کوی دانش - kooy

کشف نتایج شگفت انگیز در زمینه دلایل بروز فلج مغزی

 کشف نتایج شگفت انگیز در زمینه دلایل بروز فلج مغزی
15 مرداد
09:15 1394
لازم است متخصصان امر نسبت به استفاده گسترده تر از تست ژنتیک در کودکان مبتلا به CP اقدام کنند. فلج مغزی، رایج ترین دلیل ناتوانی فیزیکی در کودکان دانسته می شود و از جمله دلایل ذکر شده برای آن می توان به فاکتورهایی نظیر اختناق به هنگام تولد، سکته و عفونت هایی اشاره کرد که در مغز نوزادان روی می دهد. اکنون تیمی از محققان در مطالعه ای که نتایج آن قطعا دانسته های ما را زیرورو خواهد کرد موفق به شناسایی مدرک متقنی در زمینه دلایل ژنتیکی بروز فلج مغزی شده اند که دانسته های ایشان را از این بیماری دگرگون می سازد.

 تصویر 1: ام آر آی از مغز کودکی سالم، همانطور که مشاهده می کنید ماده خاکستری به رنگ  خاکستری کم رنگ بوده و ماده سفید نیز خاکستری تیره است.

تصویر 2: ام آر آی از مغز کودکی مبتلا به فلج مغز، همانطور که می بینید فلش های قرمز نشان دهنده اسکارهایی روی سطح ماده خاکستری مرکزی است که منتهی به سفتی و مشکلاتی در هماهنگی حرکات توسط مغز می شود. فلج مغزی یا اختصارا (CP) را رایج ترین دلیل ناتوانی فیزیکی در کودکان می دانند و دلایل ایجاد آن را به فاکتورهای نظیر اختناق به هنگام تولد، سکته و عفونت هایی نسبت می دهند که هنگام رشد مغز کودکان رخ می دهد. حال در مطالعه ای که در کشور کانادا صورت گرفته است و موجب تحولی در دانسته های محققان خواهد شد تیمی از بیمارستان کودکان بیمار SickKids و انستیتوی تحقیقاتی مرکز سلامتی دانشگاه مک گیل RI-MUHC مدرکی محکم مبنی بر دلایل ژنتیکی فلج مغزی را یافته اند که شناخت محققان را از این بیماری دگرگون خواهد کرد.

این مطالعه که به صورت آنلاین در نسخه 3 آگوست  Nature Communications به چاپ رسیده است کاربردهای عمده ای در مشاوره، جلوگیری و درمان کودکان مبتلا به فلج مغزی خواهد داشت.

به گفته دکتر مریم اسکویی، عصب شناس متخصصان کودک در بیمارستان کودکان مونترال  (MCH)از  MUHC، مدیر همکار در دفتر فلج مغزی کانادا و استادیار دپارتمان پزشکان امراض کودک و دپارتمان عصب شناسی و جراحی اعصاب  در دانشگاه مک گیل  که نویسنده  ارشد این مطالعه نیز بوده است "نتیجه حاصل از تحقیقات ما نشان می دهد که نسبت به آنچه پیش از این تصور می شد، ژنتیک نقش بسیار بارزتری را در زمینه بیماری فلج مغزی ایفا می نماید. البته همچنان باید در مورد ارتباط متقابل بین این فاکتورهای ژنتیکی با سایر فاکتورهای خطر تثبیت شده مطالعاتی انجام شود. به عنوان مثال قرار دادن دو نوزاد در معرض شرایط استرس زای زیست محیطی یکسان غالبا پیامدهای بسیار متفاوتی را نتیجه می دهد. تحقیق انجام گرفته توسط ما ثابت می کند ژن های انسان مقاومت یا پذیرش نسبت به جراحت را مخابره می کنند"

 کودکان مبتلا به این بیماری از همان ابتدا در زمینه حرکت دادن اعضای بدن خود با مشکل مواجه بوده و غالبا صرع داشته و از نظر یادگیری، سخن گفتن، شنوایی و بینایی نیز  ناتوان هستند. از میان هر هزار تولد، دو کودک مبتلا به فلج مغزی متولد می شوند که البته پروفایل این بیماری در موارد مبتلا بسیار متنوع است، به عنوان مثال  برخی از کودکان اثرات نسبی این بیماری را متحمل می شوند و برخی دیگر نمی توانند به تنهایی راه بروند یا اقدام به برقراری ارتباط نمایند. تست ژنتیک به صورت روتین انجام نمی شود و توسط اطبا نیز پیشنهاد نمی گردد و تنها در موارد بسیار نادری که دلایل دیگری برای بروز این بیماری یافت نشود نسبت به تحقیق درباره دلایل ژنتیکی اقدام می کنند.

 تیم محققان دفتر فلج مغزی کانادا بر روی 115 کودک مبتلا به فلج مغزی و والدین آنها تست ژنتیکی صورت دادند، بسیاری از این کودکان همچنین سایر فاکتورهای خطر شناخته شده را نیز دارا بودند. در نتیجه این تست ها مشخص شد که 10 درصد از این کودکان اختلاف عدد کپی  (CNVs)دارند که بر ژن های مرتبط از نظر بالینی اثر می گذارد. در میان عموم مردم اختلاف عدد کپی یاد شده  در کمتر از یک درصد جمعیت یافت می شود. CNVs در حقیقت نسخه دستکاری شده  ساختاری دی ان ای یک ژنوم هستند که ممکن است خود را به صورت حذف، اضافه ، یا بخش های بازسازماندهی شده ژن نشان بدهد و موجب بیماری شود. 

 دکتر استفان شرر محقق ارشد این مطالعه و مدیر مرکز ژنومیک های کاربردی یا TCAG در بیمارستان SickKids می گوید: "وقتی یافته های خود را به ژنتیک شناسان بالینی مرکز نشان دادم بسیار شگفت زده شدند. در پرتو این یافته ها پیشنهاد ما آنست که تحلیل ژنومی نیز داخل شیوه استاندارد ارزیابی تشخیصی فلج مغزی جای داده شود".

 افزون بر این ها مطالعه مذکور نشان می دهد ژن های بسیار مختلفی در  فلج مغزی مداخله دارند. شرر که مدیریت مرکز مک لافلین دانشگاه تورنتو را نیز به عهده دارد ادامه می دهد: "شباهت های بسیاری مابین فلج مغزی و اوتیسم مشاهده می شود، زیرا بسیاری از اختلاف ها در عدد کپی، ژن های مختلفی را تحت تاثیر قرار می دهند، همین خود می تواند توضیحی بر چرایی گستردگی بالینی این دو بیماری باشد. نکته جالب آنست که بسامد CNVS جدید شناسایی شده در بیماران مبتلا به فلج مغزی که در مطالعه حضور داشتند، به نسبت برخی از تحقیقات عمده ای که ظرف ده سال گشته روی CNV مربوط به اوتیسم صورت گرفته نیز بیشتر است. ما درب های تحقیقاتی بسیاری را روی فلج مغزی گشودیم".

دکتر مایکل شول از مدیران دفتر فلج مغز کانادا و رییس دپارتمان متخصصان کودکان در MCH-MUHC نیز می افزاید: "پیدا کردن دلیل بنیادین ناتوانی کودکان از وظایف مهم مدیریتی به شمار می رود. والدین کودکان خواستار دانستن دلیل رنج کشیدن آنها هستند. پیدا کردن دلیل اصلی در چنین مواردی راه های متعددی را به سوی شناخت، ارائه درمان خاص، جلوگیری و بازتوانی بیماران در اختیار می گذارد. با توجه به یافته های این مطالعه انجام تست ژنتیکی به عنوان بخش استانداردی از ارزیابی جامع کودکان مبتلا به فلج مغزی درخواهد آمد".

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
به دلیل تغییرات آب‌وهوایی، باید منتظر ظهور بیماری‌های عفونی جدید باشیم.

به دلیل تغییرات آب‌وهوایی، باید منتظر ظهور بیماری‌های عفونی جدید باشیم.

مجله Philosophical Transactions of Royal Society B، شماره ویژه‌ای را به تغییرات آب‌وهوایی و بیماری‌های ناقل به انسان‌ها اختصاص داده است. تصویر: در برخی از نواحی کاستاریکا، میمون‌های زوزه‌کشی مانند میمونی که در تصویر مشاهده می‌شود آلوده به انگل‌هایی شده‌اند که قبلا محدود به میمون‌های اسپایدر و کاپوچین بود که نسل آنها به واسطه شکار توسط انسان منقرض گردید. تصویر توسط دانیل بروکس فوتوگرافی در اختیار قرارگرفته است.

مطالعه متن کامل
از رویا تا واقعیت: ساخت اعضای بدن انسان با چاپگر سه بعدی

از رویا تا واقعیت: ساخت اعضای بدن انسان با چاپگر سه بعدی

همه ما شایعاتی درباره پیوند عضو قطع شده افراد معلول توسط چاپگر سه بعدی و یا چاپ اعضای مصنوعی شنیده ایم . اما اگر آنها از بافت سلولی زنده انسان به جای استفاده از اعضای مصنوعی چاپ شوند چه ؟ اگرچه عجیب به نظر می رسد اما با کوی دانش همراه باشید تا ببینیم علم فناوری چه پاسخی برای این سوال دارد..

مطالعه متن کامل
بررسی پرچمدار گوشی های هوشمند اASUS ZenFone 2

بررسی پرچمدار گوشی های هوشمند اASUS ZenFone 2

ایسوس در بازار گوشی‌های هوشمند نامی شناخته شده است. از زمان ویندوز موبایل آن‌ها به فروش گوشی‌های هوشمند مشغول بوده‌اند. ولی وقتی نوبت به دستگاه‌های اندرویدی می‌رسد، آن‌ها بیشتر بر روی تبلت ها تمرکز کرده‌اند. ایسوس با همکاری گوگل Nexus 7 را تولید کرد که مورد علاقه طرفداران اندروید قرار گرفت. دستگاه‌های PadFone آن‌ها تلاشی برای داشتن یک گوشی هوشمند بود که در آن موبایل به یک تبلت متصل بود تا به نحوی ترکیبی 2 در 1 از گوشی هوشمند و تبلت را ایجاد نماید.

مطالعه متن کامل
گیاهان دوسوفیوریتو، گلدان های اپی فیت معلق را با ریشه هایشان می پوشاند

گیاهان دوسوفیوریتو، گلدان های اپی فیت معلق را با ریشه هایشان می پوشاند

دوسوفیوریتو، ارتباط میان انسان و طبیعت را با پروژه ای که تمرکز آن بر روی گیاهانِ «اپی فیت» است واکاوی می کند. این نوع ارگانیسم ها که بیشتر در جنگل های بارانی یافت می شوند، با معلق شدن از شاخه های درختان یا برگ های سایر درختان و گیاهان و چسبیدن به آنها با ریشه هایشان رشد کرده و زندگی می کنند.

مطالعه متن کامل
YotaPhone 2  دو صفحه ای، قرار است سوم دسامبر عرضه شود

YotaPhone 2 دو صفحه ای، قرار است سوم دسامبر عرضه شود

YotaPhone 2 که ساخت شرکت روسی Yota است، اولین گوشی هوشمند جهان می باشد که هم در قسمت جلو و هم در قسمت عقب دارای صفحه نمایش است. شاید بپرسید "آخر چطور ممکن است؟". خب، YotaPhone 2 در قسمت عقب خود صفحه جوهری (e-ink) همواره روشنی دارد که بیشتر برای نمایش اعلان ها یا در بعضی از موارد، گسترش دادن قابلیت کارکردی اپ استفاده می شود.

مطالعه متن کامل