کوی دانش - kooy

برج پالایشگر هوا، از هوای آلوده جواهر تولید می کند

برج پالایشگر هوا، از هوای آلوده جواهر تولید می کند
13 مرداد
14:00 1394
برج Smog Free سازه ای با ابعاد 7 در 3.5 متر است که هوای آلوده را به درون خود کشیده و سپس با تصفیه هوا آنرا به محیط اطراف بازمی گرداند. گرد و غبار بسیاری از شهرهای بزرگ سرتاسر جهان را تحت تاثیر قرار داده و موجب مشکلات سلامتی برای افراد ساکن شهرها می شود. هنرمند هلندی به نام دان روسگارد برای جلب توجه همگان به این مسئله به فکر ساخت بزرگترین تصفیه کننده هوای جهان افتاده است. برج Smog Free به منظور فراهم سازی هوای پاک برای تنفس شهروندان ساخته شده که گذشته از این گرد و غبار را بدل به جواهر هم می کند.

 برج Smog Free آخرین پروژه روسگارد است که با ارتقای محیط شهری سروکار دارد. پروژه های سابق این هنرمند عبارتند از لاین های شب نمای مخصوص دوچرخه رانی و علایم راهنمایی و رانندگی شب نما. افزون بر این، بزرگراه های هوشمند که  در درجه حرارت های مختلف علایم متفاوتی را هم نشان می دهند، صرفا هنگام شناسایی شدن وسایل نقلیه  از نورپردازی استفاده می کنند و برق تولید می نمایند را باید نام برد.

  به گفته خود هنرمند در توضیح این پروژه "هدف، ملموس سازی بیشتر گردو غبار برای مردم بوده است". قصد طراحی کردنِ تدبیری کلی برای مشکل گردوغبار نبوده، بلکه روسگارد خواسته تا "تجربه ای حسی"  از آینده بالقوه ی انرژیِ پاک را پیش چشم افراد قرار بدهد.

 برج Smog Free در اصل یک یونیزه ساز هوای بزرگ است. این سازه 7 در 3.5 متری  هوای آلوده را به درون خود کشیده و قبل از پس دادنش به محیط آنرا تصفیه می کند. در این روش، حبابی در محل برج تولید می شود که بنا به ادعا 75 درصد  تمیزتر از سایر نقاط شهر خواهد بود.

همچنین از جریان کوچکی برای ارسال یون های دارای بار مثبت به داخل هوای اطراف استفاده می شود. یون ها به ذرات گردو غبار کوچک می چسبند و سپس به واسطه سطح داخلی که بار منفی دارد به داخل کشیده شده و آنگاه گرفته می شوند.

روسگارد اظهار می دارد برج ساخت وی توانایی تصفیه ساعتی 30 هزار متر مکعب از هوا را دارد، همچنین میزان برق مورد احتیاجش نیز کم بوده و تنها 1700 وات می باشد و به علاوه الکتریسیته مورد استفاده برای انجام عملیات پالایش نیز از انرژی باد گرفته می شود. 

 گذشته از این ها در پروژه برج  مذکور از  ذرات گرد و غبار فیلتر شده برای خلق جواهر هم استفاده می شود، به این ترتیب که ذرات گرد و غبار به هم فشرده شده و به شکل مکعب هایی تزئینی برای قرار دادن روی دکمه سردست  یا رینگ در می آیند. هر کدام از مکعب ها حاوی گردوغبار جمع شده از 1000 مترمکعب هواست. روسگارد تخمین می زند که در نواحی دارای آلودگی هوای بسیار شدید بتوان از برج Smog Free برای تولید روزانه بیش از 3500 مکعب استفاده کرد.

 توسعه برج Smog Free سه سال به درازا کشیده و قرار است اولین نمونه آن در ماه سپتامبر (شهریور) در شهر روتردام هلند ساخته شود. همچنین مراسم افتتاح، طیِ یک مهمانی با عنوان"Smog Free Party"  در تاریخ 4 سپتامبر انجام می گیرد، افزون بر این ها  بعد از اتمام زمان استقرار برج در شهر روتردام، توری از آن در شهرهای دیگر نیز صورت خواهد گرفت.  از شهرهایی که در فهرست تور این برج رزرو شده اند می توان به پکن (که ایده ساخت برج در این شهر به ذهن روسگارد خطور کرد)، بمبئی و پاریس نام برد.

هم اکنون به منظور جمع آوری هزینه لازم جهت ساخت این برج در شهر روتردام کمپینی روی سایت Kickstarter در جریان می باشد. افرادی که از 50 یورو به بالا در این کمپین سهیم شوند می توانند صاحب یکی از مکعب های فشرده  گرد و غباری تولید این برج باشند. البته در صورتی که همه چیز بر طبق نقشه پیش برود. اگر کسی خواستار جواهرات تولیدی از گردوغبار باشد باید مبلغ بیشتری نیز هزینه کند.

در ویدئوی انتهای همین خبر می توانید شرح برج Smog Free را از زبان روسگارد بشنوید. 

 

لطفا صبر کنید ...
کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
هنر ساکولنت های زنده

هنر ساکولنت های زنده

ایوان استوژاکوویچ، در مجموعه دنباله دار خود به نام “Urban Wild” دست به ترکیب جدید و منحصر به فردی از نقاشی، ساکولنت و دیوار زنده زده است.

مطالعه متن کامل
جی ال آر آرکیتکتوس (GLR arquitectos) خانه استخری مسکونی را در سیرّا مادره مکزیک ساخته است

جی ال آر آرکیتکتوس (GLR arquitectos) خانه استخری مسکونی را در سیرّا مادره مکزیک ساخته است

شرکت جی ال آر آرکیتکتوس که در مونته ری واقع است، یک پروژه خانه مسکونی با مساحت بیش از 1200 مترمربع را در کوهپایه های منطقه سیره مادره در مکزیک کامل کرده است. با توجه به شیب تندی که سایت دارد این خانه مسکونی از ویوهای بسیار رویایی رو به شمال شهر، همچنین یک زمین گلف و سایر فضاهای سبز برخوردار می باشد. طرح کلی این منزل به شکل خطی در سه طبقه آن پیاده شده است تا اطمینان حاصل شود که تمام نواحی خانه از مزایای پیش گفته سهمی داشته باشند.

مطالعه متن کامل
کندسازی تقسیم سلولی تا حد توقف

کندسازی تقسیم سلولی تا حد توقف

دانشمندان با پرده برداری از یکی از رازآلودترین جنبه های روند کپی دی ان ای، به حل معمایی دیرینه کمک رسانده اند که شناخت از روند کپی شدن دی ان ای را با ابهاماتی روبرو ساخته بود، این کشف همچنین کاربردهای مهمی در تمام زمینه های حیات دارد.

مطالعه متن کامل
استفاده دانشمندان از لیزر برای جوش دادن نورون ها

استفاده دانشمندان از لیزر برای جوش دادن نورون ها

توانایی به هم متصل ساختن نورون ها را چه به عنوان ابزار تحقیقی در نظر بگیریم یا گامی در جهت ترمیم اعصاب آسیب دیده، در هر صورت موارد کاربرد مهمی خواهد داشت. این درحالی است که اتصال نورون ها به همدیگر به صورت طبیعی چندین ساعت طول می کشد و به همین خاطر از کاربردی بودنش کاسته می شود.

مطالعه متن کامل
اخترشناسان، برادر بزرگتر کره زمین را کشف کرده اند!

اخترشناسان، برادر بزرگتر کره زمین را کشف کرده اند!

یک تیم بین المللی از اخترشناسان که در مأموریت "کپلر" مرتبط با ناسا فعالیت دارند، اعلام کرده اند که سیاره ای با ابعادِ نزدیک به زمین را کشف کرده اند که در منطقه ای قابل سکونت، در پیرامون ستاره ای شبیه به خورشید ما قرار دارد.

مطالعه متن کامل