کوی دانش - kooy

بنا به نتایج مطالعه ای جدید، واکسن حاوی نانوذرات ویروس مانند، درمانی موثربرای RSV به شمار می رود

بنا به نتایج مطالعه ای جدید، واکسن حاوی نانوذرات ویروس مانند، درمانی موثربرای RSV به شمار می رود
16 مرداد
08:30 1394
طبق مطالعات محققان دانشگاه دولتی جورجیا، واکسنی حاوی نانوذرات ویروس مانند یا ذرات میکروسکوپی که به لحاظ ژنتیکی دستکاری شده اند، درمانی موثر برای ویروس سنسیشیال تنفسی با اختصارا RSV می باشد. یافته های این محققان که در ژورنال بین المللی نانومدیسین به چاپ رسیده نشان می دهد واکسن مزبور محافظت طولانی مدتی را در برابر RSV فراهم آورده و به عنوان گزینه درمانی بدیعی برای این بیماری به شمار می رود. در حال حاضر واکسن RSV که مجوزهای لازم را گرفته باشد وجود ندارد.

دکتر سانگ مو کانگ استاد انستیتوی علوم زیست پزشکی در دانشگاه دولتی جورجیا اظهار می دارد: "همانگونه که در این مطالعه نیز اشاره شده است واکسن های نوترکیب نانوذرات مهندسی شده را می توان برای جلوگیری از پاتوژن های مسری  تنفسی همانند RSV به کار گرفت"

ویروس سنسیشیال تنفسی یا RSV ویروسی تنفسی است که ریه ها و مجراهای تنفسی را عفونی می کند. RSV ممکن است مشکلات سلامتی جدی را در نوزادان و بزرگسالان ایجاد کند و دلیل اصلی برونشیت، تورم مسیرهای کوچک در ریه ها و ذات الریه در کودکان کمتر از یک سال در آمریکا به شمار می رود. RSV همچنین بنا به گفته مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری در آمریکا به عنوان دلیل اصلی بیماری تنفسی در بزرگسالان نیز شناخته شده است.

 در تحقیق مورد اشاره  محققان به برخی از موش های آزمایش FG VLP یا نانوذرات ویروس مانند که آمیزش  RSV را بیان می کند (F) و گلیکوپروتئین پیوست (G) و به برخی دیگر FI-RSV ،RSV- فرمالین غیرفعال تزریق کردند که در دهه 1960موجب شکست تست واکسن های بالینی می شد، زیرا بعد از تزریق واکسن های مذکور بیماری تنفسی شدت یافته را در افراد دریافت کننده موجب می شد. همین موش ها یک سال بعد از واکسیناسیون با  پاتوژن های زنده RSV  آلوده شدند.

 در موش هایی که واکسن FG VLP دریافت داشته بودند، بررسی بافت ها بعد از آلودگی با RSV نشانه ی آشکاری از بیماری ریوی شدید را آشکار نکرد، همین طور سطوح ائوزینوفیل، نفوذ سلول T و سایتوکاین های التهابی نیز بسیار کم بود، اما سطوح بالاتر آنتی بیوتیک ها و سیتوکین ضد ویروسی اینترفرون γ در آنها دیده شد که با محافظت در برابر بیماری RSV همبستگی دارد. 

برخی از این موش ها با لیپوزوم کلودرونات درمان شدند که موجب مرگ سلولی شده و ماکروفاژهای بافت را تهی می نمود، در نتیجه محققان متوجه نقش ماکروفاژهای حفره ای(AM) در ایجاد محافظت طولانی مدت شدند. AM که  خط مقدم محافظت سلول های ایمنی ذاتی در مسیر تنفسی محسوب می شود می تواند آنتی ژن های بیگانه را از میان ببرد و پاسخ های التهابی را تنظیم کند، اما نقش  ماکروفاژهای یادشده در محافظت در مقابل RSV و بیماری ناشناخته بود.

 واکسن نوترکیب RSV FG VLP در موش هایی که با لیپوزوم کلودرونات درمان شدند، افزایش در سیتوکین های التهابی، کموکاین ها و ائوزینوفیل را نشان داد. در مقابل در موش های ایمن FI-RSV که درمان لیپوزوم کلودرونات را دریافت داشته بودند، افزایش در ائوزینوفیل، سلولهای دندریتیک پلاسماسایتوئید، نفوذ سلول اینترلوکین 4T، سیتوکین های پیش التهابی، کموکاین و تولید موکوس در اثر عفونت RSV مشاهده شد. در بررسی بافت های موش های ایمن FI-RSV  بیماری ریوی شدیدی مشاهده شد.

این مطالعه حاکی از آنست که واکسیناسیون نانوذرات ویروس مانندRSV FG  نوترکیب، محافظت بلندمدتی را در برابر RSV فراهم می آورد و با کنترل مناسب گرانولوسیت ها، سیتوکین ها و سلول های T، بیماری RSV شدت یافته به واسطه دریافت واکسن را موجب نمی شود.

 گذشته از این می توان اینگونه نتیجه گرفت که ماکروفاژهای حفره ای، با کنترل ائوزینوفیل، تولید مخاط، سایتوکاین های التهابی و نفوذ سلول T، نقش مهمی را در محافظت RSV و ایمنی سازگاریافته و ذاتی ایفا می کنند.

 

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
سیاه چاله های فوق عظیم و اشاره هایی به ساختار کیهانی

سیاه چاله های فوق عظیم و اشاره هایی به ساختار کیهانی

حقایقی که اخیراً در زمینه سیاه چاله های غول پیکر بدست آمده، ستاره شناسان را متحیر ساخته است، از طرفی برخی نیز به هیجان آمده اند، زیرا می اندیشند که یافته های این تحقیقات می تواند اطلاعاتی در مورد ساختار زیربنایی کیهان را برملا سازد.

مطالعه متن کامل
شرکت Dell نمایشگر 24 اینچی P2416D با کیفیت رزولوشن WQHD را رونمایی کرد.

شرکت Dell نمایشگر 24 اینچی P2416D با کیفیت رزولوشن WQHD را رونمایی کرد.

شرکت Dell نمایشگر 24 اینچی P2416D با مشخصات پیکسلی (1440×2560) WQHD را رونمایی کرد

مطالعه متن کامل
محققان دانشگاه MIT از حافظه ی NAND در ابرکامپیوترها استفاده کرده اند و کارایی مشابه RAM را بدست آورده اند

محققان دانشگاه MIT از حافظه ی NAND در ابرکامپیوترها استفاده کرده اند و کارایی مشابه RAM را بدست آورده اند

هنگامی که با داده های بزرگ، ابرکامپیوترها و سرورهای عظیم سر و کار داریم حتی یک درصد افزایش در میزان اثربخشی انرژی و هزینه ها بسیار به صرفه است. حال تصور کنید که استفاده از حافظه های NAND به جای RAM توسط دانشگاه MIT تا چه حد می تواند سودمند باشد، زیرا با استفاده از حافظه های NAND هزینه ها و میزان مصرف انرژی یک دهم حالت قبل می شود.

مطالعه متن کامل
جایگاه های شارژ باتری خودرو در آینده

جایگاه های شارژ باتری خودرو در آینده

همانطور که می دانیم استفاده از ماشین های مستقل (بدون راننده) و ماشین های برقی رو به فزونی می رود و قرار است نیمی از وسایل نقلیه آمریکا در سال 2050 برقی باشند. شرکت خودرو سازی نیسان و شرکت معماری فوستر اند پارتنرز نیز در همین راستا به تازگی از یک ایستگاه شارژ باتری برای اتومبیل های برقی بهره برداری کرده اند که در تکمیل آن از پنل های خورشیدی، شارژرهای EV وایرلس و فناوری پارک خودکار استفاده شده است. این ایستگاه شارژ را می توان شروع آینده متفاوت برای ایستگاه های شارژ دانست.

مطالعه متن کامل
ویژگی‌های آزاردهنده در ویندوز 8 که دیگر در ویندوز 10 دیده نخواهد شد.

ویژگی‌های آزاردهنده در ویندوز 8 که دیگر در ویندوز 10 دیده نخواهد شد.

مایکروسافت چندین ویژگی آزاردهنده در ویندوز 8 را در ویندوز 10 حذف کرده است. در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم.

مطالعه متن کامل