کوی دانش - kooy

در شبیه سازی سه بعدی جدید از ابرنواختر، ساعت انفجارهای ستاره ای به عقب کشیده شد

در شبیه سازی سه بعدی جدید از ابرنواختر، ساعت انفجارهای ستاره ای به عقب کشیده شد
17 مرداد
09:15 1394
این شبیه سازی، ستاره ای عظیم را که در شرف انفجار قرار دارد و تبدیل به یک ابرنواختر می شود را به تصویر می کشد. محققان با انجام شبیه سازیِ یاد شده دریافتند چین و چروک هایی که دقیقا قبل از انفجار ستاره ها رخ می دهند در انفجار نقش حیاتی دارند

 هم اکنون طی این شبیه سازی 3 بعدی، ستاره های غول پیکر در جریان انفجار ابرنواختری فوق عظیم از هم می پاشند! برای اولین بار محققان توانسته اند آخرین لحظات حیات ستاره ها را قبل از انفجارشان بازسازی نمایند تا  نشان بدهند که به هنگام این فروپاشی عظیم چگونه چین و چروک های موجود روی سطح ستاره ها انفجاری بزرگ را ایجاد می کند.

به موازات پیر شدن ستاره های عظیم، میزان آهن موجود در هسته آنها افزایش بیشتر و بیشتری پیدا می کند که ستاره امکان استفاده از آنرا به عنوان سوخت ندارد. در نهایت وقتی که هسته ستاره به اندازه کافی بزرگ می شود، از هم فرو می پاشد و برخی اوقات هم  انفجار عظیمی را باعث می شود. در بیشتر شبیه سازی های صورت گرفته  کار از لحظه ای نشان داده می شود که ستاره در شرف فروپاشی قرار دارد و لایه های مختلف داخل آن در حلقه کامل متحدالمرکزی قرار دارند. اما مدل هایی که به این ترتیب ساخته می شوند به سختی منفجر می شوند. 

شون کوچ، فیزیکدان و ستاره شناس در دانشگاه ایالتی میشیگان و نویسنده ارشد مقاله ای که در ارتباط با همین شبیه سازی منتشر شده اظهار می کند: "تقریبا تمامی شبیه سازی هایی که از ابرنواخترها انجام می گیرد، حدود 1 ثانیه، قبل از زمان انفجار عینی را به تصویر می کشد. اما کار متفاوتی که در آزمایش خود انجام دادیم از این قرار بود که سه دقیقه ساعت را به عقب کشیدیم. این کار واقعا چالش برانگیز بوده و قبل از این هم انجام نشده بود. افزون بر این مشخص شد که انجام این کار اثر مهم و بزرگی بر روی احتمال موفقیت آمیز بودن انفجار ستاره ها به  ابرنواخترها دارد"

 کوچ ادامه می دهد کاری که انجام شد به لحاظ فنی بسیار مشکل بود، اما انجامش لازم می نمود، زیرا تا قبل از این مدل هایی که دقیقاً در شرف انفجار قرار داشتند بدل به ابرنواختر نمی شدند. به جایش شوک وارده سبب می شد تا ستاره در حال فروپاشی بدل به سیاه چاله شود.

وی می گوید: "برای شرح این مسئله می توان به مثال هویج و پیاز متوسل شد. اگر هویج را قطعه قطعه کنید می بینید که داخلش چین و چروک هایی وجود دارد. هرچند که هویج هم یک نوع کُره محسوب می شود، اما لایه بندی های آن به اندازه پیاز متحدالمرکز نیست."

 همین چند لحظه ای که مدل "پیاز"، مثل  ستاره ای واقعی و پیچیده، برای چروک خوردن و بدل شدن به "هویج" فرصت لازم دارد، موجب تلاطمی می شود که کل سیستم در حال انفجار را بدل به ابرنواختر می سازد. 

 کوچ مدلسازی 3 دقیقه اضافی را یک «چالش فنی بزرگ» می داند، شبیه سازی که با استفاده از ابرکامپیوتر انجام گرفت حدود یک ماه زمان برده و تنها یک بار امکان عملیاتی سازی داشت. بنابراین، محققان باید ستاره مدنظر خود را با دقت کافی انتخاب می کردند، در نتیجه ستاره ای با عمر 12 میلیون سال که جرم آن 15 برابر خورشید بود و دانشمندان احتمال بدل شدنش به ابرنواختر را می دادند برگزیده شد.

به منظور گسترش دادن دامنه این تحقیق دانشمندان یادشده اکنون دست به کار مدلسازی چهار نوع ستاره شده اند که می پندارند انفجارشان منجر به  تولد ابرنواختر خواهد شد و امیدوارند که بشود شبیه سازی را باز هم به عقب تر بازگرداند. کوچ معتقد است که می توان نیروهای داخل ستاره را شناخته و دست به مدلسازی آنها نیز زد و حتی یک ساعت قبل از انفجار را شبیه سازی نمود. (به گفته کوچ "عقب کشیدن زمان در این شبیه سازی یک چالش حماسی بوده است")

وی ادامه می دهد مشکلی که در زمینه مدلسازی ستاره ها وجود دارد تفاوت در مقیاس زمانی است، تکامل ستاره ها میلیون ها سال  به طول می کشد اما مکانیسم ابرنواخترها بر مقیاس هزارم ثانیه استوار است. برای شناخت این هزارم ثانیه نیز نیازمند سطوح دقت بسیار بالا و رعایت پیچیدگی های درگیر در این موضوع هستیم . 

وی می افزاید: "این نکته را دریافته ایم که تاکنون کارهای تحقیقاتی که در حوزه ستاره ها و ابرنواخترها انجام می شده با تکیه بر شرایط غیرواقعی بوه است، تنها ظرف چند سال گذشته متوجه شده ایم که جزئیات ستاره ها نقش مهمی را در شناخت ما از آنها ایفا می کند"

 مقاله مربوط به این تحقیق در ویراست 21 جولای  The Astrophysical Journalبه چاپ رسیده است. 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
11 نکته و ترفند در گوشی هوشمند LG G Flex 2

11 نکته و ترفند در گوشی هوشمند LG G Flex 2

مانند هر تکنولوژی جدید، تناقض های فراوانی وجود دارد که در هنگام از جعبه در آوردن LG G Flex 2 آشکار نیستند. استفاده از تمام جوانب این گوشی خمیده جدید نیاز به کمی راهنمایی دارد. در زیر آموزش های ما در رابطه با نکات و ترفندهایی جهت آشنایی شما با این گوشی ارائه شده است.

مطالعه متن کامل
کاتالیستی جدید برای اکسیداسیون انتخابی «متانول» به «دی متوکسی متان» تحت شرایط متوسط

کاتالیستی جدید برای اکسیداسیون انتخابی «متانول» به «دی متوکسی متان» تحت شرایط متوسط

این پژوهش به اثر روش آماده سازی نگهدارنده های اکسیدی دوگانه (TiO2-Al2O3) بر روی عملکرد کاتالیستیِ کاتالیست های V2O5/TiO2-Al2O3 به منظور اکسیداسیون جزئی متانول به دی متوکسی متان (DMM) می پردازد. کاتالیستِ بهینه سازی شده، حدود 48.9 درصد متانول را تبدیل می کند که در این حالت گزینش پذیری DMM در دمای 393 درجه کلوین 89.9 درصد است که این مقادیر در مقایسه با عملکرد کاتالیست های V2O5/TiO2 و V2O5/Al2O3بسیار بیشتر هستند.

مطالعه متن کامل
آلودگی ناشی از اُزن می تواند به قدرت باروری زنان آسیب برساند

آلودگی ناشی از اُزن می تواند به قدرت باروری زنان آسیب برساند

در بسیاری از مناطق شهری و حومه شهرها، مقادیر زیادی اُزن در نزدیکی سطح زمین وجود دارد که آلودگی ناشی از آن می تواند بر روی سلامت شش و قلب تأثیر بگذارد. پژوهشی که به تازگی درباره موش ها انجام شده است نشان می دهد که وجود ازن زیاد در هوای تنفسی می تواند بر روی توانایی آبستن شدن تأثیر گذار باشد.

مطالعه متن کامل
جذابیت با گذر زمان در کنار هم افزایش می یابد.

جذابیت با گذر زمان در کنار هم افزایش می یابد.

خوش چهره ترین افراد معمولا زیباترین دختران را انتخاب می کنند، اما شناخت افراد قبل از شروع ارتباط به تنظیم روابط عاشقانه کمک می کند.

مطالعه متن کامل
نروژ و اعلام طرحهایی برای ساخت بزرگترین مزرعه بادی اروپایی

نروژ و اعلام طرحهایی برای ساخت بزرگترین مزرعه بادی اروپایی

در نمونه دیگری از پیشروی کشورهای اروپایی در زمینه استفاده از انرژی های جایگزین، نروژ به تازگی خبر از طرح های خود برای ساخت بزرگترین مزرعه بادی اروپا را داده است. این پروژه ظرفیت استفاده از انرژی باد در کشور نروژ را دوبرابر می کند و هر چه بیشتر از اتکا به سوخت فسیلی خواهد کاست.

مطالعه متن کامل