کوی دانش - kooy

بنا به نتایج مطالعه ای جدید، واکسن حاوی نانوذرات ویروس مانند، درمانی موثربرای RSV به شمار می رود

بنا به نتایج مطالعه ای جدید، واکسن حاوی نانوذرات ویروس مانند، درمانی موثربرای RSV به شمار می رود
16 مرداد
08:30 1394
طبق مطالعات محققان دانشگاه دولتی جورجیا، واکسنی حاوی نانوذرات ویروس مانند یا ذرات میکروسکوپی که به لحاظ ژنتیکی دستکاری شده اند، درمانی موثر برای ویروس سنسیشیال تنفسی با اختصارا RSV می باشد. یافته های این محققان که در ژورنال بین المللی نانومدیسین به چاپ رسیده نشان می دهد واکسن مزبور محافظت طولانی مدتی را در برابر RSV فراهم آورده و به عنوان گزینه درمانی بدیعی برای این بیماری به شمار می رود. در حال حاضر واکسن RSV که مجوزهای لازم را گرفته باشد وجود ندارد.

دکتر سانگ مو کانگ استاد انستیتوی علوم زیست پزشکی در دانشگاه دولتی جورجیا اظهار می دارد: "همانگونه که در این مطالعه نیز اشاره شده است واکسن های نوترکیب نانوذرات مهندسی شده را می توان برای جلوگیری از پاتوژن های مسری  تنفسی همانند RSV به کار گرفت"

ویروس سنسیشیال تنفسی یا RSV ویروسی تنفسی است که ریه ها و مجراهای تنفسی را عفونی می کند. RSV ممکن است مشکلات سلامتی جدی را در نوزادان و بزرگسالان ایجاد کند و دلیل اصلی برونشیت، تورم مسیرهای کوچک در ریه ها و ذات الریه در کودکان کمتر از یک سال در آمریکا به شمار می رود. RSV همچنین بنا به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا به عنوان دلیل اصلی بیماری تنفسی در بزرگسالان نیز شناخته شده است.

 در تحقیق مورد اشاره  محققان به برخی از موش های آزمایش FG VLP یا نانوذرات ویروس مانند که آمیزش  RSV را بیان می کند (F) و گلیکوپروتئین پیوست (G) و به برخی دیگر FI-RSV ،RSV- فرمالین غیرفعال تزریق کردند که در دهه 1960موجب شکست تست واکسن های بالینی می شد، زیرا بعد از تزریق واکسن های مذکور بیماری تنفسی شدت یافته را در افراد دریافت کننده موجب می شد. همین موش ها یک سال بعد از واکسیناسیون با  پاتوژن های زنده RSV  آلوده شدند.

 در موش هایی که واکسن FG VLP دریافت داشته بودند، بررسی بافت ها بعد از آلودگی با RSV نشانه ی آشکاری از بیماری ریوی شدید را آشکار نکرد، همین طور سطوح ائوزینوفیل، نفوذ سلول T و سایتوکاین های التهابی نیز بسیار کم بود، اما سطوح بالاتر آنتی بیوتیک ها و سیتوکین ضد ویروسی اینترفرون γ در آنها دیده شد که با محافظت در برابر بیماری RSV همبستگی دارد. 

برخی از این موش ها با لیپوزوم کلودرونات درمان شدند که موجب مرگ سلولی شده و ماکروفاژهای بافت را تهی می نمود، در نتیجه محققان متوجه نقش ماکروفاژهای حفره ای(AM) در ایجاد محافظت طولانی مدت شدند. AM که  خط مقدم محافظت سلول های ایمنی ذاتی در مسیر تنفسی محسوب می شود می تواند آنتی ژن های بیگانه را از میان ببرد و پاسخ های التهابی را تنظیم کند، اما نقش  ماکروفاژهای یادشده در محافظت در مقابل RSV و بیماری ناشناخته بود.

 واکسن نوترکیب RSV FG VLP در موش هایی که با لیپوزوم کلودرونات درمان شدند، افزایش در سیتوکین های التهابی، کموکاین ها و ائوزینوفیل را نشان داد. در مقابل در موش های ایمن FI-RSV که درمان لیپوزوم کلودرونات را دریافت داشته بودند، افزایش در ائوزینوفیل، سلولهای دندریتیک پلاسماسایتوئید، نفوذ سلول اینترلوکین 4T، سیتوکین های پیش التهابی، کموکاین و تولید موکوس در اثر عفونت RSV مشاهده شد. در بررسی بافت های موش های ایمن FI-RSV  بیماری ریوی شدیدی مشاهده شد.

این مطالعه حاکی از آنست که واکسیناسیون نانوذرات ویروس مانندRSV FG  نوترکیب، محافظت بلندمدتی را در برابر RSV فراهم می آورد و با کنترل مناسب گرانولوسیت ها، سیتوکین ها و سلول های T، بیماری RSV شدت یافته به واسطه دریافت واکسن را موجب نمی شود.

 گذشته از این می توان اینگونه نتیجه گرفت که ماکروفاژهای حفره ای، با کنترل ائوزینوفیل، تولید مخاط، سایتوکاین های التهابی و نفوذ سلول T، نقش مهمی را در محافظت RSV و ایمنی سازگاریافته و ذاتی ایفا می کنند.

 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
ورزش کردن، مزایایی بیش از تناسب اندام در افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارد.

ورزش کردن، مزایایی بیش از تناسب اندام در افراد مبتلا به دیابت نوع دو دارد.

نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهد ورزش کردن برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو، مزایای بسیاری دارد. پژوهشگران در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاسِ ساوت وسترنِ دالاس به بررسیِ پرونده سلامتِ افراد مبتلا به دیابت نوع دو پرداختند. آنها دریافتند افرادی که ورزش می‌کنند به نسبت افرادی که فعالیت ندارند، چربی بدنی کمتری دارند، اندازه دور کمر آنها کوچک‌تر است و قند خون‌شان بهتر کنترل می‌شود.

مطالعه متن کامل
معرفی بهترین ساعت‌های هوشمند موجود در بازار

معرفی بهترین ساعت‌های هوشمند موجود در بازار

چه ما بخواهیم و چه نخواهیم، بسیار از کمپانی‌ها قصد فروش ساعت هوشمند به ما را دارند. این جریان با برندهای ناشناخته و کوچک شروع شد تا محصولات خود را به عموم نشان دهند و حالا همه کمپانی‌ها از اپل گرفته تا سونی در حال فروش ساعت هوشمند هستند. این بدان معناست که تنوع زیادی از ساعت‌های هوشمند وجود دارد و انتخاب از بین آن‌ها مشکل است.

مطالعه متن کامل
کمک به حل یک راز باستانی در پرو با تصاویر گرفته شده از فضا

کمک به حل یک راز باستانی در پرو با تصاویر گرفته شده از فضا

همانطور که می دانید از دایره های مرموزِ موجود در زمین های کشاورزی گرفته تا اهرام مصر، بناهای شاخص بسیاری روی سطح زمین وجود دارد که توضیح کاملی برایشان ارائه نشده است. اما به لطف تصاویر ماهواره ای هم اکنون کمتر رازی سر به مهر باقی می ماند.

مطالعه متن کامل
تولد اولین فونت در دنیای حقیقی با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای

تولد اولین فونت در دنیای حقیقی با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای

بندیکت گروس، طراح تجسمِ داده و جویی لی که عکاس است، زمان زیادی را صرف نگاه کردن به تصاویر ماهواره ای کردند. این دو نفر چند سال قبل درلابراتوارSenseable City Lab دانشگاه MIT با هم ملاقات کردند و پس از آگاه شدن از علاقه مشترکشان به نقشه های ماهواره ای (یا دقیق تر بگوییم الگوهای عجیب روی سطح زمین) تصمیم گرفتند با همکاری همدیگر پایگاه داده ای به نام The Big Atlas of LA Pools را ایجاد کنند. علت این نامگذاری نیز اشکال ِمتنوع استخرهای موجود در شهر لس آنجلس بوده است.

مطالعه متن کامل
بررسی تأثیر سرعت پردازش بر آموزش شناختی

بررسی تأثیر سرعت پردازش بر آموزش شناختی

پژوهشگران به بررسی تأثیر سرعت پردازش بر mSMT، پروتکل ۱۰ جلسه‌ای مداخله شناختی، پرداختند. استفاده از این روش در بیماران مبتلا به MS منجر به بهبود در یادگیری و حافظه شده است. این پژوهش با عنوان «تأثیر اختلال شناختی بر بهره‌مندی افراد مبتلا به MS از توان‌بخشی در زمینه یادگیری و حافظه: تحلیل آزمایش MEMREHAB» به صورت آنلاین در مجله Multiple Sclerosis منتشر شده است. نویسندگان این پژوهش دکتر John DeLuca، دکتر Nancy Chiaravalloti از مؤسسه کسلر هستند.

مطالعه متن کامل