کوی دانش - kooy

آیا فضای داخلی ماشین در تابستان سمی می شود؟

آیا فضای داخلی ماشین در تابستان سمی می شود؟
14 مرداد
16:15 1394
به گفته متخصصان داخل اتومبیل در تمام فصول سال عملاً سمی است، اما زمان هایی وجود دارد که مواد شیمیایی داخل ماشین در بالاترین حد قرار دارد: یکی زمانی که اتومبیل نو است و دیگری در تابستان.

اجزا و قطعاتی که تازه ساخته شده اند هنوز ترکیباتی را از مراحل تولید به همراه دارند و به تدریج که این قسمت ها مورد استفاده قرار می گیرند، (برای مثال روی صندلی می نشینید، کنترل های داشبورد را لمس می کنید و روی کفی خودرو پا می گذارید) این مواد و ترکیبات آزاد می شوند. همین مواد شیمیایی عامل اصلی در ایجاد «بوی ماشین نو» هستند، بویی که بعضی ها عاشق آن هستند و برخی ها نیز نمی توانند آن را تحمل کنند. به مرور زمان مواد شیمایی مازاد اجزای داخلی اتومبیل کم می شوند ولی هنوز و تمام نشده اند، فقط با دوز کمتری در فضای داخل ماشین منتشر می شوند. این فرآیند Offgassing (پس دادن گاز) نامیده می شود و تا تابستان ادامه می یابد. وقتی که هوای بیرون گرم می شود برخی از این گازهای سمّی دوباره منتشر می شوند. به همین دلیل است که قرار گرفتن در معرض گرما و همچنین اشعه ماورای بنفش خورشید باعث تسریع فرآیند Offgassing می شود.

برخی متخصصان می گویند حدود 275 نوع از این مواد، آلاینده هستند که حدود 50 مورد از آنها بالاترین حد آلایندگی را دارند اما مواد شیمیایی موجود در یک اتومبیل چنان متنوع و گوناگون است که تهیه فهرستی واحد از تمام آنها به راحتی امکان پذیر نیست، ولی به طور کلی این مواد قابل طبقه بندی هستند. ونیل، ماده پوششی شِبه پلاستیک ارزان، یکی از بدترین آنهاست. یکی دیگر از این مواد مضر فرمالدهیدها هستند که به عنوان نگهدارنده و محافظ استفاده می شوند. عایق های حرارتی برای حفظ سرنشینان از گرمای محفظه موتور و اگزوز به کار می روند. فلزات سنگین و پلاستیک های گوناگون که در ساخت اجزایی مانند داشبورد دسته های درب، تکیه گاه و غیره استفاده می شوند. خفیف ترین علایم استنشاق این مواد شیمیایی، حالت تهوع و سردرد است که بسیاری از مردم شاید فکرش را هم نمی کنند که مربوط به اتومبیل جدیدشان است. به مرور زمان استنشاق مداوم و طولانی مدت این مواد می تواند منجر به مشکلات سیستم اعصاب مرکزی اختلال در هورمون ها، از دست دادن حافظه و سرطان شود.

خودروسازان از این مسئله آگاهند و اقداماتی را هم در جهت کاهش استفاده از مواد شیمیایی در داخل اتومبیل انجام داده اند، اما هیچ گونه آزمایش یا استاندارد جامعی (حتی در کشورهای پیشرفته) برای تعیین سطح قابل قبول این مواد وجود ندارد. بنابراین توصیه می شود خریداران خودروهای نو تا مرحله کاهش Offgassing مراقب باشند. بهترین راه برای مقابله با این فرآیند استفاده از تهویه مطلوب اتومبیل نو یا هر اتومبیلی در تابستان است. بلافاصله پس از تحویل گرفتن خودروی نو، شیشه ها را تا جایی که امکان دارد باز کنید تا مواد شیمیایی خارج شده و هوای تازه وارد کابین شود. در تابستان حتی الامکان شیشه ها را اندکی باز بگذارید و در برچسب های ضد UV بر روی شیشه ها استفاده کنید تا از تابش نور خورشید به اجزای پلاستیکی جلوگیری شود و کارآیی کولر نیز افزایش یابد. این کارها شاید اسباب زحمت باشد اما باعث می شود مقدار قابل توجهی از آن گازها قبل از اینکه وارد سیستم تهویه و کولر شوند، از ماشین خارج شوند. البته بهترین تاکنیک این است که زمان نشستن در اتومبیل را کاهش دهید.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

علیرضا ضیایی

علیرضا ضیایی

فارغ التحصیل رشته مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه تهران؛ یک دهه فعالیت در دارالترجمه دیلماج کرج؛ مترجم بخش صنایع سنگین سایت کوی دانش؛

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
 ابزار تصویربرداری و امکان مشاهده مغز با شفافیتی در حد نانومقیاس

ابزار تصویربرداری و امکان مشاهده مغز با شفافیتی در حد نانومقیاس

اکنون به لطف یک فناوری تصویربرداری جدید می توان مغز انسان را که از نظر عمق و پیچیدگی به تنهایی جهانی دانسته می شود با جزئیات بسیار ریز مطالعه نمود. تعداد سیناپس های موجود در مغز انسان از تعداد کهکشان های جهان اطراف ما بیشتر است. اگر بخواهیم عدد و رقمی برای این ادعا قائل شویم می توان گفت در مغز انسان 100 تریلیارد سیناپس وجود دارد، درحالیکه تعداد کهکشان های موجود در جهان 100 میلیارد است، حال دانشمندان می توانند تمام این سیناپس ها را به صوت جداگانه مشاهده کنند.

مطالعه متن کامل
توصیه های سلامتی: مقابله با پرخوری فرزندان

توصیه های سلامتی: مقابله با پرخوری فرزندان

اگر فرزند شما پرخور است و از این کار دست نمی کشد باید دریافت که منشاء این پرخوری وی جسمی است یا روانی. به فرزند خود بیاموزید که میزان گرسنگی اش را با استفاده از مقیاسی از 1 (بسیار گرسنه) تا 10( کاملا سیر) دسته بندی نماید. در ادامه با کوی دانش همراه شوید تا چند نکته ساده و کلیدی را جهت برخورد با فرزندی که تمایل به پرخوری دارد با شما مطرح کنیم...

مطالعه متن کامل
قلب مجازی سفارشی، خطرمرگ ناگهانیِ ناشی از نارسائی قلبی را پیش بینی می کند

قلب مجازی سفارشی، خطرمرگ ناگهانیِ ناشی از نارسائی قلبی را پیش بینی می کند

نمونه هایی از نحوه دسته بندی بیماری که خطر بالای آریتمی قلبی آنها را تهدید می کند و سایرینی که با ریسک کمتری مواجهند توسط این مدل کامپیوتری سه بعدی عرضه شده است. وقتی امواج الکتریکی قلب، طی شرایطی که آریتمی نامیده می شود به صورت جنون واری حرکت می کنند، احتمال روی دادن مرگ هست. پزشکان در حال حاضر برای نجات زندگی بیمارانی که در معرض چنین ریسکی قرار دارند، اقدام به کاشت دستگاه شوک کوچکی نموده اند تا بتوان شروع آریتمی را دریافته و قلب را به ریتم نرمال خود برگرداند. اما همچنان سوال مهمی مطرح می شود مبنی بر اینکه پزشکان چگونه باید به تصمیم گیری بپردازند که کدام یک از بیماران به راستی نیازمند ایمپلنت گران قیمت الکتریکی و تهاجمی است که خطرات سلامتی خاص خودش را هم دارد؟ فناوری جدیدی برای کمک به افرادی که با آریتمی های کشنده مواجهند عرضه شده است. یک تیم تحقیقاتی موفق به توسعه یک قلب مجازی سه بعدی (غیر تهاجمی) شده است تا به پزشکان در تعیین افرادی که در معرض خطر بالای آریتمی تهدید کننده زندگی هستند کمک کند تا برای کاندیدهای مناسب از ایمپلنت دستگاه شوک استفاده نمایند.

مطالعه متن کامل
دایناگازاگا Dai Nagasaka در جنتاکو Gentaku سطح منازل را برای داشتن منظره ای بهتر بالا می برد.

دایناگازاگا Dai Nagasaka در جنتاکو Gentaku سطح منازل را برای داشتن منظره ای بهتر بالا می برد.

Dai Nagasaka معمار ژاپنی شرکت مگا Mega در حومه کیوتو، یک منزل مسکونی را بالای تپه میسازد، تا منظره زیبای اطراف قابل دید باشد.

مطالعه متن کامل
ساخت مدارات الکترونیکی سه بعدی توسط یک شرکت فنلاندی

ساخت مدارات الکترونیکی سه بعدی توسط یک شرکت فنلاندی

یک شرکت فنلاندی که متخصص ساختار سه بعدی قالبگیری تزریقی می باشد، یک منبع طراحی برای مدارات الکترونیکی با ساختار سه بعدی تولید کرده است.

مطالعه متن کامل