کوی دانش - kooy

نتایج تحقیقات جدید: ماموت ها توسط افزایش گرمای کره زمین منقرض شده اند!

نتایج تحقیقات جدید: ماموت ها توسط افزایش گرمای کره زمین منقرض شده اند!
04 مرداد
11:15 1394
تحقیقات جدید نشان می دهند که گرمایش ناگهانی زمین در دوره ما قبل تاریخ نقش مهمی در انقراضِ گروهیِ حیوانات عظیم الجثه (یا بزرگ زیاگان) داشته است که این گرمایش به نوعی مشابه گرمایش جهانی حالِ حاضر است که از فعالیت های بشری ناشی می شود.

تیمی بین المللی از محققینِ دانشگاه های «آدلاید» و «نیو ساوت ولز» (استرالیا) با استفاده از روش های پیشرفته تجزیه و تحلیل DNA حیوانات باستانی، تاریخ گذاری رادیو کربن و سوابق زمین شناسی نشان دادند که رویدادهای کوتاه و سریع افزایش ناگهانی دمای زمین که به عنوان دوره های اقلیمی گرم شناخته می شوند در حسن آخرین عصر یخبندان یا دوره چهارم زمین شناسی (12 الی 60 هزار سال قبل) و همزمان با وقایع انقراض گروهی و پیش از حضور بشر بر روی کره زمین به وقوع پیوسته اند.
بر اساس نتایج این تحقیقات که در نشریه Science چاپ شده است، محققین معتقدند که دوره های یخبندان شدید مانند آخرین عصر یخبندان، عامل این انقراض ها نبودند. 
پروفسور «آلن کوپر»، از دانشگاه آدلاید و مدیر مرکز DNA باستانی در استرالیا می گوید: «این گرمای ناگهانی تأثیر عمیقی بر اقلیم گذاشته و باعث تغییرات قابل توجهی در الگوهای میزان بارندگی و پوشش گیاهی جهان در آن زمان شده است»
«حتی پیش از حضور بشر، شاهد انقراض گروهیِ حیوانات بوده ایم. با افزودن فشارهای رو به افزایش بشر امروزی و متلاشی شدن محیط زیست با تغییرات سریع ناشی از گرمای جهانی، نگرانی هایمان در مورد آینده محیط زیست جدی تر می شود»
ده سال پیش، محققین با بررسی مطالعات DNA باستانی، الگویی را شناسایی کردند که انقراض سریع گونه های عظیم الجثه را نشان می دهد. در ابتدا محققین تصور می کردند که این انقراض به  دوره های سرد و خشک مربوط باشد.
با وجود این، هر چه DNA بیشتری از مجموعه ی فسیل های نگهداری شده در موزه ها به دست آمد و با پیشرفت روش تاریخ گذاری کربن و سوابق دمایی که وضوح بهتری از گذر زمان را نشان می داد، نتایجی خلاف یافته های پیشین به دست آمد که محققین را غافلگیر نمود. بیش از پیش روشن شد که گرمایش سریع کره زمین و نه دوره سرد و خشک در آخرین عصر یخبندان باعث انقراض گونه ها شده است.
به کمک این تحقیق می توان علت انقراض ناگهانی ماموت ها و تنبل های غول پیکر را که تقریباً 11 هزار سال قبل در انتهای آخرین عصر یخبندان منتقرض شدند بهتر درک نمود. 
پروفسور «کریس ترنی» نویسنده همکار این مقاله از دانشگاه «نیو ساوت ولز» می گوید: «این مهم است که واقف باشیم بشر همچنان نقش مهمی در انقراض اکثر حیوانات عظیم الجثه بازی می کند»
«گرمایش ناگهانی اقلیم باعث تغییرات انبوهی در محیط زیست شد که جرقه وقایع انقراض را زد، اما ظهور بشر تیر خلاصی بر انقراض این حیوانات بود که از قبل زیر فشار این تغییرات قرار داشتند»
علاوه بر این یافته ها، با استفاده از روش های جدید آماری به منظور واکاوی مجموعه داده ها (به سرپرستی پرفسور «کوری برَدشاو» از دیگر نویسندگان این مقاله از دانشگاه آدلاید) و واکاوی خود این داده های جدید، یک سابقه دقیق و فوق العاده از تغییر اقلیمی و حرکت گونه های عظیم الجثه در طول دوره چهارم زمین به دست آمد.
مجموعه داده های جدید، برای محققین آینده درک بهتری از این دوره مهم فراهم می کنند، چیزی که تا پیش از این هرگز ممکن نبود.

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

قاسم کیاحیرتی

قاسم کیاحیرتی

  1. یاور مشیرفر
    یاور مشیرفر 11 مرداد, 13:30

    پیش از این تصور عموم ما بر این بوده است که ماموت ها نوعا توسط انسان های نئاندرتال منقرض شده اند. اگر تغییرات اقلیمی و چرخه های آب و هوایی 60 هزارساله عامل انقراض این گونه ها بوده باشد، میتواند شواهد محکمی از تأثیر چرخه های Dansgaard-Oeschger و چرخه های اقلیمی Milankovitch برای بررسی و فرضیه سازی انقراض های بزرگی نظیر کرتاسه - پالئوسن (انقراض دایناسورها در 60 میلیون سال پیش) و هم چنین انقراض 98 درصد همه گونه های زنده در مرز پرمین - تریاس (حدود 210 میلیون سال پیش) فراهم آورد. به این ترتیب یک گام دیگر به رد فرضیه هایی نظیر «آلوارز» (برخورد شخانه ها با زمین، مهم ترین عامل انقراض دایناسورها) نزدیک تر و نزدیک تر شده و در می یابیم که عوامل انقراض های توده ای و جمعی زمین تنها متصل به یک عامل نیست، بلکه مجموعه ای از عوامل و در واقع سیستمی متشکل از عوامل منقرض ساز که بر شدت همدیگر تأثیر داشته اند، عموما عامل انقراض های بزرگ هستند.

تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
 دفترمرکزی آمستردام شرکتِ دلُویته (Deloitte) پایدارترین ساختمان اداری جهان شناخته شد

دفترمرکزی آمستردام شرکتِ دلُویته (Deloitte) پایدارترین ساختمان اداری جهان شناخته شد

ساختمان اِج (Edge) واقع در آمستردام هلند موفق به دریافت بالاترین درجه بندی BREEAM شد که تاکنون به ساختمانی اداری درجهان تعلق گرفته است. دفاتر مرکزی شرکت دلویته در آمستردام هلند توسط BREEAM به عنوان پایدارترین ساختمان دفتری جهان معرفی شد. ساختمان ِ اِج مفتخر به دریافت درجه بندی "ممتاز" 98.36 درصد شد که تاکنون از سوی BREEAMبه ساختمانی تعلق گرفته است. به این ترتیب این ساختمان آمستردامی موفق به ربودن عنوان یادشده از دارنده سابقش یعنی One Embankment Place در لندن شد.

مطالعه متن کامل
معرفی فناوری های سبز: شارژ سریع اتوبوس های برقی، قطار سبز، بلندترین باغ جهان و ...

معرفی فناوری های سبز: شارژ سریع اتوبوس های برقی، قطار سبز، بلندترین باغ جهان و ...

هر هفته، کارشناسان Inhabitat، جالب ترین پیشرفت های سبز و اخبار فناوریهای پاک را برای ما پوشش می‌دهند. اگر می خواهید با این تکنولوژی ها آشنا شوید با کوی همراه شوید

مطالعه متن کامل
با Plan V موبایل خود را با یک باتری 9 ولتی شارژ کنید.

با Plan V موبایل خود را با یک باتری 9 ولتی شارژ کنید.

هرچند این روزها گوشی‌های هوشمند با قدرت هرچه تمام‌تر در زندگی روزمره افراد جولان می‌دهند، هنوز نتوانسته‌اند از شر یکی از آزاردهنده‌ترین ویژگی‌های خود خلاص شوند. بله، تمام شدن شارژ باتری گوشی دقیقا هنگامی که بیشترین نیاز را به آن دارید. اما Plan V که هم اکنون تحت حمایت کمپین Kickstarter است، شما را در چنین شرایطی نجات خواهد داد. قطعه‌ای شبیه به یک جاسوئیچی کوچک که گوشی شما را با یک باتری 9 ولتی شارژ می‌کند.

مطالعه متن کامل
 سیب زمینی Ranger Russet ، محصول جدید از مهندسی ژنتیک

سیب زمینی Ranger Russet ، محصول جدید از مهندسی ژنتیک

دانشمندان نباتات قادرند تا محصولات کشاورزی را در یک چشم به هم زدن اصلاح کنند، آنهم به شیوه هایی که اگر به کشاورزی سنتی باشد سال ها به طول خواهد کشید. برای تغذیه جمعیت رو به فزونی جهان لازم است تا تولید غذا افزایش پیدا کند.

مطالعه متن کامل
شادی در برخی موارد به قلب شما آسیب رساند!

شادی در برخی موارد به قلب شما آسیب رساند!

تحقیق قبلی به این نتیجه رسید که احساساتی نظیر غم و ناراحتی، عصبانیت و ترس می تواند باعث درد در ناحیه قفسه سینه و تنگی نفس، حمله قبلی، نارسایی قلبی و حتی مرگ شود. این شرایط به ندرت پیش می آید که کارشناسان از آن به عنوان سندرم استرس یا سندرم شکستِ عاطفی قلب نام می برند. این سندرم (takotsubo syndrome) در اثر حادثه روی می دهد، به طور موقتی ماهیچه های قلب را تضعیف کرده باعث می شود حفره سمت چپ قلب نتواند در انتهای حفره، جریان خون را به خوبی پمپاژ کند.

مطالعه متن کامل