کوی دانش - kooy

رمزگشایی از نحوه دیدن محیط اطراف توسط حیوانات با استفاده از نرم افزار دید جدید

رمزگشایی از نحوه دیدن محیط اطراف توسط حیوانات با استفاده از نرم افزار دید جدید
17 مرداد
06:15 1394
محققان دانشگاه اگزتر موفق شده اند با استفاده از فناوری دوربینی جدیدی جهان را از چشم حیوانات تماشا کنند. آنها موفق به توسعه ی فناوری دوربینی جدیدی شده اند که با استفاده از آن می توان جهان را به شکلی که حیوانات مشاهده می کنند دید. جزئیات مربوط به این پروژه تحقیقی جدید در ژورنال Ecology and Evolution به چاپ رسیده است.

تصویر: دو مارمولک جزیره تنریف با نام علمی (GALLOTIA GALLOTI) در حال گرفتن حمام آفتاب هستند. تصویر سمت چپ دارای رنگ های مرئی برای چشم انسان است و هرچند مارمولک نر که در بالای تصویر مشاهده می شود نسبت به نوع ماده که در پایین است رنگی تر می باشد اما باز هم به خوبی در محیط اطراف خود استتار شده است.

می توان نرم افزار مذکور را، که تصاویر دیجیتال را بدل به دید حیوانات می کند، برای تحلیل رنگ ها و الگوها مورد استفاده قرار داد و به علاوه به طور اختصاصی از آن برای مطالعه سیگنال دهی توسط گیاهان و حیوانات، استتار حیوانات و شکار توسط آنها استفاده کرد، اما گذشته از موارد ذکر شده اشخاص علاقمند به اندازه گیری دقیق و عینی رنگ ها نیز می توانند از آن بهره گیری لازم را ببرند.

از این نرم افزار هم اکنون نیز در رشته اکولوژی حسی برای انجام بسیاری از مطالعات استفاده می شود، به عنوان مثال می توان از مطالعه بر روی تغییر رنگ در خرچنگ های ساحلی سبز، تعقیب تغییرات رنگ چهره زنان طی چرخه تخمک گذاری و تعیین جنبه های استتار بوف شبگرد اروپایی اشاره داشت که از این جاندار در مقابل شکارچیان بالقوه شب حفاظت می کند.

 جولیون  تروشیانکو از مرکز اکولوژی و حفاظت از حیات وحش در دانشگاه اگزتر در همین رابطه می گوید: "به لطف نرم افزار جدید که موفق به توسعه آن شده ایم، تماشای جهان از چشم حیوانات بسیار آسان تر شده است".

 وی ادامه می دهد: "دوربین های دیجیتالی ابزار قدرتمندی برای اندازه گیری رنگ ها و الگوها در طبیعت هستند، اما با این وجود تاکنون استفاده از تصاویر دیجیتال برای انجام اندازه گیری های دقیق و قابل اعتماد رنگ ها بسیار مشکل بوده است. نرم افزار جدید اما امکان درجه بندی تصاویر و تبدیل آنها به دید حیوانات را ممکن می سازد، بنابراین می شود رنگ های موجود در یک صحنه را از دید انسان و حیوان سنجید.

امید ما بر اینست که سایر دانشمندان هم از این نرم افزار دسترسی آزاد استفاده کرده و به تحلیل تصاویر دیجیتال مدنظرشان دست بزنند."

 تا امروز برنامه نرم افزاری دوستدار کاربری که محققان را قادر به درجه بندی تصاویر، تعبیه لایه های متعدد در تصاویر از قبیل کانال های UV و مرئی، تبدیل رنگ تصاویر به رنگ های مرئی برای چشم جانوران و اندازه گیری راحت تصاویر کند در دسترس قرار نداشت. در عوض محققان مجبور بودند تا بیشتر موارد ذکر شده را به صورت دستی به انجام برسانند که برخی اوقات برنامه ریزی و محاسبات پیچیده ای نیز باید انجام می شد. اما اکنون نرم افزار منبع بازی عرضه شده که تدبیری دوستدار کاربر به شمار می رود.

 دید رنگی بین حیوانات مختلف تفاوت های چشمگیری دارد و حتی گاهی بین حیواناتی که از یک گونه محسوب می شوند نیز شاهد این تفاوت هستیم. چشم بیشتر انسان ها و میمون های قدیم نسبت به سه رنگ آبی، قرمز و سبز حساس است، این درحالی است که بسیاری از دیگر پستانداران تنها نسبت به دو رنگ آبی و زرد حساس هستند. انسان ها نمی توانند جهان را بر اساس رنگ هایی بیشتر از سه رنگ یاد شده ببینند، اما برای بسیاری از پرندگان، خزندگان، دو زیستان و بسیاری از حشرات  دیدن محیط اطراف با تعداد رنگ هایی بیشتر از سه رنگ یاد شده، با چهار رنگ یا بیشتر کاملا امکان پذیر است. حتی خیلی از جانداران قادرند با نور فوق بنفش به مشاهده اطراف بپردازند، اگر انسان ها خواستار دید فوق بنفش باشند تنها باید از دوربین های فول طیف استفاده کنند. به همین خاطر دانشمندانی که به مطالعه گونه های جانوری یادشده می پردازند بایستی راهی برای اندازه گیری نور فوق بنفش پیدا کنند تا بتوانند جهان را از دید جانوران مدنظر ببینند. 

با استفاده از دوربینی که حساسیت فول طیف دارد، می توان عکس های گرفته شده از طریق فیلتر مرئی-گذر و فوق بنفش-گذر را بوسیله نرم افزار جدید ترکیب نمود. آنگاه نرم افزار با انجام عملیات های لازم همان تصویر را از دید حیوانات عرضه می دارد.

محققان دانشگاه اگزتر همچنین تنظیمات دوربین را به ازای تصویربرداری از انسان و حیواناتی که به این روش بر رویشان مطالعه شده در اختیار قرار داده اند، از جمله این حیوانات می توان به پرنده آبی اروپایی، طاووس، زنبور عسل، موش خرما و برخی ماهی ها اشاره داشت.

لازم به ذکر است تصاویر گل هایی که به این روش تهیه می شوند جذابیت خاصی دارد، زیرا برای جذب گرده افشان هایی همانند زنبورها که قادر به دیدن در نور فوق بنفش هستند اقدام به ارسال سیگنال هایی می کنند. افزون بر این نور فوق بنفش برای پرندگان، خزندگان و حشرات نیز اهمیت بسیاری دارد، زیرا از آن برای جذب جنس مخالف خود به هنگام جفت گیری استفاده می کنند.

می توانید نرم افزار مزبور را به صورت مجانی از اینترنت دانلود نمایید.

 نرم افزار Image Calibration and Analysis Toolbox نرم افزاری مجانی برای اندازه گیری قابلیت بازتاب، رنگ، الگو و دید حیوانات به صورت عینی می باشد که توسط جولیون تروشیانکو و مارتین استیونس در Methods in Ecology & Evolution  منتشر شده است. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

عکسبرداری و ویرایش تصویر همانند یک حرفه ای در اندروید

حدود 15 سال قبل، زمانی که سازندگان تلفن همراه اقدام به نصب دوربین دیجیتال بر روی گوشی های تلفن همراه نمودند، جهشی کوانتومی در این فناوری اتفاق افتاد. پیش از این انقلاب گجتی، گوشی تلفن همراه صرفاً برای استفاده برای تماس ها، پیامک ها و ایمیل ها بود. اما اکنون گوشیها در تاج خود دوربینهای بسیار پرقدرتی را میزبانی می کنند. با اینحال، داشتن دوربینهای پرقدرت کافی نیست. تکمیل کننده این ابزارهای خوب، مهارت کاربر در تصویربرداری و ویرایش تصاویر است. در ادامه 10 اَپ اندرویدی را به شما معرفی می کنیم که با آنها می توانید تصاویری همانند یک حرفه ای بیاندازید. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

چگونه اعلانهای اندروید را در ویندوز 10 فعال کنیم

ظاهراً به رخ کشیدن قابلیت های ویندوز 10 توسط مایکروسافت، تمامی ندارد. با اینکه این قابلیت هنوز هم در حال تکمیل است ولی وجود اعلانهای اندروید بر روی «مرکز عملیات» ویندوز 10 نیز بسیار وسوسه کننده است. برای دسترسی به اعلانهای گوشی همراهتان بر روی کامپیوتر می بایست اجازه برخی دسترسی ها را به کورتانا بدهید و البته حوصله و صبر کافی در برخورد با برخی باگهای احتمالی در قابلیتی که هنوز در حال تکمیل است را نیز داشته باشید! برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

چگونه تقویم گوگل را با توجه به نواحی زمانی مختلف تنظیم کنیم.

اگر مسافرتهای بین المللی زیادی دارید و در نواحی زمانی مختلف با رویدادهای مختلف سروکار دارید، حتماً از گوشی موبایل خود برای کمک به امور روزانه بهره می گیرید. در اینحال تغییرات زمانی می تواند برای شما یک چالش باشد. گوگل برای این موضوع هم فکر کرده و تقویمش را به امکان جالبی مجهز کرده است. از این قابلیت می توانید بدون نگرانی از اینکه هم اکنون دقیقا در کجای این کره خاکی هستید، برای مطلع شدن از رویدادهای خاص استفاده نمایید. با کوی دانش همراه شوید تا این قابلیت جدید را با هم مرور کنیم...

مطالعه متن کامل
iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

iOS به نسخه دهم رسید، قابلیتها و گوشی های قابل ارتقا

در یک صبح پرهیجان در سانفرانسیسکو، رویداد اپل برگزار شد و در آن قابلیتهای نسخه جدید سیستم عامل اپل معرفی گردید. در ادامه این قابلیتها را به همراه لیست گوشی هایی که قادر به استفاده از این سیستم عامل هستند به شما معرفی می کنیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

Microsoft SQL Server 2016 با وعده کارآمدی بیشتر در تحلیل دیتا

بیایید نگاهی بهتر به این محصول بیاندازیم. برای بسیاری از افراد، نرم افزار پایگاه داده ی رابطه ای مثل تماشای یک نقاشی روی دیوار دلنشین بود ولی برای بسیاری از شرکتهای تجاری، پایگاه های داده، صرفاً محل انبار دیتا نیست و یک زیرساخت مهم و حیاتی برای کل عملیات می باشد. مایکروسافت در نسخه 2014 خود استارت تحلیل دیتا را زد و اکنون نیز نسخه 2016 را می توان برای 180 روز رایگان دریافت کرد. در ادامه به بررسی قابلیت های این نسخه می پردازیم. با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کنترل حرکت ذرات مغناطیسی توسط امواج

کنترل حرکت ذرات مغناطیسی توسط امواج

روش جدیدی برای کنترل حرکت سیلیکاهای منتخب که اندازه های مختلف دارند و در آب معلق هستند بدست آمده است. به موازات پیشرفت در مبحث «کوچک سازی»، دانشمندان هم بر روی جنگل هایی در ابعاد میکروسکوپی کار می کنند. درحقیقت «کاشفان مدرن» بدنبال روش های جدیدی برای انتقال اشیای میکروسکوپی با اندازه های مختلف از میان زیست محیط های غیر یکپارچه می گردند آنهم بدون آنکه این اشیا از دست بروند. حال دانشمندان اقدام به توسعه روش جدیدی برای کنترل انتخابی تجمع و یا پراکندگی ذراتی با دو اندازه مختلف زده اند که در مایع معلق هستند و به صورت مغناطیسی با هم رابطه دارند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
SmartFin، همزمان با موج‌سواری افراد، اطلاعات اقیانوس را جمع‌آوری می‌کند.

SmartFin، همزمان با موج‌سواری افراد، اطلاعات اقیانوس را جمع‌آوری می‌کند.

پیش از این دانشمندان هنگام ارزیابی سلامتِ اقیانوس‌ها از شناورها و دستگاه‌های خودکار استفاده می‌کردند که می‌توانستند بر آبهای عمیق نظارت کنند. تحت این شرایط، فقدانِ اطلاعات درباره‌ی آب‌های ساحلی که برای این دستگاه‌ها بیش از حد کم‌عمق یا متلاطم هستند وجود داشت. به همین علت SmartFin اختراع شد. این دستگاه، یک تخته‌ی موج‌سواری است که به موج‌سوار اجازه می‌دهد به جمع‌آوری اطلاعات مربوط به اقیانوس‌شناسی بپردازد.

مطالعه متن کامل
حباب های سلولی کوچک داروی بیماری پارکینسون را مستقیما به مغز می رسانند

حباب های سلولی کوچک داروی بیماری پارکینسون را مستقیما به مغز می رسانند

بر اساس یافته های محققان دانشگاه کارولینای شمالی، آنزیم طبیعی کاتالاز می تواند در درمان اختلالات عصبی مانند پارکینسون تأثیر فوق العاده ای داشته باشد.

مطالعه متن کامل
درمان جدید که به هدف گیری سرطان های دارای امضای ژنتیکی خاص می پردازد

درمان جدید که به هدف گیری سرطان های دارای امضای ژنتیکی خاص می پردازد

جهش در ژن SETD2، سلول های سرطانی را در برابر داروی مهارکننده پروتئین WEE1 آسیب پذیر می کند. محققان دانشگاه آکسفورد پاشنه آشیل برخی سلول های سرطانی خاص را یافته اند که عبارت است از جهش در ژنی به نام SETD2 . یافته های محققان در تاریخ 11 آبان 94 در کنفرانس موسسه تحقیقات سرطان ملی در لیورپول عرضه شد.

مطالعه متن کامل
ارتقاء عملکرد کاتالیزور با قاب‌های نانویی و چندفلزی

ارتقاء عملکرد کاتالیزور با قاب‌های نانویی و چندفلزی

دانشمندان با ایجاد تکامل ساختاری در نانوکریستال‌های پلاتین-نیکل و جامد، دسته‌ای بسیار فعال و بادوام از کاتالیزور‌های الکتریکی تولید کردند. این ماده جدید می‌تواند فعالیت کاتالیزوری را در جداسازی اکسیژن ارتقاء دهد. جداسازی اکسیژن برای سلول‌های سوختی و دیگر کاربرد‌های بالقوه، واکنشی ضروری است.

مطالعه متن کامل