کوی دانش - kooy

بررسی تاریخچه ی تابش خورشیدی نشان می دهد تغییرات اقلیمی با روندهای طبیعی سیستم خورشیدی در ارتباط نیستند.

بررسی تاریخچه ی تابش خورشیدی نشان می دهد تغییرات اقلیمی با روندهای طبیعی سیستم خورشیدی در ارتباط نیستند.
21 مرداد
07:15 1394
بررسی تعداد لکه های خورشیدی از مهم ترین ابزارهای مطالعه سیستم و پویایی خورشیدی، فضا، آب و هوا و تغییرات اقلیمی است. داده های در دسترس ما کالیبره شده و روند طبیعی چرخه لکه های خورشیدی در چند سده اخیر را نشان می دهند. یافته های جدید نشان می دهد، بر خلاف تصور ما هیچ روند مشخص و طولانی مدت افزایش فعالیت خورشید از سال 1700 وجود نداشته است. به این ترتیب افزایش میزان گرمای جهانی بعد از انقلاب صنعتی نمی تواند در ارتباط با فعالیت های چرخه ای خورشیدی قلمداد شود.

تصویر ترسیمی لکه های خورشیدی، موقعیت، تعداد و اندازه آن ها که توسط گالیلئو گالیله در 23 ژوئن 1613. گالیله یکی از نخستین کسانی بود که لکه های خورشیدی را ثبت کرد.

روندهای چرخه ای ظهور و از بین رفتن لکه های خورشیدی، برخی از دانشمندان را به این باور رسانده بود که تغییرات اقلیمی می توانند  متأثر از این روندها باشند. اما همواره تمایز زیادی بین سری های موازیِ شمارشِ تعدادِ رخدادهای لکه های خورشیدی و بحث و جدل های محافل علمی در دوره های مختلف زمانی وجود داشته است.

این دو روش شمارش که به نام های روش ولف و روش گروهی مشهورند، مقادیر متفاوتی از فعالیت های منظومه شمسی قبل از سال 1885 و حدود سال 1945 ثبت کرده اند. با از بین بردن این تمایز ثبت، هیچ تفاوت مهم دیگری بین این دو روش تاریخی باقی نمانده است.

تصحیح جدید که به نام ویرایش 2.0 تعداد لکه های خورشیدی توسط فردریک سِلِت (مدیر مرکز داده های جهانی  [WDC]-SILS) اِد کلیور (از مرکز ملی مشاهدات خورشیدی) و لِیف اسوالاگارد (دانشگاه استانفورد، آمریکا) صورت گرفته است، به طرز مؤثری از عقیده ماکزیمم بزرگ مدرن فعالیت های خورشیدی پیشگیری کرده است.

نتایج این بررسی ها که در بیست و نهمین گردهمایی عمومی IAU در هونولولوی هاوایی ارائه شده اند، حاکی از ارتباط بسیار ضعیفی بین تغییرات اقلیمی و روندهای فعالیت های خورشیدی از قرن 18 میلادی و گسترش تغییرات اقلیمی با پیشرفت انقلاب صنعتی به سمت قرن 21 هستند؛ چه قبلا تصور می شد تغییرات اقلیمی به شدت تحت تأثیر روند فعالیت های خورشیدی است.

تعداد لکه های خورشیدی، مستقل از تغییرات اقلیمی تنها ارتباط مستقیمی با تکامل منظومه شمسی در قرن های متعدد دارد و به نوعی طولانی ترین پروژه علمی است که تا کنون دانشمندان با آن درگیر بوده اند.

روندهای افزایشی ثبت شده در این چرخه بین قرون هجدهم و بیستم در طی این تصحیح رقومی، به عنوان "خطای بزرگ محاسباتی" شناخته شده اند. با اعمال تصحیح، به نظر می رسد فعالیت روندهای چرخه ای خورشیدی از سال 1700 تا کنون تقریبا ثابت و بدون تغییر بوده است.

تصحیح داده های پیشین یک روند همگن از فعالیت های خورشیدی در 400 سال اخیر را به نمایش می گذارد که متعاقب آن مدل های تکامل اقلیمی موجود هم نیازمند اصلاح و بازنگری اند. این مدل ها باید برای ارائه تصویری از تغییرات بلند مدت چرخه های خورشیدی اصلاح شوند. این بازنگری باعث تعریف پروژه های متعدد علمی هم در فیزیک خورشید (مدل سازی منظومه شمسی و پیش بینی آن) و هم در اقلیم شناسی می شود که شاید بتوان از آن ها برای مطالعه و درک میلیون ها داده محبوس در دِل هسته های کهکشانی مغزه های یخ و حلقه های رشد درختان استفاده کرد. این عمل می تواند نقش خورشید در تغییرات اقلیمی بزرگ مقیاس زمانی را آشکار سازد.[1]

 

تصویر شماره یک (چرخه میلانکوویچ)

 

این داده ها از آرشیو داده ای مؤسسه WDC-SILSO برداشت شده اند:

1. روندهای خورشیدی در دوره های بسیار طولانی تری از چرخه های شناخته شده 11 ساله رخ می دهند.

2. روش شمارشی ولف که به عنوان قدیمی ترین سری در فیزیک زمین و منظومه شمسی هنوز هم مورد استفاده است، بیشتر از 160 سال بدون تغییر بوده است. این روش توسط رودلف ولف در 1856 ابداع شده و مبتنی بر تعداد گروه لکه های خورشیدی و کل لکه های تمامی گروه ها است.

به سال 1994 سؤالات مهمی در رابطه با صحت این روش به عنوان یک روش مطمئن تاریخی به وجود آمد. به خصوص با توجه به محدودیت تلسکوپ های آن زمان، احتمال عدم وضوح لکه های کوچکتر و در نتیجه عدم شمارش آن ها به میان آمد. به همین دلیل در 1998 روشی نوین به نام "تعداد لکه های گروهی" میان دانشمندان باب شد که روشی بسیار آسان تر محسوب می شد. این روش البته بر پایه محاسبات گالیله، توماس هاریوت و شِینِر بنا شده بود. این اندیش شمارشی، هر گروه از لکه ها را مستقل از هم مورد شمارش و محاسبه قرار می داد. استفاده از این روش با دو برابر کردن داده های محاسبه نشده توسط روش ولف و پیروانش، خدمت بزرگی به جامعه علمی کرد.

اما متأسفانه دو سری مهم از تغییرات چرخه های خورشیدی قبل از 1885 رخ داده بودند و روش GSN (شمارش گروهی) پس از 1998 به وجود آمد. استفاده از GSN نشان داد الگوی پیوسته ای از فعالیت های منظومه شمسی از قرن هجدهم به وجود آمده است و در انتهای قرن بیستم به یک میزان ماکزیم بزرگ خواهد رسید. این میزان ماکزیمم قاعدتا نمی توانست توسط روش ولف پیش بینی شود. به هر حال تمایز بین این دو روش خیلی زیاد بود و کاربردهای آن ها در درک خود پویایی سیستم خورشیدی، تغییرات اقلیمی و اقلیم فضایی بر هر دو سیستم بسیار برجسته و دور از ذهن بود و همین خود عامل عدم توافق میان دانشمندان و صاحب نظران برای قرن ها بوده است.

3. روندهای خورشیدی در یک چرخه معمولی 11 ساله در یک گستره شدت ثابت باقی می مانند.

WDC-SILSO  .4        در بروکسل بلژیک واقع شده است و سرپرستی مطالعه و پژوهش روی تعداد لکه های خورشیدی و داده های مرتبط با آن را بر عهده گرفته است.

         این مرکز عضوی از  سیستم داده های جهانی شورای بین المللی علم است که نگهداری و تأمین طولانی مدت مراجع داده های علمی برای همه رشته های علمی را بر عهده دارد. 


[1] در واقع تأثیر اصلی بر تغییرات اقلیمی از خورشید نیست، بلکه از چرخه هایی به نام چرخه های میلانکوویچ است که عمدتا مربوط به تغییرات چند هزار ساله تا چند ده هزار ساله در روندهای چرخشی زمین به دور خورشید؛ از تغییرات در مدار گردش زمین از بیضوی به سمت اشکال دایروی تر، تغییرات محور زمین از 21.5 درجه تا 24.3 درجه و تغییرات جهت محور گردش زمین به دور خورشید ناشی می شود. (Eccentricity ،Precession ،Axial Obliquity) 

به طور خلاصه این روندها در تصویر شماره یک نشان داده شده اند

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ضایعات تکیلا با پلاستیک بازیافتی ترکیب می‌شوند تا ماده‌ای جانشین چوب بسازند.

ضایعات تکیلا با پلاستیک بازیافتی ترکیب می‌شوند تا ماده‌ای جانشین چوب بسازند.

بعد از استخراج شیره نیشکر که جهت استفاده تجاری از آن انجام می‌گیرد، آنچه باقی می‌ماند یک ماده فیبری است که تفاله نیشکر نامیده می‌شود. معمولاً از این تفاله به عنوان سوخت زیستی استفاده می‌شود. یا اینکه فشرده شده و به صورت ماده‌ای جایگزین چوب در می‌آید.

مطالعه متن کامل
آیفون6 و آیفون6 پلاس : نتایج ابتدایی تست عملکرد

آیفون6 و آیفون6 پلاس : نتایج ابتدایی تست عملکرد

در این خبر قصد دارم تا برخی نتایج اولیه تست تلفن جدید آیفون 6 را برای خوانندگان بازگو کنم، البته همچنان مشغول تهیه گزارش کاملتری هستم. فعلا و در این خبر، برخی داده های عملکردی پایه و عمر باتری این ابزار را مقایسه می کنیم که شامل بنچ مارک مرورگر، بنچ مارک های گیم و تست عمرباتری هنگام استفاده از اینترنت می شود. قطعا در مورد این تلفن جدید اپل خیلی بیشتر از این ها می شود گفت و نوشت، اما خلاصه ای که در اختیارتان قرار می گیرد نمونه ای از مطالبی است که در گزارش کامل ما خدمتتان ارائه خواهد شد.

مطالعه متن کامل
طراحی یک سیستم خنک سازی برای CPU، که به کار گیری آن در کشوری مثل آمریکا می تواند 6.3 میلیارد دلار صرفه جویی در مصرف برق به همراه آورد

طراحی یک سیستم خنک سازی برای CPU، که به کار گیری آن در کشوری مثل آمریکا می تواند 6.3 میلیارد دلار صرفه جویی در مصرف برق به همراه آورد

یک سیستم خنک کاری غیرفعال (Passive Cooling System) برای پردازشگر (CPU) کامپیوتر، که در دانشگاه آلاباما در شهر هانتسویل آمریکا (دانشگاه UAH) طراحی شده و اکنون مراحل بهینه سازی خود را پشت سر می گذارد، می تواند 6.3 میلیارد دلار صرفه جویی در هزینه های انرژی این کشور به همراه آورد. این مبلغ مربوط به انرژی مصرفی توسط تمام فن های موجود در کامپیوترهای سراسر این کشور است.

مطالعه متن کامل
آموزش همگام‌سازی تقویم Google ،Outlook و iCloud در ویندوز 10

آموزش همگام‌سازی تقویم Google ،Outlook و iCloud در ویندوز 10

زندگی پیچیده است و از این‌رو تقویم شما نیز اینگونه است. خوشبختانه، ویندوز 10 یکی کردن و مدیریت تقویم‌های مختلف را در یک مکان از طریق برنامه Calendar محقق کرده است. از این‌رو، به شما اجازه می‌دهد تا بدون هیچ دردسری مراقب ملاقات‌های هفتگی خود باشید.

مطالعه متن کامل
«ماژول برپاساختنیِ اضطراری» جهت پناه گرفتن بعد از وقوع حوادث طبیعی

«ماژول برپاساختنیِ اضطراری» جهت پناه گرفتن بعد از وقوع حوادث طبیعی

تیم تحقیقاتی دانشجویی در استودیوی طراحی دانشکده معماری دانشگاه کاتولیک پونتیفیکای پرو اقدام به طراحی «ماژول اضطراری برپاساختنی» نموده اند که راه حلی برای پیامدهای فجایع طبیعی همانند زلزله، سیل و... که ساحل پرو را درهم نوردیده است می باشد. هدف از این پروژه خلق سازه ای برای پناه گرفتن معرفی شده است که بتواند در برابر خصوصیات و موارد غیرقابل پیش بینی اقلیمی خاص پاسخگو باشد، همین طور قابل حمل، ماژولار، با قابلیت باز کردن و تا کردن راحت و صد البته می بایست محکم و مقاوم نیز باشد.

مطالعه متن کامل