کوی دانش - kooy

نتایج بررسی بر روی مغز کودکان، رابطه بین مهارت های اجتماعی با یادگیری زبان دوم را نشان می دهد

نتایج بررسی بر روی مغز کودکان، رابطه بین مهارت های اجتماعی با یادگیری زبان دوم را نشان می دهد
07 مرداد
21:15 1394
فراگیری زبان از طریق فیلم و صدا به صورت منفعلانه اثر زیادی بر کودکان ندارد و تعامل با افراد بهترین روش یادگیری زبان برای بچه ها است. ولی هنوز مشخص نیست که چه بخش هایی از تعاملات اجتماعی باعث می شود که این تعاملات در فراگیری زبان حائز اهمیت باشند.

برای اولین بار، یافته های جدید محققینِ موسسه «علوم مغزی و فراگیری» (I-LABS) در دانشگاه واشنگتن نشان می دهد که یک رفتار اجتماعی اولیه به نام حرکت چشمی با توانایی نوزادان در یادگیری آواهای زبان جدید مرتبط است. 
کودکان حدوداً 10 ماهه که در جلسات آموزش با زبان با حضور یک مربی حضور داشتند و چشمانشان حرکت بیشتری داشت، پاسخ مغزی سریعتری نشان دادند که بر اساس این تحقیق این مسئله بیانگر اثر حرکت چشمی بر روی فراگیری زبان است. نتایج این تحقیق در آخرین شماره نشریه Developmental Neuropsychology چاپ شده است.
به گفته «پاتریشیا کوهل»، «شواهد مطالعه ما نشان می دهند که مهارت های اجتماعی کودکان نقش مهمی در شروع یادگیری زبان ایفا می کنند»
«ما به این مسئله پی بردیم که تعداد دفعاتی که کودکان چشم خود را بین مربی و اسباب بازی که در دستشان بود حرکت می دادند با اندازه گیری فعالیت مغزیِ یادگیری کودک مرتبط است. این مسئله نشان می دهد که در یک موقعیت فراگیری زبان پیچیده و طبیعی، رفتارهای اجتماعی به کودکان اطلاعات مفیدی می دهد»
حرکت چشمی یعنی وقتی که کودک تماس چشمی برقرار می کند و سپس به همان چیزی نگاه می کند که فرد دیگری در حال نگاه کردن به آن است یکی از نخستین مهارت های اجتماعی است که کودکان از خود نشان  می دهند. 
به گفته «بروکس» از اساتید دانشگاه واشنگتن، «هر چه کودک بیشتر با والدین خود تعامل داشته باشد، این لحظاتِ توجه بصریِ مشترک توسعه می یابند و سبب تغییر مغز کودک می شوند»
در تحقیقات پیشین، بروکس و دیگران با بررسی کودکان پیش دبستانی نشان دادند که حرکت چشمی کودک به عنوان یک بلوک ساختمانی برای مهارت اجتماعی و زبانی پیچیده تر عمل می کند.
به گفته «بروکس»، «از آنجا که حرکت چشمی در پیش دبستانی ها به لغات بیشتری مرتبط است، ما گمان کردیم که حرکت چشمی احتمالاً وقتی کودکان برای اولین بار آواهای یک زبان جدید را فرا می گیرند حائز اهمیت است و می خواستیم برای آزمودن این مسئله از اندازه گیری فعالیت مغزی استفاده کنیم»
در این آزمایش، کودکان نه و نیم ماهه و انگلیسی زبان در جلسات آموزش زبان خارجی حضور پیدا کردند. در طی چهار هفته، 17 کودک در طی 12 جلسه 25 دقیقه ای با یک مربی در تعامل بودند. مربیان کتاب می خواندند، صحبت می کردند و در حین صحبت به زبان اسپانیایی با اسباب بازی ها بازی می کردند. در ابتدا و انتهای این دوره چهار هفته ای، محققین تعداد دفعات حرکات چشمی کودکان بین مربی و اسباب بازی هایی را که مربی به آنها نشان می داد شمردند. 
پس از اتمام جلسات آموزشی، محققین کودکان را به آزمایشگاه برگرداندند تا ببینند که کودکان چه مقدار زبان اسپانیایی فرا گرفته اند. این کار با اندازه گیری پاسخ مغزی کودکان به آواهای انگلیسی و اسپانیایی انجام شد. کودکان به مجموعه ای از آواهای زبانی گوش می دادند و در حالی که کلاه الکتروانسفالوگرام (EEG) بر سرشان بود فعالیت مغزی آنها اندازه گیری شد.
نتایج این بررسی نشان داد کودکانی که حرکت چشمی بیشتری در جلسات آموزش زبان داشتند، پاسخ مغری آنها به آواهای زبان اسپانیایی بیشتر بود. 
به گفته «بروکس»، «یافته های ما نشان می دهند که مشارکت اجتماعی کودکان جوان بر فراگیری زبان موثر است چرا که آنها صرفاً شنوندگان منفعل نیستند. آنها توجه می کنند و با حرکت چشمی به والدین خود نشان می دهند که آماده فراگیری هستند و این زمانی است که بیشتر میزان یادگیری رخ می دهد»
این مطالعه بر اساس تحقیقات اولیه تیمِ «کوهل» و دیگر تحقیقات موسسه I-LABS شکل گرفت که پیش از این اهمیت حرکت چشمی برای فراگیری زبان را نشان داده بودند. نتایج تحقیق «کوهل» نشان داده بود که کودکان انگلیسی زبان توانایی یادگیری زبان چینی از یک مربی زبان چینی را دارند ولی نمی توانند از طریق فیلم و صداهای ضبط شده چینی مطلبی یاد بگیرند. 
محققین امیدوارند که یافته های آنها به والدین، پرستاران کودک و آموزگاران کمک کند تا بتوانند روش های آموزش به کودکان را بهبود دهند.
به گفته «بروکس»، «کودکان با زیرنظر گرفتن افراد به بهترین نحو مطالب را یاد می گیرند. در زمانی که با کودک خود بازی می کنید، او از شما چیزهای زیادی یاد می گیرد. وقت گذراندن با کودک بسیار مهم است. با شرکت دادن کودکان در یک فرآیند به یادگیری آنها کمک می کند»

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

کشف راهی برای حذف مقاومت در برابر آنتی بیوتیک در باکتری ها

در حال حاضر، باکتریِ مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (MRSA) در طول سال باعث مرگ هفتصد هزار نفر می شود. دانشمندان نگران این موضوع هستند که این آمار در سال 2050 به رقم هولناک ده میلیون نفر در سال برسد. در این بین دانشجویی 25 ساله از دانشگاه ملبورن بنام خانم «شو لام» باور دارد که راه حل را یافته است. او توانست راهی را کشف کند که مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها در باکتری ها را از بین ببرد و اینکار را بدون استفاده از آنتی بیوتیک ها انجام داده است. وی با موفقیت کامل یک مشکل بزرگ در تست های آزمایشگاهی را با استفاده از یک «پلیمرِ ستاره ای شکل» که باعث شکاف در سلولها می شود، برطرف کرده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

گرافن سه بعدی با کاربردهای زیستی

تصور کنید که ایمپلنتهای استخوانی آینده از ذرات ریزی از گرافن که با هم جوش خورده اند و به ماده ای جامد تبدیل شده اند، ساخته شوند! این مهم بر اساس مطالعه ای که توسط دانشمندان دانشگاه رایس انجام گرفته امکانپذیر است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

خطر رژیمهای غذایی ناسالم در طول بارداری بر جنین

تحقیق جدیدی که مسئولیت آنرا دانشمندان کینگ کالج لندن و دانشگاه بریستول برعهده داشتند مشخص کرد که رژیمهای پرچرب و پرقند در طول بارداری با بروز علائم اختلال کم توجهی (ADHD) در کودکان مرتبط است. این مطالعه در ژورنال Child Psychology and Psychiatry منتشر گردیده و اولین مطالعه در نوع خود است که بیان می کند مشکلات رفتاری کودک و همچنین اختلال کم توجهی و بیش فعالی بخاطر تاثیر مستقیم رژیم غذایی ناسالم مادر مخصوصاً در زمان بارداری است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

ساخت رگهای خونی جدید با یک ژل تزریقی

محققان موفق شدند طی یک درمانِ آزمایشی در موشهای مبتلا به دیابت، رگهای جدیدی را تولید کنند. این درمان در نهایت می تواند به افرادی که به بیماریهای عروقی مبتلا هستند، امیدهای تازه ای بدهد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

صبحانه، نهار وشام در یک بطری!

سویلنت 2 هم صبحانه است، هم نهار و هم شام، آنهم بصورت یک نوشیدنی. «سویلنت کافی اِست» برای تامین کافئین و داشتن طعم شکلات، در خودش کمی قهوه دارد. 20 درصد از آنرا ماکروناترینت تشکیل شده تا مواد مغذی روزانه شما را تامین کند. همچنین با اضافه کردن روغنهای موجود در برگه هلو، عصاره های سویا و آمینو اسیدهای موجود در چای سبز در نهایت معجونی برای صبحانه شما آماده می کند که با انرژی فوق العاده صبح خود را آغاز کنید.

مطالعه متن کامل
اینتل و دل با کمک هم نازک ترین تبلت جهان را می سازند

اینتل و دل با کمک هم نازک ترین تبلت جهان را می سازند

درست است که شرکت Dellدر بازار تبلت های آندرویدی بازیگر آنچنان فعالی نیست، اما سری های تازه اعلام شده Dell Venue 8 7000 این شرکت چند ویژگی دارند که باعث حسادت سایر تولیدکنندگان تبلت می شود. تبلت Venue 8 7000 دِل در حال حاضر نازک ترین تبلت موجود در جهان با ضخامت6 میلی متر است ، و مجهز به پردازنده Intel Atom بسیار قدرتمندی شده است . البته، طراحی آن مقداری غیرعادی است.

مطالعه متن کامل
صفحه کلید EziSmart، استفاده از گوشی هوشمند را برای سالمندان ساده تر می کند

صفحه کلید EziSmart، استفاده از گوشی هوشمند را برای سالمندان ساده تر می کند

استفاده از گوشی های هوشمند به دلیل پیچیدگی و یا صفحه کلید لمسی نازک برای سالمندان دشوار به نظر می آیند. با اینکه گوشی های ساده با صفحه کلید بزرگتر نیز موجود هستند اما شاید بعضی ها (سالمندان) مایل به داشتن حق انتخابِ بیشتری باشند. اینجاست که EziSmart، کارآیی دارد. EziSmart، صفحه کلیدی متحرک می باشد که بر روی اکثر گوشی های اندرویدی نصب می شود و هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ ادراکی استفاده از گوشی های هوشمند را راحت تر می کند.

مطالعه متن کامل
اندروید 5.0.1 برای Samsung Galaxy Note 4 عرضه شد

اندروید 5.0.1 برای Samsung Galaxy Note 4 عرضه شد

از اواخر روز دوشنبه گوشی هوشمند Galaxy Note 4 شروع به دریافت بروزرسانی اندروید 5.0.1 نمود. حجم این بروزرسانی 1.1 گیگابایت بوده و شامل انیمیشن طراحی مواد، سایه‌ها و ظواهر است. همچنین این بروزرسانی شامل کامپایلر 64 بیتی ART هم می شود که به اجرای سریع‌تر برنامه‌ها کمک خواهد کرد، پروژه Volta برای بهبود طول عمر باتری و اعلان‌های صفحه قفل است.

مطالعه متن کامل
دانشمند ارشد ناسا پیش‌بینی کرد تا سال ۲۰۲۵ نشانه‌هایی از حیات در کهکشان پیدا خواهد شد.

دانشمند ارشد ناسا پیش‌بینی کرد تا سال ۲۰۲۵ نشانه‌هایی از حیات در کهکشان پیدا خواهد شد.

دانشمندان عالی‌رتبه ناسا معتقدند بشریت در آستانه کشف حیات در کهکشان قرار دارد. Ellen Stofan، داشمند ارشد ناسا در جریان میزگردی که بر تلاش‌های آژانس‌های فضایی در راستای پیدا کردن جهان‌های قابل سکونت متمرکز است، گفت: «به اعتقاد من نشانه‌های قدرتمندی از وجود زندگی در فضا و خارج از زمین در یک دهه پیدا خواهیم کرد و در طول ۲۰ تا ۳۰ سال آینده به شواهد قطعی دست می‌یابیم. ما می‌دانیم باید کجا را بگردیم. می‌دانیم چگونه این کار را انجام دهیم. در اغلب موارد ما فناوری لازم را در اختیار داریم و در مسیر اجرای آن هستیم. بنابراین فکر می‌کنم ما قطعاً در مسیر صحیح قرار داریم.»

مطالعه متن کامل
تحقق تولید واکسنِ خوراکی هپاتیت B

تحقق تولید واکسنِ خوراکی هپاتیت B

پژوهشگران گزارشی مبنی بر پیشرفت در زمینه تکمیل روش جدید و بنیانی در تولید واکسن با استفاده از ذرت اصلاح شده از نظر ژنتیکی ارائه دادند. این پژوهش ممکن است منجر به تولید واکسن خوراکی هپاتیت B شود که نیازی به سردسازی ندارد تولید هر دوز آن کمتر از 1 دلار هزینه برمی‌دارد.

مطالعه متن کامل