کوی دانش - kooy

آیا می‌توان ADHD (اختلال کمبود توجه و بیش‌فعالی) را بدون دارو درمان کرد؟

آیا می‌توان ADHD (اختلال کمبود توجه و بیش‌فعالی) را بدون دارو درمان کرد؟
17 مرداد
09:15 1394
"کودک شما ADHD (اختلال کمبود توجه و بیش‌فعالی) دارد." برای اغلب خانواده‌ها، این جمله به معنای آغازِ سفری طولانی در دنیای داروهاست. درمانِ دارویی در صدرِ درمان‌های ADHD قرار دارد و 80 درصد کودکانِ مبتلا به ADHD به این درمان پاسخ می‌دهند. اما بسیاری از والدین، نگرانِ عوارض جانبیِ داروها هستند و تمایل دارند گزینه‌های دیگر را قبل از انتخابی درمان دارویی، امتحان کنند. بدون در نظر گرفتنِ تصمیمی که می‌گیرید، شما می‌توانید به کودک خود کمک کنید تا زندگیِ آرام‌تر و موفق‌تری داشته باشد.

درمان با دارو یا بدونِ دارو؟

برای برخی افراد مانند سونیا، مسأله‌ی سن اهمیت دارد: «پسر من 5 ساله بود که تشخیص ADHD برای او داده شد و من به نظرم رسید او برای دریافت دارو هنوز خیلی کوچک است.»

در حقیقت، آکادمی اطفال آمریکا با این امر موافق است. آنها تقریباً همیشه توصیه می‌کنند قبل از 6 سالگی رفتاردرمانی آغاز شود.

دکتر ریچارد گالاگر از مؤسسه اختلال کمبود توجه بیش‌فعالی و اختلال رفتاری در مرکز مطالعات کودکان NYU گفت: «والدین اغلب می‌خواهند بدانند آیا می‌توانند قبل از شروع دارو، گزینه‌ی درمانیِ دیگری را امتحان کنند. چندین روشِ درمانیِ مؤثر در این زمینه وجود دارد.»

دکتر گالاگر، والدین را تشویق می‌کند درحالیکه خطرات و مزایای دارودرمانی را مورد بررسی قرار می‌دهند روش‌های درمانی دیگری را هم امتحان کنند.

طبق گفته‌ی گالاگر، ایجاد تغییرات رفتاری به تنهایی در کودکانی که فقط دچار بی‌توجهی و فقدان تمرکز هستند به نسبت کودکانی که به بیش‌فعالی و تکانشگری نیز مبتلا می‌باشند، می‌تواند بسیار مؤثر باشد. موفق‌ترین درمان برای ADHD، ترکیبِ دارو و مدیریت رفتار است.

 

نقش والدین و معلم

والدین و معلمین، نقش برجسته‌ای در کمک به کودک دارند. آنها به کودک کمک می‌کنند تا بتواند رفتار خود را بشناسد و آن را تنظیم کند.

این امر برای والدین به معنای ایجادِ اهداف کوچک و قابل مدیریت برای کودکان مانند 10 دقیقه سر ِ میز غذا نشستن است. سپس برای موفقیت‌ِ کسب‌شده به آنها پاداش بدهند. معلم نیز می‌تواند گزارشی روزانه به خانه بفرستد تا والدین از عملکرد کودک و موفقیت‌هایش پیرامونِ رسیدن به اهداف در مدرسه نیز آگاه شوند.

پسر سونیا در حال حاضر 10 سال دارد و مادرش از زمانِ مهدکودک تا به حال با معلمین در ارتباط بوده است تا به ایجاد تغییر در رفتار او کمک کند. پسر سونیا هر 20 دقیقه باید 3 هدف را در نظر بگیرد: سر جای خود بنشیند، تکالیفش را انجام دهد و به دیگران احترام بگذارد. وقتی او به این سه هدف می‌رسد، پاداش می‌گیرد به نحوی که می‌تواند روز بعد، زمانِ بیشتری برای بازی با حلقه‌ها داشته باشد. پاداش دادن از مجازات ‌کردنِ او برای اشتباهاتش، کارآیی بهتری دارد.

مربی یا معلم خصوصی نیز می‌تواند با کودکان بزرگتر کار کند تا آنها نیز بتوانند از این سیستم پیروی کنند و پیگیرِ انجام تکالیف، مطالعه‌ی کتاب‌ها و مقالات خود باشند.

دکتر ادروارد هالو‌وِل، نویسنده‌ی "رها شدن از حواس‌پرتی" گفت: «داشتن معلم خصوصی از مادر و پدر مفیدتر است زیرا انجام این کار توسط والدین می‌تواند آزاردهنده باشد.»

 

خواب

خوابیدن به اندازه‌ی کافی می‌تواند تأثیر بسزایی در درمان کودکان ADHD داشته باشد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند فقط نیم‌ساعت بیشتر خوابیدن به کاهش بی‌قراری و تکانشگریِ کودکان کمک می‌کند.

دکتر مارک استین، متخصص ADHD در بیمارستان کودکان سیاتل بیان داشت: «بسیاری از کودکان مبتلا به ADHD، اختلال خواب نیز دارند. هر یک از این اختلال‌ها، شرایط اختلال دیگر را دشوارتر می‌کند.»

یکی از مشکلات رایج ِخواب در کودکان مبتلا به ADHD این است که آنها نمی‌توانند یک جا آرام بگیرند و به خواب بروند. خستگی آنها در روز بعد، باعثِ بدتر شدنِ علائم می‌شود. درحالیکه برخی پزشکان توصیه می‌کنند دارو‌های کمک‌کننده مانند ملاتونین برای بهتر خوابیدنِ آنها مورد استفاده قرار بگیرد شما باید با ایجادِ عاداتِ خوبِ خوابیدن شروع کنید:

  • داشتنِ زمانِ خواب ثابت حتی در روز‌های تعطیل
  • داشتن اتاق‌خوابی خنک و تاریک
  • انجام فعالیت‌های آرامش‌بخش قبل از خواب

سونیا اظهار داشت: «ما زمانِ خواب را به 10 وظیفه‌ی مشخص از جمله پوشیدنِ لباس‌خواب و مطالعه‌ی نیم‌ساعتی تقسیم کردیم. پسرم قبلا در خوابیدن مشکل داشت اما داشتن برنامه واقعاً به آرام‌گرفتنِ او کمک کرده است.»

قبل از خواب نباید به هیچ صفحه نمایشی نگاه کرد. کامپیوتر، تلویزیون، گوشی و بازی‌های ویدئویی باید از اتاق خواب خارج شوند تا حواس کودک پرت نشود یا وسوسه نشود با آنها کار کند.

 

ورزش کردن

مطمئن شوید فرزندتان، فرصت زیادی برای دویدن و بازی کردن در زمان‌های مناسب داشته باشد. برخی مطالعات جدید نشان می‌دهند بعد از حدود 30 دقیقه ورزش کردن، کودکان مبتلا به ADHD می‌توانند بهتر روی تفکرات خود تمرکز کنند و آنها را سازماندهی کنند. الیس می‌تواند این نتایج را تأیید کند: «مانند بسیاری از کودکان ADHD، فرزند من نمی‌توانست به خوبی هماهنگ شود، اما او به شنا کردن علاقه‌مند شد. او از در آب بودن لذت می‌برد و وقتی از استخر بیرون می‌آمد همیشه آرام‌تر بود.»

اگر فرزند شما می‌خواهد به ورز‌ش‌های سازمان‌یافته مانند بیس‌بال یا تنیس بپردازد که نیاز به تمرکز و توجه دارد، نیاز به تلاش بیشتری وجود دارد.

دکتر استین گفت: «بسیاری از بیمارانم، قبل از شروع دارودرمانی، زمانِ بازی‌ فقط بی هدف در حیاط می‌چرخیدند ولی بعد از دارودرمانی آنها توانستند بهتر بازی کنند و عضوی از گروهی باشند.»

 

مراقبه و هوشیار‌ی‌افزایی

بررسیِ چگونگیِ هوشیاری افزایی، موضوعِ طیفِ جدیدی از پژوهش‌ها است. هوشیاری‌افزایی به این معناست که فرد یاد بگیرد از طریق تنفس و مراقبه چگونه تمرکزِ دقیق‌تری داشته باشد، آگاهی‌اش را افزایش دهد و خود‌کنترلی را تمرین کند. این امر می‌تواند به مدیریتِ بهتر ADHD کمک کند.

نتایج پژوهشی کوچک نشان داد زمانی که والدین و کودکان، برنامه‌ی 8 هفته‌ای آموزشی-هوشیاری‌افزایی را به طور کامل انجام می‌دهند، کودکان علائم کمتری از خود نشان می‌دهند و والدین استرس کمتری تجربه می‌کنند.

این نتایج امیدوارکننده هستند اما دکتر گالاگر اشاره می‌کند هنوز شواهد به اندازه‌ای نیست که بتوان این شیوه را توصیه کرد.

پسر الیس، چندین روش مراقبه را در طول این سال‌ها برای کنترل اضطراب و تکانشگری امتحان کرده است. در حالیکه آنها امیدوار هستند، الیس فکرمی‌کند قادر نخواهند بود به این روش‌ها پایبند بمانند.

 

موسیقی‌درمانی

موسیقی‌درمانی می‌تواند توجه را افزایش دهد و مهارت‌های اجتماعی را تقویت کند. موسیقی‌درمانی، ریتم دارد و ساختارمند است. نواختن موسیقی نیاز دارد بخش‌های مختلفی از مغز با هم کار کنند علاوه بر این فرد می‌آموزد چگونه بخشی از یک گروه باشد.

پژوهش‌های کمی به طور ویژه ارتباط بین موسیقی و علائم ADHD را مورد بررسی قرار داده‌اند اما پژوهشگران می‌داند زمانی که کودک موسیقی می‌نوازد، در خانه پیانو یاد می‌گیرد یا برای گروه ارکستر مدرسه ویولن‌سل می‌زند در آزمون‌های عملکردِ اجرایی بهتر از کودکانی عمل می‌کند که موسیقی یاد نگرفته‌اند. این امر نشان‌دهنده‌ی توانایی مغز در سازماندهی و انجامِ وظایفِ مختلف است.

اگر کودک شما فوتبال بازی کردن را به فلوت زدن ترجیح می‌دهد یا نمی‌تواند برای یادگیری و تمرین بنشیند، به علاقه‌ی او توجه کنید اینگونه به اندازه‌ای آرام می‌شود که بتواند تکالیفش را انجام دهد. وقتی به موسیقی‌ای که دوست دارید گوش می‌کنید مغز شما دوپامین ترشح می‌کند. ماده‌ای شیمیایی که به تمرکز کردن کمک می‌کند.

پژوهش های بیشتری لازم است تا ارتباط بین ADHD با موسیقی را نشان دهد اما مطمئناً این موضوع، ارزشِ پژوهشی دارد به ویژه برای خانواده‌هایی که به موسیقی علاقه‌مند هستند.

 

اسید‌های چرب امگا 3

در طول سالها، رژیم‌های غذایی مختلفی برای ADHD معرفی شده‌اند ولی متخصصان آنها را رد می‌کنند. پژوهشی جدید نشان داده است بین امگا 3 و ADHD ارتباط وجود دارد. این ماده‌ی غذایی در ماهی‌هایی مثل سالمون، گردو، تمام محصولات سویا، سبزیجات و دیگر مواد غذایی یافت می‌شود. البته مکمل‌های غذایی امگا 3 نیز وجود دارند.

نتایج پژوهشی نشان داده است کودکان ADHD دچارِ کمبودِ امگا 3 در خون‌شان هستند که در نتیجه افزایش این ماده‌ی غذای در رژیم غذاییِ آنها می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

اگرچه مکمل امگا 3 به طور گسترده برای درمان توصیه نمی‌شود دکتر هالو‌وِل معتقد است داشتنِ رژیم غذایی متعادل شامل ماهی، غلات و سبزیجات و میوه و حذف شکر و غذاهای فرآوری‌شده مطمئناً می‌تواند به کودکان کمک کند تا زندگی سالم‌تری داشته باشند.

درباره نویسنده

زهرا رضی یی

زهرا رضی یی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
7 مثال برای اثبات اینکه صفحه بزرگتر (اینچِ بیشتر)، لزوما به معنای گوشی هوشمند بزرگتر نیست

7 مثال برای اثبات اینکه صفحه بزرگتر (اینچِ بیشتر)، لزوما به معنای گوشی هوشمند بزرگتر نیست

همانطور که می دانیم صفحه گوشی هوشمند اندازه استانداردی ندارد، اما در این میان یک نکته آشکار است و آن اینکه ظرف سال های گذشته، اندازه صفحات گوشی های هوشمند مداوم رو به افزایش و بزرگ شدن داشته است. البته لاجرم با بزرگ شدن اندازه صفحه، اندازه کلی گوشی های هوشمند هم افزایش یافته است، با این وجود صفحه نمایش بزرگتر لزوما به معنی گوشی هوشمند بزرگتر نیست.

مطالعه متن کامل
ویروسی که ماشین پروتئینی را به سرقت برده و سپس میزبان را می کشد

ویروسی که ماشین پروتئینی را به سرقت برده و سپس میزبان را می کشد

تیمی از محققان چگونگی بهره برداری یک ویروس را درست در زمانِ کپی کردن ماده ژنتیکی خود از یکی از پروتئین های میزبان در هنگام عفونت، به اثبات رساندند. این کشف بصورت بالقوه می تواند بنیانی برای توسعه روش های جدید جهت معالجه عفونت های ویروسی در پی داشته باشد.

مطالعه متن کامل
از رانش قاره ها چه می دانیم؟

از رانش قاره ها چه می دانیم؟

در نظریه رانش قاره ها، چگونگی جابجایی قاره ها بر روی سطح زمین توضیح داده می شود. این نظریه در سال 1912 توسط یک پژوهشگر آلمانی بنام Alfred Wegener مطرح شد، او متخصص ژئوفیزیک و نیز متخصص هواشناسی بود. رانش قاره ها این را هم توضیح می دهد که چرا جانوران یکسان و نیز فسیل های جانوری و گیاهی مشابه و صخره های شبیه به هم در قاره های گوناگون وجود دارند.

مطالعه متن کامل
یک جایگزین سبز برای پلاستیک

یک جایگزین سبز برای پلاستیک

بطریهای آب پلاستیکی برخلاف قیمت کمی که دارند هزینه بالایی روی دست محیط زیست می گذارند. آنها تا هزار سال در محیط تجزیه نمی شوند. حقیقت بزرگتر و نگران کننده تر نیز آنست که حداقل نیمی از این بطریها فقط و فقط یکبار مصرف می شوند و بدون استفاده مجدد در طبیعت رها می شوند. حال یک طراح ایسلندی زبان بنام «آری جانسون» دست بکار شده و توانسته یک بطری آب از جلبکهای «زیست تخریب پذیر» بسازد. برای بررسی این محصول جالب با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
آخرین خبرها و اطلاعات از Xiaomi Mi 5 و Mi 5 Plus  بهترین گوشی های هوشمند چینی

آخرین خبرها و اطلاعات از Xiaomi Mi 5 و Mi 5 Plus بهترین گوشی های هوشمند چینی

اگرچه شرکت Xiaomi با عرضه گوشی های Mi Note و Mi Note Pro در سال 2015 پرچمداران خود را معرفی کرده است، با این حال کسانی که اخبار گوشی های چینی را دنبال می کنند به طور حتم از ساخت گوشی های حتی بهتر از این پرچمداران اطلاع دارند. گوشی های هوشمند سری Mi شرکت Xiaomi بهترین دستگاه های ساخته شده و البته معرف این شرکت چینی در بازار گوشی هستند. گوشی های هوشمند Xiamoi Mi 5 و Mi 5 Plus توانسته اند توجهات را به سوی خود جلب کنند. با کوی دانش همراه باشید تا به بررسی اطلاعات و مشخصات بدست آمده این دو گوشی هوشمند تا این زمان بپردازیم.

مطالعه متن کامل