کوی دانش - kooy

ایجاد خاصیت مغناطیسی در فلزات غیر مغناطیس.

ایجاد خاصیت مغناطیسی در فلزات غیر مغناطیس.
13 شهریور
09:30 1394
دانشمندان دانشگاه لیدز برای اولین بار خاصیت مغناطیسی را در فلزات غیر مغناطیس ایجاد کردند. آن‌ها این کار را با تغییر واکنش‌های خاص کوانتومی در ماده انجام دادند.ممکن است روزی آهن رباهای پلاستیکی که به این روش ساخته می‌شوند وابستگی ما به فلزات سمی مغناطیسی را کم کنند. این آهن رباها در وسایلی چون توربین‌های بادی، کامپیوتر و وسایل عکس برداری طبی به کار میروند.

دانشجوی فوق لیسانس دانشکده فیزیک و نجوم دانشگاه لیدز خانم فاطمه المعماری می‌گوید: "امکان ایجاد خاصیت مغناطیسی در مواد غیر مغناطیس، راهی جدید برای ساختن وسایل مختلف با مواد فراوان و بی ضرری مثل کربن و مس برای باز می‌کند."

به طور معمول فقط سه نوع فلز وجود دارد که با قرار گرفتن در میدان مغناطیسی در دمای اتاق خاصیت مغناطیسی پیدا می‌کنند، و حتی پس از خروج از میدان مغناطیسی خاصیت آهن ربایی خود را حفظ می‌کنند. این فلزات آهن، کبالت و نیکل می‌باشند. دلیل محدودیت مواد آهن ربا مربوط به شرایط اتمی است (ضابطه اِستونر Stoner) که جای قرار گرفتن الکترون‌ها را در اتم و قدرت فعل و انفعالات بین آن‌ها را مشخص می‌کند.

ضابطه اِستونر مشخص می‌کند که چه زمانی تعداد الکترون‌های موجود در مدار دور هسته اتم می‌توانند طی فعل و انفعالاتی دو برابر شوند، بنابراین نتیجه آن از موارد مشابه در فلزات مغناطیسی بهتر است. منظور از فعل و انفعالات، تعامل بین الکترون‌های ثابت درون اتم و وابسته به موقعیت چرخش کوانتومی هر الکترون، (بالا و پایین) می‌باشد.

به طور ساده، اگر فکر کنیم که هر الکترون، شارژ شده و دارای میدان مغناطیسی باشد و در فلزات معمولی به میزان مساوی از الکترون‌های جفت داشته باشیم، الکترون‌ها می‌توانند یکدیگر را خنثی نموده و در نتیجه ماده از نظر بار مغناطیسی نیز خنثی می‌باشد (این موقعیت در ضابطه استونر برابر صفر است.)

در مواد فرومغناطیس، که تعداد الکترون‌های غیر جفت از الکترون‌های جفت بیشتر است (که در ضابطه استونر بالاتر از صفر هستند) معمولا میدان مغناطیسی با خروج الکترون‌های غیر جفت و دارای بار متضاد، از بین می‌رود. در نتیجه هر الکترون غیر جفت مثل یک آهن ربای کوچک عمل می‌کند، تعداد زیاد این الکترون‌ها در یک ماده، باعث ایجاد میدان مغناطیسی بالایی در آن ماده می‌شود.

در مورد برخی از انواع مواد مغناطیسی با افزودن مواد غیر مغناطیسی، باعث تغییر خواص آن‌ها می‌شویم، در حالیکه در تحقیقات اخیر دانشمندان دانشگاه لیدز با حذف بعضی مواد از ماده غیر مغناطیس خاصیت آن را تغییر داده و آن را مغناطیسی کرده‌اند دقیقتر بگوییم با حذف الکترون‌ها. این کار با استفاده از رابطی که دارای روکشی از جنس کربن C60 می‌باشد انجام می‌شود. Buckministerfullerene, aka buckyballs ملکول کروی کربن با ترکیب حلقوی و تعدادی از الکترون‌ها را خارج کرده تا تعداد الکترون‌های غیر جفت در ماده بیشتر شده و به حد ضابطه استونر در مواد فرومغناطیسی برسد.

دکتر اسکار سپیدیس از کالج فیزیک و نجوم دانشگاه لیدز می‌گوید: "ما و محققان دیگر متوجه شدیم که یک آهن ربا پس از تغییر رابط ملکولی چگونه رفتار می‌کند. قدم بعدی ما این بود که ببینیم آیا برای دادن خاصیت مغناطیسی به مواد غیر مغناطیس می‌شود از ملکول‌ها استفاده کرد یا خیر."

نتیجه این بود که محققان توانستند مس و منیزیم را، با اضافه کردن C60 برای خارج کردن تعدادی از الکترون‌ها، به آهن ربا تبدیل کنند. با وجود اینکه قدرت این آهن ربا از آهن ربای فرومغناطیس کمتر بود ولی خاصیت آهن ربایی آن‌ در دمای اتاق نیز پایدار بود. بر خلاف مواد مصنوعی دیگری که دارای خواص عجیب و گوناگونی هستند، مواد مغناطیسی مصنوعی توانستند خواص خود را حتی در دمای کمی بالاتر از صفر مطلق نیز حفظ کنند، و این یعنی فلزاتی که با کاهش الکترون مغناطیسی شده‌اند در تمام شرایط مختلف محیطی زندگی ما می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

المعماری می گوید: "تکنولوژی‌های آینده، مانند کامپیوتر کوانتومی، احتیاج به نوع جدیدی از آهن ربا دارد که ذخیره سازی و پردازش بالاتری داشته باشد. تحقیق ما قدمیست به سوی خلق چنین «آهن ربای فراماده» برای برآورده ساختن این نیاز."

ما هنوز در مراحل اولیه ساخت چنین موادی هستیم و تلاش و فعالیت زیادی برای ایجاد قدرت مغناطیسی بیشتر در این مواد لازم است.

دکتر سپیدیس می‌گوید: "می‌توانید این آهن ربا را مثل همیشه به در یخچال بزنید، اما ما امیدواریم با ترکیبات متفاوت این مواد را در تکنولوژی‌های آینده به کار بریم."

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

سیبا جریریان

سیبا جریریان

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اهداف ناسا از عملیات هدایت مجدد سیارک

اهداف ناسا از عملیات هدایت مجدد سیارک

ناسا جزئیات جدیدی در مورد برنامه اش برای سفر به یک سیارک و بازگشت از آن، همراه با برداشتن نمونه ای از آن را اعلام کرده است. عملیات هدایت مجدد سیارک (ARM)، بخشی از عملیات سیارکی سازمان فضایی می باشد که در سال 2013 اعلام شد. هدف این عملیات، در اختیار گرفتن و بازگرداندن یک سیارک به مدار قمری است تا توسط فضانوردان مورد مطالعه قرار گیرد. این عملیات در واقع تمرینی برای به انجام رساندن عملیات بعدی بر روی سیاره مریخ است.

مطالعه متن کامل
محققان دارویی را برای بازسازی مو و پوست در قربانیان سوختگی و آسیب دیدگی درنظر گرفته اند

محققان دارویی را برای بازسازی مو و پوست در قربانیان سوختگی و آسیب دیدگی درنظر گرفته اند

محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا مسیر پیام رسانی جدیدی را در سلول های موش یافته اند که توسط آن پستانداران (که احتمالا شامل انسان ها هم می شود) می توانند در هنگام بهبود زخم، پوست و فولیکول های مو را بازسازی کنند.

مطالعه متن کامل
تغییرات میزان اُکسیژن جوی، اقلیم زمین را طی سال ها، شکل داده است.

تغییرات میزان اُکسیژن جوی، اقلیم زمین را طی سال ها، شکل داده است.

تغییر در میزان اکسیژن، تغییرات قابل توجهی در اقلیم زمین، طی تاریخ گذشته زمین به یادگار گذاشته است. پژوهشی جدید بیانگر این نکته است که بازسازی اقلیم های دیرینه، باید این موضوع را هم در نظر بگیرد.

مطالعه متن کامل
سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری اپل، نگاهی ویژه به نحوه تولید صفحات مستحکم و ضدخش از یاقوت کبود

سرمایه گذاری 700 میلیون دلاری اپل، نگاهی ویژه به نحوه تولید صفحات مستحکم و ضدخش از یاقوت کبود

لمینیت های فوق نازک از جنس یاقوت کبود، می تواند پوشش جدیدی را برای صفحات نمایش در اختیار بگذارند که در مقابل شکستن مقاوم ترند.

مطالعه متن کامل
چاپگرهای 3 بعدی که می توانند بنا به تقاضا، قلب وعروق خونی تولید کنند

چاپگرهای 3 بعدی که می توانند بنا به تقاضا، قلب وعروق خونی تولید کنند

دانشمندان موفق به توسعه شیوه ای برای چاپ سه بعدی مدل های ساختارهای آناتومیکی متنوع از جمله قلب، مغز، عروق و استخوان شده اند. در آینده، می شود از همین روند برای خلق ایمپلنت های سه بعدی نرمی استفاده کرد که امکان رشد بافت های زنده داخل آنها برای شکل گیری اعضای بدن وجود دارد.

مطالعه متن کامل