کوی دانش - kooy

آیا حفاظت از محل سکونت خفاش ها مانع از انقراض آنها خواهد شد؟

آیا حفاظت از محل سکونت خفاش ها مانع از انقراض آنها خواهد شد؟
18 مرداد
15:15 1394
در فصل تابستان، مشاهده خفاش ها در آسمان شب امری عادی است. این حیوانات با سرعت زیاد خود در اطراف حیاط خلوت خانه ها پرسه می زنند تا از پشه های موجود در آن اطراف تغذیه کنند. همچنین برای محصولات کشاورزی نیز مفید هستند زیرا با خوردن حشرات موذی و مضر به صورت یک آفت کش طبیعی عمل می کنند.

ولی این پستانداران بالدار در معرض تهدید هستند. با رشد فزاینده کشاورزی در سراسر دنیا، تبدیل محل سکونت طبیعی آنها به زمین های کشاورزی سبب کاهش شدید جمعیت خفاش ها شده است. در آمریکای شمالی خفاش ها به سندرم بینی سفید نیز دچار می شوند که یک بیماری واگیردار نوظهور است که منجر به مرگ و میر و کاهش تعداد این حیوانات شده است. 

به گفته پروفسور «جین فیلیپ لسارد» استاد بیولوژی دانشگاه کنکوردیا (کانادا)، «حدود 80 تا 100 درصد جمعیت خفاش ها در کبک کانادا از بین رفته است»

به همین دلیل، محققین دانشگاه کنکوردیا و دانشگاه تِنسی اهمیت انواع مختلف محل سکونتِ خفاش های حشره خواری را که در اطراف مناطق کشاورزی زندگی می کنند مطالعه کرده اند.

در مقاله ای که اخیراً در نشریه Biological Conservation به چاپ رسیده است تیمی شامل «لسارد» و به سرپرستی دانشجوی فوق لیسانس «نوا داویدای» نشان دادند که حفاظت از محل سکونت طبیعی خفاش ها در سیستم هایی که کاملاً توسط بشر تغییر یافته اند می تواند به مشکل کاهش جمعیت آنها کمک کند.

به گفته «داویدای»، که این مطالعه را برای تکمیل دوره فوق لیسانس انجام می دهد «نتیجه کلیدی ما نشان می دهد که در حال حاضر با تشدید مقوله ی کشاورزی، نسبت محل سکونت (به زمین کشاورزی) برای خفاش ها حائز اهمیت است. افزایش محل سکونت طبیعی به معنی افزایش فعالیت خفاش ها و وجود جمعیت سالم تری از آنها است»

محققین حدود 9552 ساعت از صدای ضبط شده خفاش ها را تجزیه و تحلیل کردند. این صداها در طیِ 243 شب از 15 مکان مختلفِ منطقه ای در جنوب تگزاس که کشاورزی به شدت در آن رشد کرده ضبط شده بودند. آنها با استفاده از خفاش یاب و تله های فرمونی حشرات، فعالیت شبانه خفاش ها و نیز فراوانی کرم پروانه ی ذرت را بررسی کردند. کرم پروانه ذرت یک غذای لذیذ برای خفاش ها و یک آفت بسیار مضر برای محصولات کشاورزی است. 

حجم زیاد مناطق کشاورزی غذای زیادی برای خفاش ها فراهم می کند ولی تأمین این غذا در طی فصل رشد محصولات به شدت متغیر است. وقتی محصولات کشاورزی گل نمی دهند و نمی رسند، هیچ منبع غذایی کافی وجود ندارد و لذا محل سکونت طبیعی برای حفظ جمعیت خفاش ها اهمیت خود را نشان می دهد.

این یافته ها پیامدهای اقتصادی و اکولوژیکی دارند. برآورد می شود که کنترل آفت توسط خفاش ها فقط در تگزاس ارزشی حدود 741 هزار دلار در سال  دارد. کاهش مصرف آفت کش در محیط زیست، در نهایت موجب تاخیر در نیاز به آفت کش های جدید می شود. 

دکتر «لسارد» یکی از نویسندگان این مقاله خاطر نشان می کند که این نتایج برای جمعیت خفاش های سراسر آمریکای شمالی متغیر است. حدود 80 تا 100 درصد خفاش های کبک کانادا به علت سندرم بینی سفید از بین رفته اند ولی مسئله تخریب محل سکونت آنها مسئله مهم دیگری است. 

او می افزاید مسئله ای که ما می توانیم در مورد آن کاری انجام دهیم این است که از حفظ محل سکونت طبیعی خفاش ها اطمینان حاصل کنیم. منظور من حفاظت از مناطق طبیعیِ محل سکونت این حیوانات در مناطقی مانند مونترگی در نزدیکی مونترال است که اکثر جنگل های طبیعی برای اهداف کشاورزی از بین رفته اند.

همچنین «لسارد» ساکنین منطقه را تشویق می کند تا از طریق مشارکت در وبسایت batwatch.ca (یک پلتفرم آنلاین تهیه شده توسط دولت محلی کبک، مرکز علوم تنوع زیستی کبک و محققین چند دانشگاه) در امر حفاظت از خفاش ها به محققین کمک کنند.

به گفته وی «ما از شهروندان کبک و انتاریو می خواهیم تا به ما در یافتن کلونی خفاش ها که در طبیعت یا اطراف خانه شان می بینند به ما کمک کنند. این اطلاعات حائز اهمیت هستند زیرا به ما این امکان را می دهد تا وضعیت جمعیت خفاش ها را ارزیابی کرده و طرح اقدامی برای حفاظت از آنها تدارک ببنیم»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
 تحقیق در مورد دی ان ای، کارکرد جدید هیستون ها را آشکار ساخت

تحقیق در مورد دی ان ای، کارکرد جدید هیستون ها را آشکار ساخت

هیستون ها امکان بسته بندی محکم رشته های دی ان ای را درون سلول ها فراهم می آورند. رشته های مزبور دو متر طول داشته و سلول ها نیز تقریبا 100هزار بار کوچک تر هستند. به طور کلی، 5 نوع هیستون وجود دارد. چهار تای آنها اصطلاحا هیستون های هسته ای نامیده می شوند و همانند مهره هایی روی رشته های دی ان ای، که مثل توپی پشمی درون سلول ها جای دارند، قرار می گیرند. تحقیقات زیادی روی نقش هیستون ها انجام شده است و علاوه بر توانمندسازی بسته بندی رشته های دی ان ای، هیستون ها همچنین نقش مهمی در تمام روندهای مرتبط با کدنویسی دی ان ای از جمله ترمیم دی ان ای آسیب دیده به عهده دارند. حال محققان موفق به مکان یابیِ کارکرد، در به اصطلاح هیستون ها شده اند. این کارکرد پیش از این ناشناخته بود و امکان شناخت بهتر از نحوه حفاظت و ترمیم آسیب های دی ان ای را در اختیار قرار می دهد. دانشی که بدان دست یافته شده در نهایت می تواند در ابداع معالجات بهتر برای بیماری هایی که به واسطه تغییرات سلولی ایجاد می شود (همچون سرطان) به کار گرفته شود.

مطالعه متن کامل
یک ماده معدنی بسیار کمیاب، در دهانه برخورد یک شهاب سنگ قدیمی کشف شده است.

یک ماده معدنی بسیار کمیاب، در دهانه برخورد یک شهاب سنگ قدیمی کشف شده است.

محققان این ماده معدنی بنام ریدیت را در دهانه صخره اِلم در غرب ویسکانسن کشف کردند. ریدیت در واقع فرم متراکم ماده زیرکون است که یکی از سخت ترین مواد معدنی روی زمین می باشد. آرون کاوس، یک زمین شیمی شناس در دانشگاه پورتوریکو گفت: این قدیمی ترین ریدیتی است که تاکنون کشف شده است و در ادامه افزود: دهانه برخوردی راک الم حدود 450 الی 470 میلیون سال قدمت دارد.

مطالعه متن کامل
اسنپ دراگون 620 در آخرین تست سنجش دمای پردازشگرهای شرکت کوالکوم اسنپ دراگون 615 را به مبارزه طلبید.

اسنپ دراگون 620 در آخرین تست سنجش دمای پردازشگرهای شرکت کوالکوم اسنپ دراگون 615 را به مبارزه طلبید.

در تست سنجش دما شنبه شب در شرکت کوالکوم، پردازشگر اسنپ دراگون 815 که هنوز عرضه نشده است گرمای به مراتب کمتری نسبت به دو پردازشگر اسنپ دراگون 810 و 801 نشان داد. حال، اسنپ دراگون 620 پردازشگر جدید و عرضه نشده شرکت کوالکوم، اسنپ دراگون 615 را به چالش تست دما فراخوانده است.

مطالعه متن کامل
باتری شش ضلعی LG، ظرفیت شارژ ساعت های هوشمند صفحه گرد را افزایش می دهد

باتری شش ضلعی LG، ظرفیت شارژ ساعت های هوشمند صفحه گرد را افزایش می دهد

اگر یک ساعت هوشمند با عمر باتری یک هفته ای می خواهید، باید به جای یک ساعت با صفحه لمسی رنگی که بیش از یک یا دو روز شارژ را نگه نمی دارد، به ساعتی مانند پبل (Pebble) روی بیاورید. ولی حالا کمپانی LG Chem، با تولید باتری های شش ضلعی مخصوص ساعت هوشمند، در صدد رفع این محدودیت بر آمده است.

مطالعه متن کامل
موفقیت اولین "باتری جریان خورشیدی آبی" جهان  در غلبه بر باتری های سنتی لیتیومی-یونی

موفقیت اولین "باتری جریان خورشیدی آبی" جهان در غلبه بر باتری های سنتی لیتیومی-یونی

دانشمندان جوانی که سال گذشته خبر رونمایی از اولین "باتری خورشیدی جهان" را داده بودند اکنون بعد از انجام اصلاحاتی روی این وسیله، نتایج مربوط به اولین تست های عملکرد آنرا بازگو می کنند. وسیله ساخت این دو نفر در اصل باتری و سلول خورشیدی را در قالب یک پکیج عرضه می دارد و در برابر باتری های سنتی لیتیومی یونی نیز آزمایش شده است و بنا به ادعای سازندگانش 20 درصد صرفه جویی انرژی را نشان می دهد.

مطالعه متن کامل