کوی دانش - kooy

محققان دارویی را برای بازسازی مو و پوست در قربانیان سوختگی و آسیب دیدگی درنظر گرفته اند

محققان دارویی را برای بازسازی مو و پوست در قربانیان سوختگی و آسیب دیدگی درنظر گرفته اند
18 مرداد
17:15 1394
محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا مسیر پیام رسانی جدیدی را در سلول های موش یافته اند که توسط آن پستانداران (که احتمالا شامل انسان ها هم می شود) می توانند در هنگام بهبود زخم، پوست و فولیکول های مو را بازسازی کنند.

این کشف که در قالب یک مقاله در 6 آگوست در مجله ی Cell Stem Cell خلاصه شده است، می تواند در نهایت به رشد پوست، موی جدید و سایر بافت های قربانیان سوختگی و دیگر آسیب ها کمک نماید.

نویسنده ارشد مطالعه، دکتر «لوئیس گارزا» که دانشیار پوست شناسی دانشکده ی پزشکی دانشگاه جان هاپکینز می باشد، گفت: «مطالعه ی ما برای پروتئینی که به عنوان تنظیم گرِ اصلیِ بازسازی در پوست عمل می کند، نقش جدیدی کشف کرده است. روش های درمانی که سبب روشن شدن این پروتئین شود توان بالقوه ای در کاهش جای زخم هایی دارد که بعد از بهبود زخم باقی می مانند، بنابراین موجب بازسازی پوست و فولیکول مو می شود.»

گارزا ادامه داد: «کار تیم تحقیقاتی او بر این دانش استوار است که پوست آسیب دیده، ریبونوکلئیک اسیدهای دو رشته ای (اطلاعات ژنتیکی که به طور طبیعی توسط برخی ویروس ها حمل می شود) را رها می سازد که توسط گیرنده ی مشابه (Toll (TLR3 احساس می شود. TLR3 در عملکردی دیگر، نقشی اساسی در شناسایی برخی موجوداتی که عامل بیماری می شوند بازی می کند و سیستم ایمنی را فعال می سازد. همچنین در طول بهبود زخم ژن های IL6 و STAT3 را فعال می کند تا بازسازی فولیکول های مو را راه اندازی نماید. همچنین TLR3 سایر مولکول های درگیر در ایجاد و رشد مو، شامل مسیر پیام رسانی Wnt و  Shh و ژنی به نام EDAR (که پروتئین اکتودیسپلاسین را تولید می کند) را فعال می سازد و نقش مهمی در تکوین و ایجاد پوست دارد.

گارزا گفت: «جنین های در حال تکوین تمامی دستورالعمل هایی را که نیاز دارند تا اندام ها و پوست خود را بسازند در ماده ی ژنتیکی داخل سلول دارند. پیشرفت علم در این مسیر ممکن است منجر به توسعه ی درمان هایی شود که دوباره پیام های اولیه تکوین را برای راه اندازی بهبود زخم فعال کند. تعداد بسیاری از ناتوانایی های انسان از زخم ها می باشد. بعد از یک حمله قلبی، ما در جایگزینی جریان خون واقعا خوب هستیم، اما این زخم ها هستند که بعدا مشکل واقعی می باشند. ما و سایرین در زمینه پزشکیِ بازساختی مشتاق چگونگی افزایش یا تحریک بازسازی در چنین موقعیت هایی هستیم.»

برای این مطالعه، گارزا و همکارانش بیان پروتئین ژن های خاصی که در بهبود زخم دخیل هستند را در دو گروه از موش ها مقایسه کردند. یک گروه از نظر ژنتیکی واجد بازسازی دوباره ی مو که در اثر زخم القا می شود می باشند. در این فرآیند، در موش ها و خرگوش ها پوست و فولیکول های مو پس از زخم بازسازی می شوند. گروهِ «هم نژادِ» دیگری از موش ها فاقد این توانایی بودند. بیان TRL3 در موش هایی که بهتر قادر به بازسازی مو بودند سه برابر بیشتر بود.

در آزمایشات دیگر، محققان کشف کردند که بیان TLR3 در نمونه ی سلول های پوستِ محل زخم انسان 5 برابر بیشتر نسبت به نمونه  سلول های پوست سالم می باشد. همچنین اضافه کردن RNA دو رشته ای به زخم پوست موش منجر به افزایش تعداد فولیکول های بازسازی شده می شود و این بازسازی در موش هایی که در TLR3 نقص دارند تقریبا ناپدید می شود.

 دکتر گازرا گفت: «که مدت زمان زیادی است که می دانیم آسیب پوست می تواند بازسازی پوست را تحریک کند. تعدادی از روش های جوان سازی پوست مانند مواد شیمیایی که پوست را بر می دارند، ساییدن پوست و لیزر درمانی، به همین منظور چند دهه مورد استفاده قرار گرفته اند.  یکی از معانی کار ما اینست که تمامی تکنیک های جوان سازی مختلف از طریق مسیر ریبونوکلئیک اسید دو رشته کار می کند. همچنین ممکن است که ریبونوکلئیک اسید دو رشته ای به طور مستقیم برای تحریک جوان سازی در پیری یا رشد فولیکول های مو در بیماران دچار سوختگی برای به دست آوردن ساختارهایی که از دست رفته است استفاده شود.»

ترجمه بالینی این کار امیدوار کننده است چرا که کار پیشاپیش آغاز شده است. شرکت های دارویی پیش از این محصولاتی برای فعال کردن TLR3 جهت تحریک سیستم ایمنی تولید کرده اند و همان محصولات می تواند برای تحریک بازسازی پوست و مو مورد استفاده قرار گیرد»، اما گارزا هشدار می دهد که کاربردهای بالینی یافته های تیمش باید تا انجام آزمایشات بسیار بیشتر و آزمایش و تولید داروهایی که مسیر مورد کشف آنها را هدف قرار می دهد در انتظار بماند. او همچنین روشن کرد که این اطلاعات ممکن است در شرایطی که به زخم ارتباط ندارد یا فولیکول های مو در اثر الگوی طاسی مردانه از دست رفته اند کاربردی نداشته باشد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
معرفی جدیدترین گوشی های LTE کمتر از 200 دلار

معرفی جدیدترین گوشی های LTE کمتر از 200 دلار

یقینا و به آرامی "LTE" به یک ویژگی استاندارد حتی برای گوشی های ارزان قیمت تبدیل شده است. با این حال برخی از کشورها هنوز از این استاندارد پشتیبانی نمی کنند که البته بیشتر آن ها تا سال آینده از این استاندارد استفاده خواهند کرد. تصور می کنیم و امیدواریم تا آن زمان تعدادِ گوشی های هوشمند 100 دلاری دارای LTE همانند گوشی های 3G فراوان باشند. ولی بیایید ببنیم که امسال چه گوشی هوشمندی با قیمت کمتر از 200 دلار می توانیم داشته باشیم.

مطالعه متن کامل
پادتن‌های جدید علیه ویروس Marburg

پادتن‌های جدید علیه ویروس Marburg

پژوهشگران توانستند ملکول‌های ایمنی جدیدی که در برابر ویروسِ مرگ‌بار Marburg (ویروسی از خانواده ویروس ابولا) از بدن محافظت می‌کنند را شناسایی کنند. آنها در حال فراهم کردنِ مواد لازم برای ایجاد درمانی در جهت مقابله با شیوع ویروس Marburg در آینده هستند.

مطالعه متن کامل
معرفی Tegra X1 اولین اَبَر پردازنده موبایل توسط شرکت "NVIDIA"

معرفی Tegra X1 اولین اَبَر پردازنده موبایل توسط شرکت "NVIDIA"

تصور کنید که پردازنده یک موبایل چه قدر می تواند پر قدرت باشد؟ این امر به لطف قدرت پردازش یک ترافلاپ امکان پذیر است. شرکت "NVIDIA" برای اولین بار در نمایشگاه فناوری جهان (CES) از ابر پردازنده Tegra X1 که به موبایل شما سرعت پردازشی بالا می بخشد، رو نمایی کرد. این پردازنده به گوشی موبایل شما قدرت پردازشی برابر با یک ترافلاپ می دهد و سرعت محاسبات را بشدت بالا می برد.

مطالعه متن کامل
استودیوی هنری زیم اند زو (zim & zou)، ویترین عجایب هرمس را با موجودات چرمی خلق کرده است

استودیوی هنری زیم اند زو (zim & zou)، ویترین عجایب هرمس را با موجودات چرمی خلق کرده است

تمامی تصاویر توسط استودیوی زیم و زو در اختیار قرار گرفته است تیم دو نفره ای که استودیوی هنری "زیم اند زو" را در فرانسه اداره می کنند، جادوی موزه های تاریخ طبیعی را در قالب مجسمه های چرمی ساخت خود در ویترین های خانه هرمس شانگهای به تصویر کشیدند. تمام انواع موجودات عجیب وغریب از پرنده های بزرگ و پروانه ها گرفته تا ماهی و حشرات، با ظرافت از صدها تکه کاغذ و چرم ساخته شده و با استفاده از اضافه های چوب متعلق به کارگاه های هرمس در پاریس درست شده است.

مطالعه متن کامل