کوی دانش - kooy

محققان دارویی را برای بازسازی مو و پوست در قربانیان سوختگی و آسیب دیدگی درنظر گرفته اند

محققان دارویی را برای بازسازی مو و پوست در قربانیان سوختگی و آسیب دیدگی درنظر گرفته اند
18 مرداد
17:15 1394
محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا مسیر پیام رسانی جدیدی را در سلول های موش یافته اند که توسط آن پستانداران (که احتمالا شامل انسان ها هم می شود) می توانند در هنگام بهبود زخم، پوست و فولیکول های مو را بازسازی کنند.

این کشف که در قالب یک مقاله در 6 آگوست در مجله ی Cell Stem Cell خلاصه شده است، می تواند در نهایت به رشد پوست، موی جدید و سایر بافت های قربانیان سوختگی و دیگر آسیب ها کمک نماید.

نویسنده ارشد مطالعه، دکتر «لوئیس گارزا» که دانشیار پوست شناسی دانشکده ی پزشکی دانشگاه جان هاپکینز می باشد، گفت: «مطالعه ی ما برای پروتئینی که به عنوان تنظیم گرِ اصلیِ بازسازی در پوست عمل می کند، نقش جدیدی کشف کرده است. روش های درمانی که سبب روشن شدن این پروتئین شود توان بالقوه ای در کاهش جای زخم هایی دارد که بعد از بهبود زخم باقی می مانند، بنابراین موجب بازسازی پوست و فولیکول مو می شود.»

گارزا ادامه داد: «کار تیم تحقیقاتی او بر این دانش استوار است که پوست آسیب دیده، ریبونوکلئیک اسیدهای دو رشته ای (اطلاعات ژنتیکی که به طور طبیعی توسط برخی ویروس ها حمل می شود) را رها می سازد که توسط گیرنده ی مشابه (Toll (TLR3 احساس می شود. TLR3 در عملکردی دیگر، نقشی اساسی در شناسایی برخی موجوداتی که عامل بیماری می شوند بازی می کند و سیستم ایمنی را فعال می سازد. همچنین در طول بهبود زخم ژن های IL6 و STAT3 را فعال می کند تا بازسازی فولیکول های مو را راه اندازی نماید. همچنین TLR3 سایر مولکول های درگیر در ایجاد و رشد مو، شامل مسیر پیام رسانی Wnt و  Shh و ژنی به نام EDAR (که پروتئین اکتودیسپلاسین را تولید می کند) را فعال می سازد و نقش مهمی در تکوین و ایجاد پوست دارد.

گارزا گفت: «جنین های در حال تکوین تمامی دستورالعمل هایی را که نیاز دارند تا اندام ها و پوست خود را بسازند در ماده ی ژنتیکی داخل سلول دارند. پیشرفت علم در این مسیر ممکن است منجر به توسعه ی درمان هایی شود که دوباره پیام های اولیه تکوین را برای راه اندازی بهبود زخم فعال کند. تعداد بسیاری از ناتوانایی های انسان از زخم ها می باشد. بعد از یک حمله قلبی، ما در جایگزینی جریان خون واقعا خوب هستیم، اما این زخم ها هستند که بعدا مشکل واقعی می باشند. ما و سایرین در زمینه پزشکیِ بازساختی مشتاق چگونگی افزایش یا تحریک بازسازی در چنین موقعیت هایی هستیم.»

برای این مطالعه، گارزا و همکارانش بیان پروتئین ژن های خاصی که در بهبود زخم دخیل هستند را در دو گروه از موش ها مقایسه کردند. یک گروه از نظر ژنتیکی واجد بازسازی دوباره ی مو که در اثر زخم القا می شود می باشند. در این فرآیند، در موش ها و خرگوش ها پوست و فولیکول های مو پس از زخم بازسازی می شوند. گروهِ «هم نژادِ» دیگری از موش ها فاقد این توانایی بودند. بیان TRL3 در موش هایی که بهتر قادر به بازسازی مو بودند سه برابر بیشتر بود.

در آزمایشات دیگر، محققان کشف کردند که بیان TLR3 در نمونه ی سلول های پوستِ محل زخم انسان 5 برابر بیشتر نسبت به نمونه  سلول های پوست سالم می باشد. همچنین اضافه کردن RNA دو رشته ای به زخم پوست موش منجر به افزایش تعداد فولیکول های بازسازی شده می شود و این بازسازی در موش هایی که در TLR3 نقص دارند تقریبا ناپدید می شود.

 دکتر گازرا گفت: «که مدت زمان زیادی است که می دانیم آسیب پوست می تواند بازسازی پوست را تحریک کند. تعدادی از روش های جوان سازی پوست مانند مواد شیمیایی که پوست را بر می دارند، ساییدن پوست و لیزر درمانی، به همین منظور چند دهه مورد استفاده قرار گرفته اند.  یکی از معانی کار ما اینست که تمامی تکنیک های جوان سازی مختلف از طریق مسیر ریبونوکلئیک اسید دو رشته کار می کند. همچنین ممکن است که ریبونوکلئیک اسید دو رشته ای به طور مستقیم برای تحریک جوان سازی در پیری یا رشد فولیکول های مو در بیماران دچار سوختگی برای به دست آوردن ساختارهایی که از دست رفته است استفاده شود.»

ترجمه بالینی این کار امیدوار کننده است چرا که کار پیشاپیش آغاز شده است. شرکت های دارویی پیش از این محصولاتی برای فعال کردن TLR3 جهت تحریک سیستم ایمنی تولید کرده اند و همان محصولات می تواند برای تحریک بازسازی پوست و مو مورد استفاده قرار گیرد»، اما گارزا هشدار می دهد که کاربردهای بالینی یافته های تیمش باید تا انجام آزمایشات بسیار بیشتر و آزمایش و تولید داروهایی که مسیر مورد کشف آنها را هدف قرار می دهد در انتظار بماند. او همچنین روشن کرد که این اطلاعات ممکن است در شرایطی که به زخم ارتباط ندارد یا فولیکول های مو در اثر الگوی طاسی مردانه از دست رفته اند کاربردی نداشته باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
YOY، دیواری را با طرح سه بعدی شبیه "گلدوزی بر روی پارچه" تزیین کرده.

YOY، دیواری را با طرح سه بعدی شبیه "گلدوزی بر روی پارچه" تزیین کرده.

کارگاه طراحی ژاپنی YOY و K's DesignLab طرح گلدوزی روی دیوار را ارائه می دهد.

مطالعه متن کامل
پیاده‌روی در طبیعت می‌تواند احساسات منفی را کاهش دهد.

پیاده‌روی در طبیعت می‌تواند احساسات منفی را کاهش دهد.

نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهد، پیاده‌روی می‌تواند به پاکسازی ذهن شما کمک کند. البته به شرطی که پیاده‌روی در طبیعت و مکانی سرسبز باشد.

مطالعه متن کامل
یک ابزار گرافینی، نور فوق سریع را به انرژی تبدیل می کند.

یک ابزار گرافینی، نور فوق سریع را به انرژی تبدیل می کند.

تبدیل نور به انرژی یکی از پایه های اصلی دانش الکترونیک مدرن امروزی است. این فرآیند مهم در بسیاری از حوزه ها همانند سلول های خورشیدی، دستگاه کنترل از راه دور تلویزیون، ارتباطات لیزری و تلسکوپ های نجومی کاربرد دارد. این دستگاه ها (مخصوصا تجهیزات علمی) به عملکرد موثر این تکنولوژی وابستگی زیادی دارند و برایشان مهم است که بالاترین نرخ تبدیل نور به انرژی را داشته باشند. در این شرایط، محققان موسسه علوم فوتونی ICFO در بارسلونا ادعا می کنند که یک حسگر نوری مبتنی بر گرافین ساختند که نور را در زمان کمتر از 50 کادریلیون به الکتریسیته تبدیل می کند.

مطالعه متن کامل
هنر آبی: شکوفایی فیتوپلانکتون ها اقیانوس را تبدیل به تابلویی هنری می کند

هنر آبی: شکوفایی فیتوپلانکتون ها اقیانوس را تبدیل به تابلویی هنری می کند

در نگاه اول این تصویر مانند یک تابلوی نقاشی به نظر می رسد که بدست وینسنت ون گوگ کشیده شده باشد، اما در اصل توده رنگ های چرخانی که مشاهده می شود یک تصویر ماهواره ای است که شکوفایی عظیم فیتوپلانکتون ها یا همان گیاهان دریایی میکروسکوپی را در آبهای اقیانوس اطلس شمالی به تصویر می کشد

مطالعه متن کامل
چطور روی آندروید5.0  آب نبات چوبی،  ویدئویی ازصفحه ابزارمان را ضبط کنیم (بدون نیاز به روت)

چطور روی آندروید5.0 آب نبات چوبی، ویدئویی ازصفحه ابزارمان را ضبط کنیم (بدون نیاز به روت)

دیگر نیازی نیست بدنبال پیداکردن راهی برای ضبط ویدئو از صفحه نمایشتان روی آندروید سختی بکشید. با داشتن آندروید5.0 آب نبات چوبی که API های جدید و قابلیت های نوینی را در اختیار توسعه دهندگان قرارداده است، برای ضبط ویدئوی یادشده نیاز به اپ هایی که روت بخواهند و کلی زحمت برای ضبط دیجیتالی خروجیِ صفحه نمایش کامپیوتر، ندارید زیرا جدیدترین نمونه از اپ های بسیار محبوب ِضبط ویدئوی صفحه آندروید یعنی +SCR Screen Recorder 5، نسخه جدیدی را برای آندروید آب نبات چوبی عرضه کرده اند.

مطالعه متن کامل