کوی دانش - kooy

رونمایی از صخره عجیب زیر فلات تبت توسط تصاویر ماهواره ای

رونمایی از صخره عجیب زیر فلات تبت توسط تصاویر ماهواره ای
11 مرداد
06:15 1394
اندازه گیری های ماهواره ای نمایی جدید از Moho را زیر فلات تبت نشان می دهد که در آن صفحه هند به شدت به صفحه اوراسیا ضربه وارد کرده و زیر این صفحه غوطه ور شده است. Moho خلاصه شده موهوروویجیچ (نام زلزله شناس کروات کاشف آن) می باشد. Moho لایه ای است که در عمیق ترین عمق پوسته سبکِ زمین، قبل از صخره نرم شناور و پرچگالی گوشته قرار دارد.

این نقشه برجسته، صخره ای را در عمق فلات تبت نشان می دهد، هر یک از رنگ ها حاکی از عمق های مختلف  زیر سطح زمین هستند.

 نگاهی اجمالی به مرز بین پوسته و گوشته زمین که 82 کیلومتر زیرسطح آن قرار دارد، آنهم از منبعی غیرقابل انتظار یعنی از فضا.

Moho  که زیر قاره ها یافت می شود، معمولا درعمق 35 کیلومتری از سطح زمین قرار دارد. اما در فلات تبت  که پوسته زمین مخصوصا ضخیم است،Moho  در عمق 65 کیلومتری در بخش غربی فلات یافت می شود و تا 82 کیلومتر در عمق زمین نیز امتداد پیدا می کند.

 داده های جدید همچنین نشان می دهدMoho  لایه ای مسطح نیست، بلکه به صورت مجموعه ای از برجستگی ها و فرورفتگی هاست، مثل فرشی که پاخورده و جمع می شود.

یونگ هونگ شین از انستیتوی کره ای منابع معدنی و علوم زمین می گوید: "می توان اینگونه ادعا کرد که توپوگرافیMoho  دربردارنده تاریخچه زمین شناسی این ناحیه است و مثلا علت تشکیل کوهستان های لایه لایه را شرح می دهد"

زمین شناسی فضایی

شین و همکارانش برای پی بردن به رازهایMoho  از ماهواره های فضایی استفاده کردند. بین سال های 1985 و 1966 دانشمندان سعی کردند در قالب پروژه ای به نام"Project Mohole"  از طریق بستر دریا که پوسته زمین در آنجا به نسبت بسیار نازک تر است دست به حفاریMoho  بزنند. اما متاسفانه این پروژه موفقیتی در برنداشت، البته به گفته آکادمی های ملی علوم برای اولین بار طی این پروژه نمونه ای از دومین لایه پوسته زمین تهیه شد.

به تازگی برنامه بین المللی اکتشاف اقیانوس یا(IODP)  نیز از دستورکاری برای دسترسی بهMoho  با استفاده از کشتی ژاپنی به نام Chikyu خبر داده است. با این وجود، به علت مشکلات نگهداری و تعمیرات رخ داده برای کشتی نامبرده امکان حفاری دریا تا سال 2016 میسر نخواهد شد.

خوشبختانه، دانشمندان می توانند با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای به خوبی ساختارهای عمق زمین را مشاهده کنند. براین اساس، دانشمندان یاد شده از دو ماهواره به نام های Gravity Recovery and Climate Experiment و یا GRACE متعلق به ناسا و Ocean Circulation Explorer یا GOCE که متعلق به آژانس فضایی اروپا  بوده و به کار مطالعه میدان مغناطیسی زمین می پردازد بهره گرفته اند. محققان با استفاده از ماهواره های مزبور توانستند تغییرات کوچک را در نیروی جاذبه زمین شناسایی کنند که به واسطه توپوگرافی و چگالی مختلف آن ایجاد شده است. 

برمبنای اندازه گیری هایی که از جاذبه انجام شد، تیم محققان سپس مدل مجازی ازMoho  را که زیر فلات تبت واقع شده است خلق کردند.

آنها دریافتند فشار صفحه هند که به صفحه اوراسیا وارد می شود، پوسته را فشار داده و به عقب می راند و به همین خاطر پوسته راهی جز بالا آمدن (دلیل ایجاد رشته کوه های هیمالیا) یا به پایین رفتن (و تبدیل شدن به پایه  فلات عریض تبت) نداشته است. الگوی مزبور با رکوردهایی که توسط ابزارهای جی پی اس به کار رفته برای سنجش حرکت زمین در منطقه استفاده شد همخوانی دارد.  

مکانیسم های لرزش

منطقه هیمالیا را به فعالیت های لرزشی اش می شناسند، از جمله آخرین زمین لرزه ای که در آوریل سال جاری میلادی در نپال آمد و بزرگی 7.8 ریشتری برایش ثبت شد. از نتایج این تحقیق می توان برای پیش بین های زمین لرزه ای استفاده کرد. به این ترتیب که بر اساس آن نواحی دفرمه شده پوسته شناسایی می شود و می توان از کارکرد تصادم صفحات سردرآورد. مکانیسم های یادشده صرفا از نظر اثرگذاری بر خطرات ناشی از زلزله مهم نیستند، بلکه پیدایش کوهستان ها و آبگیرها را می شود مطالعه کرد.

 شین می گوید: "در آینده نزدیک مدل ارتقا یافته ای را برای بررسی پوسته بالایی در اختیار علاقمندان می گذاریم." این مدل بایستی اطلاعات مربوط به تکتونیک منطقه را فراهم سازد و بتوان از آن برای شرح مرحله  وقوع زمین لرزه استفاده کرد.

 نتایج یافته های جدید در ژورنال Scientific Research منتشر شده است.

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

هنگامه خوش خلق

هنگامه خوش خلق

اینجانب فعالیت خود را به عنوان مترجم از سال 88 و با همکاری با انتشارات طاهریان آغاز کردم .و سپس به عنوان کارمند مترجم با شرکت های مختلفی همکاری داشته ام . در این میان لازم به ذکر است که فعالیت های اینجانب علاوه بر ترجمه کتاب (در آخرین مورد نشر آوند دانش)شامل ترجمه مقالات ، همکاری به عنوان مترجم شفاهی در دوره ها و سمینارهای مختلف و کار به عنوان مسئول مکاتبات و مکالمات خارجی شرکت توسعه اطلاعات بوده است .علاوه بر زبان انگلیسی ، آشنایی متوسط با زبان های اسپانیولی و ترکی استانبولی را نیز دارا می باشم .

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

سنگهایی از آنسوی منظومه شمسی

پس از 16 سال که این تکه سنگها بر روی زمین افتاده اند، دانشمندان به این واقعیت پی بردند که آنها از خارج از منظومه شمسی به زمین رسیده اند. این سنگها در سال 2000 (1378) بر روی دریاچه یخ زده تاگیش واقع در بریتیش کلمبیای کشور کانادا به زمین برخورد کردند و در همان زمان هم دانشمندان اعلام کردند که آنها، نمونه هایی کاملاً متفاوت از تمامی نمونه های بدست آمده و طبقه بندی شده از سنگهای کیهانی هستند. هم اکنون محققانی که به ارزیابی ترکیب سنگ مشغول هستند می گویند که نظریه بهتری برایش دارند که البته با شنیدن آن کمی تعجب خواهید کرد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

سیاره ای با سه خورشید، سه غروب و سه طلوع

جایی در کهکشان یک اگزوپلنت وجود دارد که سه خورشید را برای خود کنار گذاشته است. یک تیم از ستاره شناسان دانشگاه آریزونا با استفاده از ESO (تلسکوپی بسیار بزرگ از رصدخانه جنوبی اروپا) موفق به یافتن HD 131399Ab شده اند، اگزوپلنتی که بصورت کلی به آن یک «سیستم سه ستاره ای» triple-star system می گویند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصحیح اطلاعات موجود درباره سطح یخی قمر انسلادوس

تصویر فوق ضخامت لایه یخی در انسلادوس را نمایش می دهد که در مناطق استوایی خود (بخش زرد رنگ) به حداکثر 35 کیلومتر هم می رسد ولی در منطقه قطبی جنوب آن (قسمت آبی رنگ) صرفاً 5 کیلومتر ضخامت دارد. این اطلاعات حاصل مدلسازی جدید دانشمندان از این قمر دوستداشتنی زحل است. لیکن اطلاعات پیشین از ضخامت بسیار بیشتر این لایه یخی گفته بود.برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

کشف نوع جدیدی از شهاب سنگ در سوئد

یک سنگ فضایی باستانی در معدن سنگی در سوئد کشف شده است. این سنگ، نوعی شهاب سنگ می باشد که پیش از این هرگز روی زمین مشاهده نشده بود و احتمالاً باقی مانده تصادم عظیم سیارکی است که 470 میلیون سال قبل از این رخ داده و نخاله هایش روانه زمین شده است.

مطالعه متن کامل
دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

دوردست ترین اکسیژنی که تا به امروز مشاهده شده است

تیمی از ستاره شناسان با استفاده از آرایه بزرگ میلیمتری/زیرمیلیمتری آتاکاما (ALMA) دست به شناسایی اکسیژن در کهکشان دوردستی زده اند که صرفاً 700 میلیون سال بعد از انفجار بزرگ مشاهده می شود. این کهکشان دوردست ترین کهکشانی است که تاکنون شناسایی اکسیژن روی سطح آن به صورت قطعی انجام شده است و به احتمال زیاد به خاطر تشعشع قوی از ستاره های غول پیکر جوان، یونیزه گشته است. کهکشان مزبور می تواند نمونه منابعی باشد که مسئول سازماندهی کیهان درسال های نخستین شکل گیری کیهان هستند.

مطالعه متن کامل
اعمال تکنولوژی در بهبود کشاورزی

اعمال تکنولوژی در بهبود کشاورزی

سازمان های مختلف برای استفاده از داده های مختلف در بهبود بخشیدن صنعت کشاورزی با هم رقابت می کنند و سعی دارند توجه سرمایه گذارانی مانند گوگل ونتورز و مونسانتو را جلب کنند.

مطالعه متن کامل
خلاصه خبرهای مهم این هفته: آخرین خبرها درباره iPhone 6s، سری جدید گوشی های هوشمند سامسونگ با نام Galaxy Oculus، عرضه آندروید M و Xperia Z5

خلاصه خبرهای مهم این هفته: آخرین خبرها درباره iPhone 6s، سری جدید گوشی های هوشمند سامسونگ با نام Galaxy Oculus، عرضه آندروید M و Xperia Z5

در این گزارش جالب ترین و مهم ترین خبرها در هفت روز گذشته را بررسی خواهیم کرد. از جمله این خبرها می توان به آخرین خبرها و شایعات درمورد مدل های جدید iPhone شامل iPhone 6s که احتمالاً کمتر از یک ماه دیگر عرضه می شود، همچنین iPhone 6c اشاره کرد. در این خبرها آمده است که اپل همانند گذشته مدل های جدیدش را با میزان حافظه داخلی همیشگی برای 6s ارائه می کند، اما در برخی قسمت ها مانند پردازشگر و دوربین ارتقاهای شگرفی را شاهد هستیم. بالاخره گوگل، نسخه آندروید جدید را نام گذاری کرد. این نسخه بصورت رسمی با نام آندروید 6 شیرینی گل ختمی (Marshmallow) عرضه می شود. مجسمه ی نسخه ی آندرویدِ جدید ساخته شده و در مقابل دفتر اصلی شرکت گوگل قرار داده شده است. تا حدودی در مورد ظاهر گوشی هوشمند Xperia Z5 اطلاعات داریم، همچنین در مورد سری جدید گوشی های هوشمند Galaxy O خبرهایی شنیده ایم. در ادامه با کوی دانش همراه باشید.

مطالعه متن کامل
آئودی A4 مدل 2015 رونمایی شد

آئودی A4 مدل 2015 رونمایی شد

قرار است نسل پنجم آئودی A4 سدان در ماه نوامبر امسال فروش خود را در انگلستان با مدل های Avant و Allroad آغاز کند. نسل پنجم آئودی A4 با نمایش شکل ظاهری متحول شده، فضای داخلی امروزی، سری کاملا ارتقا یافته موتورهای بنزینی و دیزلی و شاسی جدید اخیراً رونمایی شده و در سپتامبر امسال به عنوان مهم ترین سدان و استیشن تولیدی اینگلشتات آلمان در نمایشگاه فرانکفورت به نمایش عمومی گذاشته خواهد شد.

مطالعه متن کامل
نگاهی به استفاده از 10 تکنولوژی قدیمی که هنوز قصد مردن ندارند

نگاهی به استفاده از 10 تکنولوژی قدیمی که هنوز قصد مردن ندارند

مهندسان تکنولوژی می‌دانند که تکنولوژی‌ها با گذشت کم و بیش 2 سال "کهنه" می‌شوند. با این حال، تکنولوژی‌های قدیمی وجود دارند که هنوز امروزه به هر دلیلی تولید شده یا مورد استفاده قرار می‌گیرند. نیازی به ماشین زمان جهت دیدن این تکنولوژی‌ها ندارید و در ادامه می‌توانید برخی از این تکنولوژی‌های محبوب را مشاهده کنید.

مطالعه متن کامل