کوی دانش - kooy

پاسخ دهنده استرس، اولین پاسخ دهنده در کمک به ترمیم آسیب دی ان ای و جلوگیری از سرطان به شمار می رود

پاسخ دهنده استرس، اولین پاسخ دهنده در کمک به ترمیم آسیب دی ان ای و جلوگیری از سرطان به شمار می رود
16 مرداد
10:15 1394
تصویر متعلق به دکتر چون هونگ یان، زیست شناس مولکولی در مرکز سرطان دانشگاه ریگنت جورجیا و دپارتمان زیست شیمی و زیست شناسی مولکولی در کالج پزشکی جورجیا در دانشگاه جورجیا ریگنت می باشد. آسیب دی ان ای، ریسک ابتلا به سرطان را بالا می برد و محققان دریافته اند پروتئینی که به هنگام استرس زده شدن سلول ها تجمیع می شود، نقش حیاتی و مقدماتی را در ترمیم دی ان ای ایفا می نماید.

 ATF3 یا فاکتور 3 فعال کننده رونویسی، ظاهرا اولین پاسخ دهنده درستی است که در مقابل استرس، سطوح آن افزایش پیدا کرده و سپس پروتئین دیگری به نام Tip60 را یافته و به آن متصل می شود که در نهایت در جذب نمودن ارتشی از دیگر پروتئین ها به مقصد محل آسیب دیده نقش ایفا می کند.

 دکتر چون هونگ یان زیست شناسی مولکولی در مرکز سرطان دانشگاه ریگنت جورجیا و دپارتمان زیست شیمی و زیست شناسی مولکولی در کالج پزشکی جورجیا در دانشگاه جورجیا ریگنت می گوید: "این پروتئین همان به اصطلاح پاسخ دهنده استرس می باشد"

 وی  که نویسنده همکار در مطالعه منتشره  در ژورنالNature Communications  می باشد ادامه می دهد: "یکی از نکاتی که دریافتیم اینست که ATF3 می تواند به  پروتئین Tip60 متصل شده و عملکرد ترمیم آسیب دی ان ای را به پیش براند."

ATF3  نیز همانند دیگر پروتئین همتای خود یعنی Tip60 تا قبل از استرس زا شدن سلول ها، در سطوح پایین قرار دارد، در این میان جهش ژنتیکی را باید یکی از رایج ترین عوامل استرس زای سلولی دانست. سپس ATF3 ، اقدام به یافتن Tip60 و متصل شدن به آن می کند و ثبات پروتئینی را  که معمولا در شرایط استرس زا بی ثبات شده و نیز سطح بیان آنرا افزایش می دهد. یان ادامه می دهد: "اگر زیر میکروسکوپ به دی ان ای نگاه کنید می بینید که یک جورهایی این پروتئین محل آسیب را برچسب زنی کرده است." Tip60 نیز به نوبه خود ATM پروتئین را اصلاح می کند و به آن کمک می کند تا دست به شکل دهی نوعی داربست بزند که سایر پروتئین های کارگر نیز برای استحکام بخشی بیشتر آن به سویش می شتابند.

هرچند تشخیص آسیب دی ان ای از سوی یک سلول ممکن است سال ها به طول بیانجامد، اما بعد از تشخیص این آسیب سلول ظرف چند دقیقه نسبت به پاسخ گویی اقدام می کند. یکی از اولین پروتئین هایی که سراغ داربست ATM می آید p53 است که از جمله سرکوب کننده های قدرتمند و شناخته شده تومورها به شمار می رود. بعد از آنکه p53 به محل سلول می رسد، در ارزیابی قابل ترمیم بودن یا نبودن آسیب کمک می رساند. اگر بنا به تشخیص آسیب وارده قابلیت ترمیم نداشته باشد، p53 سلول را تحریک به خودکشی می نماید. اما اگر آسیب وارده قابلیت ترمیم داشته باشد، این پروتئین جلوی تکثیر سلولی را گرفته و به آغاز فرآیند ترمیم کمک می رساند. 

مطمئنا در این میان ارتباطاتی بین پروتئین های مختلف برقرار است. وقتی محققان ATF3 را سرکوب می کنند فعالسازی Tip60  و سیگنال دهیATM  نیز کاهش چشمگیری می یابد. سلول ها اقدام به تجمیع آسیب دی ان ای کرده و نسبت به استرس اضافی آسیب پذیری بیشتری پیدا می کنند، به این ترتیب صحنه برای ورود سرطان و سایر مشکلات سلامتی به بدن آماده می شود. تا پیش از این ارتباط شناخته شده ای بین  ATF3 و Tip60 یافت نشده بود.

بسیاری از فاکتورها از جمله نورخورشید و حتی شیمی درمانی ممکن است موجب جهش دی ان ای شود. حتی امکان روی دادن این قبیل جهش ها در طی روند عادی تقسیم سلولی  که در برخی نواحی همچون پوست و دستگاه گوارش انجام می شود نیز وجود دارد و به واسطه افزایش سن حتی بیشتر هم می شود. خود سرطان نیز موجب جهش های اضافی می شود، زیرا برای گریز از درمان هایی که در مقابل آن به کار گرفته می شود خود را به اشکال مختلفی در می آورد. در واقع ترمیم دی ان ای احتمالا روندی دائمی در بدن است که بیشتر اوقات کارکرد عادی خود را به انجام می رساند. یان می گوید: "به همین خاطر شناخت  پاسخ در برابر آسیب دی ان ای از اهمیت بسیاری برخوردار است" 

 محققان اثبات کرده اند که در سلول های سرطانی انسانی، نقش ATF3، بر مراحلی که پیش از این شناخته شده بود، مقدم است. لازم است در مطالعات آینده به یافتن دارویی پرداخته شود که بتوان با استفاده از آن سلول را تشویق به ساخت مقدار بیشتری از پاسخ دهنده های استرس نمود، این دارو را می توان به عنوان درمان تکمیلی سرطان به کارگرفت.

 یان ادامه می دهد: "هدف ما یافتن دارویی است که بیان ATF3 را در بدن افزایش بدهد و ATF3 افزایش یافته می تواند فعالیتTip60  را به پیش رانده و پاسخ سلول را در برابر آسیب دی ان ای به طورکلی به پیش ببرد". بدن در پاسخ به استرس، از جمله در برابر شیمی درمانی، به صورت طبیعی اقدام به افزایش سطوحATF3  می کند. در واقع بسیاری از داروهای سرطانی که پیش از این ساخته شده اند عمداً اقدام به تخریب دی ان ای می کنند تا مرگ سلول سرطانی را موجب شوند. حال که ارتباط بین ATF3 و ترمیم دی ان ای آشکار شده است می توان از این سینرژی برای توضیح شیوه دیگر جوابدهی روش شیمی درمانی استفاده کرد. با این حال لازم است مطالعه دیگری برای شناخت فعال کننده هدفمندتر ATF3 انجام شود که فاقد اثرات جانبی بی شمار و شناخته شده شیمی درمانی یا سایر عوامل استرس زا باشد.

 هرچند پروتئینATF3  پیش از این به عنوان پاسخ دهنده استرس شناخته شده بود، اما نحوه پاسخ دهی آن تا حد زیادی در هاله ابهام قرار داشت. یان ادامه می دهد: "دانسته های ما در مورد پروتئینATF3  واقعا زیاد نیست". یک دهه قبل از این تیم تحقیقاتی به رهبری همین زیست شناس در تحقیقات خود دریافتATF3  در تنظیم سرکوب کننده تومور p53 نقش مستقیمی دارد.

" گام بعدی آنست که ببینیم چطور می توان ATF3 را تولید کرد؟" یان در آزمایشگاه خود اقدام به اندازه گیری سطوح ATF3 در بافت بیماران سرطانی کرده و دریافته است که این سطوح یا پایین هستند یا ژن ATF3 خود جهش یافته است. البته این اندازه گیری ها به صورت بالینی هنوز انجام نگرفته اند. ممکن است روزی بتوان با اندازه گیری سطوح ATF3 دست به پیش بینی در مورد میزان خطر ابتلا به سرطان در افراد زد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
معرفی نرم افزار Office لمسی برای گوشی‌های هوشمند ویندوز 10

معرفی نرم افزار Office لمسی برای گوشی‌های هوشمند ویندوز 10

بعد از گذشت یک سال از معرفی برنامه Office برای iPad و iPhone ها، و بعد از گذشت چند ماه از انتشار برنامه ای مشابه برای تبلت های اندروید، مایکروسافت نهایتاً اعلام کرد که تا آخر این ماه آماده عرضه برنامه Office برای گوشی‌های هوشمند ویندوز 10 و آن‌ دستگاه هایی که به پیش نمایش ویندوز 10 بروزرسانی شده‌اند، می‌شود.

مطالعه متن کامل
رونمایی اولین نمایشگر HP با واقعیت مجازی در نمایشگاه CES

رونمایی اولین نمایشگر HP با واقعیت مجازی در نمایشگاه CES

طرفداران فیلمهای سه بعدی هیچ شکی نداشته باشند که روزی قادر خواهند بود با شخصیت فیلم محبوبشان در تعامل کامل باشند. ورود به دنیای واقعی و البته مجازی که با حرکات دست و سر شما همراه است لذت بخش ترین تجربه از تماشای یک فیلم خواهد بود و به نظر می رسد نمایشگر HP مدل Zvr با قابلیت واقعیت مجازی در حال تحقق این رویا است...

مطالعه متن کامل
سازه‌های پایدارBee'ah، طرحی که همچون تپه‌های شنی در بیابان سر برمی آورد.

سازه‌های پایدارBee'ah، طرحی که همچون تپه‌های شنی در بیابان سر برمی آورد.

سازه‌های جدید Bee'ah در شارجه امارات مستقر خواهد شد. شرکت معماری زاها حدید (ZHA) جزئیاتی ابتدایی را در مورد دفاتر مرکزی جدید طرح‌ریزی شده برای Bee'ah، یک شرکت فعال خاورمیانه‌ای در زمینه مدیریت پسماندها منتشرساخته است. این پروژه که به دنبال کسب رده‌بندی پلاتینیوم LEED (برنامه‌ای جهت اعطای گواهینامه به ساختمان‌های دوستدارِ اکولوژی) می‌باشد، صرفاً با اتکا به منابع انرژی تجدیدپذیر فعالیت خواهد کرد و مرکزی جهت کارآموزی برای ارتقای آگاهی در مورد مسائل محیط زیستی در خاورمیانه خواهد بود. این طرح توسط زاها حدید به انجام رسیده است.

مطالعه متن کامل
بررسی: بلندگوی ضد آب بلوتوثی Splash Tunes Pro

بررسی: بلندگوی ضد آب بلوتوثی Splash Tunes Pro

Splash Tunes Pro قابلیت پخش صدا را با کیفیت عالی در حمام فراهم می کند. با در اختیار داشتن Splash Tunes Pro ضد آب که محصول FresheTech است، شما نیز به آواز خواندن زیر دوش حمام (یا گوش دادن به پادکست های محبوب) علاقمند خواهید شد. این بلندگوی بلوتوثیِ مکندهِ پیاله مانند، به نسبت قیمت 70 دلاری خود صدای بسیار با کیفیتی را پخش می کند.

مطالعه متن کامل
اخطار زیست شناسان بابت گسترش ویروس هانتا hantavirus که تحت تأثیر رشد فزاینده ی نی زارها می باشد.

اخطار زیست شناسان بابت گسترش ویروس هانتا hantavirus که تحت تأثیر رشد فزاینده ی نی زارها می باشد.

به بیان پژوهشگران دانشگاه واشنگتن، نی زارها علی رغم چشم انداز زیبایی که دارند در گسترش ویروس هانتا hantavirus نقش به سزایی دارند. بذر این گیاه حاصلخیز، غذایی ایده آل برای بذر خوران مخصوصاً موش های گوزنی (Deer mice) می باشد که ناقل این ویروس هستند.

مطالعه متن کامل