کوی دانش - kooy

نانو ابزار ساخته شده از طلا و الماس برای درمان موضعی سرطان به کار می رود.

نانو ابزار ساخته شده از طلا و الماس برای درمان موضعی سرطان به کار می رود.
12 مرداد
06:15 1394
نانومیله های طلایی را می توان به صورت کنترل از راه دور به عنوان نانو گرم کننده هایی به کار برد که مقدار مناسبی از درمان حرارتی را به سلول های سرطانی اعمال می کنند. این کار با استفاده از نانوبلورهای الماسی انجام می شود که به عنوان سنسورهای دمایی مورد استفاده قرار می گیرند.

هدف قرار دادنِ دقیقِ مولکول های زیستی (مانند سلول های سرطانی) یک چالش درمانی محسوب می شود زیرا حجم کوچکی دارند. اکنون، دانشمندان تایوانی یک راه حل پیشرفته بر اساس یک ترکیب جدید از یک تکنیک قدیمی ارائه کردند که به طور بالقوه می تواند به درمان حرارتی سرطان بپردازد. آقای Pei-Chang Tsai از موسسه اتمی و علوم مولکولی، در دانشگاه Sinica شهر تایپه و همکارانش یک روش سنجش بهبود یافته برای گرمایش در مقیاس نانومتری و سنجش درجه حرارت ارائه کردند. با استفاده از روشی شیمیایی برای اتصال نانومیله های طلایی به سطح یک نانوبلور الماسی، آن ها یک نانوابزار جدید زیست سازگار (غیر مضر برای بافت های زنده) تولید کردند. این ابزار قادر است حرارت را با دقت موضعی بسیار دقیق از لیزر نزدیک به مادون قرمز به نانومیله های طلایی بتاباند و این در حالیست که درجه حرارت را به وسیله نانوبلورها به دقت اندازه گیری می کند.

آزمایشگاه محققان این تحقیق بر روی ساخت نانوبلورهای الماسی درخشان فلورسنتی تمرکز کرده است. خصوصیات این نانوبلورها این است که آنها حاوی غلظت بالایی از نقص مرکز رنگ دقیق هستند. هنگامی که در معرض نور سبز قرار گیرند، نور قرمز فلورسنت منتشر می کنند که برای برنامه های کاربردی تصویربرداری در مقیاس زیر سلولی مفید است. بر خلاف مواد فلورسنت معمولی، این مراکز رنگی را می توان تبدیل به نانو میله های با حساسیت فوق العاده کرد که از طریق دستکاری نوری و نحوه ی تشخیص، برای تشخیص درجه حرارت و میدان مغناطیسی استفاده بشوند.

با اتصال نانوذرات طلا به نانوبلورها، محققان توانستند نور وارده به لیزر را به حرارت متمرکز شده تبدیل کنند. بنابراین، این نانوذرات طلا را می توان به عنوان نانو گرم کننده هایی برای درمان بر اساس ارائه گرمای شدید و دقیق به سلولهای سرطانی استفاده کرد. این کار توسط لیزری انجام می شود که به عنوان منبع انرژی از آن استفاده می شود. نوآوری این تحقیق در این است که نشان داده می توان از نانوبلورهای الماسی به عنوان سنسورهای دمایی دارای حساسیت فوق العاده با قدرت تفکیک مکانی بالا (10 تا 100 نانومتر) برای نظارت بر مقدار حرارت تابیده شده به سلول های سرطانی استفاده کرد.

درباره نویسنده

میلاد علیزاده

میلاد علیزاده

  1. فاطمه
    فاطمه 14 آذر, 09:33

    الان کجا از این روش عملا استفاده شده؟؟؟؟ کدوم کشور این کارو انجام میده و کجا؟ آیا ایران هم این کارو انجام میده ؟کجا؟

  2. پاسخ به فاطمه
    پاسخ به فاطمه 14 آذر, 12:31

    این شیوه مراحل اولیه تحقیقاتی را پشت سر گذاشته و هنوز بصورت یک شیوه مؤثر برای درمان توسط علم پزشکی به رسمیت شناخته نشده است. پس از طی مراحل قانونی این شیوه قابل استفاده توسط سیستمهای درمانی می باشد

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
سیاره سرخ، جهان یخی؟ تصویری جدید از مریخ باستان رونمایی می شود

سیاره سرخ، جهان یخی؟ تصویری جدید از مریخ باستان رونمایی می شود

در این تصویر دو نمای متفاوت از مریخ باستان را مشاهده می کنید به این معنا که یکی از مریخ ها گرم و مرطوب (سمت چپ) و دیگری سرد و یخی است. طبق نتایج یک مطالعه جدید امکان دارد که مریخ باستان برخلاف تصورات رایج، بیشتر سیاره ای یخی و برفی بوده باشد تا سیاره ای گرم و مرطوب که بسیاری از اندیشمندان به آن معتقدند. این مطالعه اظهار می دارد که در گذشته دور کانال های موجود روی سطح سیاره سرخ به واسطه خوردگی ناشی از جاری شدن یخ و برف ایجاد شده اند و نه جاری شدن آب. اما درصورتی که مریخ باستان به واقع سیاره ای یخی بوده باشد، پس به نقل از محققان، شرایط برای شکل گیری حیات طی 3 الی 4 میلیارد سال قبل از این مشکل تر بوده است.

مطالعه متن کامل
نتایج مطالعه بین المللی حاکی از امیدهای جدیدی در درمان سرطانی سخت و نادر است

نتایج مطالعه بین المللی حاکی از امیدهای جدیدی در درمان سرطانی سخت و نادر است

تومورهای اعصاب و غدد (NETs) در سیستم غددی عصبی رشد می کنند که مسئول تولید هورمون های تنظیم کارکرد ارگان های مختلف در بدن می باشند. این تومورها هم نادر و هم غیرقابل معالجه هستند و علاوه بر این درمان هایی که برایشان وجود دارد هم محدود هستند، مخصوصا درصورتی که پیشرفت کرده باشند.

مطالعه متن کامل
ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک چیست؟

ویتامین B5 یا اسید پانتوتنیک چیست؟

ویتامین B5 که پانتوتنیک اسید یا پانتوتنات نیز نامیده می شود، برای سلامتی ضروری است. B5 نیز مانند تمام ویتامین های گروه B، به بدن در تبدیل غذا به انرژی کمک می کند. ویتامین B5 بطور طبیعی در بسیاری از منابع غذایی یافت می شود. در حقیقت پانتوتنیک را به «از همه جا» ترجمه می کنند، به این دلیل که این ویتامین از طریق بسیاری از مواد غذایی در دسترس است.

مطالعه متن کامل
ساخت آدمک های تست تصادف جهت اندازه گیری موج انفجار

ساخت آدمک های تست تصادف جهت اندازه گیری موج انفجار

آدمک های تست تصادف نقش مهمی در ساخت اتومبیل ها و کامیون ها ایفا می کنند. با وجود اینکه این آدمک های تست تصادف پر از حسگرهایی هستند که برای ثبت اثرات و نیروهای تصادفات به کار می روند، اما شرایطی وجود دارد که آنها نمی توانند ثبت کنند، مانند انفجار.

مطالعه متن کامل
چگونه در فیسبوک "حساب وارث" درست کنیم

چگونه در فیسبوک "حساب وارث" درست کنیم

بهتر است همین اول کار فکر همه جا را بکنیم تا بعدا تاسف نخوریم، به همین خاطر بهتر است کلیدهای پروفایل فیسبوک خودتان را قبل از اینکه مرحوم شوید به دست کسی بسپارید که به او اعتماد دارید. من شخصا افرادی را می شناختم که بصورتی غیر منتظره از دنیا رفته اند (حتما شما هم می شناسید !) و یکی از مسائلی که دوستان و نزدیکانشان با آن دست به گریبان شده اند، دسترسی به صفحه فیسبوک آنها و بروزرسانی آن و اطلاع رسانی در مورد فوتشان بوده است.

مطالعه متن کامل