کوی دانش - kooy

صرف اولین وعده غذای پروش داده شده در فضا توسط ساکنان ایستگاه بین المللی فضایی

صرف اولین وعده غذای پروش داده شده در فضا توسط ساکنان ایستگاه بین المللی فضایی
23 مرداد
10:15 1394
کاهوی پرورش داده شده در ایستگاه بین المللی فضایی (ISS) توسط فضانوردان برای ناهار صرف می شود. هفته جاری فضانوردان حاضر در ایستگاه بین المللی فضایی ناهاری تاریخی را صرف کردند، براین اساس اعضای Expedition 44 برای اولین بار غذایی را صرف کردند که مواد اولیه آن در فضا پرورش داده شده بود.

این غذا که متشکل از برگ های نوعی کاهوی سرخ رومین (دارای برگ های نازک ترد) به نام"Outredgeous" می باشد و در گلخانه خلاء "Veggie" ناسا پرورش یافته است، بخشی از پروژه این نهاد فضایی برای یافتن روش های کشت و زرع مواد غذایی مورد نیاز مسافران آینده به اعماق فضاست.

 

 

 غذایی که روز دوشنبه توسط فضانوردان ساکن در ایستگاه بین المللی به نام های اسکات کلی، کژل لیندگرن و  کیمیا یوی فضانورد ژاپنی میل شد، به هیچ روی به شیوه غذاهای روی زمین آماده نشده بود، بلکه به منظور آماده سازی کاهو آنرا با ماده پاک کننده ای بر پایه سیتریک اسید شستشو دادند. از آنجا که گیاه پرورش یافته تنها چند برگ داشت، ضیافت مذکور در اصل بیشتر نوعی مزه کردن بود، هر کدام از فضانوردان، یکی از برگ ها را برداشته و همانطور که در محیط غلت می خوردند جویدند. البته به گفته یکی از آنها مزه کاهو "عالی" بوده است.

 

 

در پروژه Veg-01 ، گیاهان در جاذبه صفر داخل گلخانه ای پلاستیکی پرورش داده می شوند که یک چادر پلاستیکی به عنوان روکش داشته و جو داخل آنرا می توان کنترل نمود، همین طور از لامپ های ال ای دی قرمز، آبی و سبز برای نوردهی استفاده می شود. لامپ های آبی و قرمز نور لازم را برای رشد گیاهان فراهم می سازد، به واسطه نور سبز رنگ نیز، ظاهر گیاه بیشتر شبیه گیاهان پرورش یافته روی زمین می شود. دانه ها در "بالش های" ریشه داری کاشته شدند که برای رشد ریشه و حفظ آب، نقش خاک را بازی می کند.

 

 

 اصلی ترین هدف از انجام پروژهVeg-01  تست این فناوری است که ممکن است روزی به فضانوردان امکان پرورش باغچه هایی خارج از فضاپیما، ایستگاه های فضایی یا ایستگاه های گیاهی را بدهد، زیرا با بهره گیری از فناوری موجود نمی توان به میزان کافی غذا، آب و هوا با خود حمل نمود که برای انجام سفرهای انسانی به مدت چندین ماه یا چندین سال برای فضانوردان کافی باشد.

در مقابل، درصورت انتخاب گیاهان خوراکی مناسب که با بازیافت هوا و آب، هوای تازه، آب و غذا را برای خدمه ایستگاه فضایی فراهم آورند، می توان فهرست وسایل موردنیاز افراد در سفرهای فضایی را تا حدزیادی کاهش داد. افزون بر این، غذاهای تازه به واسطه ویتامین و آنتی اکسیدان هایی  که در آنها موجود است، ارزش تغذیه ای بیشتری نیز دارند.

 

 

 به گفته ناسا از دیگر اهدافی که در این پروژه تعقیب می شود، بالابردن روحیه فضانوردان است. لازمه سفرهایی همانند کاوش مریخ که به اعماق فضا صورت می گیرند، آنست که تعداد اندکی از افراد در محیطی بسته به مدت طولانی کارهای تکراری انجام بدهند، همین خود می تواند موجب بروز مشکلات جدی شود. در چنین محیطی فعالیت های نشاط آور از قبیل باغبانی، که حضور گیاهان زنده و غذای تازه آماده را در پی خواهد داشت، می تواند عامل تقویت کننده روحیه ای قوی برای کاهش تنش افراد باشد.

 

 

افزون بر این، ممکن است کشت و زرع بر روی کره زمین نیز از تجربیات کشت در فضا منتفع شود. در سال های اخیر، کشت و زرع عمودی توجه بسیاری از علاقمندان محیط زیست، معماران و برنامه ریزان شهری را به خود جلب کرده است. چنین مزارعی از نوردهی مصنوعی مشابه و ابزار رشد استفاده کرده و پروژه های کشت و زرع زمینی نیز از تجربیات کشت در ISS منتفع خواهد شد. 

فناوری Veggie توسط شرکتOrbital Technologies Corp. (ORBITEC)  از مدیسون ویسکانسین توسعه داده شده و در آوریل سال 2014 به واسطه کشتی باری  SpaceXبه ایستگاه بین المللی فضایی انتقال داده شد. به علاوه گلخانه، در این آزمایش، دو مجموعه بالش های مخصوص پرورش گیاه به همراه تخم های کاهوی رومین و گل آهاری هم مورد استفاده قرار گرفت. اولین محصول در می سال 2014 طی مدت 33 روز پرورش داده شد و البته در ماه اکتبر سال گذشته این گیاه به منظور تحلیل ایمنی در مرکز فضایی کندی فلوریدا به زمین بازگردانده شد. اما گیاه دوم 8 جولای کاشته شده و بعد از 23 روز کشت شد.

 

 

 یکی از دلایل کم بودن مقدار غذای روز دوشنبه این بود که نیمی از این گیاه کوچک به همراه بالش های ریشه خود در محفظه ای قرار داده شده و به منظور انتقال به زمین نگاه داشته شده است تا مورد تحلیل علمی قرار بگیرد. به گفته ناسا اصلی ترین دغدغه در زمینه گیاهان پرورش داده شده در فضا، آلودگی میکروبی آنهاست، اما نتایج بدست آمده از اولین دست گیاهان پرورش داده شده مثبت می باشد. امید بر آنست که این تجربه در بدست آوردن شناخت بهتر نسبت به پرورش گیاهان در محیطی کاملا مصنوعی به دانشمندان کمک برساند. به علاوه ناسا به دنبال راه هایی برای افزایش مقدار محصول نیز هست، تا غذای بیشتری تولید شود.  

 

در ویدئوی انتهای همین خبر می توانید صرف این غذای تاریخی توسط فضانوردان را مشاهده کنید. 

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
لومیا 640 یکی از اولین گوشی‌های دریافت کننده بروزرسانی ویندوز 10

لومیا 640 یکی از اولین گوشی‌های دریافت کننده بروزرسانی ویندوز 10

ویدیویی از مدیر کل اسکاندیناوی مایکروسافت "اوسی کورپلا" آشکار ساخت که Microsoft Lumia 640 در بین اولین گوشی‌های ویندوز فونی است که بروزرسانی ویندوز 10 برای گوشی‌ها را دریافت می‌کنند. این گوشی که انتظار می‌رود نهایتاً در آمریکا توسط اپراتور T-Mobile ،Metoro PCS و AT&T عرضه شود، امسال این بروزرسانی را دریافت خواهد کرد.

مطالعه متن کامل
از نتیجه مقایسه LG G4 و LG G3 چه انتظاری دارید!

از نتیجه مقایسه LG G4 و LG G3 چه انتظاری دارید!

گوشی LG G3 به عنوان اولین گوشی مجهز به نمایشگر Quad HD ،1440 x 2560 و دارای فوکوس خودکار لیزری در دوربین پشت، در ماه ژوئن سال گذشته عرضه شد. این گوشی هوشمند با فروش حدود 10 میلیون دستگاه، به واقع خود را جانشینی خلف برای مدل قدیمی تر، G2 معرفی کرد. امسال هم شرکت LG با معرفی LG G4 این روند رو به رشد را حفظ خواهد کرد.

مطالعه متن کامل
رگ های خونی مصنوعی جدید

رگ های خونی مصنوعی جدید

محققان اتریشی، رگ های خونی زیست تخریب پذیری را ساخته اند که از انسداد در امانند و با سلول های طبیعی بدن جایگزین می شوند. این موفقیت می تواند به گسترش استفاده از رگ های خونی مصنوعی در جراحی های قلب باز (بایپس قلب) بیانجامد.

مطالعه متن کامل
Mini از عینک واقعیت افزوده رونمایی می کند

Mini از عینک واقعیت افزوده رونمایی می کند

مفهوم عینک واقعیت افزوده، می تواند در آینده به کمک رانندگان بیاید، این عینک در نمایشگاه اتومبیل شانگهای به نمایش گذاشته می شود.

مطالعه متن کامل
دیگر هدفون های توگوشی خود را گم نخواهید کرد: با استفاده از این دستبند، هدفون ها را روی مچ دست خود همه جا همراه خواهید داشت

دیگر هدفون های توگوشی خود را گم نخواهید کرد: با استفاده از این دستبند، هدفون ها را روی مچ دست خود همه جا همراه خواهید داشت

تازگی ها هدفون های توگوشی بلوتوثی موفقیت زیادی روی سایت Kickstarter بدست نیاورده اند، اما شرکت اشلی کلو امیدوار است با عرضه دستبند دکمه دار هلیکس خود این روند را تغییر بدهد. هلیکس از بیرون شبیه دستبندی دکمه ای مثل انواع فیت نسی به نظر می رسد. سه آهن ربا روی یکی از طرفین این دستبند تعبیه شده که به طرف دیگر متصل می شود، بنابراین هلیکس را می توان برحسب اندازه مچ دست خود تنظیم کرد. در واقع راهبرد طراحی که برای این محصول در پیش گرفته شده اجازه می دهد تا افراد با دور مچ های مختلف بتوانند از آن بهره مند شوند. اما تردستی که هلیکس در آستین خود دارد فضای ذخیره مخفی است که یک جفت هدفون توگوشی بلوتوثی در آن جا خوش کرده است.

مطالعه متن کامل