کوی دانش - kooy

امواج گرانش انیشتین ممکن است با روشی جدید شناسایی شوند

امواج گرانش انیشتین ممکن است با روشی جدید شناسایی شوند
06 آبان
17:54 1393
امواج گرانشی، امواجی نامرئی در تار و پود فضا و زمان هستند، محققان می گویند که این امواج ممکن است با بررسی و مشاهده درخشش ستارگان شناسایی شوند.

این امواج رمزآلود اولین بار توسط آلبرت انیشتین به عنوان قسمتی از نظریه نسبیت عام ارائه داده شد. اندازه امواج به جرم اجسامی که آن ها را می سازد، بستگی دارد.

باری مک کرنان، اختر فیزیکدان و نویسنده این پژوهش در موزه تاریخ طبیعی آمریکا در نیویورک گفته است: امواج گرانشی توسط اجرام شتاب دار گسیل می شوند. امواج بسیار بزرگ توسط اجرام بسیار بزرگی مانند مجموعه ای شامل سیاهچاله ها که با یکدیگر ادغام شده اند، گسیل می شوند.

اگرچه محققان به تلاش خود برای شناسایی آن ها با استفاده از آزمایش هایی شامل لیزرها بر روی زمین و در فضا ادامه می دهند لیکن دانشمندان هنوز مشاهدات مستقیمی از امواج گرانشی نداشته اند. این امواج تعامل بسیار ضعیفی با ماده دارند که تا حدودی این موضوع را روشن می کند که  چرا دیدن این امواج در فضا-زمان دشوار است.

هم اکنون، مک کرنان و همکارانش پیشنهاد داده اند که امواج گرانشی می توانند بر خلاف آنچه قبلا تصور می شد، با تاثیر بالقوه روی درخشش ستارگان، بیش از یک اثر روی ماده داشته باشند.  

مک کرنان می گوید: مشخص است که نزدیک به 100 سال بعد از این که انیشتین نظریه نسبیت عام خود را پیشنهاد داده است، همچنان این نظریه می تواند شگفتی های جالبی را به وجود آورد. تفکر ستاره شناسی این دیدگاه را برای ما به ارمغان آورده که ارتباط و تعامل  بین ماده و امواج گرانشی بسیار ضعیف و در واقع قابل صرف نظر است، و معلوم می شود که این دیدگاه درست نیست.

پیشنهاد محققان این چنین است: ستارگانی می توانند مقدار زیادی انرژی از امواج جذب کنند که در همان فرکانسی ارتعاش داشته باشند که امواج گرانشی با آن فرکانس از میان آن ها عبور می کنند.

مک کرنان گفت: شما می توانید امواج گرانشی را مانند امواج صوتی که از یک پیانو می آید و ستارگان را مانند یک رشته ویولن مرتعش که در نزدیکی پیانو قرار داده شده، در نظر بگیرید. اگر فرکانس امواج صوتی با فرکانس رشته ویولن منطبق شود، رشته می تواند به دلیل امواج صوتی دچار پدیده رزونانس شود. اگر به صورت مشابه، یک ستاره با مقدار زیادی انرژی که از امواج گرانشی می آید، شارژ شود، در این صورت به گفته مک کرنان: ستاره درخشان تر از حالت معمول به نظر خواهد رسید.

یک چالش تعیین این است که آیا درخشش هر ستاره ای که ستاره شناسان شناسایی کرده اند، ناشی از امواج گرانشی است یا عوامل دیگر. محققان پیشنهاد کرده اند که کلید تشخیص آثار امواج گرانشی شامل مشاهده و بررسی یک گروه بزرگ از ستارگان است.

مک کرنان گفت: زمانیکه تعدادی از ستارگان نزدیک مجموعه ای از سیاهچاله های ادغام شده قرار دارند و در معرض امواج گرانشی هستند، ما فکر می کنیم که در ابتدا ستاره های سنگین تر روشن می شوند، او افزود: این موضوع مانند بازی با کلیدهای روی یک پیانو است و با گام های کوچک آغاز می شود. وقتی که سیاهچاله ها به یکدیگر نزدیکتر می شوند، فرکانس امواج گرانشی ای که آن ها تولید می کنند، افزایش خواهد یافت، وی افزود: و ما انتظار داریم که درخشش ستاره های کوچکتر را ببینیم. اگر ما جمعیتی از ستارگان را ببینیم که در مجموع ستارگان کوچکتر بعد از ستارگان بزرگتر شروع به درخشش می کنند، این ممکن است نشانه ای از امواج گرانشی باشد.

این پژوهش همچنین روشی متفاوت برای شناسایی غیرمستقیم امواج گرانشی پیشنهاد می دهد. اگر دانشمندان روی توسعه آشکارسازهای امواج گرانشی روی زمین یا در فضا کار کنند، هنگامی که یک ستاره از مقابل منابع قوی امواج گرانشی مانند سیاه چاله های در حال ادغام عبور می کند، آشکارساز ممکن است کاهشی در شدت آن امواج ببیند. این موضوع در صورتی روی خواهد داد که ستاره مورد بررسی در حال ارتعاش با فرکانس درست باشد

مک کرنان در اظهار نظری گفت: شما معمولا فکر می کنید که ستارگان توسط یک چیزی در معرض کسوف واقع شده اند و نه به روش دیگری.

مک کرنان و همکارانش ساویک فورد، بنس کوکسیس و زولتان هایمان یافته های خود را در روز 22 سپتامبر در مجله یادداشت های ماهانه انجمن ستاره شناسان سلطنتی   "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters"   تشریح کرده اند.

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

رضا جعفری

رضا جعفری

کارشناسی ارشد تبدیل انرژی

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
با Up3، ابزارپوشیدنی جدید جاوبون آشنا شوید

با Up3، ابزارپوشیدنی جدید جاوبون آشنا شوید

عادت داریم در مورد ابزارهای پوشیدنی با نوعی حس قاطعیت صحبت کنیم. این ابزارها عرضه خواهند شد و تغییرات بزرگی را ایجاد می کنند. اما در این میان، اصلا نمی دانیم که بالاخره قرار است این ابزارها چگونه باشند. آیا قابلیت های مربوط به سلامتی دارند؟ مطمئنا. پرداخت های مالی را می شود با آنها انجام داد؟ شاید. اعلان ها را نمایش می دهند؟ بله، آنهم چه جور. اگر از جایگاه مساعدی که امروز دراختیار داریم بنگریم، هنوز پیش بینی نمی توان کرد که این ابزارهای همه جا حاضرچگونه باشند. Up3 محصول شرکت جاوبون (Jawbone) پاسخ قطعی به این سوال نمی دهد. اما تا حدودی قوت قلب می دهد که باعث شود بدانیم حس حتمیت مان در مورد ابزارهای پوشیدنی آنچنان هم بی راه نبوده است. طراحی جسورانه دستبندهای Up3 هم از نظر قطعات داخلی و هم از نظر پوششی که این دستنبدها در آن پیچیده شده اند، پیشرفت مهمی در دسته بندی ابزارهای پوشیدنی به حساب می آید.

مطالعه متن کامل
ساخت شبکه های حمل و نقل با الهام از مورچه ها

ساخت شبکه های حمل و نقل با الهام از مورچه ها

محققان دپارتمان ریاضیات دانشگاه اوپسالا با استفاده از مدلسازی ریاضی و داده های میدانی، قواعد بنیادینی را که مورچه ها با استفاده از آنها شبکه های حمل و نقل کم هزینه و کارآمد و درعین حال قدرتمندی را برای خود می سازند دریافتند. مطالعه ای در همین رابطه در ژورنالInterface جامعه سلطنتی به چاپ رسیده است.

مطالعه متن کامل
کمپل آرشیتکچر و اضافه سازی نورگیر بیضی شکل به خانه C3 در سیدنی استرالیا

کمپل آرشیتکچر و اضافه سازی نورگیر بیضی شکل به خانه C3 در سیدنی استرالیا

"خانه مدرن با جزئیات ظریف و تقسیم بندی جالب که درصدد تقلید از سبک خانه های قدیمی نیست و درعین حال به خوبی در خیابانی با خانه های تاریخی در اطرافش جا خوش کرده است" خانه C3 که آنرا به نام "جعبه نور مسکونی" می شناسند توسط شرکت محلی کمپل آرشیتکچر طراحی شده است و طراحانش خانه حومه ای سنتی یادشده در سیدنی را بدل به خانه مسکونی معاصر و جاداری نموده اند.

مطالعه متن کامل
ماسیمو ایوسا گینی، ویلای دوستدار محیط زیست را در سالنتو تکمیل کرد

ماسیمو ایوسا گینی، ویلای دوستدار محیط زیست را در سالنتو تکمیل کرد

سالنتو منطقه ای ییلاقی در میان طبیعت، درختان سالمند زیتون و کاج های دریایی است. چشم اندازی پنهانی و جالب که تنها چند کیلومتر از دریا فاصله دارد، بدل به خانه ویلایی جدیدی شده که طراحی آن به عهده معماری ایتالیایی به نام ماسیمو یوسا گینی قرار داشته است. ویلا در میان زمین های اطراف ادغام شده است، برای ساخت آن از مصالح و تکنیک هایی استفاده شده که برای هنرمندان صنعتی و سازندگان محلی آشناست. مزرعه یادشده روی پلات تک طبقه ای که حدودا یک هکتار است ساخته شده و در ساخت آن عناصر بیرونی و درونی محل زندگی هم ترکیب شده اند.

مطالعه متن کامل
پیاده روی دسته جمعی، خطر "شرایط تهدیدکننده زندگی" را کاهش می دهد

پیاده روی دسته جمعی، خطر "شرایط تهدیدکننده زندگی" را کاهش می دهد

بر اساس تحقیقات، خطر سکته مغزی، بیماری عروق کرونر قلب، افسردگی و دیگر شرایط تهدید کننده حیات را می توان با راه رفتن در فضای باز به طور منظم و در قالب گروه های پیاده روی کاهش داد. یافته ها نشان می دهد افرادی که به طور منظم در قالب گروه راه می روند، فشار خون پایین تر، ضربان قلب طبیعی و کلسترول تمامِ کمتری دارند.

مطالعه متن کامل