کوی دانش - kooy

رونمایی از صخره عجیب زیر فلات تبت توسط تصاویر ماهواره ای

رونمایی از صخره عجیب زیر فلات تبت توسط تصاویر ماهواره ای
11 مرداد
06:15 1394
اندازه گیری های ماهواره ای نمایی جدید از Moho را زیر فلات تبت نشان می دهد که در آن صفحه هند به شدت به صفحه اوراسیا ضربه وارد کرده و زیر این صفحه غوطه ور شده است. Moho خلاصه شده موهوروویجیچ (نام زلزله شناس کروات کاشف آن) می باشد. Moho لایه ای است که در عمیق ترین عمق پوسته سبکِ زمین، قبل از صخره نرم شناور و پرچگالی گوشته قرار دارد.

این نقشه برجسته، صخره ای را در عمق فلات تبت نشان می دهد، هر یک از رنگ ها حاکی از عمق های مختلف  زیر سطح زمین هستند.

 نگاهی اجمالی به مرز بین پوسته و گوشته زمین که 82 کیلومتر زیرسطح آن قرار دارد، آنهم از منبعی غیرقابل انتظار یعنی از فضا.

Moho  که زیر قاره ها یافت می شود، معمولا درعمق 35 کیلومتری از سطح زمین قرار دارد. اما در فلات تبت  که پوسته زمین مخصوصا ضخیم است،Moho  در عمق 65 کیلومتری در بخش غربی فلات یافت می شود و تا 82 کیلومتر در عمق زمین نیز امتداد پیدا می کند.

 داده های جدید همچنین نشان می دهدMoho  لایه ای مسطح نیست، بلکه به صورت مجموعه ای از برجستگی ها و فرورفتگی هاست، مثل فرشی که پاخورده و جمع می شود.

یونگ هونگ شین از انستیتوی کره ای منابع معدنی و علوم زمین می گوید: "می توان اینگونه ادعا کرد که توپوگرافیMoho  دربردارنده تاریخچه زمین شناسی این ناحیه است و مثلا علت تشکیل کوهستان های لایه لایه را شرح می دهد"

زمین شناسی فضایی

شین و همکارانش برای پی بردن به رازهایMoho  از ماهواره های فضایی استفاده کردند. بین سال های 1985 و 1966 دانشمندان سعی کردند در قالب پروژه ای به نام"Project Mohole"  از طریق بستر دریا که پوسته زمین در آنجا به نسبت بسیار نازک تر است دست به حفاریMoho  بزنند. اما متاسفانه این پروژه موفقیتی در برنداشت، البته به گفته آکادمی های ملی علوم برای اولین بار طی این پروژه نمونه ای از دومین لایه پوسته زمین تهیه شد.

به تازگی برنامه بین المللی اکتشاف اقیانوس یا(IODP)  نیز از دستورکاری برای دسترسی بهMoho  با استفاده از کشتی ژاپنی به نام Chikyu خبر داده است. با این وجود، به علت مشکلات نگهداری و تعمیرات رخ داده برای کشتی نامبرده امکان حفاری دریا تا سال 2016 میسر نخواهد شد.

خوشبختانه، دانشمندان می توانند با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای به خوبی ساختارهای عمق زمین را مشاهده کنند. براین اساس، دانشمندان یاد شده از دو ماهواره به نام های Gravity Recovery and Climate Experiment و یا GRACE متعلق به ناسا و Ocean Circulation Explorer یا GOCE که متعلق به آژانس فضایی اروپا  بوده و به کار مطالعه میدان مغناطیسی زمین می پردازد بهره گرفته اند. محققان با استفاده از ماهواره های مزبور توانستند تغییرات کوچک را در نیروی جاذبه زمین شناسایی کنند که به واسطه توپوگرافی و چگالی مختلف آن ایجاد شده است. 

برمبنای اندازه گیری هایی که از جاذبه انجام شد، تیم محققان سپس مدل مجازی ازMoho  را که زیر فلات تبت واقع شده است خلق کردند.

آنها دریافتند فشار صفحه هند که به صفحه اوراسیا وارد می شود، پوسته را فشار داده و به عقب می راند و به همین خاطر پوسته راهی جز بالا آمدن (دلیل ایجاد رشته کوه های هیمالیا) یا به پایین رفتن (و تبدیل شدن به پایه  فلات عریض تبت) نداشته است. الگوی مزبور با رکوردهایی که توسط ابزارهای جی پی اس به کار رفته برای سنجش حرکت زمین در منطقه استفاده شد همخوانی دارد.  

مکانیسم های لرزش

منطقه هیمالیا را به فعالیت های لرزشی اش می شناسند، از جمله آخرین زمین لرزه ای که در آوریل سال جاری میلادی در نپال آمد و بزرگی 7.8 ریشتری برایش ثبت شد. از نتایج این تحقیق می توان برای پیش بین های زمین لرزه ای استفاده کرد. به این ترتیب که بر اساس آن نواحی دفرمه شده پوسته شناسایی می شود و می توان از کارکرد تصادم صفحات سردرآورد. مکانیسم های یادشده صرفا از نظر اثرگذاری بر خطرات ناشی از زلزله مهم نیستند، بلکه پیدایش کوهستان ها و آبگیرها را می شود مطالعه کرد.

 شین می گوید: "در آینده نزدیک مدل ارتقا یافته ای را برای بررسی پوسته بالایی در اختیار علاقمندان می گذاریم." این مدل بایستی اطلاعات مربوط به تکتونیک منطقه را فراهم سازد و بتوان از آن برای شرح مرحله  وقوع زمین لرزه استفاده کرد.

 نتایج یافته های جدید در ژورنال Scientific Research منتشر شده است.

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
باشگاه بولدرینگ در فضای آزاد

باشگاه بولدرینگ در فضای آزاد

نیویورکی های علاقمند به کوهنوردی در افتتاح باشگاه بولدرینگ جدید نیویورک در هوای آزاد که UMBO Boulders نامگذاری شده است و زیر پل منهتن قرار دارد شرکت کردند. این باشگاه کوهنوردی 221 متر مربعی که توسط کیلفس در لانگ آیلند سیتی اداره می شود، بزرگترین باشگاه بولدرینگ هوای آزاد در آمریکا می باشد.

مطالعه متن کامل
بررسی پرچمدار گوشی های هوشمند اASUS ZenFone 2

بررسی پرچمدار گوشی های هوشمند اASUS ZenFone 2

ایسوس در بازار گوشی‌های هوشمند نامی شناخته شده است. از زمان ویندوز موبایل آن‌ها به فروش گوشی‌های هوشمند مشغول بوده‌اند. ولی وقتی نوبت به دستگاه‌های اندرویدی می‌رسد، آن‌ها بیشتر بر روی تبلت ها تمرکز کرده‌اند. ایسوس با همکاری گوگل Nexus 7 را تولید کرد که مورد علاقه طرفداران اندروید قرار گرفت. دستگاه‌های PadFone آن‌ها تلاشی برای داشتن یک گوشی هوشمند بود که در آن موبایل به یک تبلت متصل بود تا به نحوی ترکیبی 2 در 1 از گوشی هوشمند و تبلت را ایجاد نماید.

مطالعه متن کامل
روش بهینه نوردهی متمرکز و موضعی برای پرورش گیاهان در فضا با استفاده از لامپ های LED

روش بهینه نوردهی متمرکز و موضعی برای پرورش گیاهان در فضا با استفاده از لامپ های LED

لافایت غربی (ایندیانا، آمریکا). بر اساس مطالعات انجام شده در دانشگاه پُردو (ایندیانا، آمریکا)، در روش نوردهی متمرکز و موضعی گیاهان با استفاده از چراغ های LED آبی و قرمز، امکان نوردهی در محیط های بسته با مصرف بهینه انرژی وجود دارد. چنین روشی می تواند به پیشرفت در زمینه طراحی و ساخت واحدهای پرورش گیاه با هدف تامین غذای فضانوردان در کاوش های فضاییِ بلند مدت کمک کند.

مطالعه متن کامل
شبح ستاره درحال مرگ و فرجام خورشید

شبح ستاره درحال مرگ و فرجام خورشید

توده گازهای درخشانی که مشاهده می کنید توسط ستاره درحال سقوطی ایجاد شده است که نامش سحابی جغد جنوبی می باشد و چهار میلیون سال نوری سن دارد. این پدیده برای ستاره هایی اتفاق می افتد که اندازه شان به موازات پیر شدن به هشت برابر اندازه خورشید می رسد، ستاره های یاد شده درصورتی که از این مقدار اندکی حجیم تر شوند، سقوط کرده و انفجارشان به جای رد گازی که مشاهده می کنید، آنها را بدل به ابرنواختر می سازد.

مطالعه متن کامل
آیا با سرد شدن هوا نگران ترکیدن لوله ها می‌شوید؟ "قهرمان آب" هوای شما را دارد.

آیا با سرد شدن هوا نگران ترکیدن لوله ها می‌شوید؟ "قهرمان آب" هوای شما را دارد.

آیا چیزی ترسناک تر از این هست که وقتی در خانه نیستید، لوله های آب بترکد؟ یک درجه سرمای بیش از حد کافی است تا این اتفاق بیافتد. این وحشتناک ترین کابوس ِ خانه‌داران است و آنها غیر از اینکه لوله ها را عایق کنند و فلکه آب را ببندند، کار دیگری از دستشان بر‌نمی‌آید.

مطالعه متن کامل