزی و تکنیک یادگیری ماشینی، امضای عصبی احساسِ منفی را در این افراد شناسایی کردند. 

چنج می گوید "به این ترتیب مشخص می شود تصویربرداری مغزی از پتانسیل لازم برای شناخت دقیق احساس یک شخص در برابر رویدادهای مختلف برخوردار است، آنهم بدون اینکه اطلاعات دیگری به جز فعالیت مغزی افراد را بدانیم. چنین الگویی، کاربردهای بسیار گسترده ای برای ارتقای شناخت ما از نحوه تولید و تنظیم احساسات در پی دارد، زیرا تعریف و اندازه گیریِ تولید و تنظیم احساسات به طور اخص همواره مشکل بوده است. به علاوه، ممکن است بشود از این دست شیوه های جدید اندازه گیری های عصبی نیز برای شناسایی زمان نشان دادن واکنش های احساسی غیرعادی، مثلا با شدت کم یا زیاد، توسط اشخاص استفاده کرد، حاصل اینکه می شود از این روش برای شناسایی بیماری های مرزی در زمینه کارکرد ذهنی و سلامت هم بهره گرفت."

برخلاف بسیاری از دیگر تحقیقات انجام شده، مطالعه جدید دارای اندازه ی نمونه بزرگی بوده که منعکس کننده جمعیت بزرگسال است و صرفاً وضعیت دانشجویان یک کالج را نشان نمی دهد، از یادگیری ماشینی و آمار هم استفاده شد تا مدلی برای پیش بینی احساسات توسعه داده شود و مهم تر ازهمه، محققان، مشارکت کنندگان را به ازای حالات روانشناختی متعدد آزمودند  که همین خود فرصتی برای ارزیابی حساسیت و ویژه بودن مدل مغزی آنها فراهم ساخت. چنج ادامه می دهد: "از اینکه الگوی تدوین شده ما به این خوبی در امر پیش بینی بزرگی و نوع تجربه منفی افراد جواب داد واقعا متعجب شدیم." 

"بسیاری از دانشمندان عصب شناسی که به دلیل یافته های تکراری و از قبل مشخص و عدم امکان تکرار آزمایشات برمبنای نمونه های کوچک نسبت به تصویربرداری عصبی بدبین هستند، احتمالا از عملکرد عالی امضای مغزی تعجب خواهند کرد. یافته ی شگفت آور دیگر تحقیق ما آنست که امضای مغزی احساسی، که با مطالعه  تعداد زیادی از افراد بدست آمده است، در قیاس با داده های مغزی خود افراد، به نسبت استفاده از داده های مغزی اشخاص، پیش بینی نحوه احساس آنها را حتی بهتر انجام می دهد. اعتقاد اکثر افراد بر اینست که احساسات، حالت اختصاصی دارند و بین افراد مختلف متفاوتند. با این وجود،  از آنجا که الگوی ابداعی خود را با استفاده از تعداد زیادی از مشارکت کنندگان (به عنوان مثال چهار تا 10 برابر استاندارد آزمایشfMRI ) تهیه کردیم، حتی واکنش هایی را دیدیم که فراتر از نمونه ی آموزش دیده ی مطالعه ما هم قابلیت تعمیم داشتند و برای مشارکت کنندگان جدید هم قابل استفاده بودند."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
دوچرخه‌سواری با طعم تکنولوژی، BikeHUD Adventure یک ابزار پوشیدنی با صفحه نمایش شفاف و دوربینهای عقب و جلو با کیفیت HD

دوچرخه‌سواری با طعم تکنولوژی، BikeHUD Adventure یک ابزار پوشیدنی با صفحه نمایش شفاف و دوربینهای عقب و جلو با کیفیت HD

شاید شما پیش از این با تکنولوژی صفحه های نمایش BikeHUD که مخصوص موتورسواران و از نوع heads-up بود، چیزهایی شنیده باشید (در صفحه نمایش heads-up، شخص بدون نیاز به تغییر مسیر دید و یا زوایه سر خود، صفحه نمایش را در جلوی چشمان خود می بیند). متأسفانه، عینکی یک چشمی که داخل کلاه ایمنی قرار داشت و سیم‌کشی‌های پیچیده و درهم‌وبرهم بین HUD و اجزای آن که بر روی موتورسیکلت یا دوچرخه نصب می‌شدند، از عیوب قابل توجه این تکنولوژی محسوب می شدند. اما BikeHUD به روند توسعه و بهبود خود ادامه داده است و به همین دلیل در مدل جدید آن یعنی BikeHUD Adventure خبری از این سیم‌کشی‌ها و... نیست. صفحه نمایش نازک و شفاف که با برقراری ارتباط بی‌سیم با یک گوشی هوشمند و مستقل از باتری کار می کند و می‌تواند با استفاده از دیگر تجهیزات جانبی خود، کاربری‌های بیشتر و فوق‌العاده ای نظیر دید همزمان و زنده از عقب یا ضبط ویدئویی تصاویر از زاویه عقب و جلو دوچرخه ارائه دهد.

مطالعه متن کامل
پیش بینی خطر حوادث قلبی مرگبار

پیش بینی خطر حوادث قلبی مرگبار

بر اساس یک مطالعه ی جدید که توسط محققان در بیمارستان بیریگهام و زنان (BWH) انجام شده است، نشانگری که معمولاً برای تعیین حمله ی قلبی یک بیمار مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند برای تشخیص بیمارانی با وضعیت ثابت که در معرض خطر بالای حوادث قلبی مرگبار هستند نیز مورد استفاده قرار گیرد. با استفاده از آزمایشی حساس تر نسبت به آنچه هم اکنون در بیمارستان های آمریکا استفاده می شود، تیم تحقیقاتی کشف کرد که 40 درصد از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 و بیماری ثابت قلبی، دارای سطح غیرطبیعی پروتئینِ تروپونین در خون می باشند. احتمال مرگ بیمارانی با سطوح بالای تروپونین در اثر حمله ی قلبی، انسداد جریان خون یا سایر عوامل قلبی عروقی در طول پنج سال، دو برابر بالاتر بود. تیم تحقیقاتی همچنین یافتند که یک مداخله ی درمانی کلیدی که به عنوان رگ سازی دوباره ی عروق کُرونری شناخته می شود و به طور مکرر در بیمارانی با حمله ی قلبی و تروپونین غیر طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد، سبب پایین آوردن سطح تروپونین بالا یا خطر حوادث قلبی مرگبار نشد. این یافته ها در شماره ی 13 آگوست 2015 در مجله ی The New England Journal of Medicine به چاپ می رسد.

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
مغز، الهام بخش مهندسی اطلاعات

مغز، الهام بخش مهندسی اطلاعات

بیایید تصور کنیم که اگر نسل بعدیِ سیستم های فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT ) بر اساس ساختار مغز، ادراک و پردازش انطباقی آن پایه گذاری شود، به چه شکل خواهند بود؟ الگویی پیشگامانه که الهام بخش اصلی آن ساختار مغز است در سیستم فناوری هوشمند «ICT» در حال متولد شدن است.

مطالعه متن کامل
رگه های روی مریخ نشان از وجود آب نمک در این سیاره دارد

رگه های روی مریخ نشان از وجود آب نمک در این سیاره دارد

تایید وجود آب نمک روی سطح سیاره سرخ توسط دانشمندان ناسا

مطالعه متن کامل