کوی دانش - kooy

رمزگشایی از نحوه دیدن محیط اطراف توسط حیوانات با استفاده از نرم افزار دید جدید

رمزگشایی از نحوه دیدن محیط اطراف توسط حیوانات با استفاده از نرم افزار دید جدید
17 مرداد
06:15 1394
محققان دانشگاه اگزتر موفق شده اند با استفاده از فناوری دوربینی جدیدی جهان را از چشم حیوانات تماشا کنند. آنها موفق به توسعه ی فناوری دوربینی جدیدی شده اند که با استفاده از آن می توان جهان را به شکلی که حیوانات مشاهده می کنند دید. جزئیات مربوط به این پروژه تحقیقی جدید در ژورنال Ecology and Evolution به چاپ رسیده است.

تصویر: دو مارمولک جزیره تنریف با نام علمی (GALLOTIA GALLOTI) در حال گرفتن حمام آفتاب هستند. تصویر سمت چپ دارای رنگ های مرئی برای چشم انسان است و هرچند مارمولک نر که در بالای تصویر مشاهده می شود نسبت به نوع ماده که در پایین است رنگی تر می باشد اما باز هم به خوبی در محیط اطراف خود استتار شده است.

می توان نرم افزار مذکور را، که تصاویر دیجیتال را بدل به دید حیوانات می کند، برای تحلیل رنگ ها و الگوها مورد استفاده قرار داد و به علاوه به طور اختصاصی از آن برای مطالعه سیگنال دهی توسط گیاهان و حیوانات، استتار حیوانات و شکار توسط آنها استفاده کرد، اما گذشته از موارد ذکر شده اشخاص علاقمند به اندازه گیری دقیق و عینی رنگ ها نیز می توانند از آن بهره گیری لازم را ببرند.

از این نرم افزار هم اکنون نیز در رشته اکولوژی حسی برای انجام بسیاری از مطالعات استفاده می شود، به عنوان مثال می توان از مطالعه بر روی تغییر رنگ در خرچنگ های ساحلی سبز، تعقیب تغییرات رنگ چهره زنان طی چرخه تخمک گذاری و تعیین جنبه های استتار بوف شبگرد اروپایی اشاره داشت که از این جاندار در مقابل شکارچیان بالقوه شب حفاظت می کند.

 جولیون  تروشیانکو از مرکز اکولوژی و حفاظت از حیات وحش در دانشگاه اگزتر در همین رابطه می گوید: "به لطف نرم افزار جدید که موفق به توسعه آن شده ایم، تماشای جهان از چشم حیوانات بسیار آسان تر شده است".

 وی ادامه می دهد: "دوربین های دیجیتالی ابزار قدرتمندی برای اندازه گیری رنگ ها و الگوها در طبیعت هستند، اما با این وجود تاکنون استفاده از تصاویر دیجیتال برای انجام اندازه گیری های دقیق و قابل اعتماد رنگ ها بسیار مشکل بوده است. نرم افزار جدید اما امکان درجه بندی تصاویر و تبدیل آنها به دید حیوانات را ممکن می سازد، بنابراین می شود رنگ های موجود در یک صحنه را از دید انسان و حیوان سنجید.

امید ما بر اینست که سایر دانشمندان هم از این نرم افزار دسترسی آزاد استفاده کرده و به تحلیل تصاویر دیجیتال مدنظرشان دست بزنند."

 تا امروز برنامه نرم افزاری دوستدار کاربری که محققان را قادر به درجه بندی تصاویر، تعبیه لایه های متعدد در تصاویر از قبیل کانال های UV و مرئی، تبدیل رنگ تصاویر به رنگ های مرئی برای چشم جانوران و اندازه گیری راحت تصاویر کند در دسترس قرار نداشت. در عوض محققان مجبور بودند تا بیشتر موارد ذکر شده را به صورت دستی به انجام برسانند که برخی اوقات برنامه ریزی و محاسبات پیچیده ای نیز باید انجام می شد. اما اکنون نرم افزار منبع بازی عرضه شده که تدبیری دوستدار کاربر به شمار می رود.

 دید رنگی بین حیوانات مختلف تفاوت های چشمگیری دارد و حتی گاهی بین حیواناتی که از یک گونه محسوب می شوند نیز شاهد این تفاوت هستیم. چشم بیشتر انسان ها و میمون های قدیم نسبت به سه رنگ آبی، قرمز و سبز حساس است، این درحالی است که بسیاری از دیگر پستانداران تنها نسبت به دو رنگ آبی و زرد حساس هستند. انسان ها نمی توانند جهان را بر اساس رنگ هایی بیشتر از سه رنگ یاد شده ببینند، اما برای بسیاری از پرندگان، خزندگان، دو زیستان و بسیاری از حشرات  دیدن محیط اطراف با تعداد رنگ هایی بیشتر از سه رنگ یاد شده، با چهار رنگ یا بیشتر کاملا امکان پذیر است. حتی خیلی از جانداران قادرند با نور فوق بنفش به مشاهده اطراف بپردازند، اگر انسان ها خواستار دید فوق بنفش باشند تنها باید از دوربین های فول طیف استفاده کنند. به همین خاطر دانشمندانی که به مطالعه گونه های جانوری یادشده می پردازند بایستی راهی برای اندازه گیری نور فوق بنفش پیدا کنند تا بتوانند جهان را از دید جانوران مدنظر ببینند. 

با استفاده از دوربینی که حساسیت فول طیف دارد، می توان عکس های گرفته شده از طریق فیلتر مرئی-گذر و فوق بنفش-گذر را بوسیله نرم افزار جدید ترکیب نمود. آنگاه نرم افزار با انجام عملیات های لازم همان تصویر را از دید حیوانات عرضه می دارد.

محققان دانشگاه اگزتر همچنین تنظیمات دوربین را به ازای تصویربرداری از انسان و حیواناتی که به این روش بر رویشان مطالعه شده در اختیار قرار داده اند، از جمله این حیوانات می توان به پرنده آبی اروپایی، طاووس، زنبور عسل، موش خرما و برخی ماهی ها اشاره داشت.

لازم به ذکر است تصاویر گل هایی که به این روش تهیه می شوند جذابیت خاصی دارد، زیرا برای جذب گرده افشان هایی همانند زنبورها که قادر به دیدن در نور فوق بنفش هستند اقدام به ارسال سیگنال هایی می کنند. افزون بر این نور فوق بنفش برای پرندگان، خزندگان و حشرات نیز اهمیت بسیاری دارد، زیرا از آن برای جذب جنس مخالف خود به هنگام جفت گیری استفاده می کنند.

می توانید نرم افزار مزبور را به صورت مجانی از اینترنت دانلود نمایید.

 نرم افزار Image Calibration and Analysis Toolbox نرم افزاری مجانی برای اندازه گیری قابلیت بازتاب، رنگ، الگو و دید حیوانات به صورت عینی می باشد که توسط جولیون تروشیانکو و مارتین استیونس در Methods in Ecology & Evolution  منتشر شده است. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

حدود 15 سال قبل، زمانی که سازندگان تلفن همراه اقدام به نصب دوربین دیجیتال بر روی گوشی های تلفن همراه نمودند، جهشی کوانتومی در این فناوری اتفاق افتاد. پیش از این انقلاب گجتی، گوشی تلفن همراه صرفاً برای استفاده برای تماس ها، پیامک ها و ایمیل ها بود. اما اکنون گوشیها در تاج خود دوربینهای بسیار پرقدرتی را میزبانی می کنند. با اینحال، داشتن دوربینهای پرقدرت کافی نیست. تکمیل کننده این ابزارهای خوب، مهارت کاربر در تصویربرداری و ویرایش تصاویر است. در ادامه 10 اَپ اندرویدی را به شما معرفی می کنیم که با آنها می توانید تصاویری همانند یک حرفه ای بیاندازید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

ظاهراً به رخ کشیدن قابلیت های ویندوز 10 توسط مایکروسافت، تمامی ندارد. با اینکه این قابلیت هنوز هم در حال تکمیل است ولی وجود اعلانهای اندروید بر روی «مرکز عملیات» ویندوز 10 نیز بسیار وسوسه کننده است. برای دسترسی به اعلانهای گوشی همراهتان بر روی کامپیوتر می بایست اجازه برخی دسترسی ها را به کورتانا بدهید و البته حوصله و صبر کافی در برخورد با برخی باگهای احتمالی در قابلیتی که هنوز در حال تکمیل است را نیز داشته باشید! برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

اگر مسافرتهای بین المللی زیادی دارید و در نواحی زمانی مختلف با رویدادهای مختلف سروکار دارید، حتماً از گوشی موبایل خود برای کمک به امور روزانه بهره می گیرید. در اینحال تغییرات زمانی می تواند برای شما یک چالش باشد. گوگل برای این موضوع هم فکر کرده و تقویمش را به امکان جالبی مجهز کرده است. از این قابلیت می توانید بدون نگرانی از اینکه هم اکنون دقیقا در کجای این کره خاکی هستید، برای مطلع شدن از رویدادهای خاص استفاده نمایید. با کوی دانش همراه شوید تا این قابلیت جدید را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

در یک صبح پرهیجان در سانفرانسیسکو، رویداد اپل برگزار شد و در آن قابلیتهای نسخه جدید سیستم عامل اپل معرفی گردید. در ادامه این قابلیتها را به همراه لیست گوشی هایی که قادر به استفاده از این سیستم عامل هستند به شما معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ماده تاریک راهنمای رشد سیاهچاله های بزرگ

ماده تاریک راهنمای رشد سیاهچاله های بزرگ

همه کهکشانهای بزرگ سیاهچاله ای در مرکز خود دارند و کهکشانهای بزرگتر، سیاهچاله های بزرگتری هم دارند. اما چرا این دو موضوع به هم ارتباط دارند؟ باید در نظر داشت که سیاهچاله ها میلیونها بار کوچکتر و سبکتر از کهکشان میزبان خود می باشند.

مطالعه متن کامل
چگونه سلول های ایمنی مهارت خود را برای مبارزه با بیماری تقویت می کنند

چگونه سلول های ایمنی مهارت خود را برای مبارزه با بیماری تقویت می کنند

مطالعه ای جدید، نحوه ارتقای "حافظه" در سلول های ایمنی را به واسطه تزریق واکسن های تقویت کننده شرح می دهد که گام مهمی به سوی ساخت واکسن های موثرتر و بادوام تر است. نویسنده ارشد این تحقیق می گوید: "حال که سلول های ایمنی به تقویت واکنش نشان می دهند، اطلاعاتمان در مورد شیوه تکامل حفاظت بهتر در سلول های انفرادی حافظه نیز افزایش می یابد".

مطالعه متن کامل
فناوری جدید برای کاهش هزینه های انرژی باد

فناوری جدید برای کاهش هزینه های انرژی باد

با تحت فشار قرار گرفتن بلبرینگ های داخل توربین بادی، ضخامت بلبرینگ بر اثر تغییر شکل الاستیک، به میزان بسیار اندکی کاهش می یابد؛ بر همین اساس سرعت گردش درست توربین تحت تأثیر تنش های داخلی ماده سازنده بلبرینگ قرار می گیرد. این تأثیرات باعث تغییر زمان پرواز موج فراصوتی می شود که از داخل بلبرینگ تولید شده است. روش جدیدی برای پیش بینی زمان از کار افتادن بلبرینگ های داخل توربین بادی ابداع شده است که باعث می شود تولید انرژی بادی، ارزان تر انجام گیرد.

مطالعه متن کامل
 ابزار تصویربرداری و امکان مشاهده مغز با شفافیتی در حد نانومقیاس

ابزار تصویربرداری و امکان مشاهده مغز با شفافیتی در حد نانومقیاس

اکنون به لطف یک فناوری تصویربرداری جدید می توان مغز انسان را که از نظر عمق و پیچیدگی به تنهایی جهانی دانسته می شود با جزئیات بسیار ریز مطالعه نمود. تعداد سیناپس های موجود در مغز انسان از تعداد کهکشان های جهان اطراف ما بیشتر است. اگر بخواهیم عدد و رقمی برای این ادعا قائل شویم می توان گفت در مغز انسان 100 تریلیارد سیناپس وجود دارد، درحالیکه تعداد کهکشان های موجود در جهان 100 میلیارد است، حال دانشمندان می توانند تمام این سیناپس ها را به صوت جداگانه مشاهده کنند.

مطالعه متن کامل
لوکومیتر (Leukometer) امکان مانیتورینگ سیستم ایمنی بدن را بدون نیاز به تحمل درد سوزن فراهم می آورد

لوکومیتر (Leukometer) امکان مانیتورینگ سیستم ایمنی بدن را بدون نیاز به تحمل درد سوزن فراهم می آورد

داشتن شمار دقیق سطح سلول های سفید خون در بیمارانی که شیمی درمانی می شوند، درعین پر زحمت بودن کار بسیار مهمی است. شیمی درمانی معالجه ای است که منتهی به سرکوب سیستم ایمنی می شود و کاهش تعداد سلول های سفید خون را در پی دارد که به نوبه خود عفونت ها و سایر مشکلات جدی را افزایش می دهد.

مطالعه متن کامل