کوی دانش - kooy

دانشگاه آکسفورد کریستال های گرافنی را تنها در عرض 15 دقیقه می سازد

دانشگاه آکسفورد کریستال های گرافنی را تنها در عرض 15 دقیقه می سازد
26 تیر
20:15 1394
دانشمندان دانشگاه آکسفورد ادعا می کنند که می توان کریستال های گرافن با کیفیت بالا و اندازه ی میلی متری را به جای چندین ساعت تنها در 15 دقیقه ساخت.

تیم محقق می گوید که می تواند کریستال های بزرگ گرافن با اندازه ای در حدود دو تا سه میلی متر را در تنها 15 دقیقه بسازد. این زمان در برابر زمان 19 ساعتی تولید کریستال های گرافن از طریق ته نشینی با روش تبخیر شیمیایی (CVD) بسیار کمتر است.

دانشمندان ورقه ای نازک از سیلیکا را که بر روی فویل پلاتینیومی ته نشین شده بود، برداشتند. این ترکیب همگامی که گرم می شود لایه ای از پلاتینیوم سیلیسید تولید می کند. این ترکیب نسبت به هر کدام از پلاتینیوم و سیلیکا در دمای کمتری ذوب می شود و لایه ی مایع نازکی را تولید می کند که گودی های در مقیاس نانو را در پلانیتیوم ایجاد می کند. در پی این پدیده اتم های کربن موجود در گاز متانِ روی سطح ترکیب، تمایل زیادی به تشکیل ورقه های بزرگ گرافنی دارند.

پروفسور نیکول گروبرت از دانشکده ی مواد دانشگاه آکسفورد سرپرست این تحقیقات می باشد. به گفته ی او نه تنها امکان ساخت ورقه های میلی متری گرافنی از این روش نوین در 15 دقیقه وجود دارد بلکه گرافن تولید شده نیز در مقایسه با روش های دیگر از کیفیت بالایی برخوردار است.

از آنجایی که در این روش گرافن به طور طبیعی به صورت کریستال های انفرادی به ورقه اضافه می شود هیچ یک از مرز دانه ها (نوع خاصی از سطح مشترک جامد-جامد) نمی توانند بر روی خصوصیات مکانیکی و الکتریکی این ماده اثر منفی بگذارند.

استفاده از فلزات چند کریستالی به این روش می تواند به کاهش قیمت تولید و همچنین ساخت گرافن در مقیاس بالا کمک کند. از نظر ضخامت ورقه ی تولیدی، این روش نسبت به روش نوار Scotch ارجحیت دارد. در روش نوار Scotch از نواری برای کندن تکه های گرافن از گرافیت استفاده می شود و به تولید ورقه هایی به اندازه ی ده میکرون (0.01 میلی متر) می انجامد.

همچنین در روش CVD اگر تنها از پلاتینیوم استفاده شود ورقه های گرافنی به اندازه ی 80 میکرون (0.08 میلی متر) ساخته می شوند. اما محققان دانشگاه آکسفورد توانسته اند با استفاده از لایه ی مایعی از پلاتینیوم سیلیسید ورقه های 2-3 میلی متری را در چند دقیقه تولید کنند. در میان تمام روش هایی که تا کنون برای تولید گرافن در مقیاس بالا مورد استفاده قرار گرفته اند روش CVD بهترین روش در تولید به صرفه ی گرافن در صنعت می باشد. 

به وضوح تلاش ها و تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان به فناوری ساخت گرافن دست یافت اما در حال حاضر این ماده در حال ورود به صنعت می باشد. و دانشگاه آکسفورد راغب است تا با شرکای صنعتی مشارکت کند و گرافن را از آزمایشگاه به صنعت ببرد.

کلمات کلیدی

اشتراک

درباره نویسنده

ثمین پیرو

ثمین پیرو

شما اولین نفری باشید که برای این خبر نظر میدهد
تصویر امنیتیعبارت در تصویر را وارد کنید


محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

محققان راهی برای خودترمیمی کامپوزیتها در دمای بسیار پایین یافتند

دانشمندان روشی را توسعه داده اند که توسط آن موادی که عموماً در صنایع هوایی و ماهواره ها استفاده می شوند می توانند به خودترمیمیِ شکستها و خش های خود در دمای زیر انجماد بپردازند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

راه حلی مؤثر و کم هزینه برای ذخیره انرژی خورشیدی

چگونه می توان انرژی خورشیدی را برای استفاده در زمانی که تابش خورشید وجود ندارد ذخیره کرد؟ یک راه حل تبدیل انرژی خورشیدی به هیدروژن توسط الکترولیز آب است. این ایده به این صورت است که از الکتریسیته ای که توسط انرژی خورشیدی (پنلهای خورشیدی) بدست می آید برای تجزیه ملوکولهای آب به اکسیژن و هیدروژن استفاده شود. سپس هیدروژن خالص را می توان بعنوان منبع انرژی الکتریسیته ویا یک منبع سوختی استفاده کرد. اما دقیقاً همینجاست که موضوع پیچیده می شود. حتی با وجود فناوری های مختلفِ تولید هیدروژن و نتایج نوید بخش آزمایشگاهی، هنوز این روش بسیار ناپایدار و گران است و صرفاً برای استفاده های بزرگ تجاری دارای صرفه است. حال، رویکرد جدیدی توسط محققانِ سوئیسی عرضه شده است. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه باشید...

مطالعه متن کامل
تولید سوخت از دی اکسید کربن

تولید سوخت از دی اکسید کربن

در مطالعه ای جدید که توسط دپارتمان انرژی آرگونه از لابراتوار ملی آمریکا و دانشگاه ایلینویز در شیکاگو انجام شد، محققان موفق به یافتن راهی شدند تا با کمک نور آفتاب، دی اکسید کربن را به یک منبع قابل استفاده انرژی تبدیل کنند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

قهوه جوشی با قابلیت کشت قارچ

اگر از زمره عاشقان قهوه هستید و در عین حال قارچ هم از چاشنی های همیشگی غذاهای شماست احتمالاً از همین الان تصمیم قطعی برای خرید این دستگاه را خواهید گرفت. این دستگاه جالب توسط آدریان پرز طراح بارسایی طراحی و تولید شده است. دستگاه های قهوه جوش صرفاً دو دهم درصد از قهوه را تبدیل به نوشیدنی می کنند و مابقی بصورت تفاله دور ریخته می شود. گرچه استفاده از تفاله قهوه بعنوان بستری برای پرورش قارچ موضوع جدیدی نیست ولی در پشت دستگاهی که در ادامه بررسی می کنیم تفکر خلاقانه ای وجود دارد. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پیشرفت تکنولوژی پهپادها

پهپادها بزودی قادر خواهند بود همانند یک پرنده ویا یک حشره بالدار تصاویر محیط را دریافت کرده، پردازش نمایند و بدون نیاز به دخالت نیروی انسانی، رادار وحتی هدایت GPS ماهواره ای راه خود را بیابند. برای بررسی بیشتر با کوی دانش همراه شوید...

مطالعه متن کامل
چرا بیشتر دور چشمان چروک ایجاد می شود

چرا بیشتر دور چشمان چروک ایجاد می شود

چروک های صورت مثل خط خنده یا پنجه کلاغی قاتل پوست بسیاری از افراد مسن هستند، پژوهش جدید روی اجساد انسان این بینش را پیشنهاد می کند که چرا چین و چروک و شکست های پوستی برخی افراد مشخص تر افراد دیگر است.

مطالعه متن کامل
مایکروسافت آفیس 2016 را برای مک عرضه کرد

مایکروسافت آفیس 2016 را برای مک عرضه کرد

5 سال از آخرین عرضه مایکروسافت آفیس برای مک گذشته است. به خاطر نام‌گذاری و زمان‌بندی مایکروسافت، عرضه آفیس 2011 در اواخر سال 2010 انجام شد.

مطالعه متن کامل
دستبند Cicret ساعد شما را به صفحه نمایش لمسی تبدیل می کند

دستبند Cicret ساعد شما را به صفحه نمایش لمسی تبدیل می کند

امروزه، با وجود تجهیزات الکترونیکی پوشیدنی و کشش افراد به استفاده از آن ها، به هیچ وجه نمی توان گفت که تبلت ها و گوشی های هوشمند، تنها تجهیزات الکترونیکی همراه افراد است. با این اوصاف، Cicret همه این تجهیزات را یک گام جلوتر خواهد برد و ساعد دست شما را، به یک گوشی هوشمند تبدیل می کند.

مطالعه متن کامل
افزایش دی اکسید کربن جوی و کاهش ظرفیت ذخیره سازی آن در خاک

افزایش دی اکسید کربن جوی و کاهش ظرفیت ذخیره سازی آن در خاک

پژوهشگران می گویند میزان کربن موجود در خاک شاید به همان ثباتی نباشد که قبلا تصور می شده است. با افزودن میکروب های خاک می توان از روش هایی برای نظارت مستقیم بر انباشتگی کربنی که حتی بیشتر از آن چه مدل های اقلیمی جهانی نشان می دهند، بهره مند شد. در پژوهش اخیر، رویکردهای پیشین و مکانیزم های انباشت طولانی مدت کربن در خاک مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفته و دانش حاصل می تواند برای بهبود درک ما از مدل های اقلیمی چرخه جهانی کربن مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعه متن کامل
استفاده از توانایی برتر خودداری از تصادم با موانع زنبورها برای ساخت پهپادهای هوشمندتر

استفاده از توانایی برتر خودداری از تصادم با موانع زنبورها برای ساخت پهپادهای هوشمندتر

به مدت بیش از یک قرن متفکرین حمل و نقل هوایی از «جهان طبیعت» برای الهام گیری در این عرصه استفاده می کردند و آنهایی که بر روی هواپیماهای مینیاتوری عصر جدید (همان پهپادهایی که در کف دست جای می گیرند) کار می کنند نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند. دانشمندان اینگونه اظهار می دارند که با دانستن در مورد شیوه پرواز موفق و ایمن زنبورها از میان جنگل های بارانی انبوه که علی رغم دید ضعیف توسط این حشرات صورت می گیرد می توان قابلیت های مشابهی را در ربات های پرنده نیز پدید آورد و پهپادهای کوچک به سطوح جدیدی از استقلال دست خواهند یافت.

مطالعه متن کامل