کوی دانش - kooy

نانو ابزار ساخته شده از طلا و الماس برای درمان موضعی سرطان به کار می رود.

نانو ابزار ساخته شده از طلا و الماس برای درمان موضعی سرطان به کار می رود.
12 مرداد
06:15 1394
نانومیله های طلایی را می توان به صورت کنترل از راه دور به عنوان نانو گرم کننده هایی به کار برد که مقدار مناسبی از درمان حرارتی را به سلول های سرطانی اعمال می کنند. این کار با استفاده از نانوبلورهای الماسی انجام می شود که به عنوان سنسورهای دمایی مورد استفاده قرار می گیرند.

هدف قرار دادنِ دقیقِ مولکول های زیستی (مانند سلول های سرطانی) یک چالش درمانی محسوب می شود زیرا حجم کوچکی دارند. اکنون، دانشمندان تایوانی یک راه حل پیشرفته بر اساس یک ترکیب جدید از یک تکنیک قدیمی ارائه کردند که به طور بالقوه می تواند به درمان حرارتی سرطان بپردازد. آقای Pei-Chang Tsai از موسسه اتمی و علوم مولکولی، در دانشگاه Sinica شهر تایپه و همکارانش یک روش سنجش بهبود یافته برای گرمایش در مقیاس نانومتری و سنجش درجه حرارت ارائه کردند. با استفاده از روشی شیمیایی برای اتصال نانومیله های طلایی به سطح یک نانوبلور الماسی، آن ها یک نانوابزار جدید زیست سازگار (غیر مضر برای بافت های زنده) تولید کردند. این ابزار قادر است حرارت را با دقت موضعی بسیار دقیق از لیزر نزدیک به مادون قرمز به نانومیله های طلایی بتاباند و این در حالیست که درجه حرارت را به وسیله نانوبلورها به دقت اندازه گیری می کند.

آزمایشگاه محققان این تحقیق بر روی ساخت نانوبلورهای الماسی درخشان فلورسنتی تمرکز کرده است. خصوصیات این نانوبلورها این است که آنها حاوی غلظت بالایی از نقص مرکز رنگ دقیق هستند. هنگامی که در معرض نور سبز قرار گیرند، نور قرمز فلورسنت منتشر می کنند که برای برنامه های کاربردی تصویربرداری در مقیاس زیر سلولی مفید است. بر خلاف مواد فلورسنت معمولی، این مراکز رنگی را می توان تبدیل به نانو میله های با حساسیت فوق العاده کرد که از طریق دستکاری نوری و نحوه ی تشخیص، برای تشخیص درجه حرارت و میدان مغناطیسی استفاده بشوند.

با اتصال نانوذرات طلا به نانوبلورها، محققان توانستند نور وارده به لیزر را به حرارت متمرکز شده تبدیل کنند. بنابراین، این نانوذرات طلا را می توان به عنوان نانو گرم کننده هایی برای درمان بر اساس ارائه گرمای شدید و دقیق به سلولهای سرطانی استفاده کرد. این کار توسط لیزری انجام می شود که به عنوان منبع انرژی از آن استفاده می شود. نوآوری این تحقیق در این است که نشان داده می توان از نانوبلورهای الماسی به عنوان سنسورهای دمایی دارای حساسیت فوق العاده با قدرت تفکیک مکانی بالا (10 تا 100 نانومتر) برای نظارت بر مقدار حرارت تابیده شده به سلول های سرطانی استفاده کرد.

درباره نویسنده

میلاد علیزاده

میلاد علیزاده

 1. فاطمه
  فاطمه 14 آذر, 09:33

  الان کجا از این روش عملا استفاده شده؟؟؟؟ کدوم کشور این کارو انجام میده و کجا؟ آیا ایران هم این کارو انجام میده ؟کجا؟

 2. پاسخ به فاطمه
  پاسخ به فاطمه 14 آذر, 12:31

  این شیوه مراحل اولیه تحقیقاتی را پشت سر گذاشته و هنوز بصورت یک شیوه مؤثر برای درمان توسط علم پزشکی به رسمیت شناخته نشده است. پس از طی مراحل قانونی این شیوه قابل استفاده توسط سیستمهای درمانی می باشد

تصویر امنیتی



عبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
21 قابلیتِ فوق‌العاده و پنهانِ iOS 9

21 قابلیتِ فوق‌العاده و پنهانِ iOS 9

جدیدترین نسخه‌ی سیستم عاملِ آیفون، iPad‌ و iPod لمسی دارای قابلیت‌هایی است که نشان‌دهنده‌ی ارتقاء سیستم و ثبات آن است. این سیستم، ترفند‌های کوچکی نیز دارد که آنرا متفاوت می‌کند. شما ممکن است این پیشرفت‌ها و نوآوری‌های فوق‌العاده را بشناسید اما برخی ترفند‌های ظریف و قابلیت‌های پنهان در iOS 9 تعبیه شده است که به شما کمک می‌کنند بهترین عملکردِ دستگاه iOS خود را ببینید.

مطالعه متن کامل
تأثیر منفی تغییرات اقلیمی بر ماهیان جنوبگان

تأثیر منفی تغییرات اقلیمی بر ماهیان جنوبگان

پژوهش های جدید نشان میدهند، ترکیب عواملی نظیر افزایش مقادیر دی اکسید کربن و درجه حرارت آب اقیانوسی تأثیر بسیار شاخصی بر بقای گونه ای از اژدها ماهی جنوبگانی با نام علمی Gymnodraco acuticeps می گذارد.

مطالعه متن کامل
اولین موزه تندیس های زیرآبی اروپا

اولین موزه تندیس های زیرآبی اروپا

اگر هوس شیرجه داشتید و به دل آبهای آبی رنگ خارج از ساحل لانزاروت زدید خود را رو به رو با جمعیتی از تندیس های انسان مانند بی حرکت و بی روح خواهید یافت. این تندیس ها که در عین خوفناکی زیبا هم هستند اثر جیسون دو کایر تایلور می باشند که به تازگی فاز اول آثار حیرت انگیز بتنی زیرآبی خود را برای موزه آتلانتیک، اولین موزه تندیس های زیرآبی اروپا در جزایر قناری نصب نموده است.

مطالعه متن کامل
نشانه های جوی از فعالیت آتشفشانی می توانند به جستجو برای حیات کمک کنند

نشانه های جوی از فعالیت آتشفشانی می توانند به جستجو برای حیات کمک کنند

سیاره هایی که دارای فعالیت آتشفشانی هستند، در مقایسه با سیاره هایی که دارای چنین گرمای درونی نمی باشند، کاندیداهای بهتری برای وجود حیات محسوب می شوند.

مطالعه متن کامل
Dell دسکتاپ XPS18 را عرضه کرد

Dell دسکتاپ XPS18 را عرضه کرد

در خیلی از دسکتاپ های همراه، جنبه "دسکتاپ"بودن به همراه بودن می چربد، یعنی هرچند تا حدودی قابلیت همراه بودن را درخود جای داده اند، اما نمی توان آنها را جابه جا کرد. درعوض مدل XPS 18از شرکت Dell تماما دسکتاپی همراه است که با دارا بودن قدرت لاینقطع و طراحی سبک وزن، به شما امکان جابه جا کردنش را می دهد. برای آشنایی با این محصول جدید شرکتِ دل، با کوی همراه باشید

مطالعه متن کامل