کوی دانش - kooy

روان‌شناسان، اولین آزمونِ خودارزیابیِ بزرگسالان برای رفتارهای تکراری در اوتیسم را طراحی کردند.

روان‌شناسان، اولین آزمونِ خودارزیابیِ بزرگسالان برای رفتارهای تکراری در اوتیسم را طراحی کردند.
18 مرداد
23:15 1394
روانشناسانِ دانشگاه کاردیف توانستند اولین آزمون خودارزیابی برای تشخیص اوتیسم در بزرگسالان را طراحی کنند.

نتایج این پژوهش در مجله‌ی اوتیسم و اختلال رشدی منتشر شده است. این آزمون می‌تواند میزانِ  بروز رفتارهای تکراری در بزرگسالان را اندازه گیری کند. رفتارهای تکراری، یکی از معیارهایی است که برای تشخیص اوتیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این رفتارها شاملِ عاداتِ معمول و روزانه می‌شود مانند مرتب کردنِ وسایل یا چیدنِ آنها با الگویی خاص، انجام کارهای بیهوده و وسواس گونه با اشیاء یا اصرار بر اینکه جنبه‌هایی از کارهای روزانه دقیقاً به همان شکلی که هستند باقی بمانند.

طبق گفته‌ی پژوهشگران این آزمون، روشی قابل اعتماد برای اندازه‌گیریِ این رفتارها است تا بتوان تکرار و شدت‌یافتنِ غیر منتظره‌ی رفتارها را تشخیص داد.

متخصصان اوتیسم در دانشگاه کاردیف و دانشگاه لاتروب، ملبورن، به منظورِ تعیینِ میزان قابلیتِ اعتماد در این آزمونِ خودارزیابی، آن را بین بزرگسالانِ استرالیایی و بریتانیایی که تعدادی از آنها مبتلا به اوتیسم بودند و تعدادی اوتیسم نداشتند اجرا کردند. تعداد شرکت‌کنندگان در مجموع به 311 نفر می‌رسید.

بزرگسالانی که به اوتیسم مبتلا نبودند، تمایل بالایی برای انجام رفتارهای تکراری از خود نشان دادند اما افرادِ مبتلا به اوتیسم به طور مداوم و قابل توجهی، نمره‌ی بالاتری گرفتند. اوتیسم در بیش از 1 در 100 نفر از جمعیت یافت می‌شود. امید است که آزمون، موجبِ بهبود در شرایط تشخیص اوتیسم شود.

پروفسور سو لیکَم، مدیر مرکز پژوهشی اوتیسم Wales در دانشگاه کاردیف گفت: «اندازه‌گیری‌های بسیاری برای پژوهش و تشخیصِ اوتیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد که بر گزارش‌های والدین، معلمین و مراقبان درباره‌ی رفتارهای افرادِ مبتلا متکی است. آنچه در پژوهشِ ما انجام شد طراحی و ایجاد آزمونی است که با استفاده از آن افراد می‌توانند به منظور اهداف بالینی و پژوهشی، رفتار خود را گزارش دهند. با استفاده از این آزمون می‌توان تصویر کامل‌تری از تأثیر این رفتارها بر افراد ارائه داد.»

فقط رفتارهای تکراری در اوتیسم، معمول نیستند. علائم مرتبط با اختلال وسواسی-اجباری (OCD)، اختلال پارکینسون و سندروم Tourette نیز در این اختلال دیده می‌شوند.

آزمونِ خودرازیابی نمی‌تواند اوتیسم را تشخیص دهد زیرا رفتارهای تکراری در شرایط دیگر نیز معمول هستند و در عین حال تنها معیار برای تشخیص اوتیسم نیز همین رفتارهای تکراری است. این آزمون به پزشکان در فرآیند تشخیص کمک می‌کند. نکته‌ی قابل توجه این است که افزایش رفتار که معمولاً در مراحل ابتدایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد را نیز می‌توان از طریق خودگزارشی در بزرگسالی اندازه گیری کرد.

مرحله‌ی بعدیِ پژوهش، قبل از اجرای آزمون در کلینک‌های انگلستان، اجرا و آزمایشِ آزمون روی افرادِ مبتلا به اوتیسم در همه‌ی سنین خواهد بود.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
نکته سلامتی: ورزشکاران در معرض ابتلا به مشکلات پوستی هستند

نکته سلامتی: ورزشکاران در معرض ابتلا به مشکلات پوستی هستند

ورزشکاران مستعد ابتلا به بیماری های پوستی نظیر عفونت ها هستند. برای اینکه به بیماری های پوستی مبتلا نشوید توصیه های کوی دانش را در نظر داشته باشید...

مطالعه متن کامل
توان سنج لیمیتس (Limits)، ساده ترین و ارزان ترین وسیله برای اندازه گیری قدرت رکاب زنی

توان سنج لیمیتس (Limits)، ساده ترین و ارزان ترین وسیله برای اندازه گیری قدرت رکاب زنی

یکی از فاکتورهایی که دوچرخه سوارانِ حرفه ای همیشه می خواهند از آن با خبر باشند، قدرت رکاب زنی شان است و به همین خاطر بسیاری از آنها از وسایل توان سنج استفاده می کنند. شکل بیشتر این وسایل به گونه ای است که یا روی یکی از دسته رکاب های دوچرخه نصب می شوند، یا در هنگام ساخت دسته رکاب، به طور یکپارچه در آن تعبیه می شوند. قیمت آنها هم چیزی بین هزار دلار تا بیش از دو هزار دلار است. اما توان سنج «لیمیتس»، راحت تر از بقیه و مابین پنجه رکاب و دسته رکاب نصب می شود و قرار است قیمتش کمتر از 400 دلار باشد.

مطالعه متن کامل
با Plan V موبایل خود را با یک باتری 9 ولتی شارژ کنید.

با Plan V موبایل خود را با یک باتری 9 ولتی شارژ کنید.

هرچند این روزها گوشی‌های هوشمند با قدرت هرچه تمام‌تر در زندگی روزمره افراد جولان می‌دهند، هنوز نتوانسته‌اند از شر یکی از آزاردهنده‌ترین ویژگی‌های خود خلاص شوند. بله، تمام شدن شارژ باتری گوشی دقیقا هنگامی که بیشترین نیاز را به آن دارید. اما Plan V که هم اکنون تحت حمایت کمپین Kickstarter است، شما را در چنین شرایطی نجات خواهد داد. قطعه‌ای شبیه به یک جاسوئیچی کوچک که گوشی شما را با یک باتری 9 ولتی شارژ می‌کند.

مطالعه متن کامل
بوم شناسان موفق به تهیه مدلی حاوی تمام شبکه های غذایی موجود در محیط زیست شدند

بوم شناسان موفق به تهیه مدلی حاوی تمام شبکه های غذایی موجود در محیط زیست شدند

طبق مقاله ای که به تازگی در ژورنال ساینس منتشر شده است، بوم شناسان موفق به ارائه مدل جدیدی شده اند که ساختار ریاضی مشترکِ زیربنای تمامی استراتژی های تغذیه مورد استفاده گیاهان و حیوانات را به صورت یکجا در اختیار قرار می دهد، از انگل ها گرفته تا شکارچیان و از جانداران رفتگر تا اخته گرهای انگل و تجزیه گران. حال بوم شناسان قادرند تمام تعاملاتی را که در شبکه غذایی رخ می دهد از طریق یک دریجه واحد مشاهده کرده و از زبان مشترکی برای شناخت جهان طبیعت بهره بگیرند.

مطالعه متن کامل
چگونه به طور همزمان سه برنامه یا بیشتر در Galaxy Note 4 اجرا نماییم

چگونه به طور همزمان سه برنامه یا بیشتر در Galaxy Note 4 اجرا نماییم

زمینه‌های تجربی زیادی وجود دارد که Samsung Galaxy Note 4 در آن‌ها برتری دارد و یکی از آن‌ها عملکرد چند تکلیفی است. با وجود یک صفحه نمایش بزرگ، سخت افزار قدرتمند و حالت Multi Window، این گوشی می‌تواند به راحتی بین چندین برنامه حرکت کرده و حتی آن‌ها را در کنار یکدیگر اجرا نماید. ولی در حالی که حالت Multi Window ی اشاره شده در حین اجرای همزمان 2 برنامه اجرا می شود، ترفندی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا برنامه سوم را در پنجره معلق اجرا نمایید.

مطالعه متن کامل