کوی دانش - kooy

برترین رویدادهای آسمان شب مرداد ماه (به همراه نقشه های تماشای ستارگان)

برترین رویدادهای آسمان شب مرداد ماه (به همراه نقشه های تماشای ستارگان)
15 مرداد
18:15 1394
در این مطلب قصد داریم مهمترین رویدادهای سماوی مرداد ماه را با خوانندگان علاقمند به نجوم در میان بگذاریم، از جمله این رویدادها می توان به ستاره بینی و مشاهده ماه در مراحل مختلف تکاملش اشاره داشت که تمامی آنها را در گالری تصاویر این خبر در اختیار می گذاریم.

ماه نو، مرداد 1394

سپیده دم 14 و 15 مرداد. در این تاریخ ماه به علت نزدیک بودن بیش از حد خود به خورشید، علی رغم قرار داشتن در وضعیت ماه نو (اولین روز ماه قمری) قابل مشاهده نیست، اما در سمت شرق در هیئت هلالی نازک در عرض های پایین آسمان و هنگام صبح گاه درست قبل از طلوع خورشید می توان آنرا مشاهده کرد. بعد از ماه نو نیز طی عصر یک یا دو روز بعد، در عرض های پایین آسمان در جهت غرب دیده می شود.

ماه  نیمه، مرداد 1394

روز شنبه 31 مرداد، ساعت 3:31 دقیقه به وقت شرقی روزگاهی آمریکا. در این تاریخ ماه نیمه حدود ظهر در آسمان طلوع کرده و نیمه شب غروب می کند. ماه در این تاریخ در آسمان عصر خودنمایی کاملی خواهد کرد. 

 ماه کامل، مرداد 1394

شنبه 7 شهریور ساعت 2:35 دقیقه بعد ازظهر به وقت شرقی روزگاهی آمریکا. ماه کاملی را که در این تاریخ مشاهده می شود، ماه ذرت، ماه ماهیان خاویاری، ماه سرخ، ماه ذرت سبز یا ماه غلات نیز می نامند. ماه، حدود غروب خورشید برخاسته و حوالی طلوع خوشید فرو می نشیند، تنها شبی که ماه کاملا در سرتاسر شب در آسمان جلوه گری می کند شب 7 شهریور خواهد بود. در باقی روزها، ماه حداقل بخشی از روز در آسمان حضور خواهد داشت.

 اورانوس و ماه، مرداد 1394

 14 و 15 مرداد، سپیده دم. در این تاریخ ماه دقیقا قبل از طلوع خورشید در نزدیک اورانوس قرار خواهد داشت. در جنوب آمریکای جنوبی، در جرایز فالکلند و بخش هایی از قطب جنوب، ماه، اورانوس را خواهد پوشاند. 

 عطارد و مشتری  در 0.6 درجه،  مرداد 1394

15مرداد، به هنگام گرگ و میش عصرگاهی. در این تاریخ عطارد و مشتری با فاصله کمی از کنار هم عبور خواهند کرد و در میدان تلسکوپی یکسانی ظاهر خواند شد.

 عطارد، مشتری و رگولوس در 1 درجه، مرداد 1394

 جمعه 16مرداد  به هنگام گرگ و میش عصرگاهی. این سه جرم نورانی الگوی مثلثی فشرده ای را تشکیل می دهند که  در عرض های پایین آسمان غربی بعد از غروب آفتاب مشاهده خواهد شد.

دبران و ماه، مرداد 1394

 

شنبه 17 مرداد، اوایل صبح. در این تاریخ هلال ماه  که در روزهای آخر خود به سر می برد در عرض پایین آسمان هنگام گرگ و میش صبحگاهی از نزدیکی ستاره سرخ روشن دبران عبور خواهد کرد. در صورتی که از خاورمیانه، اروپای شرقی، آسیای شمال غربی، اسکاندیناوی، روسیه، آلاسکا و شمال غرب کانادا این پدیده سماوی را رصد کنید متوجه پوشانده شدن دبران توسط ماه خواهید شد.  

بارش شهابی برساوشی، مرداد 1394

 تاریخ 22 مرداد و ساعت 2 بعدازظهر. بارش شهابی برساوشی از جمله پدیده های حتمی است و امسال نیز  با توجه به عدم حضور ماه در آسمان مشاهده آن راحت تر خواهد بود.

مریخ در کندوی عسل، مرداد 1394

 29 مرداد قبل از سپیده دم. در این تاریخ مریخ که از اقتران با خورشید رد شده از مقابل خوشه Beehive در Messier 44 عبور می کند. 

ماه در نزدیکی حضیض، مرداد 1394

شنبه 7 شهریور، 8 شب به وقت محلی. در این تاریخ در ساعت 11 صبح ماه در نزدیک ترین فاصله خود به زمین قرار دارد.  8 شهریور این فاصله به 358290 کیلومتری می رسد. ماه زیر افق قرار می گیرد و کسانی که در آمریکای شمالی حضور داشته باشند می توانند آنرا مشاهده کنند. بهترین زمان دیدن این "ابرماه" دقیقا بعد از بالاآمدنش در شب شنبه 7 شهریور است. کسانی که نزدیک اقیانوس زندگی می کنند باید ظرف چند روز آینده مراقب موج های بلندتری باشند.

عطارد، مرداد 1394

عطارد بعد از غروب آفتاب در بیشتر مدت ماه در عرض های پایین غرب آسمان قابل مشاهده خواهد بود. البته کسانی که در نیمکره جنوبی زمین حضور داشته باشند تصویر مناسب تری از ماه را خواهند دید.

زهره، مرداد 1394

زهره  در تاریخ 24 مرداد از آسمان عصرگاهی به صبحگاهی حرکت می کند، اما برای افرادی که در قسمت های شمالی حضور داشته باشند به دلیل نزدیک بودن آن به خورشید مشاهده اش سخت است. کسانی که در جنوب به سر ببرند راحت تر می توانند زهره را ببینند و شاید زهره را به عنوان ستاره ای صبحگاهی در شرق و ستاره ای عصرگاهی در غرب آسمان هم ببینند.

مریخ، مرداد 1394

مریخ بعد از اقتران خود با خورشید که در تاریخ 24 خرداد شاهدش بودیم در گرگ و میش سپیده دم ظاهر خوهد شد.

مشتری، مرداد 1394

مشتری بسیار نزدیک خورشید قرار دارد و نمی توان مشاهده اش کرد.

 زحل، مرداد 1394

 زحل در آسمان عصرگاهی در برج میزان قرار خواهد داشت.

اورانوس، مرداد 1394

اورانوس در اواخر عصر در برج حوت طلوع می کند.

نپتون، مرداد 1394

 نپتون در میانه عصر در صورت فلکی دلو مشاهده می شود. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
«آندوسکوپِ بچه قورباغه ای» در جستجوی سرطان از میان دستگاه گوارش شنا می کند

«آندوسکوپِ بچه قورباغه ای» در جستجوی سرطان از میان دستگاه گوارش شنا می کند

آندوسکوپ ها ابزارهایی حیاتی برای بررسی پزشکی بسیاری از ارگان های بدن انسان به شمار می رود و بیشتر به خاطر کاربردشان در بررسی مسیر گوارشی شناخته شده هستند. آندوسکوپ ها که به طورکلی متشکل از لوله ای منعطف به همراه منبعی سبک و ترتیبی از لنزها (یا دوربین های کوچک در انواع مدرن تر) هستند، ابزارهایی حیاتی و درعین حال نه چندان رایج به حساب می آیند که هدایت و مانور دادنش در نواحی تنگ داخل بدن نیازمند مهارت بالایی است.

مطالعه متن کامل
به روایت تصاویر: آیا روی سطح مریخ آب جاری است؟

به روایت تصاویر: آیا روی سطح مریخ آب جاری است؟

بنا به ادعای دانشمندان شواهدی مبنی بر جریان داشتن آب روی مریخ پیدا شده است. دلیل آنها هم اینست که مشاهده کرده اند که طی سال مریخی «شورآب نمکی» در رگه های تیره ظاهر شده و سپس ناپدید می شود و از این موضوع بعنوان مدرکی بر جاری بودن آب روی سطح سیاره سرخ یاد می کنند. پیش از این هم ستاره شناسان همواره مریخ را مکانی دارای آب و یا حتی زندگی دانسته اند. سال 1877 ستاره شناسی به نام جیووانی شیاپارلی این سیاره را مکانی سرسبز با جوی های آب روان می دانست. برای بررسی این موضوع با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چرا فیلم‌های آلفرد هیچکاک توجه‌ شما را به خود جلب می‌کنند؟

چرا فیلم‌های آلفرد هیچکاک توجه‌ شما را به خود جلب می‌کنند؟

پژوهشگران توانستند اثرِ عصبیِ دید تونلی را شناسایی کنند.

مطالعه متن کامل
محققان ابزار جدیدی را برای نظارت بر جیوه موجود در اتمسفر ساختند

محققان ابزار جدیدی را برای نظارت بر جیوه موجود در اتمسفر ساختند

محققان دانشکده علوم دریایی و جوی روزن استیل دانشگاه میامی (UM)، موفق به عرضه و آزمایش حسگری جدید برای شناسایی سطوح محیطی جیوه در جو شدند. تامین مالی این پروژه از طریق مبلغ اهدایی بنیاد ملی علوم برای برنامه ابزارهای عمده تحقیقاتی تامین شده است و نتیجه، ابزاری ساخته شده و مبتنی بر لیزر و بسیار حساس می باشد که روش دقیق تری را برای اندازه گیری میزان جیوه موجود در جو در اختیار می گذارد. ابزار یادشده قادر به شناسایی مقدار جیوه برحسب دقیقه است و می تواند به حفظ سلامت عمومی کمک بیشتری کند.

مطالعه متن کامل
فرناندو رومرو از طرح های خود برای پارک خطی جدید در مکزیکو سیتی رونمایی کرد

فرناندو رومرو از طرح های خود برای پارک خطی جدید در مکزیکو سیتی رونمایی کرد

فرناندو رومرو از طرح های خود برای پارکی خطی که قرار است در خیابان چاپولتپک، یکی از قدیمی ترین خیابان های مکزیکو سیتی ساخته شود رونمایی کرده است. بر اساس این طرح ها، قسمت های بزرگی از این خیابان دچار دگرگونی شده و مجموعه ای از محیط های ادغام شده به آن اضافه خواهد شد و فضاهای عمومی اختصاصی در قلب این هسته شهری در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

مطالعه متن کامل