کوی دانش - kooy

سال 2014، گرم ترین سال ثبت شده سیاره زمین بوده است.

سال 2014، گرم ترین سال ثبت شده سیاره زمین بوده است.
29 تیر
23:15 1394
سال 2014، مهم ترین نشانگرهای تغییرات اقلیمی زمین روند گرمایشی این سیاره را با نشانه های متعددی نظیر افزایش دمایی زمین و اقیانوس، صعود سطح آب دریا و افزایش گازهای گلخانه ای ثبت کردند. در واقع این افزایش، در طول تاریخ سیاره، یک رکورد به شمار می رود. یافته های کلیدی و داده های مهم این رکورد، در قالب گزارش های اقلیمی و به صورت آنلاین از جامعه هواشناسان آمریکایی (AMS) قابل دسترسی است.

تصویر فوق: تصاویر داده های اقلیمی در قالب گزارش ها و تصاویر سال 2014.

یکی از مهم ترین این گزارش ها که توسط مرکز ملی علوم اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) و مراکز ملی اطلاعات محیط زیست و با کار دسته جمعی 413 دانشمند از 58 کشور جهان تهیه شده است، داده های روزآمد مهمی از جزئیات نشانگرهای اقلیمی، رویدادهای آب و هوایی قابل توجه و داده های مهم دیگری از ایستگاه های پایش محیطی و ابزارهای جمع آوری داده مستقر در زمین، آب، یخ و فضا فراهم می آورد.

Thomas R. Karl مسئول بخش L.H.D مرکز ملی اطلاعات محیطی NOAA می گوید: "در این گزارش داده هایی که از نقاط مختلف جهان، ازصدها دانشمند به دست آمده است، کنار هم قرار داده ایم تا تصویر کاملی از اتفاقی که در 2014 افتاده است، داشته باشیم. تنوع داده ها، نشان میدهد اقلیم زمین، چگونه نه تنها از نظر دمایی که از عمیق اقیانوس ها تا جو خارجی زمین، دستخوش تغییر بوده است."

نشانگرهای اقلیمی این گزارش، الگوها، تغییرات و روندهای سیستم اقلیمی جهانی سیاره را نشان می دهند. برخی از این الگوها شامل انواع گازهای گلخانه ای، دماهای مختلف از جو، اقیانوس و زمین، داده های پوشش ابری، سطح دریاها، شوری اقیانوس ها، گسترش یخ دریایی و پوشش برفی اند. همه این نشانگرها، برآیند هزاران داده اندازه گیری شده از مکان های مختلف زمین و منابع داده ای گاها مستقل اند.

Keith Seittler مدیر اجرایی AMS اضافه کرد: "این گزارش بیست و پنجم همانند گزارش بیستم از اهمیت خاصی برخوردار است. سال های سال است که شاهد ارزش پایش دقیق و مستمر اقلیم زمین هستیم که این پایش دقیق به ما امکان مستندسازی تغییرات واقعی سیستم اقلیمی زمین را داده است."

مهم ترین موارد این گزارش عبارتند از:

  • گازهای گلخانه ای، هم چنان در حال صعود

عمده غلظت گازهای گلخانه ای که شامل دی اکسید کربن، متان و اکسید نیتروژن است، طی سال 2014 روند افزایشی خود را حفظ کرده و به میزان حداکثر ثبت شده خود رسیده است. غلظت دی اکسید کربن جوی با 1.9 p.p.m (قسمت در میلیون) افزایش، به میزان متوسط جهانی 397.2 p.p.m رسیده است. (در مقایسه با 25 سال پیش و گزارش آن زمان که میزان این گاز 354  p.p.m بوده است)

  •  داده های دمایی ثبت شده نزدیک سطح زمین

داده های جهانی مستقل از هم دیگر نشان میدهند سال 2014 گرم ترین سال ثبت شده زمین بوده است. این گرما عمدتا در خشکی های زمین محسوس بوده است. قاره اروپا گرم ترین سال خود را تجربه کرد. (داده های ثبت شده بیش از 20 کشور اروپایی نسبت به سال های گذشته) قاره آفریقا در بیشتر قسمت هایش، دمایی بالاتر از حد متوسط اش داشت و استرالیا سومین سال گرم را تجربه کرد. مکزیک گرم ترین سالش را پشت سر گذاشت، در حالی که آرژانتین و اوروگوئه، هر کدام دومین سال گرم خودشان را پشت سر می گذاشتند. آمریکای شمال شرقی شاید تنها جایی بود که دمایی زیر حد متوسط سالیانه اش داشت.

  • اقیانوس استوایی آرام به سوی ال نینیو - شرایط نوسانی اقیانوس جنوبی

جریان دریایی ال نینیو یا نوسان جنوبی در این سال در حالت خنثی قرار داشت، البته در آغاز سال در بخش سرد این جریان حالت خنثی وجود داشت که به سمت پایان سال، بخش گرم این جریان خنثی تر شد. این الگو باعث برخی نتایج منطقه ای اقلیمی خاص شد.

  • میزان زیاد دمای سطح اقیانوسی

دمای متوسط جهانی سطح آب های دریایی، امسال بیشترین میزان ثبت شده را نشان داد. گرما به خصوص در مناطقی نظیر اقیانوس آرام شمالی که در آن دما در بخش هایی با مرز نوسان های دهه ای اقیانوسی کنترل می شود، قابل توجه بود. بخشی که در آن الگوی جریان چرخه ای اقلیم – جو – اقیانوس در مرکز اقیانوس رخ داد.

  • گرمای اقیانوسی جهانی بالاتر از میزان ثبت شده

محتوی گرمایی اقیانوس بالایی، در این سال رکورد بیشترین مقدار را از آن خود کرد. این میزان گرما نشانگر تجمع انرژی گرمایشی در لایه بالایی اقیانوس است. اقیانوس ها بیشتر از 90 درصد گرمای اضافی زمین ناشی از اثر گلخانه ای را به خود جذب می کنند.

  • سطح آب جهانی، در بالاترین میزان خود

سطح متوسط آب جهانی در این سال به بالاترین میزان ثبت شده خودش رسید. این میزان صعود با روند صعود عادی دو دهه گذشته که 3.2 ± 0.4 میلی متر در سال است، همگام است.

  • قطب شمال هم چنان در حال گرم شدن؛ میزان افزایش یخ به آب، هم چنان کم

قطب شمال چهارمین سال گرم خود را (از زمان ثبت داده ها) تجربه کرد. ذوب یخ های قطبی، 20 تا 30 روز پیش از متوسط دمایی 1998-2010 آغاز شده بود. در شیب شمالی آلاسکا، دماهای بالای ثبت شده در عمق بیست متری و در زمان مشاهده چهار یا پنج پرموفراست [1] اندازه گیری شده بودند. مقدار کمینه گسترش یخی در قطب شمال در 17 سپتامبر (26 شهریور) 1.94 میلیون مایل مربع (5.02 میلیون کیلومتر مربع) بود که این میزان از سال 1979 ششمین بار میزان کمینه بوده است. هشت بار دیگر کمترین میزان گسترش یخ دریایی در هشت سال اخیر رخ داده است.

  • قطب جنوب، الگوهای متنوع دمای بالا؛ میزان یخ دریایی زیاد

الگوهای دمایی قطب جنوب، الگوهای فصلی قوی و منطقه ای گرم تر و سردتر از معمول نشان میدهند که در نتیجه شرایط غیر متعادل یک ساله برای کل این قاره به وجود آمده است.

میزان یخ دریایی بیشینه این قاره، در 20 سپتامبر (29 شهریور) به بالاترین میزان خود یعنی 7.78 میلیون مایل مربع (20.15 میلیون کیلومتر مربع) رسید. این به معنای حدود 220000 مایل مربع (569.79 کیلومتر مربع) بیشتر از میزان قبلی (2013) یعنی 7.56 میلیون مایل مربع (19.58 میلیون کیلومتر مربع) است. این سومین سال پیایی است که میزان یخ دریایی این قاره در حالت بیشینه خودش است.

  • سیستم کم فشار گرمسیری بالاتر از مجموع نرمال

به طور کلی 91 سیستم کم فشار گرمسیری در سال 2014 ثبت شده اند که بیش از 82 سیستم طوفان زای 1981 تا 2010 است. 22 طوفان معروف در اقیانوس آرام شرقی و مرکزی رخ داده اند که بیشتر آن ها پس از 1992 بوده اند. در 2014، همانند سال 2013، اقیانوس اطلس شمالی، فصل ساکتی را نسبت به دو دهه قبل و در مقایسه با تعداد طوفان هایش پشت سر گذاشت.

گزارش اقلیمی 2014، که ویرایش بیست و پنجم آن در سری های Peer review به صورت سالانه منتشر می شود، اهمیت خاصی برای بولتن انجمن هواشناسی آمریکا دارد. این مجله به صورت آنلاین و به سادگی قابل دسترسی است.


[1] Permafrost یا cryotic soil در زمین شناسی در مفهوم لایه ای از خاک است که در معرض دمای انجماد آب یا دمای کمتر از آن به مدت یک یا دو سال باقی مانده باشد، پرموفراست معمولا در عرض های جغرافیایی بالا و نزدیک قطب یافت می شود، ولی نوعی پرموفراست به نام آلپاین وجود دارد که در ارتفاعات بسیار زیاد عرض های پایین تر هم یافت می شود. 

 

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

یاور مشیرفر

یاور مشیرفر

Research Assistant on Paleoclimatology, Palaeoecology, Paleoceanography

http://www.pontocaspian.eu/program/project/project-a5

PRIDE "Drivers of Pontocaspian Biodiversity Rise and Demise" by Horizon 2020 EU

Brunel University of London

Contact: Yavar Moshirfar

Linkedin, Twitter, Google + and Skype

 

 

 

 

 

 

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

مغز انسان برای حس کردن جهان پیرامونی از محاسبات بهره می گیرد

شاید باور این موضوع برای افرادی که همیشه با ریاضیات مشکل داشتند سخت باشد که مغز انسان بدون اینکه خودِ فرد متوجه باشد بصورت دائمی مشغول انجام حجم گسترده ای از انواع محاسبات است و اتفاقاً اینکار را بسیار خوب هم انجام می دهد. شاهد این مدعا از دانشگاه پرینستون رسیده است. در یک مطالعه جدید محققان این دانشگاه نشان دادند که چگونه مغز ما انسانها، تمامی داده های بدست آمده از محیط اطراف را که توسط حواس مختلف جمع آوری شده است ترکیب می کند تا به یک ارزیابی نهایی از وضعیت برسد که به اخذ تصمیم ها و نوع رفتارهای ما منجر می شود. این موضوع به اینجا هم ختم نمی شود و اگر در طی این فرآیند داده های جدیدی وارد شوند، مغز انسان با انعطاف پذیری حیرت انگیزی آنها را در محاسبات خود وارد کرده و حتی نتیجه محاسبات را تغییر می دهد. برای بررسی بیشتر این موضوع با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

کاربرد گرافن به عنوان میکسر فرکانس

یک پروفسور، یک محقق فوق دکترا و یک دانشجوی ارشد بر روی ترامپولین (تشک پرش) پریدند! جمله فوق یک مزاح نیست بلکه آغازی برای توضیح تحقیقات جدید بر روی ماده شگفت انگیز گرافن است. گروهی به سرپرستی روبرتو د آلبا، دانشجوی ارشد فیزیک و Jeevak Parpia پروفسور و رئیس دپارتمان فیزیک، مقاله ای در Nature Nanotechnology راجع به کاربردهای دیگر برای این ماده روان، بسیار قوی و بسیار سبک منتشر کرده اند. در این تحقیق قابلیت استفاده از «تنش گرافن» بعنوان نوعی واسطه بین حالت های ارتعاشی که اجازه انتقال مستقیم انرژی از یک فرکانس به فرکانس دیگر را می دهد، نمایش داده شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

اولین شواهد از همنوع خواری نئاندرتال ها در شمال اروپا

وجود آثار و بقایای نئاندرتال ها در مناطقی که در بالای عرض 50 درجه شمالی قرار داشته باشند بسیار کم است و تا کنون نیز فقط در دو نقطه این شواهد بدست آمده است. یکی در منطقه فلدهافر آلمان و دیگری در اسپای بلژیک. مطالعه جدیدی که توسط دکتر هلن راجیر با همکاری آسیر گومژ اولیوینسا از UPV/EHU انجام گرفت باعث کشف بیشترین تعدادِ بقایای کشف شده از نئاندرتال ها در مناطق شمالی اروپا شد. در این مجموعه 5 تایی، بقایای اسکلتی 4 نوجوان (بالغ) و یک کودک به چشم می خورد که در منطقه Troisième caverne در گویت بلژیک کشف شده اند.

مطالعه متن کامل
تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

تعیین محدودیت های موجود برای ساخت شنل نامرئی

محققانی از دانشگاه تگزاس در آوستین توانستند محدودیتهای اساسی بر سر عملکرد «شنل نامرئی کننده» را تعیین کنند. این شنل یک فناوری است که اجازه نامرئی شدن ویا تشخیص داده نشدن را به جسمِ درونش در برابر امواج رادیویی، امواج مایکروویو، نور مادون قرمز و نور مرئی می دهد. نظریه محققان تاکید می کند که استفاده از شنل برای پنهان کردن شیء درونش در مقابل یک موج خاص قابل انجام است لیکن پنهان کردن آن در برابر یک محیط پرنور (چراغانی) با طول موجهای مختلف بسیار سخت تر می شود که در این حالت تغییر اندازه شیء باعث تغییر فاکتورها و مشکلات بیشتر هم خواهد شد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

در هنگام انقراض دایناسورها، پستانداران نیز تقریباً محو شدند

بیش از نود درصد از انواع گونه های پستانداران در دوره کرتاسه (66 میلیون سال پیش) توسط همان دلایلی که دایناسورها را ازبین برد، از بین رفتند. این میزان بسیار بیشتر از آن بود که پیش از این تصور می شد. مطالعه ای که توسط محققان مرکز میلنر در دانشگاه بَث انجام شد و در نشریه Evolutionary Biology نیز منتشر گردید، مطرح می کند که همه انواع شناخته شده پستانداران که در انتهای دوره کرتاسه در آمریکای شمالی می زیسته اند، از بین رفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که این میزان معادل 93 درصد از انواع موجود در این دوره بوده است. این مطالعه همچنین بیان می کند که این انقراض، بسیار سریعتر از آنچه تصور می شد انجام گرفته است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
خودرو مفهومی الکتریکی Chevrolet Bolt ، با بازه حرکتی 322 کیلومتر و قیمتی مناسب

خودرو مفهومی الکتریکی Chevrolet Bolt ، با بازه حرکتی 322 کیلومتر و قیمتی مناسب

در گسترش هرچه بیشتر استفاده از خودروهای الکتریکی (EVs)، همواره دو مانع وجود داشته است: یکی قیمت بالای این ماشین‌ها و دیگری بازه حرکتی محدود آنها با هر بار شارژ کامل. خودرو مفهومی جدید شورولت، Bolt EV، به دنبال آن است که هر دوی این موانع را پشت سر بگذارد. این ماشین به گونه‌ای طراحی شده است که با هر بار شارژ، حدود 322 کیلومتر مسافت را می‌تواند طی کند و قیمت آن، حدود 30,000 دلار آمریکا خواهد بود.

مطالعه متن کامل
دوربین اکشن Graava

دوربین اکشن Graava

همه ترجیح می دهند در عوض ویرایش فیلمی که ضبط کرده اند، وقت خود را اختصاص به تماشای آن بدهند. حداقل در این یک مورد همه با ما موافقند. دوربین گراوا اکشن هم دقیقا همین کارها را به صورت خودکار انجام می دهد.

مطالعه متن کامل
چگونه کامپیوتر و موبایل به ستون فقرات آسیب می زنند

چگونه کامپیوتر و موبایل به ستون فقرات آسیب می زنند

مایکل شوماخر قهرمان آلمانی مسابقات اتومبیلرانی زمانی که نحوه «فرمان گیری» را آموزش می داد اعتقاد داشت که راننده تحت هیچ شرایطی (حتی هنگام رانندگی در شهر) نباید دستان خود را از فرمان جدا کند. شوماخر همیشه معتقد بود که دستان راننده می بایست در ساعت 3 و 9 قرار گیرد و اگر نیاز به چرخاندن فرمان بود بدون جدا کردن دست از این دو قسمت باید فرمان را بچرخاند. اینکار علاوه بر حفظ شرایط صحیح ستون فقرات از راننده یک حرفه ای می سازد. این موضوع (حفظ حالت درست بدن) در دنیای ابزار دیجیتال، به نیاز امروز و نگرانی بخشهای سلامت جامعه تبدیل شده است. با کوی دانش همراه شوید تا با هم ضمن بررسی مضرات این موضوع، چند نکته کلیدی را برای جلوگیری از پیامدهای آن مرور کنیم.

مطالعه متن کامل
عرضه Asus ZenFone 2 Deluxe Special Edition با حافظه داخلی 256 گیگابایتی

عرضه Asus ZenFone 2 Deluxe Special Edition با حافظه داخلی 256 گیگابایتی

آیا 256 گیگابایت حافظه داخلی برای گوشی شما کافی است؟ روز جمعه در برزیل، ایسوس نسخه Deluxe Special Edition از Asus ZenFone 2 را معرفی کرد.

مطالعه متن کامل
 مورفولیو و عرضه اپ اسکچ بوکی برای علاقمندان جهت سازماندهی، جمع آوری و یادداشت ایده های طراحی

مورفولیو و عرضه اپ اسکچ بوکی برای علاقمندان جهت سازماندهی، جمع آوری و یادداشت ایده های طراحی

همه افراد از اسکچ بوک، نوت پد یا ژورنال برای ثبت روزانه مواردی همچون ایده های بدیع، الهامات گرفته شده، افکار شخصی، مکان هایی که در آن ها حضور داشته اند و موارد خلاقانه ای که به ذهنشان خطور می کند استفاده می کنند. تمام مواردی که یاد شده بخشی از زندگی و خاطرات ما شده اند و نحوه شکل دهی جهان اطراف را بیان می دارند. اما مشکل اسکچ بوک ها اینست که علی رغم جا افتادنشان هنوز برخی قابلیت های لازم در آنها یافت نمی شود.

مطالعه متن کامل