کوی دانش - kooy

کشف نتایج شگفت انگیز در زمینه دلایل بروز فلج مغزی

 کشف نتایج شگفت انگیز در زمینه دلایل بروز فلج مغزی
15 مرداد
09:15 1394
لازم است متخصصان امر نسبت به استفاده گسترده تر از تست ژنتیک در کودکان مبتلا به CP اقدام کنند. فلج مغزی، رایج ترین دلیل ناتوانی فیزیکی در کودکان دانسته می شود و از جمله دلایل ذکر شده برای آن می توان به فاکتورهایی نظیر اختناق به هنگام تولد، سکته و عفونت هایی اشاره کرد که در مغز نوزادان روی می دهد. اکنون تیمی از محققان در مطالعه ای که نتایج آن قطعا دانسته های ما را زیرورو خواهد کرد موفق به شناسایی مدرک متقنی در زمینه دلایل ژنتیکی بروز فلج مغزی شده اند که دانسته های ایشان را از این بیماری دگرگون می سازد.

 تصویر 1: ام آر آی از مغز کودکی سالم، همانطور که مشاهده می کنید ماده خاکستری به رنگ  خاکستری کم رنگ بوده و ماده سفید نیز خاکستری تیره است.

تصویر 2: ام آر آی از مغز کودکی مبتلا به فلج مغز، همانطور که می بینید فلش های قرمز نشان دهنده اسکارهایی روی سطح ماده خاکستری مرکزی است که منتهی به سفتی و مشکلاتی در هماهنگی حرکات توسط مغز می شود. فلج مغزی یا اختصارا (CP) را رایج ترین دلیل ناتوانی فیزیکی در کودکان می دانند و دلایل ایجاد آن را به فاکتورهای نظیر اختناق به هنگام تولد، سکته و عفونت هایی نسبت می دهند که هنگام رشد مغز کودکان رخ می دهد. حال در مطالعه ای که در کشور کانادا صورت گرفته است و موجب تحولی در دانسته های محققان خواهد شد تیمی از بیمارستان کودکان بیمار SickKids و انستیتوی تحقیقاتی مرکز سلامتی دانشگاه مک گیل RI-MUHC مدرکی محکم مبنی بر دلایل ژنتیکی فلج مغزی را یافته اند که شناخت محققان را از این بیماری دگرگون خواهد کرد.

این مطالعه که به صورت آنلاین در نسخه 3 آگوست  Nature Communications به چاپ رسیده است کاربردهای عمده ای در مشاوره، جلوگیری و درمان کودکان مبتلا به فلج مغزی خواهد داشت.

به گفته دکتر مریم اسکویی، عصب شناس متخصصان کودک در بیمارستان کودکان مونترال  (MCH)از  MUHC، مدیر همکار در دفتر فلج مغزی کانادا و استادیار دپارتمان پزشکان امراض کودک و دپارتمان عصب شناسی و جراحی اعصاب  در دانشگاه مک گیل  که نویسنده  ارشد این مطالعه نیز بوده است "نتیجه حاصل از تحقیقات ما نشان می دهد که نسبت به آنچه پیش از این تصور می شد، ژنتیک نقش بسیار بارزتری را در زمینه بیماری فلج مغزی ایفا می نماید. البته همچنان باید در مورد ارتباط متقابل بین این فاکتورهای ژنتیکی با سایر فاکتورهای خطر تثبیت شده مطالعاتی انجام شود. به عنوان مثال قرار دادن دو نوزاد در معرض شرایط استرس زای زیست محیطی یکسان غالبا پیامدهای بسیار متفاوتی را نتیجه می دهد. تحقیق انجام گرفته توسط ما ثابت می کند ژن های انسان مقاومت یا پذیرش نسبت به جراحت را مخابره می کنند"

 کودکان مبتلا به این بیماری از همان ابتدا در زمینه حرکت دادن اعضای بدن خود با مشکل مواجه بوده و غالبا صرع داشته و از نظر یادگیری، سخن گفتن، شنوایی و بینایی نیز  ناتوان هستند. از میان هر هزار تولد، دو کودک مبتلا به فلج مغزی متولد می شوند که البته پروفایل این بیماری در موارد مبتلا بسیار متنوع است، به عنوان مثال  برخی از کودکان اثرات نسبی این بیماری را متحمل می شوند و برخی دیگر نمی توانند به تنهایی راه بروند یا اقدام به برقراری ارتباط نمایند. تست ژنتیک به صورت روتین انجام نمی شود و توسط اطبا نیز پیشنهاد نمی گردد و تنها در موارد بسیار نادری که دلایل دیگری برای بروز این بیماری یافت نشود نسبت به تحقیق درباره دلایل ژنتیکی اقدام می کنند.

 تیم محققان دفتر فلج مغزی کانادا بر روی 115 کودک مبتلا به فلج مغزی و والدین آنها تست ژنتیکی صورت دادند، بسیاری از این کودکان همچنین سایر فاکتورهای خطر شناخته شده را نیز دارا بودند. در نتیجه این تست ها مشخص شد که 10 درصد از این کودکان اختلاف عدد کپی  (CNVs)دارند که بر ژن های مرتبط از نظر بالینی اثر می گذارد. در میان عموم مردم اختلاف عدد کپی یاد شده  در کمتر از یک درصد جمعیت یافت می شود. CNVs در حقیقت نسخه دستکاری شده  ساختاری دی ان ای یک ژنوم هستند که ممکن است خود را به صورت حذف، اضافه ، یا بخش های بازسازماندهی شده ژن نشان بدهد و موجب بیماری شود. 

 دکتر استفان شرر محقق ارشد این مطالعه و مدیر مرکز ژنومیک های کاربردی یا TCAG در بیمارستان SickKids می گوید: "وقتی یافته های خود را به ژنتیک شناسان بالینی مرکز نشان دادم بسیار شگفت زده شدند. در پرتو این یافته ها پیشنهاد ما آنست که تحلیل ژنومی نیز داخل شیوه استاندارد ارزیابی تشخیصی فلج مغزی جای داده شود".

 افزون بر این ها مطالعه مذکور نشان می دهد ژن های بسیار مختلفی در  فلج مغزی مداخله دارند. شرر که مدیریت مرکز مک لافلین دانشگاه تورنتو را نیز به عهده دارد ادامه می دهد: "شباهت های بسیاری مابین فلج مغزی و اوتیسم مشاهده می شود، زیرا بسیاری از اختلاف ها در عدد کپی، ژن های مختلفی را تحت تاثیر قرار می دهند، همین خود می تواند توضیحی بر چرایی گستردگی بالینی این دو بیماری باشد. نکته جالب آنست که بسامد CNVS جدید شناسایی شده در بیماران مبتلا به فلج مغزی که در مطالعه حضور داشتند، به نسبت برخی از تحقیقات عمده ای که ظرف ده سال گشته روی CNV مربوط به اوتیسم صورت گرفته نیز بیشتر است. ما درب های تحقیقاتی بسیاری را روی فلج مغزی گشودیم".

دکتر مایکل شول از مدیران دفتر فلج مغز کانادا و رییس دپارتمان متخصصان کودکان در MCH-MUHC نیز می افزاید: "پیدا کردن دلیل بنیادین ناتوانی کودکان از وظایف مهم مدیریتی به شمار می رود. والدین کودکان خواستار دانستن دلیل رنج کشیدن آنها هستند. پیدا کردن دلیل اصلی در چنین مواردی راه های متعددی را به سوی شناخت، ارائه درمان خاص، جلوگیری و بازتوانی بیماران در اختیار می گذارد. با توجه به یافته های این مطالعه انجام تست ژنتیکی به عنوان بخش استانداردی از ارزیابی جامع کودکان مبتلا به فلج مغزی درخواهد آمد".

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
پیاده‌روی در طبیعت می‌تواند احساسات منفی را کاهش دهد.

پیاده‌روی در طبیعت می‌تواند احساسات منفی را کاهش دهد.

نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهد، پیاده‌روی می‌تواند به پاکسازی ذهن شما کمک کند. البته به شرطی که پیاده‌روی در طبیعت و مکانی سرسبز باشد.

مطالعه متن کامل
تبلت کوریو اسمارت مخصوص کودکان  با قابلیت هایی در حد سری مایکروسافت سرفس

تبلت کوریو اسمارت مخصوص کودکان با قابلیت هایی در حد سری مایکروسافت سرفس

کوریو اسمارت تبلتی مخصوص کودکان است که برای انجام تکالیف یا گیم زنی مناسب می باشد شرکت کوریو با عرضه کوریو اسمارت خود جدیدترین محصولش را روانه بازار ساخته که تبلتی خاص کودکان می باشد. البته به نظر می رسد دیگر در اختیار داشتن یک تبلت و تماشای کارتون های موردعلاقه یا بازی ماین کرافت عاملی نیست که باعث جذب کودکان به این وسیله شود.

مطالعه متن کامل
شرکت ولوو پروژه مربوط به ماشین هایی که اطلاعات جاده را به اشتراک می گذارند را گسترش می دهد.

شرکت ولوو پروژه مربوط به ماشین هایی که اطلاعات جاده را به اشتراک می گذارند را گسترش می دهد.

ولوو شرکتی است که در وهله اول به خاطر ایمنی و ساخت ماشین هایی که شبیه صندوق هایی است که در آن حمل می شوند شناخته شده است. با اینکه ظاهر جعبه مانند خود را سالهاست که از دست داده، خصوصیت ایمنی را هرگز نادیده نگرفته است. شرکت ولوو که چندین دهه سرخط امنیت و پیشرفت بوده، اخیرا اطلاعاتی در مورد گسترش پروژه در حال اجرایش منتشر کرد که به خودرو ها اجازه اشتراک اطلاعات جاده ای را می دهد.

مطالعه متن کامل
رونمایی اولین نمایشگر HP با واقعیت مجازی در نمایشگاه CES

رونمایی اولین نمایشگر HP با واقعیت مجازی در نمایشگاه CES

طرفداران فیلمهای سه بعدی هیچ شکی نداشته باشند که روزی قادر خواهند بود با شخصیت فیلم محبوبشان در تعامل کامل باشند. ورود به دنیای واقعی و البته مجازی که با حرکات دست و سر شما همراه است لذت بخش ترین تجربه از تماشای یک فیلم خواهد بود و به نظر می رسد نمایشگر HP مدل Zvr با قابلیت واقعیت مجازی در حال تحقق این رویا است...

مطالعه متن کامل
رکورد شکنی در نرخ انتقال داده اینترنت در سطح جهان  با انتقال تقریبا 50 هزار برابر سریع  تر از شیوه پهن باند

رکورد شکنی در نرخ انتقال داده اینترنت در سطح جهان با انتقال تقریبا 50 هزار برابر سریع تر از شیوه پهن باند

سیستم انتقال اپتیک جیدی که توسط محققان یونیورسیتی کالج لندن ابداع شده است با نرخ انتقال داده خیره کننده 1125 ترابایت بر ثانیه رکورد جدیدی را در زمینه سریع ترین انتقال داده اطلاعات دیجیتالی به ثبت رساند. بر این اساس به گفته محققان با استقاده از همین نرخ انتقال داده می توان کل قسمت های سریال Game of Thrones را با کیفیت اچ دی ظرف کمتر از یک ثانیه دانلود کرد.

مطالعه متن کامل