کوی دانش - kooy

چگونه مشاهدات قرن شانزدهم میلادی مسیر را برای مطالعه ی تاریخی داروین هموار کرد

چگونه مشاهدات قرن شانزدهم میلادی مسیر را برای مطالعه ی تاریخی داروین هموار کرد
20 مرداد
18:15 1394
بر اساس تحقیق جدید صورت گرفته در دانشگاه آنجلیای شرقی کشور انگلستان، مدارکی که به قرن شانزدهم میلادی باز می گردد، بینش بی نظیری را در مورد یکی از مطالعات تاریخی داروین فراهم کرده است.

در سال 1862، داروین نشان داد که برخی از گونه های گیاهی دارای دو شکل گل دار می باشند و در طول و آرایش ساختار جنسی گیاه مذکر و مؤنث تفاوت وجود دارد. وی اصطلاح «ناهم شکلی» را برای آن به کار برد.

داروین فرضیه ی خود در مورد انتخاب طبیعی در منشأ گونه ها را (1859) تنها یک سال قبل از اعلام ناهم شکلی، منتشر کرده بود و این پیشرفت سرانجام باعث شد تا وی به منشأ و نتیجه ی این مکانیسم تولید مثلی پی ببرد.

اما نتایجی که فردا به چاپ خواهد رسید نشان می دهد که داروین، اولین فردی نبوده است که ناهم شکلی را مشاهده کرد. این پدیده در حقیقت در برخی سند های گیاهی قرن 17 و 18 ثبت شده بود.

این پدیده حتی در قرن 16 میلادی که گیاهان مورد مطالعه قرار گرفته و فهرست از آنها برای خواص درمانی و حتی سحر و جادو تهیه می شد، اعلام شده بود. اما اهمیت وجود دو شکل از گل در آن زمان درک نشده بود.

پروفسور «گیل مارتین» محققِ سرپرست از دانشکده ی علومِ زیستی دانشگاه آنجلیای شرقی گفت: «همه، داروین را به عنوان کسی می شناسند که برای اولین بار گل های متصل و آویخته در گل پامچال را مطالعه کرده است و توضیحی درباره ی اهمیتِ کاربردی این دو نوع گل ارائه کرده است.

اما هنگامی که به تصاویر کتاب «گیاه نامه ی نواحی لندن» اثر «ویلیام کورتیس» که تاریخ آن به اواخر 1700 باز می گردد نگاه کردیم، با دیدن یک گل پامچال با دو فرم گل که بر روی بشقابی مسی حکاکی شده است، متعجب شدم. چنین چیزی مشاهدات داروین را به میزان 70 سال به عقب باز می گرداند.»

این واقع بینی، سبب شد تا جستجویی در اسناد قدیمی تر که می توانست داروین و منشأ ایده اش را تحت تأثیر قرار دهد، صورت گیرد. بنابراین، جستجو در مجموعه ای از نوشته های گیاهی، نامه ها، اشکالِ بشقاب های مسی، و طرح های مربوط به قرن شانزدهم میلادی انجام شد.

نتایج حاصل، مقاله ای بود که فردا در مجله ی New Phytologist به چاپ می رسد، و در آن پروفسور گیل مارتین تاریخچه ی کامل کشف داروین را برای اولین بار ارائه خواهد کرد.

پروفسور گیل مارتین گفت: «ما متوجه شدیم که توصیف «ناهم شکلی» به سال 1583 باز می گردد. اما این مطالعه تمامی مدارک موجود مانند اشکال گیاهی را جمع کرده است تا تاریخچه این ایده، در طول سه قرن دنبال شود.

بسیاری از مدارک در قرن 16 به شکل گیاه نامه ها می باشد که خصوصیات گیاهانی که با اهداف درمانی جمع آوری شده اند را توضیح داده اند. این نوع از نوشته ها، برخی اوقات شامل اطلاعاتی درباره ی قدرت جادویی و افسانه های مربوط به گیاهان بود.

در زمان داروین علم به روشنی در حال حرکت بود، اما، ما فکر می کنیم ریشه ی کار او در مشاهدات «ناهم شکلی» در "سه قرن پیش از مقاله ی تاریخی او" وجود دارد. حداقل هفت گیاه شناس، قبل از مشاهدات داروین دونوع شکل گل را کشیده یا توصیف نموده اند. اما آنها اهمیت آنچه مکتوب کرده اند را درک نکرده اند.

مکاتبات داروین نشان می دهد که فرزندش با جمع آوری 522 ساقه ی گل، در پیشرفت او مؤثر بوده است. اما «فردریک هیلدبراند» که معاصر داروین بوده است چندان خوش شانس نبود، چرا که گیاهانش توسط کودکان در باغ گیاهی شهر «بن» کشور آلمان از بین رفت.

سایر گیاه شناسانی که دو شکل از گل را اعلام کردند شامل معلم سابق کمبریج داروین و «جان استیونس هنسلو» می باشند که همان طور که توسط کوهن و همکارانش در سال 2005 به آن اشاره شده است هر دو در 1826 این دو شکل از گل را کشیده اند.

همچنین مستندات نشان می دهد که هر دو شکل گل در جلد 1818 کتاب «گل های پزشکی» توسط یک گیاه شناس و پزشک فرانسوی ثبت شده است.

سایر اَشکال، در اطلسِ دستی «ویلبالد آرتوس» (1848) و در گیاه نامه ی نواحی لندن (1791) یافت شده است که تصور می شود اولین استفاده از اصطلاحات «چشم-متصل» و «چشم-آویخته» باشد که نزدیک به 100 سال قبل از آنکه داروین این اصطلاحات را به کار ببرد، استفاده شده است.

داروین نمی دانست که پدر بزرگش «اِراسموس داروین» به طور مستقیم با «ویلیام کورتیس» در نوامبر 1781 مکاتبه کرده است و خشنودی خود را از کتاب «گیاه نامه یِ نواحی لندن» که به محض چاپ شدن گرفته بود اعلام کرده است.

پروفسور گیل مارتین گفت: «تعجب آور است که داروین از کار کورتیس اطلاعی نداشت. اما بر طبق اطلاعاتی که ما جمع آوری کردیم، روشن شد که او چیزی درباره حکاکی ها و توصیفات گل های متصل و آویخته، در گیاه نامه ی نواحی لندن نمی دانسته است.

مربی او «هِنسلو» با این وجود از این تصاویر آگاه بود. اما علی رغم کشیدن دو شکل از گل، آنها را منتشر نکرد. اگر این کار را می کرد  بدون شک به مشاهدات قبلی «کورتیس» اشاره می کرد.

داروین به «هِنریک پیِرسون»، گیاه شناس و متخصص قارچ ها به عنوان کسی که اولین بار «ناهم شکلی» را در سال 1794 گزارش نموده، اشاره کرده است. اما آنچه داروین درک نکرده است، این بود که منبع اطلاعات پیرسون در حقیقت کتاب گیاه نامه ی نواحی لندن کورتیس بود.

با بازگشت به عقب تر، تصاویر باکیفیتی از گل های پامچال که اشکال متصل و آویخته را  به صورت جداگانه نشان می دهند، در مجموعه گیاهان نادر «الیزابت بِلَک وِل» (1737-39)، عکسی از «ژوهانس زورن» نقاش گیاهان (1780) و در اثر گیاه شناس آلمانی به نام «گئورگ کریستین اودر» (1761-1833) می توان یافت.

اما محققان اعتقاد دارند که در سه عکس که به سال های 1614، 1611 و 1605 بر می گردند اولین بار به تفاوت های دو نوع گل متصل و آویخته اشاره شده است.

کتاب «هورتوس فلوریتوس» که توسط «کریسپین وِن دِ پاسه» در 1614 چاپ شده است، حاوی عکس هایی از گیاهان حکاکی شده بر ظرف مسی می باشد که واقعی بوده و از نظر فصل مرتب شده اند و در آن گل پامچال آویخته، در بهار کشیده شده است. در ضمن، بخش دوم هورتوس فلوریتوس که به نظر می رسد قبل از 1614 به چاپ رسیده است، گل های متصلِ پامچال را نشان می دهد. به نظر می رسد تاریخ این چاپ مربوط به 1605 باشد، و گیاهان را به عنوان غذا یا دارو طبقه بندی کرده است. در ضمن، تصاویر ظرف مسی گل پامچالِ متصل در اثر «پائول رنیالوم» مربوط به 1611 وجود دارد.

اما یک دست نوشته ی لاتین، ازسال  1538، مربوط به گیاه شناسی به نام «کارلوس کلاسیوس» وجود دارد که به نظر می رسد حاوی اولین توضیح درباره ی اشکال بلند و کوتاه گل های پامچال باشد. این حقیقت دوباره در سال 1943 توسط گیاه شناس دانمارکی به نام «وَن دیک» زمانی که مشغول خواندن کتاب کلاسیوس مربوط به سال 1601 بود، کشف شد. توضیحات مربوط به گل های متصل و آویخته، توجه وی را جلب کرد و همان توضیحات باز هم در کتاب دیگری از کلاسیوس که مربوط به 1583 بود، یافت شد.

پروفسور گیل مارتین گفت: «در زمانی که داروین مطالعه ی خود در مورد اشکالِ گل های پامچال را در 1877 چاپ کرد، او کشف کرد که «ناهم شکلی» قبلا مشاهده و ثبت شده بود.

«گیاه شناسان اولیه به سادگی اهمیت آنچه ثبت می کردند را متوجه نشدند. با بازگشت به 1583، کلاسیوس بر مشاهدات جزئی تمرکز کرده است اما همان طور که «وَن دیک» اشاره کرده است او تشخیص نداده است که هر دو شکلِ گل در یک گونه مشاهده می شود. اگر این کار را کرده بود، می توانست اولین توضیح از اشکالِ مختلف گل را در 279 سال قبل از داروین برای ما ارائه نماید.

«رنیالوم»، در واقع مشاهده ی برجسته ای در 1611 انجام داد چرا که او اهمیت تفاوت بین اشکالِ مختلف گل پامچال را ذکر کرد. او تلاش کرد تا گیاهان را بر اساس ریخت شناسی تقسیم کند، بر خلاف هم عصران خود که تمرکز خود را برای گروه بندی بر اساس فصل و زمان گلدهی قرار داده بودند.

«رنیالوم» دو فرم گل را به بلند سبک و کوتاه سبک توصیف کرد و نتیجه گرفت که این تفاوت های کوچک اتفاقی نیست و طبیعت بنا به دلیلی این تفاوت را به رسمیت می شناسد. با این وجود او دلیل را بررسی نکرد.

یک گیاه شناس سوئدی به نام «کارل لینئوس» از سوی دیگر در سال 1792 نوشت که: «گیاه شناسان به تغییرات ظریف اهمیت نمی دهند» و برای آوردن مثال از گیاه پامچال استفاده کرد، گلی که که علاقمندان به گیاهان بر روی جزئیات کوچکِ گیاهی تمرکز می کردند که از نظر هیچ گیاهشناسِ عاقلی مهم نبود.

پروفسور گیل مارتین گفت: «این تفاوت در دقت به جزئیات و غلبه ی تفکر لینئوسی در طول قرن 18 و 19 بود که منجر شد اهمیت شکل های مختلف گل شناخته نشود.

شناسایی دو فرم مختلف از گل ها توسط کلاسیوس، رنیالوم کورتیس، پیرسون، هنسلوو سپس داروین، نه تنها نشان دهنده ی اهمیتِ جزئیات کوچکی می باشد که توسط لینئوس رد شد، بلکه نشان دهنده ی اهمیت جستجو برای درک دلیل این تغییرات می باشد. این همان چیزی است که داروین درک کرد، حال آنکه دیگران تنها مشاهده کردند.

در حقیقت در شرح حال شخصی داروین در سال 1887، وی نوشت: «هیچ کشفی، لذت درک معنای «ناهم شکلی» گل ها را نداشت.»

منشأِ مشاهداتِ «ناهم شکلی» در گل پامچال در 10 آگوست 2015  در مجله ی New Phytologist به چاپ می رسد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


«میکل آنژ» در نقاشی «آفرینش آدم» از علم ریاضی استفاده کرده است!

«میکل آنژ» در نقاشی «آفرینش آدم» از علم ریاضی استفاده کرده است!

تحقیقات جدید نشان می دهد که «میکل آنژ» به هنگام خلق اثر هنریِ «آفرینش آدم» در سقف کلیسای سیستین (در واتیکان) از نسبت طلایی 1.6 استفاده کرده است. اگر شما یک خط را به گونه ای به دو قسمت تقسیم کنید که نسبت قسمت بلندتر به قسمت کوچکتر برابر نسبت کل طول خط به قسمت بلندتر باشد، نسبت طلایی به دست می آید.

مطالعه متن کامل
انتشار مقالات جمع آوری شده آلبرت انیشتین، تعریف جدیدی را از مفهوم نابغه ارائه می کند

انتشار مقالات جمع آوری شده آلبرت انیشتین، تعریف جدیدی را از مفهوم نابغه ارائه می کند

نام انیشتین مترادف است با نابغه. او یک چهره فرهنگی سده بیستم بود، تنها یک اشاره به نام او بسیاری از افراد را برمی انگیزد تا فرمول مشهور تعادل جرم و انرژی یعنی E=mc2 را نقل کنند، و این در حالی است که عکسی از وی که زبانش را بیرون آورده است، تبدیل به یک الگوی رفتاری برای عصر دیجیتال شده که فوری قابل تشخیص است. ولی ما به راستی از کسی که در پشت این چهره و آن معادله قرار دارد، چه می دانیم؟ از خانه اش، زندگیش، رویاهایش، آرمان هایش. برای آنکه بتوانیم نظری اجمالی بر دنیای خصوصی وی داشته باشیم، دانشگاه پرینستون کارهای جمع آوری شده انیشتین را که مربوط به اوایل زندگی او می باشد، به شکل دیجیتالی منتشر ساخته است تا همگان بتواند آن را بخوانند.

مطالعه متن کامل
دیپ فلایت (deepflight) عرضه کلاس جدیدی از سفر دریایی با زیردریایی دراگون

دیپ فلایت (deepflight) عرضه کلاس جدیدی از سفر دریایی با زیردریایی دراگون

دیپ فلایت در سال 1996 توسط گراهام هاوکس مهندس اقیانوس تاسیس شد. این شرکت به همراه گروهی از طراحان و مهندسان خوش ذوق اقدام به ساخت نوع جدیدی از زیردریایی شخصی به نام "دراگون" نموده است که ترکیبی است از زیردریایی و هواپیمایی با عملکرد بالاست.

مطالعه متن کامل
محافظت از روده بزرگ دربرابر باکتری توسط یک سلول نگهبان

محافظت از روده بزرگ دربرابر باکتری توسط یک سلول نگهبان

روده انسان توسط یک لایه لزج در برابر باکتریهایی که وارد می شوند محافظت می شود. این لایه لزج از تماس باکتری با دیواره روده جلوگیری می کند که در غیر اینصورت باعث التهاب روده می شود. لایه لزجِ محافظ، از پروتئین (mucins) تشکیل شده است و توسط سلولهایی موسوم به گابلت مخفی می ماند. تیم تحقیقاتی دانشگاه گوتنبرگ پیش از این، حضور این لایه لزجی را بعنوان اولین خط دفاعی روده نشان داده بودند و حالا همین گروه کشف کرده است که سلولی جان برکف که ذاتاً زیرمجموعه ای از سلولهای گابلت می باشد خط دوم دفاعی روده را در برابر باکتریهایی که از خط اول عبور کرده اند، تشکیل می دهد.

مطالعه متن کامل
سامسونگ دو تبلت 8 و 9.7 اینچی از سری Galaxy Tab S را معرفی کرد.

سامسونگ دو تبلت 8 و 9.7 اینچی از سری Galaxy Tab S را معرفی کرد.

شرکت سامسونگ امروز در ادامه تولید تبلت های سری Galaxy Tab S، اقدام به معرفی Galaxy Tablet S2 کرد. در بررسی های صورت گرفته در مورد تبلت های Galaxy Tab s 8.4 و 10.5 به این نتیجه رسیدیم که این دو تبلت به عنوان بهترین تبلت های ساخته شده شرکت سامسونگ با بهره گیری از پردازشگر Exynos 5420 در آن زمان بودند. در سال جاری سامسونگ با تغییرات چشگیری در اندازه نمایشگرها، شکل ظاهری همچنین پردازشگرهای جدیدتر، تبلت های جدیدتری را ارائه می کند. در جدول زیر مشخصات دو تبلت پرچمدار برای عرضه در سال 2015 را معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه باشید.

مطالعه متن کامل
مطالعه بر روی فسیل نشان داد: سگ ها به موازات تغییرات اقلیمی تکامل یافته اند

مطالعه بر روی فسیل نشان داد: سگ ها به موازات تغییرات اقلیمی تکامل یافته اند

با مطالعه ی فسیل سگ های عصر قدیم می توان دانسته هایی جدید راجع به تکامل این جانداران را بدست آورد. مطالعه جدیدی در مورد فسیل سگ های آمریکای شمالی به قدمت 40 میلیون سال در Nature Communication منتشر شده است که نشان می دهد مسیر تکاملی تمام گروه های شکارچیان ممکن است پیامد مستقیم تغییرات اقلیمی باشد.

مطالعه متن کامل
چگونه نسبت به اضافه سازی، از کارانداختن و حذف اپ های مورد نظر در سیستم عامل کروم اقدام کنیم؟

چگونه نسبت به اضافه سازی، از کارانداختن و حذف اپ های مورد نظر در سیستم عامل کروم اقدام کنیم؟

کروم بوک ها و سایر ابزارهایی که از کروم اُ اس برای کار کردن استفاده می کنند همگی ذیل استفاده از سیستم عامل کروم طبقه بندی می شوند، این سیستم عامل اساسا متشکل از مرورگر دسکتاپی کروم و چند افزونه دیگر است که موجب عملکرد آن به صورت سیستمی مستقل می شود. هرچند مدیریت سیستم عامل کروم در ابزارهای مختلف آسان است اما توجه داشته باشید درصورتی که از ابزار مجهز به ویندوز یا اُ اس ایکس به کروم تغییر مکان بدهید، برخی نکات را باید به یاد داشته باشید. خوشبختانه هم اکنون پیدا کردن نصب و در صورت لزوم حذف اپ ها روی سیستم عامل کروم کار راحتی است.

مطالعه متن کامل