کوی دانش - kooy

سال 2014، گرم ترین سال ثبت شده سیاره زمین بوده است.

سال 2014، گرم ترین سال ثبت شده سیاره زمین بوده است.
29 تیر
23:15 1394
سال 2014، مهم ترین نشانگرهای تغییرات اقلیمی زمین روند گرمایشی این سیاره را با نشانه های متعددی نظیر افزایش دمایی زمین و اقیانوس، صعود سطح آب دریا و افزایش گازهای گلخانه ای ثبت کردند. در واقع این افزایش، در طول تاریخ سیاره، یک رکورد به شمار می رود. یافته های کلیدی و داده های مهم این رکورد، در قالب گزارش های اقلیمی و به صورت آنلاین از جامعه هواشناسان آمریکایی (AMS) قابل دسترسی است.

تصویر فوق: تصاویر داده های اقلیمی در قالب گزارش ها و تصاویر سال 2014.

یکی از مهم ترین این گزارش ها که توسط مرکز ملی علوم اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) و مراکز ملی اطلاعات محیط زیست و با کار دسته جمعی 413 دانشمند از 58 کشور جهان تهیه شده است، داده های روزآمد مهمی از جزئیات نشانگرهای اقلیمی، رویدادهای آب و هوایی قابل توجه و داده های مهم دیگری از ایستگاه های پایش محیطی و ابزارهای جمع آوری داده مستقر در زمین، آب، یخ و فضا فراهم می آورد.

Thomas R. Karl مسئول بخش L.H.D مرکز ملی اطلاعات محیطی NOAA می گوید: "در این گزارش داده هایی که از نقاط مختلف جهان، ازصدها دانشمند به دست آمده است، کنار هم قرار داده ایم تا تصویر کاملی از اتفاقی که در 2014 افتاده است، داشته باشیم. تنوع داده ها، نشان میدهد اقلیم زمین، چگونه نه تنها از نظر دمایی که از عمیق اقیانوس ها تا جو خارجی زمین، دستخوش تغییر بوده است."

نشانگرهای اقلیمی این گزارش، الگوها، تغییرات و روندهای سیستم اقلیمی جهانی سیاره را نشان می دهند. برخی از این الگوها شامل انواع گازهای گلخانه ای، دماهای مختلف از جو، اقیانوس و زمین، داده های پوشش ابری، سطح دریاها، شوری اقیانوس ها، گسترش یخ دریایی و پوشش برفی اند. همه این نشانگرها، برآیند هزاران داده اندازه گیری شده از مکان های مختلف زمین و منابع داده ای گاها مستقل اند.

Keith Seittler مدیر اجرایی AMS اضافه کرد: "این گزارش بیست و پنجم همانند گزارش بیستم از اهمیت خاصی برخوردار است. سال های سال است که شاهد ارزش پایش دقیق و مستمر اقلیم زمین هستیم که این پایش دقیق به ما امکان مستندسازی تغییرات واقعی سیستم اقلیمی زمین را داده است."

مهم ترین موارد این گزارش عبارتند از:

  • گازهای گلخانه ای، هم چنان در حال صعود

عمده غلظت گازهای گلخانه ای که شامل دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن است، طی سال 2014 روند افزایشی خود را حفظ کرده و به میزان حداکثر ثبت شده خود رسیده است. غلظت دی اکسید کربن جوی با 1.9 p.p.m (قسمت در میلیون) افزایش، به میزان متوسط جهانی 397.2 p.p.m رسیده است. (در مقایسه با 25 سال پیش و گزارش آن زمان که میزان این گاز 354  p.p.m بوده است)

  •  داده های دمایی ثبت شده نزدیک سطح زمین

داده های جهانی مستقل از هم دیگر نشان میدهند سال 2014 گرم ترین سال ثبت شده زمین بوده است. این گرما عمدتا در خشکی های زمین محسوس بوده است. قاره اروپا گرم ترین سال خود را تجربه کرد. (داده های ثبت شده بیش از 20 کشور اروپایی نسبت به سال های گذشته) قاره آفریقا در بیشتر قسمت هایش، دمایی بالاتر از حد متوسط اش داشت و استرالیا سومین سال گرم را تجربه کرد. مکزیک گرم ترین سالش را پشت سر گذاشت، در حالی که آرژانتین و اوروگوئه، هر کدام دومین سال گرم خودشان را پشت سر می گذاشتند. آمریکای شمال شرقی شاید تنها جایی بود که دمایی زیر حد متوسط سالیانه اش داشت.

  • اقیانوس استوایی آرام به سوی ال نینیو - شرایط نوسانی اقیانوس جنوبی

جریان دریایی ال نینیو یا نوسان جنوبی در این سال در حالت خنثی قرار داشت، البته در آغاز سال در بخش سرد این جریان حالت خنثی وجود داشت که به سمت پایان سال، بخش گرم این جریان خنثی تر شد. این الگو باعث برخی نتایج منطقه ای اقلیمی خاص شد.

  • میزان زیاد دمای سطح اقیانوسی

دمای متوسط جهانی سطح آب های دریایی، امسال بیشترین میزان ثبت شده را نشان داد. گرما به خصوص در مناطقی نظیر اقیانوس آرام شمالی که در آن دما در بخش هایی با مرز نوسان های دهه ای اقیانوسی کنترل می شود، قابل توجه بود. بخشی که در آن الگوی جریان چرخه ای اقلیم – جو – اقیانوس در مرکز اقیانوس رخ داد.

  • گرمای اقیانوسی جهانی بالاتر از میزان ثبت شده

محتوی گرمایی اقیانوس بالایی، در این سال رکورد بیشترین مقدار را از آن خود کرد. این میزان گرما نشانگر تجمع انرژی گرمایشی در لایه بالایی اقیانوس است. اقیانوس ها بیشتر از 90 درصد گرمای اضافی زمین ناشی از اثر گلخانه ای را به خود جذب می کنند.

  • سطح آب جهانی، در بالاترین میزان خود

سطح متوسط آب جهانی در این سال به بالاترین میزان ثبت شده خودش رسید. این میزان صعود با روند صعود عادی دو دهه گذشته که 3.2 ± 0.4 میلی متر در سال است، همگام است.

  • قطب شمال هم چنان در حال گرم شدن؛ میزان افزایش یخ به آب، هم چنان کم

قطب شمال چهارمین سال گرم خود را (از زمان ثبت داده ها) تجربه کرد. ذوب یخ های قطبی، 20 تا 30 روز پیش از متوسط دمایی 1998-2010 آغاز شده بود. در شیب شمالی آلاسکا، دماهای بالای ثبت شده در عمق بیست متری و در زمان مشاهده چهار یا پنج پرموفراست [1] اندازه گیری شده بودند. مقدار کمینه گسترش یخی در قطب شمال در 17 سپتامبر (26 شهریور) 1.94 میلیون مایل مربع (5.02 میلیون کیلومتر مربع) بود که این میزان از سال 1979 ششمین بار میزان کمینه بوده است. هشت بار دیگر کمترین میزان گسترش یخ دریایی در هشت سال اخیر رخ داده است.

  • قطب جنوب، الگوهای متنوع دمای بالا؛ میزان یخ دریایی زیاد

الگوهای دمایی قطب جنوب، الگوهای فصلی قوی و منطقه ای گرم تر و سردتر از معمول نشان میدهند که در نتیجه شرایط غیر متعادل یک ساله برای کل این قاره به وجود آمده است.

میزان یخ دریایی بیشینه این قاره، در 20 سپتامبر (29 شهریور) به بالاترین میزان خود یعنی 7.78 میلیون مایل مربع (20.15 میلیون کیلومتر مربع) رسید. این به معنای حدود 220000 مایل مربع (569.79 کیلومتر مربع) بیشتر از میزان قبلی (2013) یعنی 7.56 میلیون مایل مربع (19.58 میلیون کیلومتر مربع) است. این سومین سال پیایی است که میزان یخ دریایی این قاره در حالت بیشینه خودش است.

  • سیستم کم فشار گرمسیری بالاتر از مجموع نرمال

به طور کلی 91 سیستم کم فشار گرمسیری در سال 2014 ثبت شده اند که بیش از 82 سیستم طوفان زای 1981 تا 2010 است. 22 طوفان معروف در اقیانوس آرام شرقی و مرکزی رخ داده اند که بیشتر آن ها پس از 1992 بوده اند. در 2014، همانند سال 2013، اقیانوس اطلس شمالی، فصل ساکتی را نسبت به دو دهه قبل و در مقایسه با تعداد طوفان هایش پشت سر گذاشت.

گزارش اقلیمی 2014، که ویرایش بیست و پنجم آن در سری های Peer review به صورت سالانه منتشر می شود، اهمیت خاصی برای بولتن انجمن هواشناسی آمریکا دارد. این مجله به صورت آنلاین و به سادگی قابل دسترسی است.


[1] Permafrost یا cryotic soil در زمین شناسی در مفهوم لایه ای از خاک است که در معرض دمای انجماد آب یا دمای کمتر از آن به مدت یک یا دو سال باقی مانده باشد، پرموفراست معمولا در عرض های جغرافیایی بالا و نزدیک قطب یافت می شود، ولی نوعی پرموفراست به نام آلپاین وجود دارد که در ارتفاعات بسیار زیاد عرض های پایین تر هم یافت می شود. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
ولوو XC90 T6 مدل 2016 با 11.3لیتر در 100کیلومتر (جاده)

ولوو XC90 T6 مدل 2016 با 11.3لیتر در 100کیلومتر (جاده)

ولوو XC90 T6 مدل 2016 فقط با موتورهای معروف به کم مصرف (چهار سیلندر) عرضه خواهد شد و آمارهای مصرف سوخت XC90 T6 جدید مدل 2016 که قرار است امسال در نمایشگاهها ظاهر شود، توسط EPA (آژانس حفاظت محیط زیست) منتشر شد.

مطالعه متن کامل
خوابیدن به پهلو خطر ابتلا به بیماری های عصبی را از بین می برد

خوابیدن به پهلو خطر ابتلا به بیماری های عصبی را از بین می برد

تحقیقات جدید نشان می دهند که خوابیدن به پهلو خطر ابتلا به بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون را از بین می برد. خوابیدن به پهلو در مقایسه با خوابیدن به شکم و به پشت، سبب می شود مغز بتواند بصورت موثرتر زباله های شیمیایی مولد بیماری های عصبی را دفع کند.

مطالعه متن کامل
آزمایش درمان ژنی جدید برای نابینایی ناشی از بیماری میتوکندریال

آزمایش درمان ژنی جدید برای نابینایی ناشی از بیماری میتوکندریال

محققان با کسب حمایت مالی از موسسه های سلامت ملی موفق به توسعه مدل موشی بدیعی برای اختلال بینایی نوروپاتی نوری ارثی لِبِر یا LHON شده و دریافتند که می توان از درمان ژنی برای ارتقای عملکرد بصری در موش ها بهره گیری نمود. LHON یکی از بیماری های رایجی است که به خاطر جهش های ژنتیکی رخ داده و به کارخانه های ریز انرژی یا میتوکندریا که توان سلولها را تامین می کنند آسیب وارد می سازد.

مطالعه متن کامل
ساز و کار اصلی پیری مشخص شده و حتی امکان دارد این ساز و کار برگشت پذیر است.

ساز و کار اصلی پیری مشخص شده و حتی امکان دارد این ساز و کار برگشت پذیر است.

دانشمندان مؤسسه Salk و آکادمی علوم چین علت اصلی اختلال پیری زودرس سندرم وِرِنر (Werner Syndrome) را تشخیص داده و حتی یک راه احتمالی برای برگرداندن روند پیری یافته اند.

مطالعه متن کامل
ارتباطات آنلاین به مدیریت بهترِ بیماری صرع کمک می‌کند.

ارتباطات آنلاین به مدیریت بهترِ بیماری صرع کمک می‌کند.

طبق نتایج پژوهشی جدید، بخشی از جامعه‌ی آنلاین بودن به افراد مبتلا به صرع کمک می‌کند تا بیماری خود را بهتر مدیریت کنند.

مطالعه متن کامل